sobota, 17 sierpnia 2019 napisz DONOS@

Łomża spada

Foto: Łomża spada
cz cz, 08 sierpnia 2019 14:17

Mariusz Chrzanowski mówił na początku roku, że „Łomża w najbliższych latach skazana jest na sukces gospodarczy”. Póki co wyroki są zupełnie inne. Profesor Paweł Swianiewicz jak co roku przygotował dla pisma „Wspólnoty” ranking „Bogactwo samorządów” porównując ubiegłoroczne dochody jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Łomża zanotowała w nim największy spadek wśród miast na prawach powiatu z 23. na 32. miejsce.

Śmierdzi i... nic się nie da zrobić?

Foto: Śmierdzi i... nic się nie da zrobić?
cz cz, 08 sierpnia 2019 11:21

Mieszkańcy Łomży skarżą się na uciążliwy fetor. - Jest gorąco, ale okna w mieszkaniu nie można otworzyć, bo są okropne zapachy – mówi jeden z mieszkańców bloków przy ul. Wiejskiej. - Ostatnio te nieprzyjemne zapachy się nasiliły, a wczoraj wieczorem było okropnie – mówi starszy pan, który jako sprawcę smrodu wskazuje pobliską oczyszczalnię ścieków. - Uciążliwy fetor nie pochodzi z oczyszczalni ścieków – odcina się kierownictwo MPWiK zapewniając, że w ostatnim czasie nie było tu żadnych awarii. Wskazuje także, że ten sam zapach był wyczuwalny ostatnio również na osiedlu Południe, a to bardzo daleko od oczyszczalni przy ul. Zjazd.

Od miesiąca żyje bez wody, bo... bałagan?

Foto: Od miesiąca żyje bez wody, bo... bałagan?
cz cz, 08 sierpnia 2019 09:26

- Nie mogę zrobić sobie herbaty i ugotować obiadu, nie mam w czym się umyć i nie mam jak uprać sobie ubrań, bo ZGM zakręcił mi wodę w kranie 8. lipca – opowiada ze łzami starsza mieszkanka lokalu socjalnego przy alei Legionów 26 w Łomży. - Mieszkam w sypiącej się kamienicy miejskiej z kuchnią i piecem na węgiel od ponad 11 lat. Nie zalegam z opłatami za mieszkanie, a sytuacja się powtarza dziesiąty raz. MPGKiM potwierdza, że wodę odcięto, ale zapewnia, że może ją włączyć, pod warunkiem... posprzątania.

Pijany trafił w ciągnik

Foto: Pijany trafił w ciągnik
mm śr, 07 sierpnia 2019 22:19

Policjanci potwierdzają informacje, że kierowca zielonego opla astry, który wczoraj wieczorem zderzył się z ciągnikiem rolniczy, na drodze pomiędzy Wygodą a Modzelami Wypychy, był pijany. Pierwsze badanie wykazało, że w chwili wypadku 45-latek miał w sobie ponad 1,75 promila alkoholu. Kilka minut wcześniej doszło też do wypadku na DK61, gdzie ciężarówka uderzyła w osobówkę.

Idzie ulewa

Foto: Idzie ulewa
cz śr, 07 sierpnia 2019 17:56

Maciej Maciejewski, dyżurny synoptyk białostockiego biura prognoz meteorologicznych IMGW-PIB, ostrzega przez silnymi opadami deszczu i burzami, które nocą mają nadciągnąć nad region. Lokalnie może spaść nawet do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy powierzchni ziemi.

Wielka podwyżka opłat za śmieci zatrzymana?

Foto: Wielka podwyżka opłat za śmieci zatrzymana?
cz śr, 07 sierpnia 2019 15:32

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku stwierdziła nieważność uchwał śmieciowych podjętych przez Radę Miejską Łomży 10 lipca. Jedna z nich wprowadzała od września gigantyczną od ponad 50% do niemal 100% podwyżkę opłat za śmieci. Mieszkający samotnie łomżanie do końca roku mieli za śmieci segregowane płacić po 40 zł miesięcznie w przypadku mieszkania w domach jednorodzinnych i 29 zł miesięcznie, gdy mieszkają w blokach. To najwyższe ceny w Polsce. - RIO uchwały unieważniła, ale nie ze względu na wysokość opłat, ale ze względu na zawarte w nich niespójne zapisy odnośnie wejścia w życie przepisów – tłumaczy Dariusz Renczyński, prezes RIO Białystok. - Obie uchwały Rady Miejskiej Łomży stanowią akty prawa miejscowego, których postanowienia powinny być formułowane w sposób zrozumiały dla adresatów i niebudzący wątpliwości interpretacyjnych.

Sanepid: woda z kranu jest bezpieczna

Foto: Sanepid: woda z kranu jest bezpieczna
cz śr, 07 sierpnia 2019 13:33

- Wszystkie pobrane w poniedziałek przez sanepid próbki wody z wodociągu w Łomży dały wynik pozytywny. To oznacza, że woda jest bezpieczna do picia, nie ma w niej żadnych bakterii – mówi Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Zarządzająca miejskim wodociągiem spółka MPWiK kilka dni temu ponownie w te wakacje włączyła instalację do chlorowania wody na obu ujęciach Rybaki i Podgórze, z których dostarczana jest ona do mieszkań w Łomży.

Drogowcy wejdą na Wojska Polskiego

Foto: Drogowcy wejdą na Wojska Polskiego
cz śr, 07 sierpnia 2019 11:38

Po niedzieli rozpocznie się remont Wojska Polskiego. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Gen. Władysława Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Polową. To tylko 740 metrów, ale w całym centrum Łomży i jednej z najważniejszych ulic miasta. Prowadzi nią tranzytowa droga z państw nadbałtyckich w kierunku Warszawy i dalej na zachód Europy. Kierowców przez kilka miesięcy – co najmniej do końca listopada - czekają ogromne utrudnienia w ruchu.

Bony na kulturę dla Seniora

Foto: Bony na kulturę dla Seniora
JJS śr, 07 sierpnia 2019 11:18

Włączenie seniorów w życie społeczno - kulturalne wspólnoty lokalnej to jeden z priorytetów działalności Stowarzyszenia Da Się. Stowarzyszenie realizuje projekt pt. Łomżyńskim szlakiem, który ma na celu aktywizację 30 osób w wieku 60+ w zakresie uczestnictwa w edukacji historycznej społeczności lokalnej na terenie Miasta Łomża. Projekt realizowany jest w ramach Programu Podlaskie Lokalnie i został on dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Kolejny dzik z ASF

Foto: Kolejny dzik z ASF
cz śr, 07 sierpnia 2019 08:30

W lasach w okolicach wsi Bartki na terenie gminy Jedwabne odnaleziono martwego dzika, a laboratoryjne badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach - potwierdziły, że był zarażony wirusem afrykańskiego pomoru świń. To drugi w ostatnim czasie potwierdzony przypadek ASF na terenie gminy Jedwabne i Powiatu Łomżyńskiego. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży apeluje o zachowanie ostrożności i informowanie służb o każdym znalezionym przypadku padłego dzika.

Pizza w Białymstoku z dostawą – gdy dopadnie Cię głód!

Foto: Pizza w Białymstoku z dostawą – gdy dopadnie Ci...
JJS śr, 07 sierpnia 2019 08:26

Pizza to jedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie potraw kuchni włoskiej. Jest smaczna, pożywna, a jednocześnie bardzo uniwersalna. Sprawdzi się jako pomysł na ciepły lunch w pracy, sycący obiad gdy nie mamy czasu na gotowanie, a także kolację we dwoje. Jeśli naszła Cię ochota na pizzę, w Białymstoku znajdziesz wiele restauracji, które mają w swojej ofercie tę klasykę włoskiej kuchni. Najlepsze pizzerie z Białegostoku z dostawą zebraliśmy dla Ciebie na PizzaPortal – wystarczy kilka kliknięć, by zamówić ten przysmak pod wybrany adres!

Bakterie coli znowu w łomżyńskiej kranówce

Foto: Bakterie coli znowu w łomżyńskiej kranówce
cz śr, 07 sierpnia 2019 08:24

Chlorowanie wody dostarczanej do wodociągu w Łomży ma związek z ponownym wykryciem w niej bakterii z grupy coli. Nie ma żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie, ale dziennikarzowi Polskiego Radia Białystok wygadał się pełnomocnik finansowy prezesa MPWiK. Przekonuje, że „ilość stwierdzonych bakterii nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia mieszkańców”. Tymczasem sanepid, który w poniedziałek pobrał chlorowaną od kilku dni wodę do badań, wyniki ma podać dziś po południu.

Pielgrzymi łomżyńscy przeszli przez Wisłę (z) przebojem

Foto: Pielgrzymi łomżyńscy przeszli przez Wisłę (z) p...
mm wt, 06 sierpnia 2019 17:53

- Dopiero sam zacząłem raczkować w kapłaństwie, a prowadzę największą grupę pątniczą – mówi z rozbawieniem ks. Łukasz Brzostowski, 25-letni łomżyniak, który w maju przyjął święcenia i po raz pierwszy w życiu jest przewodnikiem grupy żółtobrązowej 35. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę w Częstochowie. - Idzie około 150 osób: najmłodsza Natalka ma lat 5 i pielgrzymuje po raz piąty, a najstarszy Stanisław ma lat 80. Matka Boża nas wspiera nieustannie duchowo, dotąd nie padało, pogoda jest ładna, słońce wcale nie dokucza, ludzie bardzo gościnni i mamy swój przebój!

Litewscy złodzieje aut skazani

Foto: Litewscy złodzieje aut skazani
cz wt, 06 sierpnia 2019 15:20

Po trzy i cztery lata w więzieniu mają spędzić Litwini, którzy wpadli podczas próby kradzieży luksusowych samochodów w Łomży na początku ubiegłego roku. Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Białymstoku, bo w trakcie śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łomży wyszło na jaw, że dwóch z czterech zatrzymanych w Łomży Litwinów wcześniej dokonało kradzieży aut w Białymstoku.

Wpadł z bronią i narkotykami

Foto: Wpadł z bronią i narkotykami
cz wt, 06 sierpnia 2019 14:59

36-latek miał nielegalną broń, amunicję oraz narkotyki. Do zatrzymania doszło na terenie gminy Rutki dzięki informacjom, które zgromadzili funkcjonariusze prowadząc czynności operacyjne.

Most się sypie... remont będzie później

Foto: Most się sypie... remont będzie później
cz wt, 06 sierpnia 2019 11:57

Zbudowany w 1962 roku most przez Narew w okolicy Wizny wraz z drogami dojazdowymi ma 283 metry długości i wymaga pilnego gruntownego remontu. Kilka lat temu stwierdzono uszkodzenia jego konstrukcji. Już na 2018 roku Ministerstwo Infrastruktury przeznaczyło na jego przebudowę ponad 12 milionów złotych. Póki co białostocki oddział GDDKiA unieważnił przetarg na wybór firmy, która miałby opracować dokumentacje projektową na rozbudowę mostu. Wcześniej drogowcy przyznali, że zamiast kilku miesięcy na opracowanie projektu może być potrzebny nawet ponad rok.

Planujesz urlop? Pamiętaj o roamingu

Foto: Planujesz urlop? Pamiętaj o roamingu
JJS wt, 06 sierpnia 2019 10:09

W czasie wakacji wysyłasz SMS-y, odbierasz połączenia, piszesz maile, wstawiasz zdjęcia na portalach społecznościowych? Jeżeli za granicą chcesz bez przeszkód korzystać ze swojego telefonu komórkowego, przed wyjazdem pamiętaj o aktywowaniu roamingu.

Ocieplenie klimatu groźniejsze niż sądzimy

Foto: Ocieplenie klimatu groźniejsze niż sądzimy
cz wt, 06 sierpnia 2019 09:08

– Do końca wieku prawdopodobnie 2/3 Hiszpanii będą niezamieszkane, ponieważ z powodu suszy będą tam ogromne problemy z uprawianiem roślin i produkcją żywności! – alarmuje dr hab. Jacek Pniewski. Naukowiec z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego o faktach i mitach ocieplenia klimatu mówił uczestnikom odbywającej się w Łomży ogólnopolskiej sesji Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Żeby zapobiec jeszcze gorszym skutkom należałoby w ciągu najbliższych 11 lat ograniczyć emisję dwutlenku węgla o połowę, a do roku 2050 całkowicie, co wydaje się jednak mało realne. – Powinniśmy trochę spanikować. Ta katastrofa już się rozpoczęła - mówi naukowiec.

Drogi „pomnik” jest, inwestycji niewiele

Foto: Drogi „pomnik” jest, inwestycji niewiele
cz wt, 06 sierpnia 2019 08:35

Gdy siedem lat temu władze Łomży przymierzały się do budowy dwujezdniowej ulicy Meblowej lokalny przedsiębiorca mówili, że to będzie „pomnik marnotrawstwa środków unijnych i miasta Łomży”. Wielka arteria komunikacyjna miała i powstała przy wsparciu środkami unijnymi w ramach realizacji dwóch projektów. Pierwszy – warty był ponad 24 mln zł i nosił tytuł „przygotowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży – II etap”. W czerwcu skontrolowano „trwałość projektu” i wyliczono, że „powierzchnia sprzedanych terenów inwestycyjnych powstałych w wyniku realizacji projektu wynosi 0,6336 ha”.

Ojciec premiera „naszym” senatorem?

Foto: Ojciec premiera „naszym” senatorem?
cz wt, 06 sierpnia 2019 08:30

Ojciec premiera Matusza Morawieckiego, 78-letni Kornel Morawiecki, ma być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu z okręgu łomżyńsko-suwalskiego. To ciągle jeszcze nieoficjalne informacje, ale potwierdzone w kilku niezależnych źródłach. To właśnie dlatego „centrala” partii nie godziła się na start z tego okręgu wojewody Bohdana Paszkowskiego, który ostatecznie ma kandydować do Sejmu.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę