poniedziałek, 24 lutego 2020 napisz DONOS@

Wirtuoz z Włoch w Drozdowie

Foto: Wirtuoz z Włoch w Drozdowie
cz pon, 18 listopada 2019 08:54

Pianista Pierluigi Camicia był gościem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie porywająco zagrał bardzo zróżnicowany repertuar: od Beethovena i Brahmsa do utworów Chopina. Pierluigi Camicia ma do nich szczególny sentyment, chociaż przed laty podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie musiał uznać wyższość Krystiana Zimermana. – Gram tutaj po raz pierwszy, ale wcześniej koncertowałem w Polsce już wielokrotnie – mówi Pierluigi Camicia. – Nie pamiętam nazw wszystkich tych miast, ale na pewno były to Kraków, Warszawa, Kielce czy Katowice – było ich sporo, bo koncerty wpisane są w życie muzyka.

Łomżyńskie święto jazzu

Foto: Łomżyńskie święto jazzu
cz pon, 18 listopada 2019 08:10

Kontrabasista Krzysztof Baranowski i puzonista Szymon Klekowicki zwyciężyli ex aequo w konkursie XII Novum Jazz Festival, zdobywając tytuły Nowych Nadziei Jazzu. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka doceniło jeszcze czterech innych młodych muzyków, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu. Przez trzy dni nie brakowało też świetnych koncertów polskich i zagranicznych artystów, co dobitnie podkreśliły na finał festiwalu szwajcarskie trio Vein oraz kwintet amerykańskiego trębacza Tima Hagansa, w którego składzie zagrał też saksofonista Marek Konarski, objawienie łomżyńskiego festiwalu w 2012 roku.

Pretekst do „załomżenia się”

Foto: Pretekst do „załomżenia się”
cz pt, 15 listopada 2019 20:43

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej po raz trzeci ogłasza konkurs fotograficzny „Załomżenie” 2019. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do fotografików zawodowych oraz amatorów, a jego celem jest... stworzenie pretekstu do „załomżenia się” czyli zakochania się w Łomży.

Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika

Foto: Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika
cz pt, 15 listopada 2019 08:13

Rozpoczynający się dzisiaj XII Novum Jazz Festival to jedna z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju. Inicjatorem festiwalu jest muzyk, pedagog i propagator jazzu Mirosław Dziewa, ale nie jest to jedyny łomżyński akcent NJF, bo od 10 lat efektowne plakaty reklamujące tę imprezę projektuje grafik komputerowy z Łomży Piotr Sławiński. – Zawsze interesowałem się grafiką użytkową, a plakatami w szczególności – mówi Piotr Sławiński. – Rozwijałem więc swoje zainteresowania, dłubałem różności, aż pojawiła się propozycja zrobienia plakatu na III edycję Novum Jazz Festival. Spodobał się i tak to już trwa od 10 lat.

Jazzowe wydarzenie już w ten weekend

Foto: Jazzowe wydarzenie już w ten weekend
cz śr, 13 listopada 2019 16:37

Liczne gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu już niebawem zagrają w Łomży na XII Novum Jazz Festival. – Sam jeszcze nie dowierzam, że będziemy gościć Vein Trio, prawdziwych mistrzów ze Szwajcarii i jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie! – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Sainkho Namtchylak to też absolutny unikat, mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca aż 7-oktawową skalą głosu, a Tim Hagans był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Rewelacyjnie zapowiada się też koncertowa premiera „Tańców rumuńskich” Béli Bartóka w wykonaniu kwartetu Michała Szkila oraz konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym zaprezentuje się 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków.

Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Drozdowie

Foto: Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Dr...
cz wt, 12 listopada 2019 08:10

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono też tradycyjnym Wieczorem Pieśni Patriotycznej w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Jest on organizowany już od 20 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich, wspieranych przez synów Pawła, Marka i Łukasza, przyciągając co roku setki uczestników. – Ten 20-letni dorobek to zasługa tych wszystkich, którzy tu przychodzą i przyjeżdżają, chcąc z nami śpiewać i cieszyć się z niepodległości – mówi Katarzyna Lipska. – Jest teraz dużo podobnych inicjatyw w różnych miejscach Polski, natomiast wydaje mi się, że 20 lat temu byliśmy pionierami tego typu aktywności – dodaje Paweł Lipski. – Niezwykłe było to, że udało się to w takiej formie zapoczątkować i trwa przez tyle lat!

Nagrody starosty łomżyńskiego

Foto: Nagrody starosty łomżyńskiego
cz pon, 11 listopada 2019 18:22

Zdzisław Dobrowolski, nauczyciel W-F, Tadeusz Grabowski wiejski artysta i Mariusz Niziński, biegacz i organizator biegów - to laureaci tegorocznej Nagrody Starosty Łomżyńskiego za promocję powiatu. Tradycyjnie nagrody wręczane są przy okazji Święta Niepodległości.

Bardzo śmieszne piosenki dla Pani Hanki

Foto: Bardzo śmieszne piosenki dla Pani Hanki
cz pon, 11 listopada 2019 11:28

Popularna aktorka Katarzyna Żak była gwiazdą koncertu „Urodziny Pani Hani”. Znana z małego i dużego ekranu oraz sceny i estrady artystka zaprezentowała program o zmiennej naturze kobiety „Bardzo śmieszne piosenki”, na który złożyły się same szlagiery, dawne i współczesne, z tekstami takich mistrzów jak Marian Hemar, Wojciech Młynarski, Artur Andrus czy Agnieszka Osiecka. Nie obyło się też bez łomżyńskiej niespodzianki, a publiczność w Centrum Kultury nader często miała wrażenie, że gwiazda wieczoru prezentuje takie samo niepowtarzalne poczucie humoru jak niezapomniana Hanka Bielicka.

Muzealny wieczór pełen atrakcji

Foto: Muzealny wieczór pełen atrakcji
cz pon, 11 listopada 2019 11:25

„Ach Boże! Śmierć Piłsudskiego oznacza jakbyśmy przegrali wielką wojnę!” powiedział po odejściu Marszałka w maju 1935 roku jego przyjaciel Kacper Mikulski, jakby przeczuwając rychłe wydarzenia. Sam zmarł cztery miesiące później w wieku 95 lat, a dzieje tej przyjaźni, z walką o niepodległość w tle, przybliżyła uczestnikom niedzielnego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim historyk Marta Gosk. Pochodząca z Łomży Katarzyna Zielińska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiedziała o restytucji polskich strat wojennych, w tym poszukiwaniach zaginionego obrazu „Obrona Łomży 1920“, a całość zwieńczył swoisty finisaż wystawy „Dzieje wędrującej kolekcji“ z udziałem kurator Joanny Szeligowskiej-Farquhar.

Podwójne muzyczne święto w Katedrze

Foto: Podwójne muzyczne święto w Katedrze
cz pon, 11 listopada 2019 11:19

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła uroczystym koncertem w Łomżyńskiej Katedrze. Było to jednocześnie zwieńczenie Roku Stanisława Moniuszki, dlatego na program entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się wyłącznie utwory twórcy polskiej opery narodowej, wybrane z „Halki”, „Strasznego dworu” i innych jego operowych arcydzieł. Zaśpiewali je Krzysztof Zimny, David Roy i Wojciech Urbanowski, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Krakowska Voda w łomżyńskim pubie

Foto: Krakowska Voda w łomżyńskim pubie
cz nie, 10 listopada 2019 11:03

Zespół Voda, wielka nadzieja polskiej sceny klasycznego rocka, ponownie wystąpił w Łomży. Trio z Krakowa promowało w pubie „Pod ratuszem” najnowszą płytę „Amphibia”, ale nie ograniczyło się wyłącznie do premierowych kompozycji. Zabrzmiały więc utwory z debiutanckiego CD Onerare”, była też solidna dawka rockowej klasyki, z porywającymi wersjami „Mistreated” Deep Purple i „Since I've Been Loving You” Led Zeppelin na czele. Koncert był tak energetyczny, że już w czwartym utworze gitarzysta zerwał strunę najpierw w podstawowym, a potem zapasowym instrumencie, przez co sekcja mogła również wykazać się improwizacyjnym talentem.

„Na papierze”

Foto: „Na papierze”
cz pt, 08 listopada 2019 08:27

Rysunki najbardziej utalentowanych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Pomyślałyśmy z kurator wystawy Elwirą Sztetner, że warto pokazać prace twórców, którzy dopiero zaczynają i pewnie czeka ich wielka przyszłość, bo są to prace bardzo interesujące i efektowne! – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. Autorami rysunków i instalacji rysunkowych prezentowanych na wystawie „Na papierze” są Jerzy Baranowski, Artur Brandys, Karolina Piotrowska, Anna Rutkowska i Adrianna Sęk.

Muzyczna opowieść o historii Polski

Foto: Muzyczna opowieść o historii Polski
cz cz, 07 listopada 2019 16:39

Rycerska i religijna pieśń „Bogurodzica” rozpoczęła w Łomży obchody Święta Niepodległości w Łomży. Zabrzmiała w Hali Olimpijczyków Polskich w mistrzowskim wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gospodarzem wydarzenia był pułkownik Paweł Gałązka, dowódca tworzonego w Łomży 18 Pułku Logistycznego.

Narodziny legendy w kinie pod Arkadami

Foto: Narodziny legendy w kinie pod Arkadami
cz cz, 07 listopada 2019 08:21

– Od 17 lat nikt nie podejmował tego tematu – mówi reżyser Ryszard Kruk. – Chciałem więc opowiedzieć tę historię, ale nie szukałem kontrowersji, chociaż się ich nie ustrzegłem. Toruńskiego filmowca i fana muzyki zafascynowały początki istnienia i wielka kariera zespołu Republika w latach 80. Słuchał go od dziecka, bywał na jego koncertach, aż w końcu nakręcił dokumentalny film „Republika. Narodziny legendy“, wyświetlony w środowy wieczór w Kino Galeria MDK-DŚT. Po projekcji autor odpowiadał na pytania widzów, których szczególnie ciekawiło dlaczego gitarzysta Zbigniew Krzywański, jako jedyny z żyjących muzyków Republiki, odmówił udziału w filmie.

Agressiva 69 w hołdzie Republice i Ciechowskiemu

Foto: Agressiva 69 w hołdzie Republice i Ciechowskiemu
cz pon, 04 listopada 2019 08:12

Grupa Agressiva 69 zagrała koncert w hołdzie legendarnej Republice i jej nieżyjącemu od blisko 18 lat liderowi Grzegorzowi Ciechowskiemu. – Ten koncert dedykujemy tym, którzy odeszli i których nam brakuje! – mówił wokalista Tomasz Grochola, przypominając, że początek listopada to czas zadumy, refleksji i wspomnień. Agressiva 69, prekursor industrialnego rocka w Polsce, zagrała w MDK-DŚT nie tylko słynne utwory Republiki, ale przypomniała też własne kompozycje, a do tego na bis znany światowy przebój, o którym wielu słuchaczy myśli, że to dzieło zespołu, tak jest już kojarzony z Agressivą.

Spektakl na niedzielę

Foto: Spektakl na niedzielę
cz cz, 31 października 2019 11:31

Teatr Lalki i Aktora w Łomży w najbliższą niedzielę, czyli 3 listopada 2019 roku, zaprasza na dwa pokazy spektaklu „Brzydkie Kaczątko”. Autorem przekładu i zarazem reżyserem jest dyrektor Jarosław Antoniuk, który mówi, że niedzielne wystawienia sztuki zaplanowano także z myślą o tych, którzy na świąteczny weekend przyjadą z całej Polski do rodziny w Łomży. Widowisko jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy częściej niż dzieci czują się „brzydkimi kaczątkami”.

Genialny Janerka na finał Off Road

Foto: Genialny Janerka na finał Off Road
cz pon, 28 października 2019 09:18

Koncert Lecha Janerki zakończył trzydniowy festiwal kultury niepopularnej Off Road. Jeden z najwybitniejszych wizjonerów polskiego rocka zagrał w MDK-DŚT entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność koncert, złożony ze starszych i nowszych utworów. Nie zabrakło klasyków zespołu Klaus Mitffoch, były też solowe przeboje artysty, łącznie aż 23 piosenki. – Październik roku 2019 i nagle okazało się, że zagrałem w Łomży! – mówi Lech Janerka. – Nie byłem tego pewny, myślałem, że może grałem tu kiedyś z Klausem, ale okazuje się, że nie, że dzisiaj debiut!

Etno Festiwal pod Topolami

Foto: Etno Festiwal pod Topolami
cz pon, 28 października 2019 08:01

Utalentowana młodzież z Regionalnego Ośrodka Kultury, kapela Miód na Serce i zespoły Skiela Kapela oraz Dzień Dobry wzięli udział w pierwszej odsłony Etno Festiwalu. – Na tego typu wydarzenia musimy jeździć do Warszawy albo jeszcze dalej, więc jak dowiedzieliśmy się, że Etno Festiwal odbędzie się w naszej okolicy, to nie mogło nas na nim zabraknąć i mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna! – mówi Paweł Dąbkowski z kapeli Miód na Serce. W karczmie Pod Topolami w Konopkach Młodych odbyły się też warsztaty plastyczne dla dzieci i tańca tradycyjnego dla starszych i młodszych oraz potańcówka – wszystko dzięki współpracy ROK-u z Fundacją Sztuk i Dialogu.

RGG w hołdzie dla jazzowego geniusza

Foto: RGG w hołdzie dla jazzowego geniusza
mm so, 26 października 2019 13:10

Mieczysław Kosz był jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Zachwycał też publiczność festiwali jazzowych w Europie, zdobywał nagrody na konkursach pianistycznych, mimo tego, że od dziecka tracił wzrok, a mając 12 lat był już niewidomy. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 29 lat, wydając tylko jedną płytę. O jego życiu opowiada film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, a w roku 2007 trio RGG złożyło mu hołd płytą „Unfinished Story – Remembering Kosz”. Na wywołanej filmem fali zainteresowania postacią artysty zespół znowu gra koncerty z tym materiałem, a jeden z nich zwieńczył pierwszy dzień łomżyńskiego festiwalu Off Road MDK-DŚT.

Ogniste tango na jesień

Foto: Ogniste tango na jesień
cz pt, 25 października 2019 08:25

Nadkomplet publiczności w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przyjął artystów owacyjnie. Znakomite trio Buenos Aires Tango Show Hadriana Filipa Tabęckiego zagrało z orkiestrą smyczkową Filharmonii Kameralnej. – Z ogromną przyjemnością przyjąłem zaproszenie dyrektora Zarzyckiego i zaprezentowaliśmy z zespołem wspaniałe hity tangowe z całego świata – mówi Hadrian Filip Tabęcki. Na scenie wystąpili też tancerze Urszula Wojtkowiak i Fernando de Lutiis oraz wokalista Andres Martorell, dyrygował Krzysztof Jakub Kozakiewicz, a utwory dopełniały multimedialne wizualizacje z tangiem w roli głównej.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę