Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Inwalida uwięziony na własnym podwórku

Foto: Inwalida uwięziony na własnym podwórku
mm śr, 05 sierpnia 2020 07:52

– Miało być lepiej, a skończyło się tym, że syn na wózku nie jest w stanie wyjechać z podwórka na ulicę – żali się Hanna Blusiewicz. – Nie dość tego: tam, gdzie ma być furtka, podnieśli jeszcze wyżej, bo wcześniej aż tak wysoko nie było! Kiedy matka walczy z obojętnością urzędników, wiceprezydent Garlicki uspokaja, że „to zastosowanie minimalnych spadków poprzecznych na chodniku co ułatwi komunikację osobie niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim jak również wyjazd z posesji”.

Tragiczny weekend nad Narwią

Foto: Tragiczny weekend nad Narwią
cz cz, 30 lipca 2020 07:43

Pierwszy miał 34 lata i był mieszkańcem jednej z nadnarwiańskich wsi w gminie Piątnica, drugi miał 55 lat i mieszkał w Łomży. Obaj stracili życie w nurtach Narwi. Pierwszy utopił się prawdopodobnie w sobotę, drugi w niedzielę późnym popołudniem, w miejscu gdzie do soboty funkcjonowało kąpielisko miejskiej. W sobotę wieczorem z zniknęły boje, liny i ratownicy WOPR, którzy przez 4 tygodnie pilnowali bezpieczeństwa kapiących się przy moście Hubala. Po Narwi pływają jeszcze ich patrole. Jeden z nich przepłynął przez byłe kąpielisko kilka minut przed ostatnim wejściem do wody 55-letniego mieszkańca Łomży.

Dzika plaża... od niedzieli

Foto: Dzika plaża... od niedzieli
cz cz, 23 lipca 2020 07:34

- To już koniec. W sobotę po godzinie 19. zdejmujemy liny i zamykamy miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli w Łomży – mówił Tomasz Malinowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które od początku wakacji zapewniało bezpieczeństwo kąpiącym się w Narwi przy moście mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. W poprzedni weekend, gdy temperatura powietrza w cieniu przekraczała 25 stopni Celsjusza na miejskiej plaży wypoczywały setki mieszkańców szukając ochłodzenia i relaksu w nurtach łomżyńskiej rzeki. Trudno im było uwierzyć, że od niedzieli będzie tu już tylko dzika plaża.

Kiedy wróci pediatria w szpitalu?

Foto: Kiedy wróci pediatria w szpitalu?
cz cz, 16 lipca 2020 08:20

- Sytuację kadrową w Oddziale Dziecięcym zastałem obejmując stanowisko Dyrektora Szpitala. Próbuję pozyskać kadrę lekarską, jednak wymaga to czasu i w tak krótkim okresie nie jestem w stanie tego zorganizować – podaje Jarosław Pokoleńczuk, od 1 czerwca nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Podejmuję działania, aby od 1 września br. Oddział Dziecięcy mógł wznowić swoją działalność i mam nadzieję, że uda się to zrealizować – dodaje zaznaczając, że o sprawie został poinformowany konsultant wojewódzki ds. pediatrii „i pomaga mi znaleźć rozwiązanie tej sytuacji”.

Spróbujmy pozbyć się tego wirusa z Łomży

Foto: Spróbujmy pozbyć się tego wirusa z Łomży
cz cz, 09 lipca 2020 07:42

Ponad 20 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w Łomży w ciągu ostatniego tygodnia. Ciągle jeszcze aktywne są „stare” źródła zakażeń w MPWiK i w Zgromadzeniu Sióstr Służek NMP Niepokalanej, ale pojawiło się także kolejne nowe ognisko, po weselu. Impreza rodzina odbywała się w jednym z lokali na terenie powiatu łomżyńskiego, ale zakażenie rozprzestrzenia się wśród gości z Łomży. W środę pojawiły się duże rozbieżności w danych dotyczących nowych zakażeń prezentowanych przez Powiatową Stację Sanitrano-Epidemiologiczną w Łomży i Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. Według łomżyńskiego Sanepidu we wtorek uzyskano potwierdzenie zakażenia 9 mieszkańców, a PUW poinformował jedynie o 5 z nich. - Wirus w Łomży jest. Nie jest to ściema, czy wymysł wielkich korporacji, medialne kłamstwo – mówi Maciej Borysewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, u którego zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono w połowie czerwca. To był pierwszy przypadek z „drugiej” fali zakażeń, która w trzy tygodnie dosięgnęła już 70 mieszkańców Łomży. Borysewicz jest już ozdrowieńcem i apeluje o przestrzeganie reżimów sanitarnych. - Te rygory nie są takie ciężkie. To maseczki w miejscach publicznych, zachowanie odległości międzyludzkich i częste mycie rąk - wylicza.

Zakażonych szybko nam przybywa

Foto: Zakażonych szybko nam przybywa
cz cz, 02 lipca 2020 07:48

Według oficjalnych danych w środę rano w Łomży kronawirusem zakażonych było 53 mieszkańców miasta i 6 osób z najbliższej okolicy. To osoby, które zostały zakażone w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Największym źródłem zakażenia jest teraz Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej. W domu zakonnym w Łomży mieszka 17 sióstr, a wirusa potwierdzono już u 15 z nich. Zakonnice te nie noszą jednolitego stroju i posługują w kilku miejscach miasta m.in. prowadząc Niepubliczne Przedszkole Katolickie. Po wykryciu zakażeń kwarantanną objęto ponad 200 osób. Zamknięte jest przedszkole, Kuria Diecezjalna i klasztor i kościół Ojców Kapucynów.

Druga fala koronawirusa

Foto: Druga fala koronawirusa
cz cz, 25 czerwca 2020 07:49

W ciągu tygodnia w Łomży potwierdzono ponad 20 przypadków zakażenia koronawirusem. Według danych z środy Łomża jest czwartym „ośrodkiem” koronawirusa w województwie podlaskim, gdzie za zakażonych uznawane są 304 osoby – najwięcej od początku pandemii. Więcej zakażonych jest w Białymstoku i powiecie białostockim, oraz w powiecie grajewskim. W Łomży koronawirus „odżył” w ubiegłym tygodniu, po ponad miesiącu braku nowy zakażeń. Ogniskiem zakażenia stała się miejska spółka wodociągowo-kanalizacyjna MPWiK. Do piątkowego poranka potwierdzano zakażenie wśród czterech pracowników tej spółki. Od tego czasu władze MPWiK nie odpowiadają na żadne pytania w tej sprawie. Tymczasem w mieście szybko przybywa także osób z nakładaną przez Sanepid kwarantanną w związku z podejrzeniem zakażenia po kontakcie z chorym. W środę rano było to już 168 osób.

Koronawirus zaatakował władze Łomży

Foto: Koronawirus zaatakował władze Łomży
cz cz, 18 czerwca 2020 09:07

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży Maciej Borysewicz ma koronawirusa. Kilkadziesiąt osób mających z nim kontakt zostało poddanych przez Sanepid kwarantannie. Co najmniej kilkoro miejskich radnych, z przewodniczącą Rady Alicją Konopką, ma przejść badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Stypułkowski - jak zaznacza Łukasz Czech z ratusza - „pomimo braku wytycznych Sanepidu co do obowiązku kwarantanny, z ostrożności i dla bezpieczeństwa pracowników i interesantów Urzędu Miejskiego w Łomży” podjęli decyzję o przejściu na pracę zdalną do końca tygodnia. Pierwsze wyniki pobieranych próbek od „kontaktów” Borysewicza mają być znane dziś (w czwartek). Od ich wyników zależeć będzie czy władzom miasta grozi paraliż... W przyszłym tygodniu planowana jest sesja Rady Miejskiej.

Doktor Perkowski radzi wojewodzie Paszkowskiemu

Foto: Doktor Perkowski radzi wojewodzie Paszkowskiemu
cz śr, 10 czerwca 2020 07:31

- Stacja dializ w Łomży pracuje od ponad 20 lat i nigdy się nie zdarzyło, żeby ktokolwiek wyłączył ją z funkcjonowania dla ratowania zdrowia i życia pacjentów – mówi specjalista nefrolog dr Henryk Perkowski, były ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Stacja dializ jest bardzo dużą inwestycją, bardzo kosztowną i nowoczesną technologicznie jak fabryka, a co najważniejsze: jest koniecznie potrzebna do życia pacjentom. Obecnie po trzy razy w tygodniu 91 pacjentów z Łomży i d. Łomżyńskiego nie może z niej skorzystać. Niektórzy chorzy jeżdżą od samego rana na zabiegi do stacji w odległych miejscowościach, inni wracają o 3. w nocy.

Święty Jan Paweł II błogosławił w Łomży

Foto: Święty Jan Paweł II błogosławił w Łomży
cz cz, 04 czerwca 2020 07:27

29 lat temu w Łomży 4. czerwca był pogodny, słoneczny i upalny. Wojewódzkie miasto znalazło się na trasie IV pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Cytat biblijny nawiązywał do wyborów 4. czerwca 1989 i triumfu „Solidarności” pod wodzą Lecha Wałęsy. Papież odprawiał mszę na piaszczystych błoniach przy kościele Miłosierdzia Bożego, gdzie od pięciu lat pięknieje Park Jana Pawła II. Ołtarz na kopcu z 16-tonową skałą góruje nad miejscem modlitw ok. 100 tys. wiernych, może więcej. 100 księży rozdało po ok. 500 komunikantów, o czym mówił ks. Jan Sołowianiuk (lat 75), celebrans największego zgromadzenia z dziejów Łomży, gdzie 1. „za demokracji” prezydentem był Marek Przeździecki. Jan Paweł II podał komunię 100 wiernym. Dziś cudownej mocy i życiodajnej siły przydają wiernym relikwie świętego Papieża Polaka w Katedrze i kościele Krzyża Św.

Od poniedziałku szpitalne poradnie, oddziały później

Foto: Od poniedziałku szpitalne poradnie, oddziały pó...
cz cz, 28 maja 2020 07:30

- Poradnie specjalistyczne będą świadczyć usługi od 1 czerwca br. (…) Pierwsze oddziały szpitalne wznowią pracę w drugim tygodniu czerwca. Natomiast przywrócenie pełnego zakresu zakontraktowanych świadczeń medycznych przewidujemy na koniec czerwca – ogłosił Szpitala w Łomży, który od 1 czerwca, po ponad dwóch i pół miesięcy zamknięcia dla pacjentów innych niż z koronawirusem, ponownie ma świadczyć usługi dla mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Szpital w Łomży wróci 1 czerwca

Foto: Szpital w Łomży wróci 1 czerwca
cz cz, 21 maja 2020 08:00

- Podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych; zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że proces powrotu szpitali do normalnej pracy rozpocznie się 1 czerwca. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, w jednoimienny szpital zakaźny, tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem, został przekształcony w połowie marca 2020 r. Ze szpitala musiano ewakuować wszystkich pacjentów, a od tego czasu mieszkańcy miasta i najbliższej okolicy specjalistycznej pomocy medycznej muszą szukać w sąsiednich miastach. Od 1 czerwca ponownie mają być leczeni w łomżyńskim szpitalu. - Decyzja zapadła, ale musi zostać ogłoszona przez odpowiednie instytucje – mówił w środę jeden z polityków PiS, którzy w czwartek spodziewają się (póki co nie jest oficjalnie zapowiedziana) wizyty w regionie premiera Mateusza Morawieckiego, a być może także ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Pierwszy miałby odwiedzić jeden z zakładów w Zambrowie, a drugi... Łomżę.

Koronawirus... bez emocji

Foto: Koronawirus... bez emocji
cz cz, 14 maja 2020 08:17

W ciągu dwóch miesięcy „szalenia” pandemii koronawirusa w Łomży zakażonych zostało 21 mieszkańców, a w 9 okolicznych gminach powiatu łomżyńskiego kolejnych 19 osób. W całym województwie podlaskim potwierdzono 385 przypadków zakażenia koronawirusem, z tego w marcu 47, w kwietniu 328, a w maju 10 (do 13 maja). Zdecydowana większość osób zakażonych zwalczyła wirusa. Przez dwa miesiące zmarło w województwie 7 osób zakażonych koronawirusem. Byli to ludzie starsi i z chorobami współistniejącymi. Ozdrowieńcy w ogromnej większości zwalczali wirusa przebywając w izolacji domowej, bez konieczności korzystania ze specjalistycznej opieki w szpitalach. W Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego w środowy poranek za aktualnie zakażonych uznawanych było 5 osób, a w całym województwie podlaskim 66 osób.

Szpital w Łomży zmienił się w „zakaźniak”

Foto: Szpital w Łomży zmienił się w „zakaźniak”
cz cz, 26 marca 2020 07:57

W błyskawicznym tempie Szpital Wojewódzki w Łomży przekształcił się w nowy szpital zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19 i z podejrzeniem koronawirusa w województwie podlaskim. Obecnie w „zakaźniaku” (stan w środę o godz. 15.) leży 10-oro chorych, w tym dwóch pacjentów z COVID-19, chorobą wywołaną koronawirusem. W ciągu ponad tygodnia od protestów personelu na wszystkich oddziałach, w tym anestezjologia, OIOM i blok operacyjny, powstało 21 śluz z mlecznej plexi i szkła hartowanego, oddzielając część czystą od brudnej, skażonej. Przekształcaniem szpitala w Łomży na „zakaźniak” kierują p.o. dyrektora Jacek Roleder i wicedyrektor dr Joanna Chilińska.

Szpital zamknięty. To tragedia!

Foto: Szpital zamknięty. To tragedia!
cz cz, 19 marca 2020 08:40

Tego nikt się nie spodziewał. W piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wpisał Szpital Wojewódzki w Łomży na listę placówek, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być przekształcone w szpitale zakaźne. Dzień wcześniej na liście publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia był wskazany Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, ale ostatecznie został zastąpiony łomżyńskim szpitalem. Pomimo sprzeciwów, apeli i protestów niemal natychmiast szpital opróżniono ze wszystkich pacjentów. Tych, których nie można było wysłać do domów, w sobotę karetkami wywożono do okolicznych szpitali. W niedzielę w szpitalu byli już tylko protestujący przeciwko takim decyzjom lekarze, pielęgniarki i pracownicy... Decyzja wojewody spowodowała, że z dnia na dzień bez opieki medycznej zostało ponad 120 tysięcy mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Niezarażeni koronawirusem mieszkańcy Łomży do najbliższego szpitala mają 30 km, a do szpitala specjalistycznego 90 km. To tragedia.

Koronawirus

Foto: Koronawirus
cz cz, 12 marca 2020 08:30

- Na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa na terenie województwa podlaskiego – mówiła w środę przed godziną 14. Elżbieta Kraszewska, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku zapewniając, że służby sanitarne są przygotowane do działań. Trzy godziny wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce „podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie”. Decyzja dotyczy placówek publicznych i niepublicznych. W czwartek i piątek w szkołach podstawowych i przedszkolach mogą jeszcze odbywać się zajęcia opiekuńcze, ale do poniedziałku wszystkie placówki muszą być zamknięte. Tak będzie co najmniej do 25 marca. Prezydent Łomży zdecydował, że w tym czasie zamknięte będą także miejskie obiekty sportowe, w tym Park Wodny przy ul. kard. Wyszyńskiego i pływalnia przy ul. Niemcewicza. Odwołano również wszystkie wydarzenia w instytucjach kultury Miasta Łomża i zawieszono zajęcia w Klubie Seniora i Dziennym Domu Senior +. Władze miasta apelują do mieszkańców o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim.

Strach przed koronawirusem

Foto: Strach przed koronawirusem
cz cz, 05 marca 2020 08:08

Pierwszy przypadek osoby zakażonej koronawirusem w Polsce potwierdzono w środę rano. Chory przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił z Niemiec. We wtorek do szpitala w Łomży zgłosiła się młoda kobieta, miała gorączka powyżej 40 stopni i uskarżała się na ból gardła. Ona przyjechała z Brukseli. Łomżyńscy lekarze zastosowali procedurę jak w przypadku wystąpienia koronawirusa. Pobrano także wymaz, który przekazano do badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Wyniki mają być znane w czwartek koło południa. We wtorek w łomżyńskim szpitalu wprowadzono do odwołania zakaz odwiedzin na oddziale obserwacyjno–zakaźnym oraz oddziale pediatrycznym. Jest to spowodowane większą ilością osób z zachorowaniem na grypę i choroby grypopodobne, a nie podejrzeniem pojawienia się pacjentki z koronawirusem. Zgodnie z najnowszymi danymi, podanymi w środę przez Podlaski Urząd Wojewódzki, pod nadzorem epidemiologicznym, w całym województwie podlaskim, było 106 osób. To osoby, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem. Trzy osoby są w szpitalach z powodu podejrzeniem zapalenia górnych dróg oddechowych.

Toksyczna substancja chemiczna w płucach zmarłego 19-latka

Foto: Toksyczna substancja chemiczna w płucach zmarłe...
cz cz, 27 lutego 2020 08:44

19-latek został przywieziony do szpitala w Łomży z powodu ostrych objawów uszkodzenia płuc. - W pierwszym momencie lekarze podejrzewali, że jest to zapalenie płuc, jednak zmiany w układzie oddechowym nastąpiły w tak piorunującym tempie, że chłopak wymagał podłączenia do respiratora na oddziale intensywnej opieki medycznej – relacjonuje doktor Henryk Perkowski, pełniący funkcję zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie po kilku dniach 19-latek zmarł. Zdaniem dr. Perkowskiego, przyczyną śmierci było palenie e-papierosów: wskazują na to badania histopatologiczne z sekcji zwłok i tempo, w jakim pacjent tracił zdolność oddychania.

Pyszne pączki na tłusty czwartek

Foto: Pyszne pączki na tłusty czwartek
cz cz, 20 lutego 2020 08:14

Słynne przysłowie staropolskie przypomina o końcu karnawału Anno Domini 2020: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Na ten ostatni przed Wielkim Postem czwartek łomżyńskie piekarnie i cukiernie smażą dziesiątki tysięcy pączków i faworków. Licząc szacunkowo, może to być ponad 60 tysięcy słodkich kul ciasta, czyli więcej niż mieszkańców Łomży. W tłusty czwartek każdy Polak, zgodnie ze staropolską tradycją, winien zjeść choć jednego pączka, żeby nie paść z dokuczliwego głodu, kiedy nadejdzie 40 dni Wielkiego Postu. Tłustoczwartkowe pączki dobre są: z pudrem, lukrem i posypką, makiem, owocami i marmoladami.

Konsultacje Społeczne w sprawie... kolei przez środek Łomży

Foto: Konsultacje Społeczne w sprawie... kolei przez ...
cz cz, 13 lutego 2020 08:47

Rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny, udostępniła formularze do zgłaszania uwag do przedstawionego pod koniec stycznia dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL)”. W dokumencie zaprezentowano m.in. nowe odcinki linii kolejowych - dla których określono korytarze przebiegu. Jedna z nich ma przebiegać przez środek Łomży. Wnioski i uwagi do dokumentu, także w zakresie przebiegu korytarzy kolejowych, można zgłaszać do 10 marca 2020 r. W konsultacjach może wziąć udział każdy. Władze miasta zapewniają, że zgłoszą swoje uwagi, ale póki co jeszcze nie wiedzą co o tym sądzić. Dopiero teraz mają się odbywać „wewnętrzne, robocze spotkania mające na celu wypracowanie odpowiedniego stanowiska”, choć prezydent wiedzę o zamiarach poprowadzenia kolei przez środek Łomży powinien mieć od połowy września ubiegłego roku. Wówczas w Białymstoku odbyły się Regionalne Konsultacje Strategiczne CPK, na których zaprezentowano mapy z wyrysowanym przebiegiem linii przez Łomżę. - Prezydent osobiście nie uczestniczył w tym spotkaniu, byli na nim przedstawiciele ratusza – podaje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę