poniedziałek, 27 stycznia 2020 napisz DONOS@

Nie żyje ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior

Foto: Nie żyje ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior
cz cz, 23 stycznia 2020 08:12

W piątek przed wieczorem, w szpitalu w Lublinie, zmarł 84-letni ks. biskup Stanisław Stefanek. To poprzedni Biskup Łomżyński. Funkcję pełnił przez 15 lat, od października 1996 roku do listopada 2011 roku. W ubiegłym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. - Zapamiętam go jako człowieka wielkiego serca, zawsze szczerego i życzliwego ludziom. Był człowiekiem dialogu i nieustannie szukał porozumienia. Najważniejsza była dla niego służba człowiekowi i rodzinie – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, który w czwartek w Łomży ma przewodniczyć uroczystościom pogrzebowym zmarłego biskupa.

Nowa „afera śmieciowa”

Foto: Nowa „afera śmieciowa”
cz cz, 16 stycznia 2020 09:11

O aferze śmieciowej mówią radni miasta Łomża Jan Olszewski z Prawa i Sprawiedliwości i Dariusz Domasiewicz z „Przyjaznej Łomży”. Pierwszy do końca 2019 roku był przewodniczącym Rady Miejskiej, drugi do 30 października jej wiceprzewodniczącym. Obaj twierdzą, że ukryto przed nimi, i całą Rada Miejską, informacje od skardze mieszkanki Łomży na podjętą w sierpniu uchwałę podwyższającą opłaty za śmieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrując tę skargę 18 grudnia 2019 r. unieważnił uchwałę i zasądził od Rady Miejskiej Łomży na rzecz skarżącej kwotę 780 złotych jako zwrot kosztów postępowania sądowego. Radni miasta – tak jak i inni mieszkańcy Łomży – o sprawie i wyroku dowiedzieli się dopiero z naszej publikacji na 4lomza.pl. - Gdyby taka informacja się nie ukazała na 4lomza.pl, ani pan przewodniczący, nie ja do dzisiaj byśmy o tym nie wiedzieli – mówił w poniedziałek radny Dariusz Domasiewicz, który po lekturze tekstu zadał prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu szereg pytań m.in. o to czy po uprawomocnieniu się wyroku mieszkańcom Łomży będzie przysługiwał zwrot nadpłaconych kwot wraz z odsetkami? W rachubę wchodzi nawet półtora miliona złotych. Przedstawiciele ratusza podkreślają, że wyrok WSA nie jest prawomocny i „że trwa analiza prawna co do zasadności złożenia skargi kasacyjnej”.

WOŚP zagra w Łomży ze 126 wolontariuszami

Foto: WOŚP zagra w Łomży ze 126 wolontariuszami
cz cz, 09 stycznia 2020 09:15

- Miasto Łomża bardzo chętnie wspiera inicjatywy, które mają na celu pomoc innym osobom – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent miasta. - Każdy z nas pośrednio lub bezpośrednio korzystał ze sprzętu zakupionego przez WOŚP – podkreślał dodając, że jego dzieci też były tak badane. - Chęć pomagania innym to najpiękniejsza idea, najpiękniejsza wartość, która nas łączy – dodawał Artur Wierzbowski, wójt Piątnicy podkreślając, że gmina po raz pierwszy bierze udział w WOŚP. Obaj samorządowcy zachęcali do udziału w tegorocznej 28. już edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie grała w kilku miejscach Łomży i w Piątnicy. – W ubiegłym roku udało nam się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Oczywiście zawsze liczymy na to, że przy kolejnej edycji będzie lepiej, ale nie nastawiamy się na bicie żadnych rekordów – mówi Monika Orłowska-Laskowska, która z grupą współpracowników-wolontariuszy od sześciu lat organizuje finał WOŚP w Łomży. - Ważna jest każda złotówka i poczucie, że pomagamy. Raz są to dzieci, raz seniorzy, ale istotne jest to, że jako Polacy potrafimy się w tak szczytnym celu zjednoczyć i być ponad podziałami.

POChrzaniło się z PiSem

Foto: POChrzaniło się z PiSem
cz cz, 02 stycznia 2020 08:23

Takiego obrotu wydarzeń we władzach miasta na koniec roku niewielu się spodziewało. Co prawda prezydent Mariusz Chrzanowski z partii Prawo i Sprawiedliwość został wyrzucony w 2018 roku roku, ale wydawało się, że chce i, prędzej czy później, powróci na łono partii matki, albo przynajmniej którejś z jej koalicyjnych córek. Mozolnie i w tajemnicy odbudowywane relacje padły z hukiem pod koniec roku. Łomża, postrzegana jest jako „pisowskie miasto”, ale władze w całości są już po drugiej stronie barykady. Nad polem politycznej wojenki pozostał niemiły smród, który wokół jej uczestników może utrzymać się długo. Oby nie objął całego miasta.

Opłatek i potrawy wigilijne na Starym Rynku w Łomży

Foto: Opłatek i potrawy wigilijne na Starym Rynku w Ł...
cz cz, 19 grudnia 2019 08:24

Łagodna niebiańska poświata panowała na scenie 9. Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej. Z głośnika dobiegał ciepły i łagodny głos Magdy Sinoff, który przeniósł kilkaset osób do krainy dobrych świąt Bożego Narodzenia, gdzie ludzie są braćmi, a w kolejkach po potrawy wigilijne można tłoczyć się z uśmiechem i podzielić opłatkiem szczerze: z sąsiadami, przyjaciółmi i nieznajomymi. Podczas wilii miejskiej było kogo spotkać z oficjeli, było co zjeść i czego słuchać w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Nad głowami królowała wielka, biała gwiazda z warkoczem, mknąca w tę cichą noc od ratusza nad tłum mieszkańców Łomży, a pod nią - kula Ziemi, rozpęknięta jak bombka na choince...

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

Foto: Weekend Cudów Szlachetnej Paczki
cz cz, 12 grudnia 2019 08:11

Ponad 30 rodzin z Łomży i powiat łomżyńskiego w ten weekend doświadcza pomocy Szlachetnej Paczki. Od piątkowego wieczoru do niedzieli wolontariusze rozwozili po rodzinach zakwalifikowanych do udziału w tegorocznej edycji przygotowane przez darczyńców paczki. - Paczka łączy ludzi. Łączy wolontariuszy z rodzinami, łączy tych, którzy paczki przygotowują - opowiada Magdalena Wdziękońska, która po raz 7. jest wolontariuszką Szlachetnej Paczki.

Dyrektor odchodzi

Foto: Dyrektor odchodzi
cz cz, 05 grudnia 2019 08:23

Potwierdza się nasza wcześniejsza informacja o rezygnacji dyrektora szpitala Mariusza Obryckiego. Dziś ma odbyć się posiedzenie Rady Społecznej, na której ma być opiniowany wniosek o odwołanie Obryckiego w związku z rezygnacją. Dotychczasowy dyrektor szpitalem miałby kierować do końca stycznia 2020 r.

Bezdomni zmarli z zimna

Foto: Bezdomni zmarli z zimna
cz cz, 28 listopada 2019 08:20

Dwaj bezdomni mężczyźni zmarli w Łomży po pierwszym, jeszcze lekkim „ataku” zimy. Ciała mężczyzn znaleziono w ubiegły czwartek. Po godzinie 8. rano ciało jednego z nich leżało w rejonie torowiska przy ul. Kolejowej. Dwie godziny później znaleziono ciało drugiego mężczyzny w pustostanie przy alei Legionów, po drugiej stronie tego samego torowiska. Śledczy wyjaśniający sprawę ich śmierci podkreślają, że to są zupełnie dwa różne zdarzenia i nie łączą ich ze sobą. Według biegłych obaj mieli umrzeć w skutek wyniszczenia organizmu połączonego z wychłodzeniem. Pięć dni po zgonach bezdomnych w Łomży dwóch bezdomnych pięć instytucji podpisało porozumienie o współpracy w akcji „Nie bądźmy obojętni”.

Bez nowych długów Łomża już nie da rady?

Foto: Bez nowych długów Łomża już nie da rady?
cz cz, 21 listopada 2019 08:18

Władze miasta zrezygnowały z zaciągania planowanego na ten rok kredytu w wysokości 10 milionów złotych. To pierwszy przypadek od 10 lat, gdy dług miasta spada, a nie rośnie. Na koniec roku zadłużenie budżetu Łomży ma wynieść 136 milionów 899 tysięcy 660 złotych i 75 groszy. Niestety, zaplanowany na przyszły rok przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego kredyt miasta ma wynieść 30 milionów złotych. W efekcie zmiany zadłużenie Łomży na koniec 2020 roku – po spłacie 10,8 mln zł rat kredytu - ma przekroczyć 156 milionów złotych. Władze miasta już teraz planują zaciągnięcie kolejnego kredytu w wysokości 20 milionów w 2021 roku. Okazuje się, że szybko zadłużają się także miejskie spółki. Dziś trzy największe mają zaciągnięte kredyty na ok. 22 miliony i zgody władz na zaciągnięcie kolejnych jeszcze większych pożyczek.

Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes

Foto: Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes
cz cz, 14 listopada 2019 08:14

101 lat temu gdy Polska odzyskiwała niepodległość po ponad wieku zaborów, także w Łomży Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku, w trakcie rozbrajania stacjonujących w mieście oddziałów niemieckich, zginęło pięciu Polaków. Najbardziej znanym z nich jest Leon Kaliwoda, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. W miejscu gdzie zginął odbywają się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Jedną z tragicznych ofiar pamiętnego 11 listopada 1918 r. w Łomży były także Franciszek Gibes, który wraz z peowiakami atakował niemieckich żołnierzy na ul. Giełczyńskiej. Przez lata zatarła się pamięć o nim i napisy na jego grobie. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jego nazwisko powtarzano wielokrotnie. Symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odremontowanego nagrobka było jednym z pierwszych punktów oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Łomży.

Szpital się chwieje

Foto: Szpital się chwieje
cz cz, 07 listopada 2019 08:17

Szpital Wojewódzki w Łomży to największy pracodawca w mieście i regionie. Pracuje tu – na umowy o prace i kontrakty - ponad 1300 osób. Roczny budżet placówki wynosi około 150 milionów złotych, czyli ponad 1/3 budżetu całego miasta Łomża. Mimo to pieniędzy jest za mało. Wyniki finansowe szpitala są coraz gorsze, „a środki finansowe, którymi dysponuje jednostka, ograniczają możliwości motywowania płacą”. To sprawia, że szpital ma już permanentne braki kadrowe, zwłaszcza wśród lekarzy, i coraz większe niezadowolenie wśród innych pracowników z głodowych pensji i niezrealizowanych obietnic płacowych.

Zgwałcił małą dziewczynkę

Foto: Zgwałcił małą dziewczynkę
cz cz, 31 października 2019 07:51

Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Łomży. W nocy z soboty na niedzielę do łomżyńskiego szpitala rodzice przywieźli piętnastomiesięczną dziewczynkę z obrażeniami ciała. Lekarze uznali, że są zbyt poważne i skierowano ją do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Mała dziewczynka miała obrażenia głowy, twarzoczaszki, kończyn górnych i dolnych, ale również okolic intymnych. Sprawcą tych obrażeń ma być 22-letni wujek dziewczynki, który miał nią się zaopiekować pod nieobecność rodziców. W chwili zatrzymania był pijany. Gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzutu okrutnego znęcania się i seksualnego wykorzystania małego dziecka. Sąd wsadził go na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.

Bieg dla Justyny na milę zgromadził około 600 biegaczy

Foto: Bieg dla Justyny na milę zgromadził około 600 b...
cz cz, 24 października 2019 08:10

- Jest we mnie radość i wdzięczność ogromna, przeplatające się z wielkim wzruszeniem, że aż tyle osób zdecydowało się dla mnie wystartować, żeby mi pomóc... – mówiła Justyna Korytkowska, gdy w słoneczną niedzielę odbywała się I Łomżyńska Mila Charytatywna, w której wzięło udział ok. 600 zawodniczek i zawodników, mających od 4 miesięcy do lat 74. Dla chorej na nowotwór 33-letniej lekkoatletki, 14-krotnej medalistki Mistrzostw Polski, biegali z entuzjazmem lekarze, dziennikarze i dekarze, nastoletni harcerze i żołnierze OT, chłopcy z MŁKS i mężczyźni z MMA. Trudno wprost zliczyć zawody, tym bardziej, że panom starały się dorównać kroku panie i dziewczęta, a wszystko po to, ażeby I Bieg dla Justyny zaowocował funduszami na leczenie i rehabilitację dzielnej Kobiety.

Było dwoje, będzie jeden poseł z Łomży

Foto: Było dwoje, będzie jeden poseł z Łomży
cz cz, 17 października 2019 08:12

5 706 głosów w Łomży, 4 148 głosów od mieszkańców Powiatu Łomżyńskiego sprawiło, że mieszkaniec Łomży będzie zasiadał w Sejmie. Lech Antoni Kołakowski w niedzielnych wyborach sporo zbierał także z powiatów zambrowskiego i kolneńskiego i zdobywając w sumie 16 138 głosów poparcia, jako jedyny z 18 łomżyńskich kandydatów, wygrał mandat poselski. Będzie to jego piąta kadencja w Sejmie RP. Kołakowski już pobił rekord zasiadania w Sejmie Mieczysława Czerniawskiego (SLD), który posłem był przez 14 lat, i ustanowi swój - nowy rekord Ziemi Łomżyńskiej. Największą niespodzianką niedzielnych wyborów jest przegrana poseł Bernadety Krynickiej. Startując z 8. miejsca listy PiS „zrobiła” 9. wynik, a partia zdobyła „tylko” 8 mandatów. Poseł Krynicka wybory przegrała w samej Łomży. Tu poparcie dla niej spadło z niemal 17% w 2015 roku do 9% teraz.

Kto posłem z Łomży? Lokalny patriotyzm zobowiązuje

Foto: Kto posłem z Łomży? Lokalny patriotyzm zobowiązuje
cz cz, 10 października 2019 08:17

W niedzielę wybory parlamentarne. Wybierać będziemy posłów i senatora. Teoretycznie z Łomży moglibyśmy mieć nawet 14 posłów, bo kandydatów z miasta jest jeszcze więcej. Tyle tylko, że swoich chcą mieć także mieszkańcy Białegostoku, Suwałk, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Wysokiego Mazowieckiego czy Grajewa. Oni na tych z Łomży nie muszą głosować. Teoretycznie w Łomży jest wystarczająco dużo wyborców, aby wybrać dwóch, a nawet trzech naszych posłów. Możliwe jest jednak, że po najbliższych wyborach nie będziemy mieli żadnego posła jeśli głosy łomżyniaków zostaną skutecznie rozbite.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów... nie wszystkich

Foto: Bezpłatne przejazdy dla uczniów... nie wszystkich
cz cz, 03 października 2019 08:08

Uczniowie spoza Łomży w mieście eMPeKami jadą za darmo, a z miasta poza Łomżą muszą płacić. Od wtorku uczniowie mogą bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Zwolnienie z konieczności kupowania biletów - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej - dotyczy wszystkich uczniów łomżyńskich szkół – mieszkańców miasta, ale i okolicznych miejscowości do ukończenia 22 roku życia. Jest jedno ale... Zwolnienie obowiązuje tylko w granicach administracyjnych Łomży. W autobusach do Piątnicy, Kupisk, Konarzyc, czy Starej Łomży bilety są konieczne... zarówno dla mieszkańców tych miejscowości jak i dla wszystkich mieszkańców Łomży. To oznacza, np. że uczniowie z Łomży dojeżdżający do szkoły w Marianowie muszą kupować bilety, tak jak dotychczas. Bez nich tym uczniom grozi kara za jazdę bez biletu także po Łomży.

Wygląda jak... korupcja we władzach miasta

Foto: Wygląda jak... korupcja we władzach miasta
cz cz, 26 września 2019 08:13

Jeszcze pół roku temu „po przeprowadzeniu analizy” uznano, że miejska działka nie może być wystawiona na sprzedaż i „postanowiono zostawić teren jako rezerwę, która w przyszłości może zostać wykorzystana przez Miasto Łomża”. Teraz ta sama działka jest już zbędna i ma być sprzedana. Zmieniło się to, że zainteresowany kupiec, który jest radnym miasta, zmienił „opcję”. Popierał Agnieszkę Muzyk, a teraz na sesjach głosuje tak, jak radni z klubu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. W środę podczas sesji Rady Miejskiej radny Mariusz Tarka był jednym z 10 radnych, którzy zagłosowali za wystawieniem na sprzedaż miejskiej działki, o której kupno zabiega. Nam, za opisanie sprawy, grozi sądami.

Wkurzająco drogie śmieci

Foto: Wkurzająco drogie śmieci
cz cz, 19 września 2019 08:12

- „Jestem emerytką i o zgrozo moje opłaty za wywóz nieczystości wynoszą 25,95 % struktury opłat miesięcznych. Czy to normalne?” - pyta jedna z mieszkanek Łomży oburzona miejską polityką śmieciową. Kobieta mieszka sama w mieszkaniu o powierzchni 37m2 i teraz za śmieci musi płacić 63 zł miesięcznie, bo choć zadeklarowała chęć segregacji odpadów, to jej wspólnota mieszkaniowa zdecydowała, że śmieci będą oddawane zmieszane. W takiej samej sytuacji, choć w innej wspólnocie, znalazła się wdowa mieszkająca samotnie w 45-metrowy mieszkaniu. Obie panie napisały listy do władz miasta domagając się zmiany niesprawiedliwej polityki śmieciowej Łomży. - Nie może być tak, że rodziny 4-5 osobowe płacą to samo co ja - napisała jedna z nich. - Uważam, że wybór metody określającej wysokość opłat za wywóz nieczystości jest niesprawiedliwy społecznie i uderza w starych, samotnych ludzi – uważa druga mieszkanka. Władze miasta pozostają głuche na te prośby.

Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji

Foto: Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji
cz cz, 12 września 2019 09:02

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka ma swój sztandar. Tworzona od ubiegłego roku Żelazna Dywizja siedzibę dowództwa ma w Siedlcach, ale na jej sztandarze, obok herbu tego miasta, jest także herb Łomży. To nawiązanie do 18. Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży, a tradycje dziedziczy nowa dywizja. W Łomży będzie także stacjonował wchodzący w skład Żelaznej Dywizji 18 Pułk Logistyczny. Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej już dziś zaprasza na uroczysty apel z okazji rozpoczęcia formowania i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży. W najbliższy wtorek, 17. września 2019 roku, w mieście ma odbyć się największa od lat impreza wojskowa, podczas której będzie uroczyste odczytanie rozkazu o sformowaniu pułku oraz powitanie jego dowódcy.

Rozkaz wydany: Wojsko Polskie wraca do Łomży

Foto: Rozkaz wydany: Wojsko Polskie wraca do Łomży
cz cz, 05 września 2019 08:02

W Łomży będzie formowany 18. Pułk Logistyczny. Mówiło się o tym od kilku miesięcy, ale teraz jest już oficjalna decyzja i data od której jednostka zacznie funkcjonować. Wojsko Polskie przygotowuje uroczystości, podczas których nastąpi odczytanie „rozkazu/ Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego” i powitanie dowódcy. Odbędą się one 17. września na Starym Rynku w Łomży. Składający się z trzech batalionów: remontowego, transportowego i zabezpieczenia pułk powstanie na bazie Warsztatów Technicznych.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę