Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 27 września 2022 napisz DONOS@

„Wszystko jest możliwe” pandemiczna podróż Jędrka z Łomży dookoła świata

mm cz, 22 września 2022 08:11

W listopadzie wyruszył w samotną podróż dookoła świata. Z powodu pandemii nie udało mu się zrealizować wszystkich planów, ale przez blisko osiem miesięcy odwiedził 18 krajów, pokonując ponad 48 tysięcy kilometrów. O podróżowaniu autostopem przez kolejne państwa Ameryki Południowej i Azji oraz plusach i minusach takiej wyprawy opowiada łomżyniak Jędrek Lutostański. Młody, ale bardzo już doświadczony, podróżnik z Łomży planuje teraz wyprawę na Mount Everest. Zanim to jednak nastąpi zamierza odpocząć i pocieszyć się codzienną rutyną zwykłego życia.

Aktywni Seniorzy w Łomży

mm cz, 15 września 2022 08:26

„Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym” - głosi artykuł 25. Karty Praw Podstawowych UE. W Łomży żyje we wrześniu 2022 r. około 15 tysięcy 800 seniorów. Większość z nich zajmuje się ukochanymi wnuczkami, a niektórzy uprawiają działki, chodzą na koncerty, wystawy, spotkania literackie. Najaktywniejsi działają w Łomżyńskiej Radzie Seniorów i radzą, jak dopomóc bliźnim.

Głupota nie ma wieku

mm cz, 08 września 2022 08:52

- Każda zabawa ma swoje granice, których przekroczenie wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Policjanci zajmowali się w sierpniu dwoma skandalicznymi zachowaniami dwóch różnych osób. Jedna przebijała opony w kołach 17 samochodów, stojących na parkingach przy ulicach: Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema i Władysława Reymonta. Druga pocięła kijem gałęzie 7 drzew tlenowych i gałązki krzewów przy ulicy Bolesława Prusa. Wystarczyło tylko kilka tygodni i początek września przyniósł ustalenie przez funkcjonariuszy z wydziału dochodzeniowo-śledczego KMP obu sprawców aktu wandalizmu. Okazało się, że drzewa na terenie ŁSM niszczył 12-letni chłopak, natomiast opony przebił 74-latek. Co mogło powodować dzieckiem i seniorem, że zrobili głupotę, zastanawiamy się z psychologiem.

Witaj, Nasza Szkoło!

mm cz, 01 września 2022 10:25

Czwartek 1. września oznacza powrót po upalnych wakacjach do nauki. W Łomży korzysta z oferty edukacyjnej 11 364 dzieci i nastolatków: 1 498 w przedszkolach, 5 323 w szkołach podstawowych i 4 421 w szkołach średnich; w Zespole Szkół Specjalnych - 122. To jednostki publiczne, ale działają też placówki niepubliczne.

Pokonał rowerem 1022 kilometry

mm cz, 25 sierpnia 2022 09:43

Jechał rowerem dzień i noc. Przez 52 i pół godziny pokonał aż 1022 kilometry dróg, od Świnoujścia nad Bałtykiem do Ustrzyk Górnych w Bieszczadach. Jechał w słońcu i upale, a ponad 20 godzin - w porywach wichury i strugach deszczu, który zalewał oczy i rower do steru. Wkoło dudniły potężne grzmoty, a błyskawice przelatywały nad głową, tak że nocą było jasno jak w dzień. - Mogłem mieć lepszy czas o 4 godziny, gdyby nie przeciwności losu na trasie - opowiada Robert Kwiatkowski, 54-letni kolarz ultramaratoński z Jeziorka niedaleko Łomży, który po raz 2. zmierzył się z ok. 400-oma uczestnikami wyścigu Bałtyk Bieszczady Tour. Dotarło ponad 300. - Na mecie wszyscy mówią, że to ostatni raz, nigdy więcej, ale jak odetchniemy, to po 2-3 godzinach planujemy następny wyścig. Taki wysiłek jest mi potrzebny do szczęścia, mimo że było bardzo ciężko emocjonalnie, aby się nie poddać, i fizycznie, kiedy w lewym kolanie odczuwałem straszny ból, że kręciłem tylko jedną nogą.

Święto Wojska Polskiego

mm cz, 18 sierpnia 2022 08:58

- 23. sierpnia 1920 r. przybył do Łomży Naczelny Wódz Józef Piłsudski - opowiada prof. Krzysztof Sychowicz. Marszałek dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w walkę z bolszewikami Armii Czerwonej, gdy przeciwko 3 tysiącom walczyło na fortach w Piątnicy ok. 1700 żołnierzy 33. Pułku Piechoty i 101. Pułku. Przez 5 dni między 28. lipca a 1. sierpnia lokalna historia stawała się częścią wielkiej. Obrona Łomży skończyła się niepowodzeniem, ale pozwoliła na wycofanie się oddziałów Wojska Polskiego i reorganizację przed Bitwą Warszawską. Egzamin życiowy zdali też mieszkańcy Łomży i okolicy, broniąc Ojczyzny i swoich domów przed agresorami. Po 102 latach od dramatów w konflikcie wojennym odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej z Rosją bolszewicką, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny zorganizował z Miastem Łomża kilka wydarzeń, aby czas nie zatarł i niepamięć...

Złoty Krzyż Zasługi dla Sławomira Zgrzywy

mm cz, 11 sierpnia 2022 07:25

- To najwyższe i najważniejsze odznaczenie państwowe w moim życiu, które jest wyrazem uznania oraz wdzięczności Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy za mój wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Ziemi Łomżyńskiej - mówi z radością znany i ceniony historyk Sławomir Zgrzywa. W Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył 60-letniemu Łomżyniakowi w imieniu Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.

Katedralna kamienica odzyskała dawny blask

mm cz, 04 sierpnia 2022 08:54

Należąca do parafii katedralnej, licząca blisko 120 lat kamienica na rogu Dwornej i Farnej została gruntownie wyremontowana. Teraz przyciąga wzrok przechodniów lśniącą elewacją i zdobieniami. Nowość to umieszczona we wnęce figura świętego Michała Archanioła, patrona katedry i parafii. Remont wykonała, specjalizująca się w konserwacji zabytków, firma budowlana inż. Andrzeja Wszeborowskiego, który wcześniej odnowił i wyremontował od podstaw wiele łomżyńskich budowli, z katedrą na czele. Niestety w Łomży wciąż straszą, popadające w ruinę, budynki sprzed lat: może nie zabytkowe, ale z ciekawą historią.

Prezydencie, oddaj ludziom pieniądze!

mm pt, 22 lipca 2022 14:03

Wojewoda podlaski stwierdził istotne naruszenie prawa i nieważność cennika opłat cmentarnych i grabarskich wprowadzonych zarządzeniem prezydenta Łomży z 9 marca 2022 roku. To „otwiera osobom korzystającym z cmentarzy możliwość dochodzenia od gminy zwrotu tej opłaty” - stwierdza Kamila Jezierska z Biura Wojewody Podlaskiego.

Oszuści wyłudzili już 750 tysięcy złotych

mm cz, 21 lipca 2022 08:34

W pierwszej połowie 2022 roku mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, głównie seniorzy, stracili na rzecz oszustów telefonicznych i internetowych prawie 750 tysięcy złotych. Naiwność i łatwowierność nie tylko seniorów wykorzystują przestępcy, którzy okradają ofiary często z oszczędności życia.

Uratował życie człowiekowi

mm cz, 14 lipca 2022 08:25

Deszczowy wtorek. Dzień jak co dzień w ratuszu. Naczelnik Przemysław Chełstowski wypełnia obowiązki służbowe. Czeka w sekretariacie wiceprezydentów na rozmowę z przełożonym. Nagle słychać głuche uderzenie, jakby przedmiot upadł, i szurnięcie biurka czy krzesła, co przesunęło się po posadzce. Z parteru na piętro dobiega krzyk: "O Matko, leży człowiek!". Pan Przemek wybiega z sekretariatu i widzi przy schodach na parterze leżącego mężczyznę. - Krzyknąłem do sekretarki, by dzwoniła po karetkę, i sam zbiegłem po schodach - opowiada w środę w gabinecie o sytuacji, jak uratował życie około 70-letniemu mężczyźnie, prowadząc masaż serca, jak pomagały urzędniczki i jak zadziałał defibrylator. Urządzenie w 2007 r. ufundowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Włosy na perukę od 10-latki

mm cz, 07 lipca 2022 08:39

- Wygląd dla każdej kobiety jest bardzo istotny, a wypadające z powodu chemioterapii lub ulegające zniszczeniu włosy mają duży wpływ na samopoczucie większości pacjentek - opowiada onkolog dr Magdalena Maksińska ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie leczy kobiety z nowotworem od 2005 r. Łomżynianka Małgorzata Kuczewska w lutym 2021 r. po pierwszej chemioterapii straciła wszystkie włosy. - Ludzie patrzyli na mnie dziwnie, było mi głupio i czułam się gorsza - wspomina Pani Małgorzata, która nosiła wówczas chustkę na głowie.

Musimy przeżyć upały

mm cz, 30 czerwca 2022 08:29

Fala upałów ponad 30 stopni Celsjusza dotarła do Łomży. Gorączka lata to domena Rzymu w Italii i Kairu w Egipcie, ale łomżynianki i łomżyniacy mają swój przedsmak rajskich wakacji. Afrykański żar leje się z nieba, więc potrzeba rozsądku, aby nie stać się ofiarą bezpośredniego promieniowania słońca. Doktor Mikołaj Czajkowski z Pogotowia Ratunkowego w Łomży podaje tu 3 najważniejsze rady dla osób, chcących przeżyć bezpiecznie upał: ochrona przed słońcem, nawadnianie organizmu i schładzanie ciała. W trakcie opalania na plaży to możliwe na strzeżonym kąpielisku nad Narwią. Ratownicy WOPR czuwają nad bezpieczeństwem ludzi na brzegu i patrolują rzekę przez wakacje.

Akademia Nauk Stosowanych druga w Polsce

mm cz, 23 czerwca 2022 09:00

Wystarczyło tylko 18 lat wytężonej pracy, aby Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (do marca 2022 r. pod nazwą PWSIiP) zdobyła 2. miejsce w rankingu czasopisma „Perspektywy” pośród publicznych szkół zawodowych. Rektor Dariusz Surowik jest dumny z najwyższego wyniku w dziejach ANSŁ. Władze "Państwówki" i wykładowcy mogą odczuwać satysfakcję, gdyż - jak napisali - świadczy to o "ciągłym wzroście jakości kształcenia oraz prestiżu, jaki wypracowała przez osiemnaście lat".

Potrafią dobrze zarobić

mm śr, 15 czerwca 2022 08:39

Mariusz Konopka, Radosław Żegalski i Andrzej Kiełczewski zarobili najwięcej w 2021 roku, pracując w spółkach i instytucjach, działających na majątku miasta Łomży. Rekordowo wśród kierowników jednostek, uwzględniając inne dochody, zarobił Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej.

Kolej przez Łomżę, obok czy wcale?

mm cz, 09 czerwca 2022 08:36

Firma Egis Polska na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, przygotowuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe szprychy CPK przez Łomżę. W minionym tygodniu odbywały się konsultacje z mieszkańcami regionu, którzy mogli opiniować zaproponowane warianty przebiegu.

„Ikona kultury kurpiowskiej” w rękach bogatszego Marszałka

mm śr, 01 czerwca 2022 09:54

Ulga i nadzieja towarzyszyła uroczystości oficjalnego przekazania Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie województwu podlaskiemu. Ta „ikona kultury kurpiowskiej”, która została otwarta w 1927 roku, po II wojnie światowej znalazła się w zasobach łomżyńskiego muzeum, a teraz trafia w ręce „bogatszego”, czyli samorządu wojewódzkiego. „To nie jest ruina, ale nowe życie jest potrzebne” - mówił przyjmujący Marek Olbryś - Kurp i wicemarszałek województwa podlaskiego.

Pracowity Dzień Matek w Łomży

mm cz, 26 maja 2022 08:08

Matek zastępczych w Łomży jest 45. Praktycznie wszystkie z nich mają też swoje dzieci naturalne, które z okazji Dnia Matki zadzwonią, wyślą smsa lub przyjdą z kwiatami, żeby podziękować swojej rodzicielce za miłość i troskę, pomoc i przytulenie, za otarcie łzy i kanapkę do szkoły. - Trzeba być dobrym człowiekiem, lubić dzieci i mieć świadomość odpowiedzialności za opiekę i wychowanie małego i młodego człowieka, bo do rodzin trafiają zarówno noworodki, jak i nastolatki do 18. roku życia - opowiada z okazji Dnia Matki Bożena Jabłońska, od ponad 30 lat zajmująca się w Łomży i regionie kwestią adopcji i pieczy nad dziećmi, których rodziny znalazły się w trudnych sytuacjach.

10 lat Muzeum Diecezjalnego

mm cz, 19 maja 2022 09:05

Muzeum Diecezjalne w Łomży świętuje 10-lecie istnienia. To jedna z najprężniej działających diecezjalnych placówek muzealnych w Polsce, przyciągająca, dzięki posiadanym w zbiorach perełkom, na przykład rzeźbom z pracowni Wita Stwosza, zwiedzających również spoza Łomży.

Dziękujemy Pielęgniarkom i Położnym

mm cz, 12 maja 2022 08:28

Panie Pielęgniarki i Położne są z nami w Łomży i regionie od narodzin aż po kres. Towarzyszą nam z troską i współczuciem, i strzykawką, gdy chorujemy i cierpimy. Podają leki i pocieszają, trzymają za rękę i podtrzymują na duchu pacjenta i rodzinę. 89-letnia Danuta Koluśniewska zaczęła pracę w 1953 r. w przychodni przy Polowej. 52-letnia Joanna Chilińska pierwsze kroki w zawodzie stawiała w 1990 r. w starym szpitalu w Łomży. Jej 26-letnia studentka Emilia Wołyniec od połowy września 2021 r. pracuje w Szpitalu Wojewódzkim. Co je łączy...? Wszystkie chciały i chcą być pożyteczne i pomagać w wyzdrowieniu pacjentom. Mówią nam z okazji Dnia Pielęgniarki i Położnej, że oprócz wiedzy medycznej i umiejętności wykonywania zabiegów, ważne są cierpliwość i wyrozumiałość.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę