czwartek, 21 czerwca 2018 napisz DONOS@

Chamskie napisy na ścianach w Łomży kontra murale

Foto: Chamskie napisy na ścianach w Łomży kontra murale
cz cz, 17 maja 2018 08:07

Profesor Rafał Roskowiński kończy ze studentkami malarstwa tworzenie wielobarwnego muralu na parterowym pasie budynku od strony parkingu, w sąsiedztwie muzeum przy ulicy Giełczyńskiej w Łomży. Dekoracyjna scena przedstawia 12 postaci mieszkańców Łomży, jak w 1418 r. witają 12-konny orszak księcia Janusza I Mazowieckiego, który nadał 600 lat temu osadzie na wzgórzu nad Narwią prawa miejskie. Po przeciwnej stronie ulicy na murze ogrodzenia pałacu biskupiego czarną farbą koślawo namalowany napis wulgarnymi słowami na „k” i „j”. - To prymitywny wandalizm w centrum przynajmniej 600-letniej łomżyńskiej starówki – komentuje ze smutkiem ceniony w Polsce malarz muralista. - Niszczenie ogrodzenia obiektu zabytkowego i sakralnego powinno być ukarane.

Kąpielisko nad Narwią tylko do 21 lipca?

Foto: Kąpielisko nad Narwią tylko do 21 lipca?
cz śr, 16 maja 2018 17:34

„W roku 2018 sezon kąpielowy w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli trwać będzie od 22 czerwca do 21 lipca” - to artykuł drugi z uchwały, której projekt z prośba o przyjęcie w przyszłą środę prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przesłał do Rady Miejskiej Łomży. Uzasadnia, że przepis art. 39 ust. 1 Ustawy prawo wodne nakłada na Radę Gminy obowiązek podjęcia uchwały w sprawie wykazu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie gminy.

Pieniądze na dawne koszary i świetlicę

cz śr, 16 maja 2018 14:57

Rewaloryzacja zabytkowego budynku koszar w Grajewie oraz remont świetlicy wiejskiej we wsi Skaje – to projekty, które zatwierdził do dofinansowania Zarząd Województwa Podlaskiego na wczorajszym posiedzeniu. Zostały one wyłonione w konkursie zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Biebrzański Dar Natury” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Foto: Jak wybrać kredyt gotówkowy?
JJS śr, 16 maja 2018 14:38

Postanowione: chcesz wziąć kredyt gotówkowy. Teraz nie pozostaje nic innego jak znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę, która odpowiada Twoim wymaganiom. Jak się za to zabrać? Na co zwracać uwagę, wybierając kredyt gotówkowy? Oto 7 najważniejszych elementów, które powinno się uwzględnić.

Nowa prezes Sądu Rejonowego w Łomży

Foto: Nowa prezes Sądu Rejonowego w Łomży
cz śr, 16 maja 2018 13:45

Sędzia Ewa Agnieszka Kłapeć-Kalinowska została nowym prezesem Sądu Rejonowego w Łomży. Na stanowisko powołał ją Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zastąpiła sędzię Edytę Piorunek, której kadencja prezesa sądu dobiegła końca.

Utrudnienia na drodze do Jedwabnego

Foto: Utrudnienia na drodze do Jedwabnego
cz śr, 16 maja 2018 13:37

Jedna osoba została ranna po wypadku na drodze Piątnica – Jedwabne. Jak wynika z pierwszych informacji ciężarówka najechała na tył osobówki. Ruch odbywa się wahadłowo.

Władza zarobi mniej

Foto: Władza zarobi mniej
cz śr, 16 maja 2018 08:40

Od 1 lipca 2018 r. o 1/5 spadną pensje wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków. Podczas wczorajszego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów.

Ma popadać

Foto: Ma popadać
cz śr, 16 maja 2018 08:21

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, a po południu miejscami burze, lokalnie z gradem. Jak prognozują synoptycy z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w czasie burz może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni ziemi, a wiatr może mieć w porywach prędkość do 70 km/h.

Łomżyńska Noc Muzeów już po raz siódmy

Foto: Łomżyńska Noc Muzeów już po raz siódmy
cz śr, 16 maja 2018 08:04

Wystawy artystów łomżyńskich Teresy Adamowskiej, Grzegorza Gwizdona i Przemysława Karwowskiego. Nowe wystawy przygotowane przez muzea, w tym jubileuszowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” w Muzeum Północno-Mazowieckim oraz „Szabla polska” w Muzeum Diecezjalnym. Poznawanie tajemnic Łomży z Andrzejem Wszeborowskim. Koncerty, od muzyki klasycznej do rocka, spotkania autorskie, pokazy filmowe i spektakle – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez 23 placówki i instytucje kulturalne na sobotnią Noc Muzeów w Łomży.

Bój o miliony na drogi od Morawieckiego

Foto: Bój o miliony na drogi od Morawieckiego
cz wt, 15 maja 2018 16:38

- W ramach naboru wniosków do dofinansowania z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej, do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku złożono 115 wniosków – podała Anna Idźkowska, rzecznik prasowy wojewody. Do podziału jest niespełna 30 mln zł. Wojewoda stworzył „listę zadań zakwalifikowanych wstępnie do dofinansowania” i dziś (15 maja) przekazał ją do Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Fakty i mity o mleku i przetworach mlecznych

Foto: Fakty i mity o mleku i przetworach mlecznych
cz wt, 15 maja 2018 15:29

Eliza Niedźwiecka wypiła dzisiaj szklankę mleka przed wyjściem do szkoły, Mateusz Darmochwał wczoraj dodał trochę mleka do kawy. Nie zastanawiali się się, czy znana od dziecka biała ciecz od krowy to superfood, więc tym bardziej oboje w auli „Budowlanki” wysłuchali z zainteresowaniem wykładu doktor nauk medycznych Ireny Białokoz - Kalinowskiej, specjalisty alergologii, pediatrii i medycyny rodzinnej oraz wykładowcy Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży. - Właściwości odżywcze mleka są znane od stuleci, zaś większość Polaków wie, że to źródło białka, wapnia i tłuszczu, toteż wykład w większej części poświęcony był właściwościom profilaktycznym i leczniczym mleka i nabiału, co jest udokumentowane naukowo – mówi dr Białokoz – Kalinowska.

Brakuje jeszcze wniosków od ok. 15% rolników

Foto: Brakuje jeszcze wniosków od ok. 15% rolników
cz wt, 15 maja 2018 13:04

- Do 15 maja, do godziny 8.30 rolnicy z województwa podlaskiego złożyli 68 tysięcy 422 wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 r. - mówi Wiesław Grzymała, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. To niespełna 85% wniosków, których pracownicy Agencji się spodziewali. Rolnicy mogą wnioski jeszcze składać przez miesiąc, bo zgodnie z oczekiwaniami minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wydłużył termin ich przyjmowania przez ARiMR do 15 czerwca.

Pijany sternik na Narwi

Foto: Pijany sternik na Narwi
cz wt, 15 maja 2018 10:45

1,7 promila miał sternik łódki pływającej po Narwi. 31-letni mieszkaniec Łomży stanie przed sądem, bo za prowadzenie w ruchu wodnym pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje taką samą karę jak za prowadzenie pojazdu w ruchu lądowym – wyjaśnia Ewelina Szlesińska oficer prasowy KMP w Łomży.

Olbrzymie donice w kolorach Łomży z kwiatami na 600-lecie

Foto: Olbrzymie donice w kolorach Łomży z kwiatami na...
cz wt, 15 maja 2018 08:04

Na Starym Rynku, przy placu Tadeusza Kościuszki i skrzyżowaniu alei Legionów z ulicą generała Władysława Sikorskiego stanęły kompozycje z trzech wielkich donic w kolorach łomżyńskiej flagi, w których pracownice Zakładu Dróg i Zieleni posadziły kannę i surfinię. Na lampach przy ulicach Dwornej i Henryka Sienkiewicza oraz placu Jana Pawła II zawieszono wysoko kwietniki. Na swoją kolej poczeka ogromny kobierzec kwiatowy na Muszli. Jego słuszne rozmiary będzie dobrze widać przy ulicach Zjazd i Rybaki od strony starego mostu: kwietnik ma 56 m długości i 11 m wysokości. To elementy dekoracji na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży 15. czerwca 1418 przez władcę Mazowsza księcia Janusza I Starszego.

Drzewo przewróciło się na ciężarówkę

Foto: Drzewo przewróciło się na ciężarówkę
mm pon, 14 maja 2018 18:58

Do nietypowego zdarzenia doszło w poniedziałek kilka minut przed godziną 18. na drodze Łomża – Ostrów Mazowiecka. Około 100 metrów przed skrzyżowaniem z drogą do Kozik na kabinę ciężarówki DAF jadącej w kierunku Łomży przewróciło się duże drzewo. Na szczęście kierowca wyszedł ze zdarzenia bez większych obrażeń, ale były duże utrudnienia w ruchu.

Pokój pełen konopi

Foto: Pokój pełen konopi
cz pon, 14 maja 2018 13:30

22-latek w mieszkaniu w Łomży miał nielegalną uprawę konopi. Policjanci wpadli na nią po zapachu w trakcie interwencji domowej. Młody mieszkaniec w jednym z pokoi hodował 44 krzewy tych roślin.

Ekspresówką do Warszawy na koniec wakacji

Foto: Ekspresówką do Warszawy na koniec wakacji
cz pon, 14 maja 2018 10:25

Budowa 30-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Wyszkowem nieco się opóźni. Drogowcy zapowiadali, że ekspresowo ten kawałek drogi do Warszawy mieliśmy pokonywać od lipca, a teraz przyznają, że na wakacje drogi jeszcze nie będzie, „ale na powrót z wakacji, zwłaszcza studentów – to już tak” - mówi Rafał Malinowski z białostockiego oddziału GDDKiA.

Polityczne spotkanie w Jańskim

Foto: Polityczne spotkanie w Jańskim
cz pon, 14 maja 2018 09:04

O regionalnym lotnisku, o tym czy Łomża znowu powinna zostać stalicą województwa oraz o ograniczeniach sprzedaży alkoholu mówiono podczas niedzielnego spotkania sympatyków PiS z cyklu „Polska jest jedna”. Do Łomży przyjechał poseł Szymon Szynkowski vel Sęk z Poznania. Zauważał, że budowa lotniska regionalnego była poruszana także podczas innych jego spotkań z mieszkańcami województwa podlaskiego. Mówił, że nie jest kompetentny, aby podpowiadać się czy takie miasto powinno mieć status wojewódzkiego. A wprowadzenie przez samorządy ograniczeń w sprzedaży alkoholu, czyli ustawa nad którą pracował, ma pomóc w uporaniu się z bałaganem i burdami w centrach dużych miast.

W Szepietowie już skoszone

Foto: W Szepietowie już skoszone
mm pon, 14 maja 2018 08:16

W niedziele 13 maja na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się Targi i pokazy o tematyce związanej z produkcją pasz z zielonki i budownictwem wiejskim. Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągnęły wielu rolników oraz osób, które miło i aktywnie chciały spędzić czas na świeżym powietrzu. Atrakcji było wiele, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzień ziół narwiańskich w Drozdowie

Foto: Dzień ziół narwiańskich w Drozdowie
cz pon, 14 maja 2018 08:03

Zioła polecane przy cukrzycy były bohaterami sobotniego „Dnia ziół narwiańskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Można też było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat innych ziół oraz zdrowego trybu życia, kupić naturalne kosmetyki, a na finał skosztować przysmaków przygotowanych przez młodych kucharzy z łomżyńskiej „Wety”. – Jesteśmy tym, co jemy, a jeśli jemy byle co, to nie oczekujmy, że będziemy rześcy, a choroby będą nas omijać! – podkreślał brat Jan z Dukli Ścieranka, przestawiający słynne mieszanki ziołowe bonifratrów – pomagające nie tylko cukrzykom.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę