Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Kolędy w Synagodze

mm cz, 08 grudnia 2022 15:43

Na kolędowo-chanukowe śpiewanie zaprasza Dariusz Wójcik, który 10 grudnia 2022, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie przedstawi premierowy koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”

Jubileusz Vader w Łomży świętowany

mm nie, 04 grudnia 2022 18:20

– Jak taki początek, to jaki będzie koniec? – pytał retorycznie po drugim utworze Piotr „Peter” Wiwczarek. Publiczność w klubie PopArt MDK-DŚT zgotowała bowiem jego zespołowi tak gorące przyjęcie, że Vader bisował aż cztery razy, grając blisko półtorej godziny. Był to dopiero pierwszy łomżyński koncert tej istniejącej od blisko 40 lat, znanej na całym świecie i kultowej dla fanów death metalu formacji, a biletów zabrakło już na początku tygodnia.

Na frasunek najlepsza... Voda

mm nie, 04 grudnia 2022 18:11

Krakowskie trio Voda ponownie zagrało w Łomży. Grupa Radka Kopcia promowała w pubie „Pod ratuszem” najnowszy album „Endorphinum Aquatum” i był to dopiero jej drugi polski koncert z tym materiałem. Trzech wyśmienitych muzyków zachwyciło publiczność nie tylko czerpiącymi z bluesa i klasycznego rocka kompozycjami, ale również swobodnym, opartym na improwizacji, bardzo stylowym ich wykonaniem. Grali blisko półtorej godziny i pewnie byliby na scenie jeszcze dłużej, gdyby nie to, że o godzinie 22 w pubie miały zacząć się urodziny jednego z jego bywalców.

„Sen” o Polsce Glogera

mm so, 03 grudnia 2022 13:10

- „Sen” Zygmunta Glogera to jest sen o Polsce, o nas wszystkich – mówił prof. Ludwik Malinowski podczas Drozdowskiej promocji najnowszego wydawnictwa „Stopki”. - Pisał ją Gloger kiedy Polski nie było na mapie – ale - Tak pisał jakby ta Polska była.

Teatralno-koncertowy weekend i imprezy dla dzieci

mm pt, 02 grudnia 2022 08:17

Miłośnicy muzyki nie będą narzekać w ten weekend na brak atrakcji. Już dzisiaj zagra w Łomży Vader, legenda polskiego i światowego metalu – będzie to pierwszy łomżyński koncert istniejącej od niemal 40 lat formacji. W sobotę klasykę na wesoło zaprezentuje niezrównany Waldemar Malicki, zaś fani bluesa i rocka w nieoczywistej, improwizowanej odsłonie nie mogą przegapić występu krakowskiego tria Voda. Nie zabraknie również spektakli teatralnych, w tym bardzo interesującego dla dzieci, odbywającego się w ramach cyklu MDK-DŚT „Poranek z kulturą”. O najmłodszych odbiorcach pamięta również Filharmonia Kameralna, która zaprasza w czwartek 8 grudnia na specjalny koncert mikołajkowy „Bajka o królewnie Wiolince”.

Tancerki B.K.Step z Łomży nagrodzone za kostiumy

mm wt, 29 listopada 2022 13:23

Łomżyńska 12-osobowa formacja hiphopowa B.K. Step uczestniczyła w niedzielę w World Of Dance, Międzynarodowym Turnieju Tańca w Klubie Progresja na Woli w Warszawie. - Po rundzie kwalifikacyjnej jury przyznało naszemu zespołowi nagrodę Best Costium, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – informuje z satysfakcją instruktor tańca Marek Kisiel. - To był pierwszy start formacji w nowym składzie od pół roku. Do The Sharp One Crew doszły: Natalia, Olivia i Sylwia, które wcześniej tańczyły w B.K. Team. Zachęciłem starszą trójkę do wzmocnienia składu B.K. Step.

Listopadowa nostalgia Holy Water

mm so, 26 listopada 2022 16:54

Grupa Holy Water zagrała bardzo nietypowy koncert. Muzycy zatytułowali go „Listopadowa nostalgia, czyli koncert przy świecach”, wybierając balladowe i melancholijne utwory z własnego repertuaru. Dopełnili je zaskakującymi coverami oraz nowymi wersjami tych, które grają już od lat. Po raz pierwszy w historii zespołu sięgnęli po kontrabas, do tego po wielu latach przerwy znowu zagrali na dwie gitary. Liczna publiczność była zachwycona, a do tego koncert miał też wymiar charytatywny – cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Gigant jazzu zagrał z łomżyńskimi filharmonikami

mm pt, 25 listopada 2022 12:39

Dobiegał końca ostatni utwór koncertu. Wybitny pianista Adam Makowicz i wspaniale dotrzymujący mu kroku kontrabasista Bogdan Szczepański tak zapamiętali się w improwizacjach, że doszło do czegoś nieoczekiwanego. Pierwsza opuściła estradę skrzypaczka Izabela Bławat-Leofreddi, zdegustowana tym, że orkiestra najwyraźniej nie jest już obu muzykom potrzebna, a w jej ślady rychło poszła też reszta składu Filharmonii Kameralnej, łącznie z Janem Miłoszem Zarzyckim, który w końcu nie miał już kim dyrygować.

Kolejny koncertowy weekend

mm pt, 25 listopada 2022 08:10

Uwielbiany przez młodszych i starszych słuchaczy zespół Raz, Dwa, Trzy już w sobotę zagra w Łomży koncert z okazji 30-lecia. Równie wyjątkowy będzie piątkowy, akustyczny koncert „Listopadowa nostalgia” łomżyńskiej grupy Holy Water, która przygotowała z tej okazji wiele niespodzianek, począwszy od repertuaru, skończywszy na nietypowym instrumentarium. W ten weekend zagra też w Łomży Mark Mantra, wielka nadzieja polskiego indie/electro rocka.

Marcin Kydryński wygrał z Robertem Lewandowskim

mm śr, 23 listopada 2022 16:31

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie Marcina Kydryńskiego. Mimo obaw organizatorów i samego autora ponad sto osób wolało posłuchać jego opowieści o muzyce i podróżach, niż kibicować piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Nasza drużyna tylko zremisowała bezbramkowo z Meksykiem i właściwie nie zagroziła bramce rywali, nie wykorzystując nawet rzutu karnego. Półtorej godziny z popularnym podróżnikiem, pisarzem i dziennikarzem radiowym okazało się znacznie ciekawsze, tym bardziej, że gość Miejskiej Biblioteki Publicznej również okazał się światowej klasy mistrzem.

Rodzinna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

mm śr, 23 listopada 2022 11:05

Na 77 urodziny Stanisław Kędzielawski przygotował kolejną wystawę. Artysta znany z jedynych w swoim rodzaju, wielkoformatowych rysunków, przygotował tym razem bardziej kameralne formy, wykonane ołówkiem i długopisem. Druga część ekspozycji w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego to prace jego syna Macieja Kędzielawskiego, w tym cykl „Rodzina”, na który składają się fotografie rodziców. – Maciek zawsze ma tutaj wspólną wystawę, albo z Grażyną, albo ze mną – mówi Stanisław Kędzielawski. – Początkowo miała to być moja wystawa na 77-lecie, ale uznaliśmy, że skoro ostatnio była wystawa żony z Maćkiem, to teraz też zrobimy wspólną.

Turniej tańca o Grand Prix Polski i puchary w Piątnicy

mm pon, 21 listopada 2022 17:43

Pięknie tańcząca młodzież (od 16 do 18 lat) i dorośli rywalizowali o Grand Prix Polski Extraklasa Federacji Tańca Sportowego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Gremium sędziów z sędzią głównym Łukaszem Grzęskim z Torunia wyłoniło podczas niedzielnego turnieju w Piątnicy najlepsze pary. Dwudniowa impreza, zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Klub Tańca Towarzyskiego Akat, zgromadziła w Hali Sportowej około 700 uczestników, tańczących na parkiecie po mistrzowsku, z pasją i radością.

Basistka i wokalistka nowymi nadziejami polskiego jazzu

mm pon, 21 listopada 2022 16:43

Katarzyna Schmidt-Przeździecka i Irena Zapolska zajęły ex aequo I miejsce podczas konkursu Nowa Nadzieja Jazzu w ramach jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. W przypadku drugiego miejsca jury również doceniło dwóch młodych muzyków, pianistę Filipa Chojnackiego i kontrabasistę Michała Rutkowskiego. Trzeciej nagrody nie przyznano, wyróżniono wokalistkę Aleksandrę Annę Przewoźniak i pianistę Szymona Mikołaja Wojnarowicza. – Nieprawdopodobna indywidualność! – mówi o 21-letniej Katarzynie Schmidt-Przeździeckiej juror Jerzy Stelmaszczuk, zaś kolejny, duński saksofonista Thomas Agergaard, podkreślał, że poziom konkursu był tak wysoki, że każdy z 13. uczestników zasługiwał na nagrodę.

Muzyczne emocje na Novum Jazz Festival

mm nie, 20 listopada 2022 09:24

Porywający koncert kwintetu Dawida Tokłowicza zakończył drugi dzień jubileuszowego XV Novum Jazz Festival. – Łomża jest wspaniałym miastem, otwartym na ludzi, otwartym na muzykę! – podkreślał lider grupy, znakomity saksofonista. Wcześniej iście wirtuozowski popis dało trio Confusion Project. W piątek również odbyły się dwa koncerty. JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego zaprezentował bardziej techniczne podejście do jazzu, zaś Alan Wykpisz Project wyśmienitego basisty zagrał tak, że zachwycona publiczność zgotowała mu owację na stojąco.

Nowa wystawa Macieja Kiełczewskiego

mm nie, 20 listopada 2022 09:13

Indywidualną wystawę „Matryca Ciało” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. To już druga ekspozycja tego bardzo utalentowanego młodego artysty w rodzinnym mieście w minionych dwóch miesiącach. Tym razem prezentuje bardzo nieoczywiste spojrzenie na rysunek, malarstwo i grafikę, łącząc te nader odmienne techniki w spójną, bardzo efektowną całość. Można ją oglądać do 10 grudnia w ramach przygotowanego przez MDK-DŚT cyklu „Debiuty”.

Big Bit przebojów i młodych wokalistów

mm nie, 20 listopada 2022 09:01

Zofia Bańkowska, Maja Krzyna i Aleksander Szymański oraz Julia Rydelek to zwycięzcy tegorocznego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit. 14 edycja imprezy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych miała wymiar regionalny i uczestniczyło w niej 35 podmiotów wykonawczych, w tym dwa zespoły. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury, pod przewodnictwem znanego wokalisty Zbigniewa Bieniaka, przyznało aż 25 nagród i wyróżnień, a w najstarszej kategorii wiekowej uczniów szkół średnich doceniono wszystkich 10. uczestników.

Koncerty gwiazd, taniec i wiele innych wydarzeń nie tylko w weekend

mm pt, 18 listopada 2022 07:33

W najbliższych dniach Łomżę odwiedzi wielu artystów i twórców najwyższego formatu. Międzynarodową obsadę ma jubileuszowy, XV Novum Jazz Festival, podczas którego przez trzy dni wystąpią utytułowani muzycy z różnych części świata. Do tego w sobotę zaśpiewa, uwielbiana przez kilka pokoleń słuchaczy, Stanisława Celińska, a na imprezie tanecznej ROK Łomża w niedzielę pojawi się wielu znakomitych tancerzy i Iwona Pavlović. W nadchodzącym tygodniu we wtorek spotkanie z Marcinem Kydryńskim, a w czwartek wirtuoz fortepianu, legendarny Adam Makowicz zagra z orkiestrą Filharmonii Kameralnej.

Antywojenny spektakl młodych aktorów

mm cz, 17 listopada 2022 12:03

Dźwięk alarmowej syreny, wybuchy, panika i próba poszukiwania schronienia. Od takiej przejmującej sceny, ilustrującej „Alarm” Antoniego Słonimskiego, rozpoczął się spektakl „Bagnet na broń!”. Przygotowała go młodzieżowa grupa teatralna Per Pan, pracująca w MDK-DŚT pod kierunkiem Rafała Swaczyny. Przedstawienie oparte na klasycznych wierszach wybitnych polskich poetów i wspomnieniach babci reżysera z okresu II wojny światowej okazało się obecnie, szczególnie po wydarzeniach w Przewodowie, jeszcze bardziej aktualne.

Poselska interwencja dla wzbogacenia muzealnych zbiorów

mm cz, 17 listopada 2022 09:03

Poseł Lech Antoni Kołakowski napisał do wiceprezesa Rady Ministrów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o dodatkowe środki finansowe dla Muzeum Północno-Mazowieckiego, aby zakupić unikalne maszyny, wyprodukowane przed II wojną światową w Fabryce Maszyn Rolniczych Mendla Orłowskiego. – Maszyny stanowią cenne materialne świadectwo przedwojennej Łomży i w znaczący sposób powiększą kolekcję zbiorów muzealnych, dotyczących historii miasta – podkreślał Lech Antoni Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jubileuszowy Novum Jazz Festival startuje w piątek

mm śr, 16 listopada 2022 08:27

JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego rozpocznie w piątek 15 edycję Novum Jazz Festival. Wystąpi jeszcze pięć kolejnych zespołów złożonych z wyśmienitych muzyków, w tym na finał kubańsko-polsko-węgierski Joaquin Sosa Quintet. Mocnym punktem programu będzie też konkurs mający wyłonić Nową Nadzieję Jazzu, a jubileuszowy festiwal potrwa trzy dni. – W kraju od razu spotkałem się z bardzo pozytywnymi reakcjami i tak jest do dnia dzisiejszego, o czym świadczy choćby patronat „Jazz Forum” – mówi Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Ale w naszym środowisku niektórzy powątpiewali, nawet zanim odbył się pierwszy festiwal miałem jakieś dziwne telefony, że kto tam będzie grał, księża?! Ale po pierwszym już to ucichło i działamy bez przerw – nawet pechowy, pandemiczny 13 festiwal odbył się, chociaż tylko online i ograniczony do konkursu, ale utrzymaliśmy ciągłość.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę