Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Swobodne granie na Farnej

mm so, 23 września 2023 09:03

Kapela Dziki Sad zagrała w Restauracji Na Farnej. Otwarta próba szybko przerodziła się w spotkanie śpiewacze, a Agnieszka i Paweł Zielewiczowie oraz Michał Olchowik w przerwie zagrali też w trio, zachwycając słuchaczy i porywając niektórych z nich do tańca. Był to pierwszy występ kapeli w Łomży, ale na pewno nie ostatni, bowiem już w jego trakcie pojawiły się pytania o termin kolejnego takiego spotkania.

Różne oblicza Łomży w oczach dzieci

mm pt, 22 września 2023 21:21

Wystawę poplenerową „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, ukazujących w swych pracach nie tylko obecną Łomżę, ale też tę sprzed wieków i z przyszłości. Znam takich pisarzy, którzy twierdzą, że istnieje tylko przeszłość, a my mamy tu aż trzy wymiary! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do oglądania barwnej, robiącej wrażenie wystawy.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk otrzymał Nagrodę Glogera

mm pt, 22 września 2023 16:55

Hala Kultury w Łomży gościła laureatów 34. edycji Nagrody i Medalu imienia Zygmunta Glogera (1845 – 1910), konkursu dla naukowców, regionalistów, miłośników lokalnej tradycji z całej Polski. Zdobywcą nagrody I stopnia w roku jubileuszu 70-lecia został Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, którego patronem jest założyciel Stanisław Hadyna (1919 – 1999). Obok Konkursu Chopinowskiego i ZPiT Mazowsze, to „jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce” i poza granicami. Nagrodę przyjął Zbigniew Cierniak, 52-latek, przez 20 lat śpiewający w chórze i solo oraz od 14 lat dyrektor ZPiT Śląsk, który otrzymał aż 3 Fryderyki za albumy z przebojami i nagrania z Miuoshem.

Wydarzenia kulturalne na początek jesieni

mm pt, 22 września 2023 08:32

Jubileusz 75-lecia Cechu Rzemieślników, "Stopka" rozdaje Glogery, XI Forum Krajowej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora czeka na uczestników i widzów. Kapela Dziki Sad swobodne zagra na Farnej, a w Jesiennym Kinie Samochodowym do obejrzenia dwa filmy. Można wybrać się także na ekologiczną akcję czy jarmark na Starym Rynku.

Beatlesi na jazzowo w Miejskim Domu Kultury

JJS śr, 20 września 2023 08:09

Tego w Łomży jeszcze nie było. Przeboje legendarnych The Beatles w jazzowych opracowaniach 25 września zagra w MDK-DŚT Imienowski Jazz Set. Grupa wykona zarówno te pierwsze, klasyczne przeboje Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, jak też jej późniejsze, bardziej dojrzałe kompozycje. Dopełnią je cudze utwory wykonywane przez The Beatles oraz solowe jej liderów, ze słynnym „Imagine” Johna Lennona na czele. Nie jest to jedyna dobra informacja dla fanów muzyki improwizowanej, bowiem Jazzowy Dom Kultury wznawia działalność na dobre i kolejne koncerty będą odbywać się w nim regularnie.

Jubileuszowy Polski Dzień Bluesa

mm nie, 17 września 2023 14:32

Łomżyńska odsłona Polskiego Dnia Bluesa doczekała się 10 edycji. Łomżę reprezentowali The BL Blues Band, inicjatorzy tego wydarzenia w roku 2014. Jako drudzy zagrali Silesian Hammond Group z Katowic, a gwiazdą wieczoru był warszawski Blues Junkers. Obie grupy są prowadzone przez klawiszowców, obywają się bez basistów i mają w składzie wokalistki, które z powodzeniem zmierzyły się nie tylko z autorskim repertuarem, ale też z utworami legendarnej Etty James.

Iskra Nadziei z Golec uOrkiestra w hołdzie Papieżowi Polakowi

mm so, 16 września 2023 10:18

Koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II zgromadził w piątkowy wieczór na placu katedralnym tłumy słuchaczy. Było to jednocześnie dziękczynienie za papieską wizytę w Łomży w 1991 roku, dlatego nie zabrakło wspomnień uczestników tych wydarzeń oraz filmowych materiałów sprzed lat. Aktor Adam Woronowicz zaprezentował wiersze Jana Pawła II, a gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra, który poza swymi największymi przebojami wykonał również wiele utworów religijnych, w tym lubianych przez papieża, z „Barką” na czele.

Papieski koncert, obchody Dnia Sybiraka i inne weekendowe wydarzenia

mm pt, 15 września 2023 08:48

Plenerowy koncert zespołu Golec uOrkiestra „Iskra Nadziei. Podlaskie w hołdzie Janowi Pawłowi II” rozpocznie trzeci weekend września. W sobotę odbędzie się „Polski Dzień Bluesa”, a trzy kolejne koncerty zaplanowano w niedzielę, w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Drużyna ŁKS-u będzie walczyć o trzecie zwycięstwo w tym sezonie; odbędą się również miejskie oraz powiatowe obchody „Dnia Sybiraka”.

„Transfiguracje” Ivayli Żivkowej Roszak

mm pt, 15 września 2023 08:43

Ivayla Żivkowa Roszak zaprezentowała w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego swe najnowsze prace. „Transfiguracje” to ceramika i tkanina artystyczna, prace z trzech cykli, ale stanowiące spójną artystycznie całość o uniwersalnym wymiarze. Wystawa została zaplanowana dwa lata temu, ale nikt nie przypuszczał, że w momencie jej otwarcia pochodząca z Bułgarii, ale mieszkająca w Łomży od 27 lat artystka, będzie już pracownicą goszczącej ją galerii.

Przed startem SOUNDTRACK-u 2023

mm śr, 13 września 2023 11:39

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza uzdolnionych wokalnie solistów amatorów (13-19 lat) do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu. Tematyka SOUNDTRACKU to piosenki i utwory z musicali, soundtracków filmowych i serialowych, które bardzo często przynosiły dodatkową popularność filmowym produkcjom.

Narodowe czytanie „Nad Niemnem”

mm pon, 11 września 2023 08:24

Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, młodzież oraz wiele innych osób. Nie zabrakło również muzyki: o oprawę wydarzenia zadbał improwizujący pianista Bogdan Szczepański, zaś imprezę rozpoczęli i zakończyli na ludową nutę Żaklina i Michał Olchowikowie.

Kulturalna oferta MDK-DŚT dla młodszych i starszych

mm nie, 10 września 2023 16:04

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Oferta miejskiej placówki obejmuje aż 14 rodzajów zajęć, w tym pięć nowości, między innymi zajęcia wokalne, taniec współczesny, studio taneczne dla najmłodszych oraz kurs fotografii ulicznej.

Voice & Music dla każdego

mm so, 09 września 2023 12:21

„Życie bez muzyki byłoby pomyłką” - mawiał Friedrich Nietzsche, a my wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Czy Nietzsche tworząc tę zwięzłą sentencję miał na myśli bezrefleksyjne i nagminne korzystanie z kieszonkowego głośnika, połączonego bezprzewodowo ze smartfonem? Przyjdź do Voice & Music i spróbuj odkryć muzykę na nowo, całkowicie od podstaw. Poznaj proces tworzenia muzyki, odkryj potencjał swojego głosu, uwierz we własne możliwości. To miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.

Kulturalne wydarzenia na weekend

mm pt, 08 września 2023 09:01

Drugi weekend września to liczne wydarzenia na terenie Łomży i nie tylko. Odbędzie się „Narodowe Czytanie” oraz premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego” i promocja książki „Jedwabne – niemieckie zbrodnie na Polakach”. Centrum Kultury Gminy Łomża zaprasza na obchody „Dnia pamięci Ofiar Sybiru”, w Długosiodle odbędą się diecezjalne dożynki, a już dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski do lat 20 zagra na stadionie miejskim towarzyski mecz z Portugalią. Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

„Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej

mm wt, 05 września 2023 09:22

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Fundacja „Muzyka do Potęgi” i konkursowa kapituła doceniły tym razem prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry napisał wybitny skrzypek Mateusz Smoczyński, wraz z równie utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską również solista podczas koncertowej premiery tej kompozycji w grudniu ubiegłego roku.

Fotograficzno-kulturalne przedsięwzięcie Meandrów

mm pon, 04 września 2023 08:20

Wystawa zdjęć i taneczny pokaz zwieńczyły kolejną inicjatywę Projektu Artystycznego Meandry. „Łomżyńskie Meandry” to projekt mający pokazać walory kulturalne i turystyczne Łomży i jej okolic, wzbogacone odniesieniami do ludowego i drobnoszlacheckiego folkloru. Autorem zdjęć członków grupy jest Rafał Lesicki. Miejsca ich wykonania wybrał, a zdjęcia opatrzył opisami i komentarzem podczas wernisażu Wojciech Winko. Wystawę „Łomżyńskie Meandry” można oglądać w Hali Kultury przez najbliższe dwa tygodnie.

Barwne i pozytywne światy Trzupków

mm so, 02 września 2023 09:21

Artystyczne małżeństwo Monika i Tomasz Trzupkowie zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę malarstwa „Myśl pozytywnie”. To mieniące się różnymi barwami prace z cyklu „hortus conclusus”, dopełnione mniejszymi, pochodzącymi z dwóch innych cykli. Jest to pierwsza na taką skalę prezentacja abstrakcyjnego i wielowymiarowego malarstwa Trzupków.

Muzealny znaczek pocztowy

mm pon, 28 sierpnia 2023 06:59

Logo Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pojawiło się na znaczku pocztowym oraz na towarzyszącej mu okolicznościowej karcie pocztowej. To pierwszy taki przypadek w 75-letniej historii łomżyńskiego muzeum, efekt jego współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniającym cyklem okolicznościowych folderów najważniejsze bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego. Kolekcja widokówek i kart pocztowych, wydanych przez łomżyńskie muzeum na przestrzeni lat, jest już całkiem obszerna, obejmując zarówno pojedyncze pocztówki, jak też ich tematyczne zestawy. Ostatnie, cykl czterech widoków dawnej Łomży w sepii, ukazały się w ubiegłym roku i cieszą się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów i zwiedzających.

Festiwalowa inauguracja z koncertową prapremierą

mm nie, 27 sierpnia 2023 10:29

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego rozpoczęła XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Utwory sakralne oraz operowe arie śpiewali sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Szymon Raczkowski. Trzecim solistą był altowiolista Adrian Stanciu, grający z orkiestrą „Baladę” rumuńskiego kompozytora Cipriana Porumbescu. Było to pierwsze polskie wykonanie tej kompozycji w opracowaniu na altówkę, a aranżacja została przygotowana specjalnie dla Filharmonii Kameralnej przez Luciana Moraru.

Inauguracja muzycznego festiwalu i inne weekendowe atrakcje

mm pt, 25 sierpnia 2023 08:01

W sobotę Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagra pierwszy koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestra z trojgiem solistów wykona bardzo urozmaicony program, w tym kompozycję wybitnego rumuńskiego kompozytora polskiego pochodzenia. W weekend będzie też można wybrać się do plenerowego kina, na potańcówkę z kapelą Siemieniacy czy na jarmark odbywający się na Starym Rynku, albo pojechać do Jedwabnego na dożynki.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę