poniedziałek, 30 marca 2020 napisz DONOS@

Świąteczny koncert dla najmłodszych

Foto: Świąteczny koncert dla najmłodszych
cz pon, 16 grudnia 2019 08:17

Czegoś takiego jeszcze w Łomży nie było. Wokalistka Żaklina Olchowik wraz z kwartetem wyśmienitych muzyków przygotowała bowiem świąteczny koncert dla dzieci w wieku do sześciu lat, oparty na teorii profesora Edwina Eliasa Gordona. Zaleca on edukację muzyczną od pierwszych miesięcy życia, bo dzieci przyswajają wtedy wiedzę w sposób najbardziej naturalny i bez żadnego wysiłku. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować aż dwa koncerty, a dzieci wspaniale śpiewały, rytmizowały, tańczyły i reagowały na muzykę – najmłodsze jeszcze na rękach rodziców, ale już czuły jej rytm. – To było coś bardzo dla dzieci wartościowego! – ocenia jedna z mam, ciesząc się, że tego typu zajęcia od niedawna odbywają się również w Łomży.

Klasycy thrashu zagrali w Łomży

Foto: Klasycy thrashu zagrali w Łomży
cz so, 14 grudnia 2019 16:19

Legendarny Destroyers zagrał po raz pierwszy w Łomży. Był to dopiero szósty koncert bytomskiej grupy po ubiegłorocznej reaktywacji, w dodatku jedyny w północno-wschodniej Polsce. Debiutancki album „Noc królowej żądzy” został zagrany w całości, co też nie zdarza się często, zabrzmiały także wszystkie utwory ze splitu „Metalmania '87” i premierowa „Czarna śmierć”. – Jesteście wspaniałą publicznością, taka nie zdarza się często! – podkreślał wokalista Marek Łoza, który zszedł pod koniec koncertu do fanów i śpiewał razem z nimi, często oddając im mikrofon, a towarzyszyli mu obaj gitarzyści.

Debiut Lordofon

Foto: Debiut Lordofon
cz cz, 12 grudnia 2019 15:16

W tej wytwórni są m.in. O.S.T.R., Fisz czy Taco Hemingway. Specjalizująca się w nagraniach hip-hopowych Asfalt Records, wypuściła epkę „Plastelina” zespołu Lordofon. - Nie znasz? Nic dziwnego, bo to debiutanci, ale na tyle obiecujący, że wydajemy ich właśnie u nas – zachęca znana wytwórnia. Lordofon założyli dwa lata temu Maciej Poreda (MC) i Michał Jurek (producent). Obaj wywodzą się z Łomży.

Piątnicka wystawa „Stopki”

Foto: Piątnicka wystawa „Stopki”
cz cz, 12 grudnia 2019 08:50

Wystawę „Wszystko jest jak było. Nic nie jest jak było”, efekt letniego pleneru Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”, otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. W piątnickim plenerze uczestniczyło 18. artystów z pięciu krajów, w tym siedmioro z Łomży, bądź z nią związanych. Byli wśród nich zarówno twórcy utytułowani, z kuratorem pleneru profesorem Andrzejem Strumiłłą na czele, ale też utalentowana młodzież, uczniowie i absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – Trzeba to robić, bo nie wiemy, czy nie wyrośnie z nich nowy Picasso czy Matejko! – podkreślał prezes Stopki prof. Ludwik Malinowski, gratulując uczestnikom pleneru efektownych i różnorodnych prac.

Sukces łomżyńskiego fotografa we Wrocławiu

Foto: Sukces łomżyńskiego fotografa we Wrocławiu
cz cz, 12 grudnia 2019 08:10

Andrzej Soszyński z Łomży został doceniony podczas XIX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Budowle obronne 2019” we Wrocławiu. – To dla mnie duże wyróżnienie i w żadnym razie nie spodziewałem się czegoś takiego! – mówi Andrzej Soszyński, dla którego był to debiut w ogólnopolskim konkursie. Jego prace, wraz z wykonanymi przez 17 innych fotografów z całego kraju, trafiły do ścisłego finału i zostały wyróżnione prezentacją na pokonkursowej wystawie. Jak sam zauważa stało się to najpewniej dzięki temu, że jako jedyny sfotografował schrony z kampanii wrześniowej 1939 roku, gdy inni uczestnicy konkursu preferowali zamki.

„Zmysły” Walczuka

Foto: „Zmysły” Walczuka
cz śr, 11 grudnia 2019 08:37

Zbigniew Walczuk dał się poznać jako fotograf-pejzażysta, rozmiłowany w nadnarwiańskich krajobrazach. Prezentował je na dwóch wystawach indywidualnych „Dotyk ciszy”, ale podczas kolejnej „Zmysły” całkowicie zaskoczył miłośników swego talentu, pokazując w Galerii N zmysłowe kobiece akty i portrety. – Nigdy nie jest tak, że fotograf robi tylko jeden rodzaj zdjęć – mówi Zbigniew Walczuk. – Dlatego pomyślałem, że skoro każdy kojarzy mnie z pejzażem i z krajobrazem, to w końcu trzeba tę łatkę zerwać i pokazać coś zupełnie innego!

Ogólnopolski sukces Franka Przybylskiego

Foto: Ogólnopolski sukces Franka Przybylskiego
cz śr, 11 grudnia 2019 08:09

Franek Przybylski ze Studia Piosenki PopArt MDK-DŚT zajął trzecie miejsce w 3. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Świątecznej i Zimowej w Warszawie. Sukces utalentowanemu podopiecznemu Bernarda Karwowskiego zapewniło świetne wykonanie niełatwej piosenki „December Song (I Dreamed Of Christmas)” z repertuaru George’a Michaela. – To ogromny sukces! – cieszy się Bernard Karwowski. – Jury w tej najstarszej kategorii było bardzo drobiazgowe i na blisko 30. startujących w finale osób przyznało tylko trzy nagrody, doceniając również dramaturgię, klimat i poziom występu Franka.

Teatralne konfrontacje dla Lublina, Łap i Białegostoku

Foto: Teatralne konfrontacje dla Lublina, Łap i Białe...
cz nie, 08 grudnia 2019 13:14

Lubelski Teatr Persyflaż zwyciężył w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych w Łomży. – Nie spodziewaliśmy się zwycięstwa i bardzo się cieszymy! – mówi aktor Mikołaj Zieńczuk, dodając, że jest to dla teatru ogromne wyróżnienie i cieszą się, ze mogą tutaj być, a nagrody nie są najważniejsze. W dwudniowej imprezie w MDK-DŚT uczestniczyło 12 teatrów z 10 miejscowości. Jedno z wyróżnień aktorskich zdobył Szymon Durczyński, jeszcze w ubiegłym roku grający w Teatrze Aktywnym, obecnie reprezentujący Kraków, a teatr z MDK zaprezentował na finał imprezy pozakonkursowy spektakl „HABITArT”.

Muzyczne mikołajki nie tylko dla najmłodszych

Foto: Muzyczne mikołajki nie tylko dla najmłodszych
mm so, 07 grudnia 2019 11:23

Familijny koncert mikołajkowy dla słuchaczy w każdym wieku przygotowała jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Zabrzmiały na nim ponadczasowe piosenki z filmów Walta Disneya, zaśpiewane przez Aurelię Luśnię, wykonawczynię polskich wersji utworów z bajki „Dzwoneczek”. Solistce towarzyszyło trio pod kierunkiem Pawła Stankiewicza oraz łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jarosława Praszczałka. Nie brakowało też niespodzianek, jak autorski utwór wokalistki „Idą, idą święta”, konkursów i dobrej zabawy pod sceną. Na koniec dzieci doczekały się gościa w charakterystycznym czerwonym ubraniu i z workiem na plecach.

Złota Strofa jubileuszowego konkursu dla łomżynianki

Foto: Złota Strofa jubileuszowego konkursu dla łomżyn...
cz pt, 06 grudnia 2019 15:48

Magda Jemielita ze Szkoły Podstawowej nr 1 zdobyła „Złotą Strofę” XXXV Łomżyńskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Współczesnej. W jubileuszowym konkursie rywalizowali młodzi recytatorzy z Łomży, Szczytna, Piątnicy, Konarzyc i Miastkowa, a jury przyznało łącznie sześć nagród i wyróżnień. Stypendium od Fundacji Glogerianum otrzymał Damian Śliwiński, utalentowany recytator Teatrzyku Żywego Słowa Logos. – Jestem dumny i szczęśliwy – mówi Witold Długozima, organizator konkursu i opiekun Damiana. – W naszym regionie ten konkurs jest chyba najdłużej odbywającą się imprezą tego typu. W kraju też mamy się czym pochwalić, ale powoli będę już chyba te żagielki zwijał...

Książkowe dzieje rodu Lutosławskich

Foto: Książkowe dzieje rodu Lutosławskich
cz śr, 04 grudnia 2019 08:07

Danuta i Aleksander Wroniszewscy przez lata pracowali nad książką „Koniec świata Lutosławskich”. Wieloletni dziennikarze tygodnika „Kontakty” i cenieni reportażyści wnikliwie i w bardzo ciekawy sposób ukazują w niej historię Lutosławskich od momentu ich pojawienia się w Drozdowie pod koniec XVIII wieku aż do połowy lat 90. wieku ubiegłego, kiedy zmarł wybitny kompozytor Witold Lutosławski. Autorzy dotarli do wielu nieznanych wcześniej źródeł, rozmawiali z członkami rodziny i z innymi świadkami dawnych wydarzeń. Książka przez wiele lat nie miała jednak szczęścia do wydawców, dlatego jej współautorka Danuta Wroniszewska nie doczekała momentu publikacji – odeszła w ubiegłym roku po długiej walce z chorobą.

Udane operacje, teraz czas na rehabilitację

Foto: Udane operacje, teraz czas na rehabilitację
cz wt, 03 grudnia 2019 18:14

Zmagający się od dziecka z niedowładem kończyn dolnych Paweł Śliż jest już po dwóch skomplikowanych operacjach w poznańskiej Klinice Grunwaldzkiej. – Różnica jest ogromna! – mówi Paweł Śliż. – Nawet ostatnio, jak siedziałem przed komputerem, mogłem wyciągnąć przed siebie wyprostowane nogi, o czym wcześniej nie było mowy – to już jest dla mnie coś pięknego, a lekarze dają mi 99 % szans na to, że będę mógł normalnie chodzić! Będzie to jednak możliwe dopiero po długiej i kosztownej rehabilitacji, dlatego wciąż trwa zbiórka środków na ten cel. – Paweł nigdy nie odmawiał pomocy innym, już 10 dni po drugiej operacji brał udział w charytatywnym koncercie „Aktywator” w I LO, więc wesprzyjmy go w walce o zdrowie! – apelują przyjaciele zdolnego gitarzysty, znanego z grup Microklimat, RY i Leczsami.

Giełda ROK-u z Grand Prix i Robertem Kasprzyckim

Foto: Giełda ROK-u z Grand Prix i Robertem Kasprzyckim
cz pon, 02 grudnia 2019 08:08

Patrycja Chaberek zdobyła Grand Prix XXVII Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej im. Marka Żemka – Sceny Młodych Wokalistów. – Grand Prix to u nas rzadkość, ale jury uznało, że poziom tego wykonania był tak wysoki, że zasługuje na tę nagrodę! – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. Jury pod przewodnictwem Roberta Kasprzyckiego nagrodziło i wyróżniło jeszcze 25. innych młodych wokalistów, niektórych w dwóch kategoriach. Finałem był poetycki recital Roberta Kasprzyckiego, autora przeboju „Niebo do wynajęcia”, który nawet z wymiany pękniętej struny potrafił zrobić prawdziwy show. – Bywałem już jurorem, a później grałem, więc nie była to dla mnie nowość – mówi Robert Kasprzycki. – Znam więc mechanikę tego działania, że najpierw oceniasz ludzi, a później musisz udowodnić na scenie, że masz prawo ich oceniać!

Jubileusz MDK-u z Raz Dwa Trzy

Foto: Jubileusz MDK-u z Raz Dwa Trzy
mm so, 30 listopada 2019 14:29

– Ten zawsze młody MDK-DŚT ma już 40 lat! – ogłaszał z dumą dyrektor Krzysztof Zemło podczas jubileuszowej gali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To dzięki MDK mieszkańcy Łomży i jej okolic mają dostęp do kultury na wysokim poziomie, a dzieci i młodzież mogą edukować się artystycznie, rozwijając swe pasje i zainteresowania. Jubileusz stał się doskonałą okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników i przypomnienia zasług poprzednich dyrektorów instytucji oraz przedstawienia planów jej rozwoju. O artystyczną oprawę wydarzenia zadbali łomżyński kwartet BiOacoustic oraz bardzo popularny zespół Raz Dwa Trzy.

Jedyna taka „Gąska”

Foto: Jedyna taka „Gąska”
JJS pt, 29 listopada 2019 15:44

Już 7. grudnia miłośników teatru w Łomży czeka prawdziwa uczta. „Gąska” to mistrzowsko napisana farsa, brawurowo mieszająca teatralne konwencje i skrząca się dowcipem. Autor scenariusza Nikołaj Kolada nawiązuje też do tradycji klasycznych, rosyjskich dramatów, z rozmachem kreśląc wyraziste, nieszablonowe postacie. W spektaklu wystąpią, znani z ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, popularni aktorzy, a główną rolę kreuje uwielbiana przez widzów Dominika Ostałowska.

Perkusista jakich mało

Foto: Perkusista jakich mało
cz pt, 29 listopada 2019 09:22

Piotr Jackson Wolski przez ponad 30 lat kariery współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej, bluesowej, rockowej i reggae. Jego grę można usłyszeć na kilkudziesięciu płytach, między innymi Tomasza Stańki, Maanamu, Stanisława Soyki, Lady Pank, Irka Dudka czy Young Power. Do Łomży przyjechał jednak z własnym Tam Tam Project, prezentując w pubie „Pod ratuszem” niezwykle eklektyczną fuzję różnych gatunków muzycznych, od jazzu i latin rocka w stylu Carlosa Santany do klimatów folkowych i etnicznych. – Jeździmy po Polsce, gramy i kontaktujemy się z ludźmi – mówi Piotr Jackson Wolski. – Nie mamy ciśnienia na karierę, stadiony i telewizję, bo to już mam dawno za sobą. Nie muszę już i nie chcę tego robić, bo nie na tym opiera się prawdziwa sztuka, prawdziwa muzyka i prawdziwe przesłanie!

Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży

Foto: Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży
cz cz, 28 listopada 2019 08:26

70-lecie Cepelii podsumowano okolicznościową wystawą w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Artyści z kręgu Cepelii” to prezentacja jedynych w swoim rodzaju prac twórców ludowych i artystów profesjonalnych, czerpiących natchnienie z folkloru. – Nasza współpraca z łomżyńskim muzeum i Galerią Sztuki Współczesnej trwa już od wielu lat, dlatego to Łomża gości naszą wystawę jubileuszową – mówi prezes zarządu Fundacji Cepelia Jan Włostowski. – 70 lat to sporo, tym bardziej, że czasy się zmieniają, a my jesteśmy, będąc największą pozarządową organizacją, która zajmuje się sztuką ludową i rękodziełem. W uznaniu dotychczasowej współpracy z Cepelią Muzeum Północno-Mazowieckie i jego dyrektora Jerzego Jastrzębskiego uhonorowano medalami „Zasłużony dla Cepelii”, a wystawie towarzyszyła kurpiowska muzyka kapeli Miód na Serce.

W służbie Ojczyźnie i kulturze

Foto: W służbie Ojczyźnie i kulturze
cz śr, 27 listopada 2019 08:10

35 lat temu powstał w Łomży Klub Garnizonowy, nawiązujący do tradycji przedwojennego Domu Żołnierza. – Nie ma w Polsce takiego drugiego klubu wojskowego czy garnizonowego, żeby co miesiąc systematycznie odbywały się w nim wystawy i jeszcze działo się tyle innego – mówi Teresa Matuszelańska. – Nie czujemy się więc gorsi od takiej Warszawy, zresztą bywały lata na Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art”, że z Łomży kwalifikowało się siedem osób, aż wydzwaniali, jak to jest możliwe! Jubileusz uczczono otwarciem retrospektywnej wystawy zbiorowej łomżyńskich i okolicznych artystów w Galerii N oraz występami. Ogłoszono też jakie będą dalsze losy Klubu Wojskowego po sformowaniu 18. Pułku Logistycznego.

Tancerze z B.K.STEP nadali rytm zawodom Ostrowski Styl 2019

Foto: Tancerze z B.K.STEP  nadali rytm zawodom Ostrow...
cz wt, 26 listopada 2019 08:18

Indywidualnie Szymon Dmoch (kategoria do lat 11) i Formacja B.K.Team (kategoria powyżej 16 lat) wygrali, a The Sharp One Crew (kategoria 12-15 lat) zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca pod nazwą Ostrowski Styl.W weekendowych zawodach tanecznych w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział 49 zespołów z całej Polski oraz kilkuset solistów.

Piotra Bańkowskiego spory o zbiory

Foto: Piotra Bańkowskiego spory o zbiory
cz pon, 25 listopada 2019 08:25

– Każdy wyrewindykowany rękopis, każda wywojowana książka jakiż to był triumf, jaka radość, jaka satysfakcja – pisał w swych wspomnieniach prof. Piotr Bańkowski. Współtwórca Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w latach 1927–1937 działał w komisji, zajmującej się odzyskiwaniem książek i rękopisów zagrabionych przez zaborców. Opisała to w książce „Spory o zbiory. Piotr Bańkowski – rewindykacja i ochrona dziedzictwa piśmienniczego” dr Dorota Pietrzkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżając też koleje życia wybitnego archiwisty i historyka literatury. Promocja tej publikacji odbyła się w sobotnie popołudnie w Domku Pastora, dzięki współpracy ŁTN im. Wagów i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę