środa, 12 grudnia 2018 napisz DONOS@

Kwiaty dla Kaliwody

Foto: Kwiaty dla Kaliwody
cz nie, 11 listopada 2018 16:44

Przedstawiciele władz miasta, regionu, instytucji i organizacji, poczty sztandarowe wojsko i harcerze... Kilkaset osób uczestniczyło w oficjalnych uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Łomży była odprawa pocztów sztandarowych przed dawną kamienicę Śledziewskich przy ul. Sienkiewicza 10. To tu 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, podczas próby rozbrojenia niemieckiego patrolu zginął Leon Kaliwoda, podchorąży X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Przed tablicą upamiętniająca bohatera złożono dziesiątki wiązanek kwiatów.

Łomżyńscy harcerze w walce o niepodległą Polskę

Foto: Łomżyńscy harcerze w walce o niepodległą Polskę
cz nie, 11 listopada 2018 15:28

Historyk-regionalista Czesław Rybicki napisał książkę „Rozwój skautingu na ziemi łomżyńskiej. Skauci i harcerze w walce o niepodległą Polskę w latach 1913-1920”. Promował ją podczas sobotniego spotkania w Domku Pastora, przybliżając słuchaczom wątki nie uwzględniane dotąd w innych publikacjach o tej tematyce oraz wygłaszając referat „Łomżyńska droga do niepodległości”. – Moment publikacji tej książki jest bardzo szczególny, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to symboliczny czas – mówi Czesław Rybicki. – Dlatego tak zależało mi na tym, żeby rzecz ukazała się właśnie teraz, żeby przypomnieć bohaterów tamtych wydarzeń!

Biskup poucza w 100-lecie odzyskania niepodległości

Foto: Biskup poucza w 100-lecie odzyskania niepodległ...
cz nie, 11 listopada 2018 15:18

„11 listopada, dzień odzyskania niepodległości to dziękczynienie tym wszystkim, którzy służyli dla tego kraju, aby on był wolny” - mówił Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, który w południe w Katedrze Łomżyńskiej przewodniczył Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązując do ewangelicznej przypowieści o wdowim groszu, mówił, że „w tym dzisiejszym dniu jako patrioci możemy się zapytać: ile z mego życia wrzuciłem dla Ojczyzny, dla mojego miasta”. Znaczną część homilii biskup poświęcił władzom samorządowym Łomży. - Pracować dla tego miasta, to znaczy to miasto kiedyś przekazać następnym pokoleniom, ale miasto należy przekazać w dobrej kondycji. Nie możemy przekazać następnym pokoleniom weksli do zapłaty – przestrzegał biskup.

Mosiężny orzeł na nagrobku Leona Kaliwody

Foto: Mosiężny orzeł na nagrobku Leona Kaliwody
mm nie, 11 listopada 2018 12:19

W przeddzień 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale także 100-rocznicy śmierci Leona Kaliwody, na zwieńczeniu jego nagrobku zamontowano nowego mosiężnego orła. Kaliwoda, komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Zbrojnej w Łomży, zmarł raniony kulą podczas rozbrajania niemieckich żołnierzy 11 listopada 1918 roku. Był jednym z pięciu poległych przed stu laty w Łomży.

Niepodległość w pierwszym momencie kojarzona jest z Dmowskim i Piłsudskim

Foto: Niepodległość w pierwszym momencie kojarzona je...
cz nie, 11 listopada 2018 11:33

- Doniosłość i wymiar tej daty są bliskie każdemu z nas, każdemu, kto czuje się Polakiem – mówił w niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku w Drozdowie Lech Szabłowski. Wicestarosta łomżyński stojąc na tarasie historycznego dworu rodziny Lutosławski, w miejscu które przez dziesiątki lat było „ostoją patriotyzmu”, wspominał twórców odzyskania przez Polskę niepodległości przede wszystkim Romana Dmowskiego (1864 – 1939) i Józefa Piłsudskiego (1867 – 1935). Od złożenia kwiatów przed upamiętniającymi ich tablicami w Drozdowie i Łomży rozpoczęły się obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wypadek na Legionów

Foto: Wypadek na Legionów
mm so, 10 listopada 2018 22:46

Kobieta kierująca osobówką VW Tiguan trafiła do szpitala po zderzeniu jej samochodu z dostawczym Fiat Ducato. Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu al. Legionów i ul. Sikorskiego.

Halina Gerwat: Ojczyzna ma...

cz so, 10 listopada 2018 21:28

Łopocze flaga biało-czerwona, Która przez wrogów była zawłaszczona. Wiatr to ją skręca, to prostuje, Z nią każdy Polak dumnie się czuje.

Złożyli swe życie w ofierze wychowańcy szkoły łomżyńskiej...”

Foto: Złożyli swe życie w ofierze wychowańcy szkoły ł...
cz so, 10 listopada 2018 21:16

„Oddajmy hołd bohaterom” - zaapelowali nauczyciele I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, ażeby po stuleciu współczesna młodzież Szkoły przy ulicy Bernatowicza przygotowała uroczystość, poświęconą pamięci wychowanków, walczących w obronie niepodległości Ojczyzny. Lista nazwisk 11 uczniów widnieje na tablicy marmurowej naprzeciwko wejścia do biblioteki... 100 lat temu mieli po 15, 18 czy 20 lat i umierali z powodu ran lub ginęli w bitwach krwawych z Rosjanami. Pionowy, brązowy prostokąt kamienia milczy, nieme nazwiska dzisiejsi uczniowie widzą na każdej przerwie. W piątek przed niedzielnym 100-leciem Niepodległości oddali piękny hołd kolegom sprzed wieku...

Poseł Kołakowski: Wolna Polska jest naszym najwyższym dobrem

Foto: Poseł Kołakowski: Wolna Polska jest naszym najw...
cz pt, 09 listopada 2018 22:16

Sto lat temu, 11 listopada 1918 roku, ówcześni Polacy, po 123 latach zaborów, doprowadzili do odzyskania przez Naszą Ojczyznę niepodległości. Wielu za wolność kraju oddało to co najcenniejsze swoje życie. Im wszystkim, ale także tym którzy przez kolejne lata pracowali dla pomyślności Ojczyzny oddajemy cześć i chwałę. Dziś wolna Polska jest naszym najwyższym dobrem.

11 listopada 2018 roku w Łomży

Foto: 11 listopada 2018 roku w Łomży
cz pt, 09 listopada 2018 16:13

W niedzielę, 11 listopada 2018 r obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Łomży, Starosta Łomżyński, Dowódca 13. Batalionu lekkiej piechoty w Łomży, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża 2. Regionalnej Bazy Logistycznej oraz Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży zapraszają na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prof. K. Sychowicz: Łomża „wstrzeliła się” idealnie w 11 listopada

Foto: Prof. K. Sychowicz: Łomża „wstrzeliła się” idea...
cz pt, 09 listopada 2018 13:08

Wybuch I wojny światowej rozbudził nadzieje Polaków na odzyskanie utraconej niepodległości. W konflikcie mocarstw uczestniczących w rozbiorach Polski szansy na to szukali zarówno u boku Austro-Węgier, jak i Cesarstwa Rosyjskiego. Największą aktywnością na tym polu jeszcze przed 1914 r. wykazywali się Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Drogą do tego była działalność polityczna oraz ta, mająca na celu tworzenie formacji zbrojnych. Wśród nich znalazły się m.in.: Legiony Polskie, Legion Puławski, Armia Polska we Francji (tzw. Hallerczycy) i Korpus J. Dowbór-Muśnickiego. Jednak początkowo tylko ta pierwsza formacja stworzona przez Piłsudskiego była liczącą się na froncie siłą zbrojną. Część z nich (1, 2 i 4 Pułk Piechoty Legionów) latem 1917 roku trafiła do Łomży i Zambrowa, rozbudzając nadzieję. To ci legioniści zasilali szeregi tworzonej z rozkazu Piłsudskiego konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

Chorzy policjanci wyzdrowieją?

Foto: Chorzy policjanci wyzdrowieją?
cz pt, 09 listopada 2018 11:50

Po jednym patrolu Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej wspierało wczoraj prace łomżyńskich policjantów, których zmogła choroba. Z najnowszych danych wynika, że wczoraj na godzinę 15.30 na zwolnieniach lekarskich było 44,8% stanu osobowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży – czyli około 100 z 220 funkcjonariuszy.

Czterech na jednego

cz pt, 09 listopada 2018 11:06

Czterech nieznanych mężczyzn miało pobić 28-latka w centrum Łomży. Mężczyzna trafił do szpitala i tam nadal przebywa.

Bicie dzwonów uczci 100-lecie Niepodległości Polski

Foto: Bicie dzwonów uczci 100-lecie Niepodległości Po...
cz pt, 09 listopada 2018 08:47

Decyzją biskupa Janusza Stepnowskiego w niedzielę 11 listopada o godz. 11.00, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji łomżyńskiej. - Jest to inicjatywa podjęta w odpowiedzi na apel Prezydenta RP Andrzeja Dudy w uzgodnieniu z ks. abpem Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym KEP – podaje Kuria Diecezjalna w Łomży.

Pożar w Barzykowie

Foto: Pożar w Barzykowie
cz pt, 09 listopada 2018 08:40

Około 50 strażaków z jednostek PSP i OSP walczy z pożarem obory i stodoły we wsi Barzykowo koło Stawisk. Pożar strażakom zgłoszono około godz. 6.30. Mł. bryg. Tomasz Sielawa, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kolnie podaje, że w pożarze nie ucierpieli ludzie, ani zwierzęta.

Czym jest pożyczka bez BIK?

Foto: Czym jest pożyczka bez BIK?
JJS cz, 08 listopada 2018 15:24

W dzisiejszych czasach pożyczki są powszechnie dostępne. Prostota ich uzyskania skutkuje ich wysoką popularnością. Ze względu na duże zainteresowanie konsumentów, pożyczkodawcy wprowadzają coraz więcej rozwiązań, tym samym wzbogacając oferty. Klienci mogą przebierać w wielu różnych propozycjach, dopasowując je do swoich potrzeb. Co więcej, dzięki tej różnorodności, coraz większa grupa ludzi ma możliwość zaciągnięcia zobowiązania. Z tego względu nawet osoby, które nie posiadają nieskazitelnej historii kredytowej, nadal mają szansę na pozytywnie rozpatrzenie wniosku w kwestii pożyczki.

Komisarz wygasza mandaty włodarzy w radach

Foto: Komisarz wygasza mandaty włodarzy w radach
cz cz, 08 listopada 2018 14:30

Komisarz Wyborczy w Łomży Jan Leszczewski stwierdził wygaśnięcie mandatów radnych miast obsadzonych przez Kazimierza Dąbrowskiego w Zambrowie i Mariusza Chrzanowskiego w Łomży. Obaj panowie wygrali wybory na szefów samorządów i z mocy prawa zdobyty w głosowaniu mandat do Rady Miejskiej im wygasa.

Idą łosie... przez drogi

Foto: Idą łosie... przez drogi
cz cz, 08 listopada 2018 10:25

Łoś wbiegł przed samochód na drodze Łomża – Ostrołęka. Do zdarzenia doszło w okolicach wsi Zaruzie. Tym razem zwierzę wbiegło na jezdnię wprost przed ciężarową Scanię. Łoś padł, ale kierowcy tira nic się nie stało. - Łosie jako pierwsze zaczynają migrować jesienią – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi przestrzegając kierowców jadących drogami w regionie. - Wbiegnięcie łosia na jezdnię jest nagłe i niespodziewane, bo te zwierzęta ze względu na umaszczenie są praktycznie niewidoczne na tle lasu, zwłaszcza po zmroku czy we mgle – dodaje.

Chory jak... policjant?

Foto: Chory jak... policjant?
cz cz, 08 listopada 2018 09:35

Według danych na wczoraj 42% łomżyńskich policjantów było chorych, tzw. przebywało na zwolnieniach L4. Urszula Brulińska z KMP w Łomży zapewnia jednak, że „ciągłość służby jest zachowana”. - Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu. Wywiązujemy się z tych obowiązków – mówi Brulińska.

Młodzi nie wyjadą? Pieniądze na bony się skończyły!

Foto: Młodzi nie wyjadą? Pieniądze na bony się skończ...
cz cz, 08 listopada 2018 09:05

Ponad 70 młodych osób wzięło w tym roku po 7500 zł z Urzędu Pracy w Łomży i wyjechało za pracą daleko od miasta. Bony na zasiedlenie z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. W październiku wzięło je kolejnych 11 osób i... tegoroczny limit środków na bony został wyczerpany – przekazuje Tomasz Szewczuk z PUP Łomża. Z danych "zatrudniaka" wynika, że co 6. zarejestrowany w Łomży bezrobotny nie ma ukończonych 25. lat życia, a ich liczba wynosi teraz około pół tysiąca.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę