Zorza polarna nad Polską
Ostatniej nocy co Ziemi dotarły obłoki plazmy słonecznej, nam ziemianom objawiając się jako z zorza polarna. Jak to wyglądało nad regionem uchwyciła Marta Skrodzka, która tuż przez 22 wykonała załączone zdjęcia w Jedwabnem.
Zgodnie z zapowiedziami ostatnia noc przywitała obserwatorów kolorami zorzy polarnej. I choć nie było to tak spektakularnie intensywne świecenie jak w ubiegłym roku, to kolory były. Uchwyciła je Marta Skrodzka, która do redakcji przesłała zdjęcia wykonane 16.04.2025 przed godz. 22 w Jedwabnem.
Koronalne wyrzuty masy (CME) to ogromne chmury plazmy i naładowanych cząstek uwalniane w przestrzeń kosmiczną podczas gwałtownych burz słonecznych. Kiedy koronalne wyrzuty masy są skierowane bezpośrednio w Ziemię, powodują zakłócenia pola magnetycznego planety. Te słoneczne erupcje mogą zakłócać działanie naziemnych sieci energetycznych i telekomunikacyjnych, a także wyłączać satelity krążące wokół Ziemi – czytamy na stronie projektów badawczych CORDIS Komisji Europejskiej.
Obserwowana ostatniej nocy zorza, to wyrzut CME słońca, który miał miejsce 12 i 13 kwietnia. Burzę słoneczną sklasyfikowano jako G2, czyli umiarkowaną. W maju ubiegłego roku obserwowaliśmy burzę kategorii G4, czyli bardzo silną. W skali G najwyższy – ekstremalny poziom przypisany jest dla G5.
Jeszcze jedno ujęcie dzisiejszej #zorzapolarna 😍💚💜
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) April 16, 2025
📷Marty Na@IMGWmeteo @MeteoprognozaPL @meteo_expert @AstroBlogerPL #obserwatorzyburz #aurora #zorza #auroraborealis pic.twitter.com/s7KQEEU6cZ