Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Orły odleciały...

Foto: Orły odleciały...
mm pon, 01 marca 2021 08:48

Osoby odwiedzające kiedyś Urząd Wojewódzki w Łomży czy uczestniczące w koncertach, obecnie użytkującej ten budynek, Filharmonii Kameralnej, pamiętają zapewne fresk z foyer. „Polskie orły” to dzieło Sławomira Chudzika (1934-1993), wybitnego malarza urodzonego w Łomży. Niedawno okazało się, że po tym monumentalnym, jednym z ostatnich tego typu, jeszcze zachowanym dziele Chudzika, nie zostało śladu – zostało zniszczone podczas przebudowy siedziby orkiestry. Urząd Miejski w Łomży podaje, że przed realizacją inwestycji sprawdzono, czy w obiekcie nie występują „obiekty zabytkowe lub przejawiające wartość artystyczną”, ale chyba nieskutecznie. Urząd Miejski nie zwrócił się też z zapytaniem do konserwatora zabytków, czy dzieło Chudzika znajduje się w ich rejestrze, ani nie wystąpił z inicjatywą, by tam trafiło.

Pionierska płyta łomżyńskich filharmoników

Foto: Pionierska płyta łomżyńskich filharmoników
mm pt, 26 lutego 2021 09:51

15 płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego ujrzała światło dzienne. Album „Harmonia Polonica Nova” zawiera koncerty Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Krzysztofa Herdzina, zarejestrowane po raz pierwszy w historii fonografii, do tego z udziałem wybitnych solistów. Wydawcą jest prestiżowa firma Dux, dzięki czemu „Harmonia Polonica Nova” zyska ogólnoświatową dystrybucję – wydane przez nią poprzednie płyty łomżyńskiej orkiestry były dostępne nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Anioły Pawła Bełdowicza

Foto: Anioły Pawła Bełdowicza
mm nie, 21 lutego 2021 11:36

Paweł Bełdowicz zajmował się w życiu wieloma rzeczami. Był pionierem rolnictwa ekologicznego w Polsce, projektował ogrody i prowadził agencję reklamową. W Biebrzańskim Parku Narodowym zainicjował warsztaty rękodzielnicze i zorganizował pierwszy jarmark rękodzieła regionalnego. To on był inicjatorem łomżyńskich wyścigów pychówek, miał też w „Polonezie” sklepik z pamiątkami i rękodziełem regionalnym, zajmując się przy tym wyrobem galanterii drewnianej. Stąd już bliska droga do artystycznego rękodzieła, którym zajmuje się obecnie, wykonując oryginalną biżuterię i jedyne w swoim rodzaju anioły z drewna. – Podejrzewam, że gdybym spytał mojego anioła, tego co to jeszcze w górach przy kołysce stanął, toby powiedział tak – dłub se dalej te swoje janiołki, jakiś grosik ci zawsze podrzucę, oczy miej zawsze szeroko otwarte, a przez to, że cię nawet lubię, to ... nie powiem ci, co będzie dalej – mówi Paweł Bełdowicz.

Walentynkowy koncert Magdy Sinoff

Foto: Walentynkowy koncert Magdy Sinoff
mm pon, 15 lutego 2021 11:23

Muzyczny prezent dla zakochanych i nie tylko, przygotowała Magda Sinoff. Z zespołem i ośmioosobową grupą wokalną wykonała na żywo piosenki traktujące o miłości, co było transmitowane online, dzięki współpracy MDK-DŚT i PWSIiP. – Jestem bardzo zadowolona! – mówi Magda Sinoff. – Konsultacje i próby odbywały się zdalnie, dopiero w ten weekend spotkaliśmy się wszyscy na żywo i w pełnym składzie, żeby dopracować program koncertu. Nie zabrakło w nim repertuarowych i wykonawczych niespodzianek.

Stypendia marszałka dla twórców kultury

Foto: Stypendia marszałka dla twórców kultury
mm so, 13 lutego 2021 15:01

Anna Domalewska, Katarzyna Domalewska, Kazimierz Pawczyński i Kamil Leszczyński otrzymali stypendia artystyczne na 2021 rok od marszałka województwa podlaskiego. Dzięki dofinansowaniu będą mogli zrealizować projekty kulturalne, badawcze i naukowe. Łącznie zarząd województwa wsparł 23 twórcze i aktywne osoby z całego województwa podlaskiego, przeznaczając na ich działalność 206 tysięcy złotych.

Odczucia i refleksje Joanny Klamy

Foto: Odczucia i refleksje Joanny Klamy
mm so, 13 lutego 2021 12:22

Wystawę „Od czucia” Joanny Klamy otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. Reżyserka, scenarzystka i twórczyni Teatru Aktywnego na swej pierwszej wystawie indywidualnej prezentuje własne, bardzo osobiste i ciekawe, spojrzenie na świat – nie tylko w ujęciu fotograficznym. – Te zdjęcia wyrażają moje poglądy i odczucia, pokazuję świat widziany swoimi oczami – wyjaśnia Joanna Klama. – Jestem zaciekawiona, czy inni ludzie podobnie postrzegają pewne rzeczy, bo mam tak, że widzę coś, jakiś obraz i od razu dochodzi do tego jakaś filozofia, co opisałam.

Internetowe koncerty na weekend

Foto: Internetowe koncerty na weekend
mm pt, 12 lutego 2021 16:41

Łomżyńscy artyści przygotowali na nadchodzący weekend trzy koncerty online. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z wybitnym saksofonistą Pawłem Gusnarem w sobotę pożegna karnawał koncertem „Nostalgia srebrnego ekranu” z przebojami filmowymi. W niedzielę Tadeusz Czubowski, Michał Olchowik i Dariusz Boguski zaprezentują autorski materiał lidera, liryczne piosenki o uczuciach. Dwie godziny później Magda Sinoff z zespołem wokalno-instrumentalnym zaprasza na koncert walentynkowy live, złożony z ponadczasowych piosenek o miłości. – Uznałam, że stworzymy taki wielopokoleniowy chór świętego Walentego, a piękne piosenki z tekstem dadzą ludziom trochę radości na ten trudny czas! – mówi Magda Sinoff, licząc, że jej kolejne koncerty odbędą się już z udziałem publiczności.

Bilety do Teatru przez internet

Foto: Bilety do Teatru przez internet
mm cz, 11 lutego 2021 14:35

W najbliższy weekend można wybrać się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl pt. Królik Edward. Tym razem zamiast stać w kolejce po bilet, można go kupić przez internet – informuje TLiA w Łomży.

Teatr wraca do gry!

Foto: Teatr wraca do gry!
mm wt, 09 lutego 2021 12:55

Po poluzowaniu ograniczeń i umożliwieniu muzeom, teatrom, kinom działania, już w najbliższy weekend w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zobaczymy spektakl „Królik Edward”.

Sowa w łomżyńskiej bibliotece

Foto: Sowa w łomżyńskiej bibliotece
mm wt, 02 lutego 2021 13:22

Nowoczesny system biblioteczny SowaSQL od 1. lutego funkcjonuje już we wszystkich agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jego wdrożenie nie tylko zniweluje wieloletnie zapóźnienie pod tym względem, ale też da czytelnikom i bibliotekarzom wiele nowych możliwości. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę, umożliwiającą wypożyczanie książek we wszystkich placówkach MBP po zapisaniu się w którejkowiek z nich; nowy system usprawni też pracę pracowników biblioteki. – Młodsi czytelnicy cieszą się z kodu QR, starsi doceniają inne zalety nowego systemu i są zadowoleni, że został on wreszcie wprowadzony – mówią bibliotekarze.

„Co–lęda” Magdy Sinoff i Gabrysi Dziedzic

Foto: „Co–lęda” Magdy Sinoff i Gabrysi Dziedzic
mm cz, 28 stycznia 2021 13:10

Pandemia uniemożliwiła realizację dorocznego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK MDK-DŚT w kościele kapucynów. Inicjatorka tej charytatywnej imprezy Magda Sinoff planowała na jej 21 odsłonę koncert najmłodszych wokalistów, ale skończyło się na specjalnej piosence „Co–lęda”, nagranej przez instruktorkę eMDeKu w duecie z 9-letnią, utalentowaną Gabrysią Dziedzic. – Nic nie wyszło z naszych koncertowych planów, bo „mamy inne dziś” i „w tym roku jest inaczej”, ale powstał specjalny teledysk! – mówi Magda Sinoff, cytując fragmenty tekstu i wyrażając nadzieję, że „Gwiazdka z nieba” w przyszłym roku odbędzie się już bez przeszkód.

Paszport Polityki dla Piotra Domalewskiego

Foto: Paszport Polityki dla Piotra Domalewskiego
mm śr, 27 stycznia 2021 09:44

Piotr Domalewski zdobył Paszport „Polityki” w kategorii film. Jury doceniło jego drugi pełnometrażowy obraz „Jak najdalej stąd”, podkreślając „konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji”. Również obsypany nagrodami debiut „Cicha noc”, pochodzącego z Łomży reżysera, aktora i scenarzysty, był nominowany do Paszportów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury w naszym kraju. – Czuję się bardzo wyróżniony i doceniony tą nagrodą, tym bardziej, że byłem w niezwykłym gronie nominowanych – mówił Piotr Domalewski podczas gali wręczania nagród. – Chciałbym zadedykować tę nagrodę wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego filmu!

Derwid na nowo łomżyńskich muzyków

Foto: Derwid na nowo łomżyńskich muzyków
mm wt, 26 stycznia 2021 12:16

Zespół ROK Band wydał pierwszą płytę. „Derwid na nowo. Koncert live” to zapis występu kwartetu podczas 27. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na jego program złożyły się wyłącznie popularne piosenki Derwida, to jest pisane pod pseudonimem przez wybitnego kompozytora muzyki współczesnej i poważnej Witolda Lutosławskiego. – Ta płyta wyróżnia się spośród naszych innych wydawnictw – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. – Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska nadali piosenkom Lutosławskiego autorski charakter, bo wszystkie aranżacje są nowe i oryginalne – liczę, że ten materiał, poszerzony o kilka utworów, zostanie też zarejestrowany w wersji studyjnej.

Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni

Foto: Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni
mm pon, 25 stycznia 2021 15:05

„Ruch Muzyczny”, prestiżowe czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w najnowszym numerze poświęcił sporo miejsca funkcjonowaniu polskich filharmonii w pandemicznej rzeczywistości. Karolina Dąbek i Dominika Micał w artykule „Sens sezonu” przedstawiają kulisy działania większych i mniejszych orkiestr w tym trudnym czasie, o którym dyrygent Jacek Rogala, doskonale znany łomżyńskim melomanom dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, mówi, że to „obłęd i improwizacja, przypadkowość, nieustanne zmiany, niepewność…”. Autorki dostrzegły również pracę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, docenionej za szybki powrót do koncertowania na żywo w minionym i utrzymanie regularnych występów z zagranicznymi gościmi w nowym sezonie oraz organizację festiwalu Sacrum et Musica.

Kolędowanie po kurpiowsku

Foto: Kolędowanie po kurpiowsku
mm nie, 24 stycznia 2021 13:41

Konkurs „Kolędowanie po kurpiowsku” to kolejna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Pandemia uniemożliwia organizację konkursów i przeglądów folklorystycznych w dotychczasowej formie, stąd pomysł regionalnego konkursu online. Dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać nagrania kolęd w kategoriach solistów, grajków i grup kolędniczych. Przewidziane są po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z tych kategorii, tym bardziej warto spróbować swych sił.

Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się

Foto: Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się
mm so, 23 stycznia 2021 09:23

– Konkurs odbędzie się w innej formie, bo online, ale nawet przez chwilę nie dopuszczaliśmy myśli, że zrezygnujemy z organizacji jego jubileuszowej edycji, nie damy się pandemii!– mówi ks. Andrzej Godlewski, dyrektor konkursu i proboszcz organizującej go parafii Krzyża Świętego w Łomży. Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się 6. marca. Zgłoszenia – nagrania występów można nadsyłać do 1. marca, a na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Debiutancka płyta Vincenta

Foto: Debiutancka płyta Vincenta
mm pon, 18 stycznia 2021 16:29

Vincent, czyli pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, może już pochwalić się pierwszą płytą. Minialbum „Vincent” to pięć autorskich kompozycji wychowanka Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki Pop Art oraz absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, utrzymanych w stylistyce ambitnego, alternatywnego popu. Debiut Vincenta zyskuje coraz szersze zainteresowanie: znalazł się wśród najciekawszych płyt tygodnia portalu Onet Kultura, został płytą tygodnia portalu JazzSoul.pl, a sam wokalista został uznany za jedno z odkryć polskiej sceny niezależnej ubiegłego roku.

Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników

Foto: Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników
mm pon, 18 stycznia 2021 15:35

Najpiękniejsze polskie kolędy, dopełnione słynną „Cichą nocą”, zabrzmiały podczas kolędowego koncertu online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Jacek Szymański, oboje doskonale znani łomżyńskiej publiczności. Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki włączył również do programu koncertu współczesną kolędę autorstwa cenionego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, prywatnie teścia śpiewaczki.

Big Bit w sieci i z Maanamem

Foto: Big Bit w sieci i z Maanamem
mm so, 16 stycznia 2021 18:25

Maja Stańczak wśród najmłodszych i Kacper Żmuda wśród najstarszych uczestników to zwycięzcy XIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Najbardziej wyrównana walka odbyła się w kategorii 11-13 lat, gdzie jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego przyznało aż trzy równorzędne, drugie nagrody, doceniając Mayę Zyskowską, Dawida Baranowskiego i Patrycję Chyl. – Bardzo zaskoczył mnie wysoki poziom uczestników tego festiwalu, pomysłowość niektórych interpretacji – podsumowywał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając, że młodzi wokaliści wnieśli do piosenek legendarnego Maanamu i Kory coś od siebie.

Zbiórka Holy Water

Foto: Zbiórka Holy Water
mm pt, 15 stycznia 2021 12:22

Łomżyński zespół Holy Water zbiera środki na nagranie trzeciej płyty. Koszty nagrania i produkcji wcześniejszych wydawnictw muzycy pokrywali z koncertowych honorariów, ale od wiosny ubiegłego roku o graniu na żywo nie ma mowy. Stąd apel do fanów bluesa i rocka o wsparcie ich inicjatywy. – Z powodu pandemii nie jesteśmy w stanie uzbierać z koncertów odpowiedniej kwoty na zarejestrowanie autorskiego materiału, nad którym pracowaliśmy kilkanaście miesięcy – mówi perkusista Paweł Czerwonko. – Aby nie zmarnować czasu chcielibyśmy poświęcić ten okres na rejestrację siedmiu utworów, które znajdą się na naszej kolejnej płycie, stąd pomysł zbiórki.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę