Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Hiszpańska gala sylwestrowa z niespodziankami

mm nie, 01 stycznia 2023 13:13

Nadkomplet publiczności spędził sylwestrowy wieczór z łomżyńskimi filharmonikami i gośćmi z Hiszpanii. Orkiestrę poprowadził dyrygent Juan José Navarro, a w operowych i operetkowych ariach oraz hiszpańskich pieśniach głosem i sceniczną ekspresją zachwycała sopranistka María Jesús García. Drugim solistą był tenor Iwo Orłowski. Były też niespodzianki, w tym występ z orkiestrą 14-letniej, bardzo utalentowanej wokalistki Mai Krysiak, która zaśpiewała z Filharmonią Kameralną dzięki akcji-licytacji na rzecz leczenia Filipka Nowackiego.

Łomżyńska kultura wróciła do formy po pandemii

mm so, 31 grudnia 2022 16:07

Rok 2022 na niwie kultury nie zapisał się jakimiś wyjątkowymi objawieniami, ale przez ostatnie 12 miesięcy w Łomży i w regionie nie brakowało licznych i ciekawych wydarzeń artystycznych. Prym na tym polu wiodła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, która dzięki nowej sali koncertowej nie tylko ma gdzie pracować i grać, ale też udostępnia ją innym artystom, dumnym z tego, że mogą występować w takim miejscu. Bogatą ofertę mają również inne miejskie instytucje, z Teatrem Lalki i Aktora, Halą Kultury oraz MDK-DŚT na czele; do tego zawsze też można liczyć na pasjonatów, dzięki którym Łomżę rozsławiają, nie tylko w kraju, choćby Novum Jazz Festival czy festiwal „Szanty nad Narwią”.

Kurpie Zielone Izabeli Cierpikowskiej

mm pt, 30 grudnia 2022 08:06

Izabela Cierpikowska zilustrowała rok obrzędowy Kurpiów Puszczy Zielonej. Na licznych obrazach i rysunkach pokazała zwyczaje, obyczaje i obrzędy kurpiowskie, codzienną pracę, ale też świętowanie. Projekt „Kurpie Zielone – zilustrowane obrzędy i tradycje” powstał dzięki stypendium marszałka województwa podlaskiego, a tuż przed końcem 2022 roku miał premierę w Galerii N Klubu Wojskowego. Nie jest to jednak regularne wznowienie działalności wystawienniczej w istniejącej od blisko 30 lat i nieczynnej od marca 2020 roku galerii, bo na razie czeka ją remont.

Kolędowanie w katedrze z rodziną Pospieszalskich

mm cz, 29 grudnia 2022 12:43

Muzyczna rodzina Pospieszalskich sprawiła mieszkańcom Łomży wspaniały prezent. Dwa pokolenia artystów, spełniających się na co dzień w zespołach rockowych, folkowych i jazzowych, przygotowały koncert kolędowy, jakiego tutaj jeszcze nie słyszano. Dawne kolędy i pastorałki zyskały wspaniałą oprawę aranżacyjną, nie zabrakło też autorskiej muzyki braci Pospieszalskich do poezji ks. Jana Twardowskiego. – Dziękujemy, że mogliśmy tutaj zaśpiewać! – mówił Jan Pospieszalski, przypominający, że on i jego liczne rodzeństwo zaczęło muzykować dzięki urodzonej w Łomży, grającej na fortepianie mamie.

Kolejna sensacyjna płyta łomżyńskich filharmoników

mm cz, 29 grudnia 2022 08:24

Dyskografia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego powiększyła się o 17 album. „Polish Stories” to współczesne utwory, mające na tej płycie swą fonograficzną premierę, napisane specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry oraz dedykowane jej i wybitnym solistom: Karolowi Radziwonowiczowi, Tomaszowi Strahlowi i Pawłowi Gusnarowi. – Chcieliśmy pokazać dzieła jeszcze nie znane, ale interesujące i warte zaprezentowania, mogące zyskać w przyszłości dużą popularność – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej oraz dyrygent odpowiedzialny za artystyczny kształt „Polish Stories”.

Sylwester bez miejskich fajerwerków

mm śr, 28 grudnia 2022 08:24

Słynna muzyczna rodzina Pospieszalskich już dzisiaj (środa) wystąpi w Łomży. 14-osobowy zespół wykona w katedrze tradycyjne kolędy i pastorałki w autorskich, bardzo efektownych opracowaniach. Dwa pokolenia muzyków wystąpią pod kierunkiem basisty Jana i saksofonisty Mateusza, a głównym punktem programu będzie autorska „Kolęda płynie z wysokości” z tekstem ks. Jana Twardowskiego. Muzycznych wydarzeń nie zabraknie również w sylwestrowy weekend, ale ze względów oszczędnościowych miasto zrezygnowało z miejskich fajerwerków.

Mistrz Jan Kanty Pawluśkiewicz zagrał w Łomży

mm nie, 25 grudnia 2022 09:21

Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy – to święta prawda, którą wyśpiewał z pietyzmem Marek Grechuta. Poznałem się z Poetą, autorem piosenki sprzed ponad pół wieku, na początku lat 90. w Teatrze na Woli. Trzeba było 30 lat, bym poznał kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza, który 12. lutego 2022 r. odwiedził 1. raz w życiu Łomżę. Gość Muzeum Północno-Mazowieckiego był na wernisażu swoich obrazów artżelowych. Ja miałem pewność, że do serc Polaków wszedł nie przez malarstwo, tylko przez muzykę, więc mam obowiązek zainspirować Mistrza do improwizacji.

Prezent pod choinkę: rozmowa z Elżbietą Adamiak

mm so, 24 grudnia 2022 16:34

Najłagodniejszy głos poetyckiej Krainy Łagodności od ponad 45 lat zachwyca, wzrusza i kołysze w rytm ambitnej muzyki w stylistycznie nienagannym wykonaniu. 15 lat temu śpiewała na "Gwiazdce z Nieba" u Ojców Kapucynów, a w tym roku w Hali Kultury na XX Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Mimo dokuczliwego bólu, Artystka nie zawiodła publiczności, a po koncercie porozmawiała.

Jezus rodzi się w chacie i apartamencie

mm so, 24 grudnia 2022 12:23

- Zasiadamy do stołu, przybranego białym obrusem i pięknymi stroikami. Pod obrusem leży sianko, symbol ubóstwa stajenki, w jakiej na świat przyszedł Jezus przed ponad 2 tysiącami lat. Zapalamy świecę i dzielimy się w rodzinach opłatkiem... - mówi Jolanta Nowacka, od pół wieku mieszkająca w Łomży. - Denerwowaliśmy się, że jeszcze tyle trzeba zrobić na święta, posprzątać, zrobić zakupy i potrawy... Wszystko jest ważne, ale czas idzie swoją drogą. Zatrzymaj się, uśmiechnij i przeczytaj.

Światowe prawykonanie łomżyńskich filharmoników

mm pt, 23 grudnia 2022 10:45

Orkiestra Filharmonii Kameralnej sprawiła melomanom wspaniały świąteczny prezent. Było nim światowe prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego, napisanej specjalnie dla łomżyńskich filharmoników. Wybitny, znany z Atom String Quartet i Turtle Island Quartet, skrzypek wystąpił również w roli solisty, wraz z wielce utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską, a wykonanie tej bardzo udanej kompozycji, perfekcyjnie łączącej wpływy muzyki ludowej, jazzowej i klasycznej, zakończyło się długimi owacjami. Instrumentalnym kunsztem zachwyciła również koncertmistrzyni Izabela Bławat-Leofreddi, do tego orkiestra przygotowała wielką niespodziankę na finał koncertu.

Swingowe święta dla młodszych i starszych

mm so, 17 grudnia 2022 14:13

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się koncert „Swingowe święta” w sali Filharmonii Kameralnej. Musicalowi aktorzy Tomasz Steciuk, Weronika Bochat-Piotrowska, Marta Wiejak i Anita Steciuk zaśpiewali ponadczasowe świąteczne przeboje w swingowych opracowaniach. Wokalistom towarzyszył znakomity, złożony z jazzmanów zespół pod kierownictwem pianisty Jakuba Lubowicza, a koncert miał formę nostalgicznego programu radiowego z lat 40.-50. ubiegłego wieku. Był też akcent specjalny, wręczenie nagród dla zwycięzców miejskiego konkursu dla dzieci na najładniejszą bombkę choinkową.

Świty i zmierzchy Małgorzaty Kozon

mm so, 17 grudnia 2022 12:49

Wystawę tkaniny Małgorzaty Kozon otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. „Świty i zmierzchy” to powrót, zajmującej się różnymi dziedzinami sztuki absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, do pracy twórczej i wystawiennictwa po wieloletniej przerwie. – Świty i zmierzchy łączą w sobie to, co dla mnie uniwersalne – podkreśla Małgorzata Kozon. – Jest to zarazem alegoryczne wyobrażenie życia. Coś co się kończy, coś co się zaczyna, by wciąż i wciąż powtarzać ten krąg zdarzeń. Część z pokazywanych na wystawie prac została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy.

Finał drugiej edycji Przystani Świętego Mikołaja łomżyńskiej biblioteki

JJS pt, 16 grudnia 2022 13:00

Spotkanie mikołajkowe połączone z koncertem zakończyło kolejną odsłonę projektu „Łączy nas kultura” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Został zrealizowany dzięki dotacji Fundacji Świętego Mikołaja w ramach programu „Przystań Świętego Mikołaja”, a łomżyńska biblioteka znalazła się wśród zaledwie 32 kontynuujących go placówek i fundacji z całego kraju. Ponownie przygotowano bardzo ciekawy program zajęć integracyjno-edukacyjnych dla dzieci z Polski i z Ukrainy oraz ich rodziców i opiekunów, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Wydarzenia na weekend i okres świąteczno-noworoczny

mm pt, 16 grudnia 2022 09:04

Przed świętami i po nich w Łomży nie będzie brakowało ciekawych koncertów. Świąteczne przeboje Franka Sinatry, Nat King Cole'a i Binga Crosby'ego zaśpiewają młodzi wokaliści. Wystąpi też, dawno tu nie słyszana, Edyta Geppert, a okiestra Filharmonii Kameralnej szykuje światowe prawykonanie „Suity polskiej“, napisanej specjalnie dla niej przez wybitnego wirtuoza Mateusza Smoczyńskiego. Fanów rocka zainteresuje akustyczny koncert muzyków związanych z legendarnym TSA. Nie zabraknie też imprez świątecznych z miejską Wigilią na czele, zaś 31 grudnia warto wybrać się na imprezę sylwestrową, na przykład do filharmonii, albo na Stary Rynek.

Uczestnicy ŚDS w Łomży stworzyli swój teatr cieni

mm cz, 15 grudnia 2022 17:42

- Tajemnica Bożego Narodzenia w formie teatru cieni to efekt naszej wspólnej pracy: uczestników i instruktorów, którą chcieliśmy pochwalić się szerszej publiczności, jak również rodzinom naszych podopiecznych – opowiada Wioletta Wiśniewska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Łomży. - Uroczystość przygotowywaliśmy od dwóch miesięcy. To dla nas duże przedsięwzięcie, gdyż jako amatorzy w tej dziedzinie wykonaliśmy wszystko sami: kostiumy, inscenizację, upominki, poczęstunek dla gości. Wszystko to wprowadziło nas w nastrój Bożego Narodzenia.

Malarskie fanaberie pasjonatów

mm nie, 11 grudnia 2022 09:12

Wystawę „Fanaberie początek” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. Grupa działa pod egidą MDK-DŚT, powstała z inicjatywy Anny Bureś i skupia miłośników malarstwa w różnym wieku. – Każdy z nas jest jedyną w swoim rodzaju, twórczą indywidualnością – podkreślała Anna Bureś, dodając, że chociaż członkowie grupy różnią się wykształceniem, zawodem czy środowiskiem, to połączyła ich wspólna pasja do malowania.

Przyrodnicze inspiracje młodych artystów

mm so, 10 grudnia 2022 16:13

Wiktoria Woś z Wasilkowa i Maja Kazimierczuk z Łomży zwyciężyły w konkursie plastycznym „Łąki i pola łomżyńskie– cztery pory roku”. Konkurs miał za zadanie uczcić Jakuba Ignacego Wagę, z racji obchodzonej w tym roku 150 rocznicy śmierci tego wybitnego przyrodnika i botanika oraz zachęcić dzieci i młodzież do odkrywania piękna i walorów krajobrazowych ziemi łomżyńskiej. Został zorganizowany przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowego im. Wagów oraz Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, a jury pod przewodnictwem Antoniego Mieczkowskiego przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród i wyróżnień.

Rozśpiewany jubileusz Magdy Sinoff

mm so, 10 grudnia 2022 15:57

Magda Sinoff specjalnym koncertem „Nie tylko rock 'n' roll” podsumowała 25 lat pracy zawodowej. Przygotowała, repertuar od lat bliski jej sercu, z piosenkami Grażyny Łobaszewskiej na czele. Niektóre z nich zostały wykonane z wyjątkowymi gośćmi, instrumentalistami i wokalistami. Zaśpiewali też, również solo, podopieczni Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK. Koncert zakończyło chóralne 100 lat, a wokalistka już zapowiada kolejne działania płytowo-koncertowe.

Przedświąteczne kiermasze i wydarzenia na weekend

mm pt, 09 grudnia 2022 08:36

Koncert „Nie tylko rock 'n' roll” Magdy Sinoff z zespołem. Wystawa Twórczej Grupy Fanaberia „Fanaberie początek”. Koncert The Queens Of Soul & Orchestra z przebojami Whitney Houston, Amy Winehouse, Tiny Turner i innych wielkich wokalistek – wydarzeń kulturalnych podczas drugiego weekendu grudnia nie zabraknie. Do tego będzie można wybrać się na przedświąteczne kiermasze w Regionalnym Ośrodku Kultury oraz w restauracji Retro, a do tego w niedzielę handlową oddać dziecko do Muzeum Północno-Mazowieckiego i spokojnie zrobić zakupy.

Kolędy w Synagodze

mm cz, 08 grudnia 2022 15:43

Na kolędowo-chanukowe śpiewanie zaprasza Dariusz Wójcik, który 10 grudnia 2022, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie przedstawi premierowy koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę