czwartek, 21 czerwca 2018 napisz DONOS@

Zakochani Leon i Halinka za drzewami przed blokiem

Foto: Zakochani Leon i Halinka za drzewami przed blokiem
cz pt, 25 maja 2018 17:24

O poranku przy ścianie szczytowej bloku Polowa 35 stały rusztowania, po południu znikły, a oczom młodzieży powracającej ze szkół do domów ukazali się ich rówieśnicy sprzed 100 lat. - Wyglądają, jakby brali ślub: zwróceni twarzami do siebie, wpatrzeni i trzymający się za ręce... - opisuje Kinga Litwińska, 17-latka z Jedwabnego, przed muralem autorstwa Rafała Roskowińskiego z Gdańska. - Nad nimi wstęga ślubna, unoszona przez dwa gołąbki, i bluszcz romantycznie oplatający obraz od góry... Kto zainteresuje się historią Leona Kaliwody i Halinki Januszkiewicz, może poczytać o nich w Internecie. Tragiczna miłość dziewczyny do 20-latka, którego Niemcy zabili 11. listopada 2018.

„Służba społeczeństwu to istota samorządu”

Foto: „Służba społeczeństwu to istota samorządu”
cz pt, 25 maja 2018 14:49

Anna Lachowska, skarbnik gminy Łomża, została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę srebrnym krzyżem zasługi za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej. Była też jedną z około 30 osób, które wysokie oznaczenie odebrały osobiście z rąk Prezydenta podczas spotkania, które w piątek odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. - Służba społeczeństwu to istota samorządu; trzeba mieć powołanie do tej służby, ale trzeba mieć też odwagę - podkreślił Prezydent Andrzej Duda, który zwracał uwagę, że prawdziwym podmiotem służby ludzi, którzy są samorządowcami są ich współobywatele, współmieszkańcy.

Łopaty poszły w ruch...

Foto: Łopaty poszły w ruch...
cz pt, 25 maja 2018 12:57

- Tę drogę mieliśmy mieć robioną w 2011 roku. Była ujęta w budżecie państwa, ale w związku z piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012, te pieniądze z mniejszych miasta zostały zabrane. Dziś bardzo się cieszymy, że te prace przy przebudowie ulic Księcia Janusza i Wojska Polskiego się zaczęły - mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. W piątek odbyła się uroczystość „wbicia łopat” pod modernizację ok. 2,4 km przebiegającej przez środek Kolna drogi krajowej nr 63. Prace mają zostać ukończone jesienią przyszłego roku.

Dr Muzyk nie jest już zastępcą prezydenta Łomży

Foto: Dr Muzyk nie jest już zastępcą prezydenta Łomży
cz pt, 25 maja 2018 12:01

Mariusz Chrzanowski odwołał dziś dr Agnieszkę Muzyk ze stanowiska I zastępcy prezydenta Łomży i zwolnił ją z pracy. Była ona wymieniana jako konkurent Chrzanowskiego do nominacji PiS na nowego prezydenta Łomży przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

To nasz bohater

Foto: To nasz bohater
cz pt, 25 maja 2018 08:52

70 lat temu, 25 maja 1948 r., strzałem w tył głowy w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zabity został rotmistrz Witold Pilecki. Dziś w Łomży przy ulicy noszącej jego imię zostanie wmurowana kapsuła czasu z aktem erekcyjny pod pomnik bohatera. Ten będzie miał niemal trzy metry wysokości i zostanie odsłonięty w przyszłą niedzielę 3. czerwca. Pomysł, aby rotmistrz Pilecki miał w Łomży swoją ulicę i pomnik narodziły się w środowisku Bractwa Krzyża Świętego przy parafii Krzyża Świętego. - Te inicjatywy są po to, aby promować takie postacie jak rotmistrz Pilecki czy ks. Jerzy Popiełuszko, aby młode pokolenie miało takie wzorce i czerpało z nich – mówi ks. kan. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Bój w PiS o fotel w ratuszu trwa nadal

Foto: Bój w PiS o fotel w ratuszu trwa nadal
cz cz, 24 maja 2018 15:18

Dwa miesiące temu pisaliśmy o problemach Mariusza Chrzanowskiego z uzyskaniem nominacji partyjnej kandydata PiS na prezydenta Łomży przed jesiennymi wyborami. Pod presją Chrzanowski miał nawet opłacić zaległe składki partyjne, których nie płacił odkąd został prezydentem Łomży. Wydawało się, że „klamka zapadła”, po tym gdy podczas sobotniego posiedzenia Zarząd Okręgowy PiS w Białymstoku, wytypował kandydatów partii na stanowiska prezydentów i burmistrzów miast powiatowych w województwie podlaskim. Na liście był też Chrzanowski z Łomży i wydawało się, że ostateczne zatwierdzenie przez władze krajowe partii – to wymóg formalny - jest tylko kwestią dni. Komitet Polityczny PiS w tej sprawie spotkał się w środę. Zatwierdził kandydatów na 49 dużych miast, ale nie Łomży. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to dlatego, że ostry bój o to, kto partyjną nominację w mieście ma otrzymać nadal się toczy. To z tej przyczyny na środowym posiedzeniu KP PiS kandydat na prezydenta Łomży nie był nawet przedstawiany.

Mieszkańcy Miastkowa chcą przebudowy drogi śmierci

Foto: Mieszkańcy Miastkowa chcą przebudowy drogi śmierci
cz cz, 24 maja 2018 11:37

W latach 2007-2018 w okolicy Miastkowa doszło do 238 kolizji drogowych oraz 52 wypadków, w których zginęło łącznie 20 osób, a rannych było 63 osoby. Mieszkańcy Miastkowa i okolicznych miejscowości, przez które przebiega droga krajowa nr 61 obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci i żądają działań. W marcu pod petycją do Posła na Sejm Lecha Antoniego Kołakowskiego oraz Dyrektora GDDKiA w Białymstoku podpisało się 410 mieszkańców. Oczekując – informuje sołtys Rafał Bąkowski, który ma nadzieję, że pomoże w tym wyznaczone na poniedziałek spotkanie mieszkańców z posłem i dyrektorem.

Dotacje będą, ale sprzedaży działek przy Żabiej nie będzie

cz cz, 24 maja 2018 09:02

Wyjątkowo szybko przebiegały obrady środowej sesji Rady Miejskiej Łomży. W porządku obrad znalazło się kilkanaście punktów, w tym kilka „trudnych”, ale większość przechodziła bez żadnych dyskusji. W głosowaniach widać było jednak, że czasami także znaczna część klubu radnych PiS była innego zdania niż prezydent z PiS. Tak było m.in. przy przyznawaniu dotacji dla Grupy Ratowniczej Nadzieja, gdzie wniosek przeszedł nieznaczną większością. Prezydent tę większość utracił zaś przy uchwale odnośnie udzielenia mu zgody na sprzedaż dwóch miejskich działek na terenach po scaleniach przy Żabiej.

Nowy prezes Sądu Okręgowego w Łomży Jan Leszczewski

Foto: Nowy prezes Sądu Okręgowego w Łomży Jan Leszcze...
cz śr, 23 maja 2018 18:41

Sędzia Jan Leszczewski, dotychczasowy wiceprezes, który od trzech miesięcy pełnił obowiązki prezesa Sądu Okręgowego z Łomży, został powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro na 6-letnią kadencję Prezesa Sądu Okręgowego w Łomży.

Minister Rafalska odwiedziła seniorów i niepełnosprawnych... w Łomży

Foto: Minister Rafalska odwiedziła seniorów i niepełn...
cz śr, 23 maja 2018 17:44

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odwiedziła Łomżę, żeby uroczyście przeciąć wstęgę w Środowiskowym Domu Samopomocy. Mieszcząca się w piętrowym budynku po dawnych: SP nr 3 i PG nr 3 placówka przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie została wyremontowana za 1 milion 300 tys. zł dofinansowania ministerialnego oraz 458 tys. zł z budżetu miasta i 50 tys. zł od PFRON. Powstał obiekt nowoczesny dla 43 osób z dysfunkcjami psychicznymi i fizycznymi, co chwaliła minister Rafalska: za ofertę rehabilitacyjną i terapeutyczną, estetykę i oszczędniejsze niż w Warszawie wydanie pieniędzy. Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk dziękowała Małgorzacie Macieboch i Agnieszce Siwik z ŚDS za nagrodzony dotacją projekt, przedstawiając nowe marzenia.

Plaga pijanych na drogach

cz śr, 23 maja 2018 10:34

Poszukiwany wczoraj kierowca fiat pandy, który dachował przed południem w okolicy Brzostowa nad Biebrzą był pijany. To jak się okazało 55-letni mieszkaniec powiatu grajewskiego, który miał w sobie 1,7 promila alkoholu. Okazało się, że minionej doby za kierownice aut w regionie wsiadło 7 pijanych, a rekordzista miała aż 3,2 promila alkoholu.

Trzy osoby ranne po wypadku koło Gut

Foto: Trzy osoby ranne po wypadku koło Gut
cz śr, 23 maja 2018 09:50

Samochód ciężarowy zderzył się z osobówką w Gutach na krajowej „61” pomiędzy Szczuczynem a Grajewem. Trzy osoby zostały ranne. Na miejscu pracują służby ratunkowe. Do południa droga krajowa była całkowicie zablokowana, ale teraz ruch odbywa się wahadłowo.

Strażacy ratowali cielaka

Foto: Strażacy ratowali cielaka
cz śr, 23 maja 2018 09:36

Miał pecha, ale i szczęście. Młody cielak wpadł do głębokiego na 2,5 m szamba. Pecha - bo gdy przechodził w pobliżu szambo było otwarte wpadł do środka, szczęście, bo rolnik właśnie je wypompowywał i było tam tylko ok. 50 cm płynów. Na ratunek szybko ruszyli wezwani strażacy i wyciągnęli przerażone zwierzę. Jak mówi bryg. Grzegorz Wilczyński, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Łomży, cielakowi nic złego się nie stało.

Komu wojewoda dał i ile?

Foto: Komu wojewoda dał i ile?
cz śr, 23 maja 2018 08:19

Kilkanaście samorządów z terenu dawnego województwa łomżyńskiego znalazło się na liście zadań zakwalifikowanych wstępnie przez Wojewodę Podlaskiego do dofinansowania w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Jak już wcześniej informowali jest na niej ul. Niemcewicza zgłoszona przez miasto Łomżę, ale także m.in. przebudowa drogi Kalinowo – Drozdowo zgłoszona przez Powiat Łomżyński. Powiatowi, podobnie jak niemal wszystkim samorządowym „szczęśliwcom” z regionu, wojewoda zaproponował 50% dotację. Drastycznym wyjątkiem jest miasto Łomża, gdzie kwota dotacji miałaby pokrywać jedynie kilkanaście procent wartości zadania.

Łomżyński jeleń herbowy skacze z kwiatów na Muszli

Foto: Łomżyński jeleń herbowy skacze z kwiatów na Muszli
cz wt, 22 maja 2018 15:29

Olbrzymi kobierzec kwiatowy wyrasta od poniedziałku na głównej skarpie Muszli przy ulicy Zjazd w Łomży. Poziomy prostokąt o bokach ok. 50 metrów na 11 ma blisko 600 metrów kwadratowych powierzchni, najwięcej w dotychczasowej historii żywych dekoracji w mieście, które w ten sposób przygotuje się do wielkiego jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich 15. czerwca 1418 r. przez księcia Janusza I Starszego (1340 – 1429). - W projekcie kwietnika przewidywane jest nasadzenie ponad 30 tysięcy roślin – opowiada Agnieszka Baczewska, mistrzyni Zakładu Dróg i Zieleni, mając pilne baczenie na żmudną i trudną pracę w słońcu 9 pań, klęczących na skarpie. Wpierw pojawił się herb Łomży z jeleniem z aksamitki złotej, skaczący nad czterema kamieniami z aksamitki carmen.

Mleko dalej tanieje

Foto: Mleko dalej tanieje
cz wt, 22 maja 2018 15:14

Średnie ceny skupu mleka w Polsce spadły w kwietniu o 1,5% w stosunku do marca – podał Główny Urząd Statystyczny. W województwie podlaskim średnia cena skupu mleka wyniosła 140,43 zł/hl i była o 32 grosze niższa niż w marcu, ale nadal jest najwyższa w kraju.

Miejska dotacja na elewację... Pałacu Biskupiego

Foto: Miejska dotacja na elewację... Pałacu  Biskupiego
cz wt, 22 maja 2018 12:09

200 tysięcy złotych przeznaczą w tym roku władze miasta na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanym do rejestru zabytków, położonych na obszarze Łomża. Ostateczną decyzje, którzy właściciele zabytków ile dostaną mają podjąć radni podczas środowej sesji. Projekt uchwały zakłada podział pieniędzy na siedem inwestycji w tym 35 tys. zł na odnowienie elewacji budynku Pałacu Biskupiego w Łomży. W poprzednich latach z kasy miasta dotowano prace związane z odwodnieniem Pałacu.

Poszukają kierowcy po dachowaniu

cz wt, 22 maja 2018 11:59

Po godzinie 11. służby ratunkowe otrzymały wezwanie do wypadku w Brzostowie nad Biebrzą. Dachował fiat panda. Gdy jednostki dotarły na miejsce samochód stał na kołach, ale nigdzie nie było kierowcy.

Idą burze z gradem

Foto: Idą burze z gradem
cz wt, 22 maja 2018 11:52

Od godziny 15.00 do 22.00 nad regionem mogą przechodzić burze z gradem – ostrzegają synoptycy z białostockiego zespołu Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. Dyżurna synoptyk Barbara Jakubowska zagrożeniu nadała pierwszy stopień.

Niepewny remont Niemcewicza. Dotacja 18% zamiast 80%.

Foto: Niepewny remont Niemcewicza. Dotacja 18% zamias...
cz pon, 21 maja 2018 16:41

Czy długo wyczekiwana przebudowa ulicy Niemcewicza doczeka się realizacji jeszcze w tym roku. Wydawało się, że tak, ale komplikuje się sprawa pieniędzy. Planowano, że modernizacja niespełna 700 metrów ulicy pochłonie łącznie 5 mln zł, ale po przetargu wyszło, że potrzeba 5,9 mln zł. Władze miasta liczyły, najpierw że 80%, a później 50% kosztów uda się pokryć z dotacji dzielonych przez wojewodę podlaskiego, ale najwyraźniej i tu się przeliczyły. Wychodzi, że dotacja będzie sięgała 18% kosztów i... chyba nie wiadomo co dalej.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę