niedziela, 29 marca 2020 napisz DONOS@

Krakowska Voda w łomżyńskim pubie

Foto: Krakowska Voda w łomżyńskim pubie
cz nie, 10 listopada 2019 11:03

Zespół Voda, wielka nadzieja polskiej sceny klasycznego rocka, ponownie wystąpił w Łomży. Trio z Krakowa promowało w pubie „Pod ratuszem” najnowszą płytę „Amphibia”, ale nie ograniczyło się wyłącznie do premierowych kompozycji. Zabrzmiały więc utwory z debiutanckiego CD Onerare”, była też solidna dawka rockowej klasyki, z porywającymi wersjami „Mistreated” Deep Purple i „Since I've Been Loving You” Led Zeppelin na czele. Koncert był tak energetyczny, że już w czwartym utworze gitarzysta zerwał strunę najpierw w podstawowym, a potem zapasowym instrumencie, przez co sekcja mogła również wykazać się improwizacyjnym talentem.

„Na papierze”

Foto: „Na papierze”
cz pt, 08 listopada 2019 08:27

Rysunki najbardziej utalentowanych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Pomyślałyśmy z kurator wystawy Elwirą Sztetner, że warto pokazać prace twórców, którzy dopiero zaczynają i pewnie czeka ich wielka przyszłość, bo są to prace bardzo interesujące i efektowne! – mówi kierownik galerii Karolina Skłodowska. Autorami rysunków i instalacji rysunkowych prezentowanych na wystawie „Na papierze” są Jerzy Baranowski, Artur Brandys, Karolina Piotrowska, Anna Rutkowska i Adrianna Sęk.

Muzyczna opowieść o historii Polski

Foto: Muzyczna opowieść o historii Polski
cz cz, 07 listopada 2019 16:39

Rycerska i religijna pieśń „Bogurodzica” rozpoczęła w Łomży obchody Święta Niepodległości w Łomży. Zabrzmiała w Hali Olimpijczyków Polskich w mistrzowskim wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gospodarzem wydarzenia był pułkownik Paweł Gałązka, dowódca tworzonego w Łomży 18 Pułku Logistycznego.

Narodziny legendy w kinie pod Arkadami

Foto: Narodziny legendy w kinie pod Arkadami
cz cz, 07 listopada 2019 08:21

– Od 17 lat nikt nie podejmował tego tematu – mówi reżyser Ryszard Kruk. – Chciałem więc opowiedzieć tę historię, ale nie szukałem kontrowersji, chociaż się ich nie ustrzegłem. Toruńskiego filmowca i fana muzyki zafascynowały początki istnienia i wielka kariera zespołu Republika w latach 80. Słuchał go od dziecka, bywał na jego koncertach, aż w końcu nakręcił dokumentalny film „Republika. Narodziny legendy“, wyświetlony w środowy wieczór w Kino Galeria MDK-DŚT. Po projekcji autor odpowiadał na pytania widzów, których szczególnie ciekawiło dlaczego gitarzysta Zbigniew Krzywański, jako jedyny z żyjących muzyków Republiki, odmówił udziału w filmie.

Agressiva 69 w hołdzie Republice i Ciechowskiemu

Foto: Agressiva 69 w hołdzie Republice i Ciechowskiemu
cz pon, 04 listopada 2019 08:12

Grupa Agressiva 69 zagrała koncert w hołdzie legendarnej Republice i jej nieżyjącemu od blisko 18 lat liderowi Grzegorzowi Ciechowskiemu. – Ten koncert dedykujemy tym, którzy odeszli i których nam brakuje! – mówił wokalista Tomasz Grochola, przypominając, że początek listopada to czas zadumy, refleksji i wspomnień. Agressiva 69, prekursor industrialnego rocka w Polsce, zagrała w MDK-DŚT nie tylko słynne utwory Republiki, ale przypomniała też własne kompozycje, a do tego na bis znany światowy przebój, o którym wielu słuchaczy myśli, że to dzieło zespołu, tak jest już kojarzony z Agressivą.

Spektakl na niedzielę

Foto: Spektakl na niedzielę
cz cz, 31 października 2019 11:31

Teatr Lalki i Aktora w Łomży w najbliższą niedzielę, czyli 3 listopada 2019 roku, zaprasza na dwa pokazy spektaklu „Brzydkie Kaczątko”. Autorem przekładu i zarazem reżyserem jest dyrektor Jarosław Antoniuk, który mówi, że niedzielne wystawienia sztuki zaplanowano także z myślą o tych, którzy na świąteczny weekend przyjadą z całej Polski do rodziny w Łomży. Widowisko jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy częściej niż dzieci czują się „brzydkimi kaczątkami”.

Genialny Janerka na finał Off Road

Foto: Genialny Janerka na finał Off Road
cz pon, 28 października 2019 09:18

Koncert Lecha Janerki zakończył trzydniowy festiwal kultury niepopularnej Off Road. Jeden z najwybitniejszych wizjonerów polskiego rocka zagrał w MDK-DŚT entuzjastycznie przyjęty przez liczną publiczność koncert, złożony ze starszych i nowszych utworów. Nie zabrakło klasyków zespołu Klaus Mitffoch, były też solowe przeboje artysty, łącznie aż 23 piosenki. – Październik roku 2019 i nagle okazało się, że zagrałem w Łomży! – mówi Lech Janerka. – Nie byłem tego pewny, myślałem, że może grałem tu kiedyś z Klausem, ale okazuje się, że nie, że dzisiaj debiut!

Etno Festiwal pod Topolami

Foto: Etno Festiwal pod Topolami
cz pon, 28 października 2019 08:01

Utalentowana młodzież z Regionalnego Ośrodka Kultury, kapela Miód na Serce i zespoły Skiela Kapela oraz Dzień Dobry wzięli udział w pierwszej odsłony Etno Festiwalu. – Na tego typu wydarzenia musimy jeździć do Warszawy albo jeszcze dalej, więc jak dowiedzieliśmy się, że Etno Festiwal odbędzie się w naszej okolicy, to nie mogło nas na nim zabraknąć i mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna! – mówi Paweł Dąbkowski z kapeli Miód na Serce. W karczmie Pod Topolami w Konopkach Młodych odbyły się też warsztaty plastyczne dla dzieci i tańca tradycyjnego dla starszych i młodszych oraz potańcówka – wszystko dzięki współpracy ROK-u z Fundacją Sztuk i Dialogu.

RGG w hołdzie dla jazzowego geniusza

Foto: RGG w hołdzie dla jazzowego geniusza
mm so, 26 października 2019 13:10

Mieczysław Kosz był jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Zachwycał też publiczność festiwali jazzowych w Europie, zdobywał nagrody na konkursach pianistycznych, mimo tego, że od dziecka tracił wzrok, a mając 12 lat był już niewidomy. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 29 lat, wydając tylko jedną płytę. O jego życiu opowiada film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, a w roku 2007 trio RGG złożyło mu hołd płytą „Unfinished Story – Remembering Kosz”. Na wywołanej filmem fali zainteresowania postacią artysty zespół znowu gra koncerty z tym materiałem, a jeden z nich zwieńczył pierwszy dzień łomżyńskiego festiwalu Off Road MDK-DŚT.

Ogniste tango na jesień

Foto: Ogniste tango na jesień
cz pt, 25 października 2019 08:25

Nadkomplet publiczności w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przyjął artystów owacyjnie. Znakomite trio Buenos Aires Tango Show Hadriana Filipa Tabęckiego zagrało z orkiestrą smyczkową Filharmonii Kameralnej. – Z ogromną przyjemnością przyjąłem zaproszenie dyrektora Zarzyckiego i zaprezentowaliśmy z zespołem wspaniałe hity tangowe z całego świata – mówi Hadrian Filip Tabęcki. Na scenie wystąpili też tancerze Urszula Wojtkowiak i Fernando de Lutiis oraz wokalista Andres Martorell, dyrygował Krzysztof Jakub Kozakiewicz, a utwory dopełniały multimedialne wizualizacje z tangiem w roli głównej.

Off Road z Lechem Janerką

Foto: Off Road z Lechem Janerką
cz śr, 23 października 2019 08:15

Koncert Lecha Janerki, jednego z najwybitniejszych artystów w historii polskiego rocka, zakończy tegoroczną odsłonę festiwalu Off Road. Przez trzy dni ostatniego weekendu października w MDK-DŚT i w Galerii Pod Arkadami królować będą arcyciekawe spektakle, pokazy, filmy i koncerty z kręgu kultury niepopularnej i niezależnej. – Mamy offowe, bardzo interesujące, wydarzenia z różnych dziedzin, ale też i wielkie nazwiska, z Lechem Janerką na czele! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, dodając, że wstęp na praktycznie wszystkie wydarzenia w ramach Off Road, poza koncertem głównej gwiazdy w niedzielny wieczór, jest bezpłatny.

Laboratorium i konteksty młodego teatru

Foto: Laboratorium i konteksty młodego teatru
cz pon, 21 października 2019 08:26

Miniony weekend stał w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych pod znakiem teatru. Przez dwa dni trwały warsztaty z wykładowcami Akademii Teatralnej w ramach projektu Laboratorium Teatru, a w niedzielę zaprezentowano dwa spektakle-etiudy. Michał Murawski ukazał w „Kontekstach” złożoność współczesnego świata, zaś Michał Ferenc w „Odmęcie” podróż bohatera z odzysku w poszukiwaniu archipelagu niespełnionych marzeń. – We współczesnym teatrze nie brakuje młodych, zdolnych twórców, potwierdzających, że niekoniecznie jest on tylko teatrem lektur – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Tu młodzi mówią i komunikują się z publicznością swoim językiem, unikają schematów, szukają czegoś nowego i to jest piękne!

Inauguracja muzycznych wieczorów u Lutosławskich

Foto: Inauguracja muzycznych wieczorów u Lutosławskich
mm nie, 20 października 2019 13:34

Występ duetu Belarte zainaugurował kolejny sezon kameralnych koncertów muzyki klasycznej w drozdowskim Muzeum Przyrody. Znani już tutejszej publiczności z wcześniejszych występów skrzypaczka Marta Magdalena Lelek i pianista Maurizio Silva porywająco zagrali bardzo urozmaicony program, złożony z utworów Chopina, Drdli, Kreislera, Schuberta, Rachmaninowa czy Prokofiewa. Kolejne koncerty tego cyklu odbywać się będą regularnie raz w miesiącu, dzięki współpracy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Muzeum Przyrody.

Męskie portrety Zbigniewa Furmana

Foto: Męskie portrety Zbigniewa Furmana
mm so, 19 października 2019 12:39

W Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w piątkowy wieczór zaroiło się od znanych osób, sław z pierwszych stron gazet i wybitnych osobowości. Stało się to możliwe dzięki artystycznym fotografiom Zbigniewa Furmana, autora wystawy „Męskie rozmowy”, od lat uwieczniającego różnych ludzi – znanych i nieznanych, ale mających w sobie coś oryginalnego i niepowtarzalnego. – Kiedyś, gdy dostawałem się do ZPAF-u, to w Radzie Artystycznej była Zofia Nasierowska, autorka słynnych portretów i powiedziała, patrząc na moje prace: o, będziemy mieli portrecistę! – mówi Zbigniew Furman, nie tylko wybitny autor portretów, ale też znany fotoreporter i członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Pięć lat Meandrów i Folkowa Edukacja

Foto: Pięć lat Meandrów i Folkowa Edukacja
cz pt, 18 października 2019 08:16

Projekt Artystyczny Meandry specjalnym koncertem uczcił piątą rocznicę istnienia. – Ula Kozikowska podeszła do mnie w restauracji i powiedziała: ja cię znam! – mówił Mariusz Żwierko, choreograf zespołu. – Odpowiedziałem: ale ja cię nie znam i tak zaczęła się nasza znajomość. Parę miesięcy później przyciągnęła mnie do Łomży, żeby tę roztańczoną bandę okiełznać i tak powstały Meandry! Czwartkowy koncert przed nadkompletem publiczności w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich był też podsumowaniem projektu Folkowa Edukacja, stąd udział w nim rozlicznych gości oraz premiera nowego układu „Podlasie w pełnej krasie”, przygotowanego podczas wrześniowych zajęć.

Kurpiowskie uroczysko Agnieszki Zielewicz

Foto: Kurpiowskie uroczysko Agnieszki Zielewicz
cz śr, 16 października 2019 08:14

– Kurpiowszczyzna to mój główny i ulubiony temat, zarówno w fotografii, jak i w naszych poszukiwaniach muzycznych; niezwykle piękne, barwne i pełne tradycji miejsce – mówi Agnieszka Zielewicz. Stąd pomysł dopełnienia wystawy pejzaży „Uroczysko” w Galerii N kurpiowską muzyką kapeli Miód na Serce. Autorka zdjęć też zagrała i zaśpiewała, jest bowiem filarem kapeli, która zdobyła nagrodę główną podczas niedawnego V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Był to pierwszy wernisaż w historii Galerii N z udziałem muzykującej bohaterki wieczoru.

W czwartek finał Folkowej Edukacji

Foto: W czwartek finał Folkowej Edukacji
cz śr, 16 października 2019 08:10

Trwają przygotowania i ostatnie próby przed koncertem Projektu Artystycznego Meandry. W najbliższy czwartek, 17 października 2019 r. (godz. 18.) w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomży, przy ul. Sadowej 12 odbędzie się koncert podsumowujący projekt Folkowa Edukacja. Wstęp wolny!

Sukcesy łomżyńskich tancerzy na Wirującej Strefie

Foto: Sukcesy łomżyńskich tancerzy na Wirującej Strefie
cz pon, 14 października 2019 08:34

Natalia „Naćka” Kisiel zajęła trzecie miejsce w kategorii 13-17 lat hip-hop na Międzynarodowym Turnieju Tańca Wirująca Strefa w Łomży. Dobrze wypadły też łomżyńskie formacje: BK Step zwyciężyła w kategorii street style 17+, a The Sharp One Crew niewiele zabrakło do podium w kategorii hip-hop. W dwudniowym turnieju uczestniczyło około 500 tancerzy z kraju i zza granicy. – Mam satysfakcję! – mówi inicjator i organizator imprezy Marek Kisiel. – 18. edycja Wirującej Strefy za nami: wysoki poziom, wszystko się udało i poszło zgodnie z planem – nic, tylko się cieszyć!

Wirtuoz klawesynu w Łomży

Foto: Wirtuoz klawesynu w Łomży
cz pt, 11 października 2019 08:27

Wybitny klawesynista Marek Toporowski był solistą kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w bieżącym sezonie artystycznym. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Maurizio Colasanti, a zabrzmiały wyłącznie utwory, które dotąd w Łomży nie były wykonywane: kompozytorów włoskich z XIX wieku i klawesynowe dzieła samego Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz współczesnego mu Czecha Josefa Myslivečka. Również maestro Colasanti przedstawił swoją własną kompozycję, pasujący klimatem do klasycznych dzieł fragment suity „Citizen”.

18. Wirująca Strefa z talentami i gwiazdami

Foto: 18. Wirująca Strefa z talentami i gwiazdami
cz cz, 10 października 2019 08:23

Najbliższy weekend upłynie w Łomży pod znakiem młodzieżowego tańca. Międzynarodowy Turniej Tańca Wirująca Strefa to jeden z najbardziej prestiżowych i najpopularniejszych turniejów tanecznych w kraju, przyciągający też najlepszych europejskich tancerzy. W 18. edycji turnieju weźmie udział około 500 uczestników, w tym sporo reprezentantów Łomży. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury ze słynnym Crumbsem na czele, goszczącym w Polsce po raz pierwszy. O oprawę muzyczną zadbają polscy i zagraniczni DJ-e. – Zapraszam w sobotę i w niedzielę do hali sportowej przy ul. Ks. Anny – zachęca pomysłodawca i organizator turnieju Marek Kisiel. - Wstęp jest wolny, a emocji na pewno nie zabraknie!

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę