niedziela, 25 marca 2018 napisz DONOS@

Czuć i widać wiosnę?

Foto: Czuć i widać wiosnę?
cz pon, 12 marca 2018 09:55

Przed nami dwa ciepłe dni. Dziś i jutro temperatura powietrza w okolicach Łomży znacznie ma przekroczyć +10°C. Wiosnę czuć i widać. Choć na rozlewiskach Narwi leży gruba warstwa lodu, to na wierzbach pojawiły się pierwsze bazie kotki, a w powietrzu widać klucze kaczek, gęsi, łabędzi i żurawie. - Widać duże stada szpaków ciągnące wzdłuż Narwi z zachodu na wschód, a w Piątnicy gniazda zasiedlają czaple, ale prawdziwa inwazja ptaków powinna zacząć się mniej więcej za tydzień, około 20 marca – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, który zachęca do spacerów nad rzekę w poszukiwaniu oznak wiosny.

Strażacy położnicy

Foto: Strażacy położnicy
cz pon, 12 marca 2018 08:41

To miało być standardowe zmycie plamy oleju z jezdni. Przed godziną 2.00 w nocy strażacy z łomżyńskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, przy drodze w Budach Czarnockich musieli odebrać poród rodzącej kobiety. Zarówno nowonarodzona dziewczynka, jej mama jak i strażacy położnicy Wojciech Żebrowski i Łukasz Piech zdarzenie przeżyli i czują się dobrze.

Dotacje FIO dla organizacji pozarządowych na działania i remonty

Foto: Dotacje FIO dla organizacji pozarządowych na dz...
cz so, 10 marca 2018 18:58

- Do 29. marca można składać wnioski na dotacje tegorocznego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich dla stowarzyszeń, fundacji, kółek rolniczych, cechów rzemieślniczych czy klubów sportowych, jeśli nie będzie to działalność komercyjna, ale na aktywizację społeczeństwa i obywateli, wzmocnienie i rozwój organizacji pozarządowych – zapowiedział w Łomży Piotr Krygiel, zastępca dyrektora NIW – Narodowego Instytutu Wolności, szacując, że budżet na dotacje NGO może wynieść 120 do 130 milionów złotych. Słuchało dobrej nowiny w Parku Przemysłowym Łomża ok. 50 przedstawicieli organizacji pozarządowych - tak jak Hanka Gałązka, prezes oddziału Wspólnoty Polskiej w Łomży, która od 2010 roku trzykrotnie dostała dofinansowanie ok. 80 000 złotych na 2 tygodnie wspólnego wypoczynku nad morzem dla 50 nastolatków ze szkół polskich na Litwie i 10 ze szkół w Łomży.

Prezydenci czterech miast i marszałek o życiu w Podlaskiem

Foto: Prezydenci czterech miast i marszałek o życiu w...
cz pt, 09 marca 2018 19:23

Dziesiątki tematów z gospodarki, drogownictwa, transportu, mieszkalnictwa, zdrowia i kultury były przedmiotem ponad 2-godzinnego spotkania marszałka podlaskiego i trzech prezydentów: Suwałk, Białegostoku, Łomży oraz przedstawicielki burmistrza Bielska Podlaskiego. Hasłowo prezentowane zagadnienia samorządowcy omawiali na Podlaskim Forum Gospodarczym, którego organizatorem jest białostocka Izba Przemysłowo-Handlowa. Zaprasza na spotkania, służące wymianie informacji, czym zajmują się perspektywicznie włodarze i co się dzieje na ich terenie, oraz wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy nimi. W piątek gospodarzem forum dyskusyjnego w Parku Przemysłowym Łomża było Miasto Łomża, ale tematy dotyczyły nie tylko miasta nad Narwią, lecz całego regionu.

Pomnika „35-lecia PRL” w Łomży już nie ma

Foto: Pomnika „35-lecia PRL” w Łomży już nie ma
cz pt, 09 marca 2018 15:57

We wtorek pisaliśmy o kamieniu upamiętniającym „35-lecia PRL”, który stał wzniośle od niemal 40 lat w pobliżu Placu Tadeusza Kościuszki, ul. Zjazd i Rządowej. Kamienia już nie ma. W piątek został zabrany na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, bo zgodnie z wyrytym napisem upamiętniał także XX-lecie oddziału Łomża TPZŁ.

Tylko kilka dni na oświadczenia

Foto: Tylko kilka dni na oświadczenia
cz pt, 09 marca 2018 15:18

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że tylko do najbliższej środy, 14 marca, w biurach powiatowych ARiMR można składać oświadczenia potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017. Złożenie takiego oświadczenia zwolni z obowiązku składania elektronicznego wniosku o dopłaty bezpośrednie, a jednocześnie zapewni wypłatę tych płatności.

Obszar skażony ASF pod Śniadowem

Foto: Obszar skażony ASF pod Śniadowem
cz pt, 09 marca 2018 13:59

Badania laboratoryjne potwierdziły, że w ciele dzika, który pał po zderzeniu z samochodem osobowym w okolicy Śniadowa stwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży wydał rozporządzenie określające środki jakie należało podjąć w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego. Określiło ono obszar skażony ASF obejmujący teren gminy Śniadowo.

„24 godziny dla Pana”

Foto: „24 godziny dla Pana”
cz pt, 09 marca 2018 12:08

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i w kościele św. Andrzeja Boboli trwają adoracje Najświętszego Sakramentu w ramach zaproponowanej przez papieża Franciszka inicjatywa “24 godziny dla Pana”. W jej trakcie wierni mają możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.

Stary dworzec sprzedany, na nowy brakuje pieniędzy

Foto: Stary dworzec sprzedany, na nowy brakuje pieniędzy
cz pt, 09 marca 2018 10:53

W grudniu za blisko 5 mln zł (netto) władze miasta sprzedały blisko hektarową działkę z dworcem autobusowy u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Plan był taki, że za te pieniądze zostanie zbudowany mniejszy, ale bardziej funkcjonalny dworzec, od strony ul. Dworcowej zajmując obecny wjazd na sprzedany dworzec i zielony skwer oddzielający go od wiaty targowej. W piątek w ratuszu otwarto oferty od firm zainteresowanych zleceniem. Okazało się, że na budowę nowego dworca potrzeba co najmniej 12,6 mln zł, a na planowany w pobliżu parking jeszcze ponad 1,2 mln zł. Tymczasem władze miasta poinformowały, że do wydania na wszystko przeznaczają 4,5 mln zł.

50 tysięcy to kwota wręcz nieprzyzwoita

Foto: 50 tysięcy to kwota wręcz nieprzyzwoita
cz pt, 09 marca 2018 09:43

„5 tysięcy byłoby ździerstwem” – mówi zawodowy programista, gdy pokazujemy mu portal internetowy, za który władze Łomży zapłaciły niemal 50 tysięcy złotych. Powstał w oparciu o bezpłatny system WordPress, na potrzeby kosztownego unijnego projektu bonów edukacyjnych. Zlecenie otrzymała zarejestrowana w Warszawie firma „Zdobywcy sieci Alina Rogowska – Rzepko”. - Wybrany wykonawca zaproponował najniższą cenę za wykonanie przedmiotu umowy, a także najkrótszy termin wykonania i wdrożenia portalu, co także było punktowane zgodnie z zapytaniem ofertowym – podaje Łukasz Czech z ratusza, przekazując, że zapytanie skierowano do trzech firm. Co zaskakujące dwie z nich specjalizują się w innych usługach branży IT, a do wykonania ewentualnego zlecenia z ratusza musiałyby brać podwykonawców.

Seria porannych wypadków

Foto: Seria porannych wypadków
cz pt, 09 marca 2018 08:35

Do trzech zdarzeń drogowych doszło w piątkowy poranek w Łomży i regionie. W Chojnach na drodze Łomża – Ostrołęka samochód uderzył w drzewo. Na zakręcie drogi do Mężenina inny kierowca wypadł z drogi i dachował, a w Łomży na parkingu przed sklepem przy ul. Porucznika Łagody została potrącona nastolatka.

Pół roku opóźnienia

cz pt, 09 marca 2018 08:20

Przebudowa mostu przez rzekę Łojewek w Bożejewie na drodze krajowej nr 64, miała zakończyć się po niespełna pół roku pracy - jesienią 2017 rok. Choć już dawno po tym terminie prace nadal trwają i kierowcy jadący drogą Łomża – Jeżewo muszą korzystać z wybudowanej obok tymczasowej przeprawy. Rafał Malinowski z GDDKiA podaje, że prace powinny się zakończyć za nieco ponad dwa miesiące.

Potężna topola rosła przy Poznańskiej

Foto: Potężna topola rosła przy Poznańskiej
cz cz, 08 marca 2018 17:03

To było jedne z największych drzew Łomży. W czwartek pracownicy specjalistycznej firmy z Ostrołęki rozpoczęli ścinacie potężnej topoli rosnącej przy ul. Poznańskiej. Miała około 35 metrów wysokości i 460 cm obwodu pnia. - Tak wielkie drzewa spotyka się coraz rzadziej – mówił Zdzisław Kaczyński właściciel firmy, której 5 pracowników, plus dźwigowy z wynajętym w Łomży dźwigiem, przy ścinaniu drzewa pracowało w czwartek przez 8 godzin. - Ścięliśmy dwa konary – każdy ważył po ponad 6 ton, a na jutro został nam pień. Topole to drzewa szybkorosnące i krótkowieczne. Przy takich rozmiarach drzewo nie jest na tyle wytrzymałe jak dęby, jesiony czy graby. Takich ścinać byłoby szkoda - dodaje.

Bursztynowa Park już otwarty, a klienci zachwyceni

Foto: Bursztynowa Park już otwarty, a klienci zachwyceni
JJS śr, 07 marca 2018 13:14

Park handlowy Bursztynowa Park w Ostrołęce zainaugurował swą działalność. Otwarto w nim sklepy Jysk, Media Markt, Smyk, Decathlon, Komfort oraz Komfort Łazienki, dzięki czemu, wraz z macierzystą Galerią Bursztynową, jest on jednym z największych obiektów tego typu w północno-wschodniej Polsce. Ofertę handlową dopełniają stacja paliw oraz ręczna bezdotykowa i automatyczna myjnia samochodowa. Nader licznych klientów z całego regionu Bursztynowa Park przyciągnął nie tylko promocjami w dniu otwarcia, ale też bardzo bogatym wyborem towarów, gdzie najbliższe sklepy danych marek są w Białymstoku lub Warszawie, 20 % rabatem na wszystko i licznymi okazjami, gdzie np. kupując telewizor 65” można zaoszczędzić od blisko 800 aż do 2000 tysięcy złotych.

Jaki rodzaj połączenia z Internetem wybrać?

Foto: Jaki rodzaj połączenia z Internetem wybrać?
JJS śr, 07 marca 2018 13:01

Rynek usług internetowych jest jedną z najprężniej rozwijających się branż na świecie. Powszechne zapotrzebowanie na Internet sprawiło, że usługodawcy wciąż rozbudowują infrastrukturę techniczną i dostosowują swoją ofertę, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów. Obecnie istnieje kilka możliwości uzyskania dostępu do łącza internetowego. Sprawdź dostawców usług internetowych w swojej okolicy i wybierz sposób połączenia z siecią dostosowany do twoich indywidualnych wymagań!

PPŁ też nie wejdzie w ŁoKeR-a

Foto: PPŁ też nie wejdzie w ŁoKeR-a
cz śr, 07 marca 2018 10:20

Park Przemysłowy Łomża to miejska spółka zarządzająca czarnym biurowcem przy ul. Sikorskiego, który powstał jako inkubator przedsiębiorczości. Z dokumentów, które zdobyliśmy wynika, że to PPŁ, obok miejskich spółek wodociaagowo-kanalizacyjnej i ciepłowniczej, była tą trzecią, która 1 lutego 2018 roku, a więc następnego dnia po przesunięciu przez Radę Miejską 160 tys. zł na „umowę główną” otrzymała od firmy BikeU „pakiet informacji potrzebny do dalszego procedowania w sprawie tworzenia sieci satelickich stacji sponsorskich oraz zasadach wdrażania w ramach budowanego systemu „ŁoKeR Polski Rower”. Dopytywane o to władze spółki dopiero teraz podały, że spółka nie bierze udziału w projekcie ŁoKeR.

Bezrobotni w Łomży to „osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy”

Foto: Bezrobotni w Łomży to „osoby będące w szczególn...
cz śr, 07 marca 2018 08:52

Z niewiele ponad 4100 bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomzy ponad 85%, czyli niemal 3550 osób, to „osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. Najwięcej jest długotrwale bezrobotnych – ponad 2,1 tys. Co czwarty bezrobotny ma ponad 50 lat, a blisko co trzeci ma mniej niż 30 lat. Ci coraz chętniej korzystają z „bonu na zasiedlenie” - czyli biorą pieniądze i za pracą wyjeżdżają daleko od Łomży.

Piątnica ma program rewitalizacji, a w nim centrum chiroptologii

Foto: Piątnica ma program rewitalizacji, a w nim cent...
cz wt, 06 marca 2018 15:53

Zarząd Województwa Podlaskiego zatwierdził program rewitalizacji Gmina Piątnica, który będzie podstawą do ubiegania się o wsparcie ze środków unijnych. Informując o tym Urszula Arter w Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podała, że program przewiduje realizację 28 przedsięwzięć, których łączna wartość opiewa na ok. 90 milionów złotych.

Elektromobilność w Łomży?

cz wt, 06 marca 2018 15:36

- Dziś nie kupiłbym jednego elektryka za dwa miliony, wolałbym kupić dwa diesle po milionie, ale prawo nas do tego zmusza – mówił Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji wskazując uchwaloną w styczniu przez Sejm i Senat i podpisaną w lutym przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej wymogami w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców komunikacja miejska do 2028 roku musi mieć co najmniej 30% autobusów zeroemisyjnych. W warunkach Łomży to przynajmniej 12 autobusów, przy czym pierwsze dwa muszą ruszyć w miasto przed 2021 rokiem.

Mało chętnych na urzędników wyborczych

Foto: Mało chętnych na urzędników wyborczych
cz wt, 06 marca 2018 13:23

- Wielkiego zainteresowania nie ma. Na wczoraj mieliśmy cztery zgłoszenia od kandydatów na nowych urzędników wyborczych – mówi Jerzy Antoni Dołęgowski dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. W całym regionie takich urzędników ma być 83. W każdej gminie co najmniej dwóch, a w miastach więcej – np. w Łomży aż 5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w przyszłą środę 14 marca.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0