Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Bolesne „Żarty” w piosence Marcina Wincenciaka

mm pon, 14 listopada 2022 11:12

Ta historia na zielonej łące w środku słonecznego lata zapowiada się źle. Krajobraz niby sielski, ale na tle strzępiastych linii gęstwiny drzew, które nerwowo muska wiatr, stoi samotny stół. Podmuchy drgają na białym obrusie do ziemi i kołyszą łagodnie trawy w rytm pulsującej melodii, która wpada w ucho, jakby to był walczyk na weselu z orkiestrą. Ale przy stole nie ma krzeseł ani biesiadników.

Wyjątkowy album drozdowskich muzealników

mm pon, 14 listopada 2022 08:40

Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański stworzyli wspólnie wyjątkową książkę. „Dmowski i Lutosławscy“ to pierwsza łączna biografia Romana Dmowskiego i rodu Lutosławskich, ukazująca ich wieloletnią życiową więź oraz wspólne działania społeczne i niepodległościowe. Zawierająca wiele unikalnych materiałów książka została wydana nakładem Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie i tam też odbyła się jej promocja.

„Na wojskową nutę” w Hali Kultury

mm so, 12 listopada 2022 13:25

Spektakl słowo-muzyczny „Na wojskową nutę” zakończył tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży. 104 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów w ciekawy sposób uczcili żołnierze i cywilni pracownicy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz ich śpiewający przyjaciele, Julita Kaczyńska oraz Chór Kameralny Amici. Najbardziej wzruszający moment imprezy nastąpił kiedy Danuta Waśko zagrała na akordeonie, podarowanym 33. Pułkowi Piechoty przez Józefa Piłsudskiego, a który jej ojciec Henryk Wicik/Witkowski uratował w 1939 roku. Teraz to najcenniejszy obiekt w pułkowej sali tradycji.

Nagrody i stypendia Starosty łomżyńskiego

mm so, 12 listopada 2022 11:34

- Świętowanie to także nagradzanie osób, które współcześnie wnoszą dla tej naszej Niepodległej karierę – mówił Starosta łomżyński Lech Szabłowski podczas wręczenia nagród i stypendiów osobom, które swoim działaniem promują powiat. - To jest patriotyzm – podkreślał.

Koncert muzyki polskiej i sensacyjne prawykonanie

mm pt, 11 listopada 2022 15:34

Światowe prawykonanie Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego było głównym punktem programu porywającego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. – Moje koncerty opisują poszczególne części naszego kraju albo fragmenty jego historii, tak więc Venedian Concerto pasuje do tego święta idealnie, ponieważ Wenedzi żyli na tych terenach tysiące lat temu, byli to proto Słowianie, a więc nasi przodkowie – podkreśla Sławomir Czarnecki. Jako solista przed liczną publicznością zaprezentował się wybitny klarnecista Artur Pachlewski, a orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Roberto Gianola.

Patriotyczne śpiewanie z orkiestrą dętą

mm pt, 11 listopada 2022 14:14

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się czwartkowy koncert „Śpiewajmy dla Niepodległej” w Hali Kultury. Pieśni patriotyczne i wojskowe z tenorem Pawłem Krasulakiem i Łomżyńską Orkiestrą Dętą pod batutą Waldemara Borusiewicza śpiewali liczni mieszkańcy Łomży, od dzieci do seniorów. – Już od kilku lat organizujemy koncerty tego typu, żeby uczcić nasze narodowe święta wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.

Weekend wydarzeń i imprez patriotycznych oraz koncerty gwiazd

mm cz, 10 listopada 2022 20:39

Trzy najbliższe dni upłyną w Łomży i w regionie pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poza oficjalnymi uroczystościami odbędzie się też spektakl słowo-muzyczny „Na wojskową nutę”, przygotowany przez żołnierzy i pracowników 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy. Życiowa więź i wspólna idea” w drozdowskim muzeum. Będą też emocje sportowe, ponieważ Łomżyński Klub Sportowy 1926 walczy o utrzymanie pozycji lidera. Do tego w Łomży wystąpią gwiazdy sceny muzycznej: w niedzielę Anita Lipnicka, a w poniedziałek Anthimos Apostolis, gitarzysta legendarnego SBB.

Urodziny Pani Hani z Ewą Dałkowską

mm cz, 10 listopada 2022 20:03

107 rocznicę urodzin Hanki Bielickiej uczczono dorocznym koncertem „Przyjaciele Pani Hani”. Postać najsłynniejszej łomżynianki przypomniała licznej publiczności w Hali Kultury jedna z najwybitniejszych polskich aktorek Ewa Dałkowska. Obie artystki nie miały okazji współpracować, dlatego zabrakło osobistych wspomnień czy anegdot, był za to mistrzowski pokaz piosenki aktorskiej w jazzujących aranżacjach zespołu Janusza Bogackiego i z kulminacją w postaci poruszającego wykonania wiersza „Dom filozofa” Stanisława Balińskiego.

Kolejny poetycki sukces Rafała Mikołaja Krasuckiego

mm wt, 08 listopada 2022 12:35

Miesiąc po zwycięstwie w Konkursie im. Jana Leończuka Rafał Mikołaj Krasucki odniósł kolejny sukces. Jego wiersz „Kochankowie“ został wyróżniony w konkursie „Przystanek Norwid“, odbywającym się w ramach XI Łochowskiej Jesieni Poezji. – Zgłosiłem się do tego konkursu, bo poezja Norwida jest mi bliska – mówi Rafał Mikołaj Krasucki. – Byłem też troszeczkę zachęcony sukcesem w Konkursie im. Jana Leończuka i uznałem, że warto spróbować swoich sił jeszcze raz. Jak widać udało się, z czego bardzo się cieszę, bo konkurencja była bardzo duża.

Indyjskie misterium Surtarang

mm nie, 06 listopada 2022 13:04

W sobotni wieczór w pubie „Pod ratuszem” rozbrzmiewała muzyka hinduska. Zespół Surtarang zaprezentował ją w nietypowej odsłonie, wykonując klasyczne mantry i sutry w aranżacjach łączących etniczne instrumenty z nowoczesnymi, tanecznymi podkładami. Zachęciło to publiczność do zabawy, a koncert zakończyły dwa bisy. – Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, ponieważ jesteśmy tutaj pierwszy raz, ale wszystko bardzo miło nas zaskoczyło: ludzie i ich reakcje, uśmiechy, taniec – jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi wokalistka Hanka Łubieńska.

Laury dla młodych recytatorów

mm so, 05 listopada 2022 17:45

Julia Krajewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży zdobyła Grand Prix VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. Uczestniczyło w nim 41 młodych recytatorów z Łomży, Drozdowa, Jedwabnego, Nowogrodu i Piątnicy, prezentujących wiersze lokalnych poetów, prozę, regionalne legendy oraz kurpiowskie gadki. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury pod przewodnictwem Wawrzyńca Kłosińskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego TPZŁ, przyznało jeszcze 24 kolejne nagrody i wyróżnienia.

Norwidowski spektakl w Hali Kultury

mm so, 05 listopada 2022 12:14

Jerzy Zelnik zaprezentował w Łomży spektakl „Dopokąd idę...”. Wybitny aktor wybrał najbardziej znane wiersze oraz fragmenty prozy i listów Cypriana Kamila Norwida, tworząc z nich zwartą, robiącą wrażenie całość. – Zawsze promuję piękne rzeczy, bo je kocham – mówi Jerzy Zelnik. – Począwszy od Baczyńskiego – pamiętam, że z jego wierszami jeździliśmy po górach już w roku 1968, Chopina, z którym byłem też w Łomży czy właśnie Norwida. Słowo dopełniła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Marii Skurjat Silvy.

Doktor Małgorzata Frąckiewicz z Nagrodą Marszałka

mm so, 05 listopada 2022 07:27

- Od siedmiu lat stałam się pracoholiczką. Nie wychodzę z pracy, nawet posiłki zredukowałam do 2 dziennie, przez co schudłam o 9 kilogramów – mówi Małgorzata Frąckiewicz, która jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda także bardzo skromna: wynosi zaledwie 10 tysięcy zł.

Teatralno-koncertowy weekend i wydarzenia nadchodzącego tygodnia

mm pt, 04 listopada 2022 08:31

Po weekendach zapełnionych rozlicznymi wydarzeniami kulturalnymi początek listopada jest w Łomży znacznie spokojniejszy. Nie znaczy to jednak, że nie ma się na co wybrać: w piątek wybitny aktor Jerzy Zelnik wykona w Hali Kultury poezję Norwida, w sobotę w pubie „Pod ratuszem” indyjskie brzmienia zaprezentuje zespół Surtarang, a w niedzielę kabaret Smile przedstawi w sali FKWL najnowszy program. Do tego MDK-DŚT w sobotę zaprasza najmłodszych na kolejny „Poranek z kulturą”, a ciekawych koncertów nie zabraknie również w nadchodzącym tygodniu.

Spotkanie wokół książki Nachmana Podróżnika „Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską”

mm cz, 03 listopada 2022 09:04

Pochodzący z Łomży Nachman Podróżnik, w książce wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie pt. "Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską" wspomina czasy II wojny światowej. Opowieść spisała w 1947 r. Hela Podróżnik. Książka zawiera także wspomnienia autora z lat 80. Te dwa wątki opowieści najczęściej się uzupełniają, czasem jednak pokazują te same wydarzenia z różnych perspektyw. Promocja wydawnictwa odbyła się 28 października 2022 roku w Hali Kultury w Łomży.

Jubileuszowa Giełda Piosenki dla Białegostoku i Kolna

mm pon, 31 października 2022 12:05

18-letnia Julia Borowik z Białegostoku zwyciężyła w najstarszej i anglojęzycznej kategorii XXX Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Regionalnego Ośrodka Kultury. Najmłodszą kategorię w pięknym stylu wygrała 8-letnia Zuzanna Drężek z Kolna, a reprezentantka tamtejszego KoKiS-u Amelia Szymańska zajęła dwa II miejsca, tuż za Julią Borowik. Jury doceniło też aż dziewięcioro reprezentantów Łomży, ale w większości były to wyróżnienia, poza nagrodami dla Aleksandra Szymańskiego, Zuzanny Dardy i Oliwii Winiarek. Szefem jury podczas drugiego dnia konkursu był sam Marek Piekarczyk, entuzjastycznie przyjęty przez młodą publiczność ze Szkół Katolickich.

Fińscy metalowcy najechali Łomżę

mm pon, 31 października 2022 07:45

Strider ponownie zagrał w Łomży. Tuż przed pandemią zaczynali w pubie „Pod ratuszem” polską część trasy, tym razem zwieńczyli w nim cykl siedmiu koncertów nad Wisłą. – Fani w Łomży są najlepszymi fanami! – podkreślał wokalista Niko Mattila, dodając, że był to zdecydowanie najlepszy koncert tej trasy. Pod sceną bawili się zgodnie nie tylko mieszkańcy Łomży i pobliskich miejscowości, ale również fani Stridera z Finlandii i Niemiec.

Muzyczny hołd ofiarom Holokaustu

mm pon, 31 października 2022 07:34

80. rocznicę likwidacji łomżyńskiego getta uczczono specjalnym koncertem „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem”. Jego inicjatorem i głównym wykonawcą był Dariusz Wójcik. Wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet i orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą włoskiego dyrygenta Maurizio Colasantiego, wykonał pieśni żydowskie, śpiewane w jidysz, po hebrajsku i po polsku. – Posługując się słowem i muzyką chcemy ukazać świat, który minął bezpowrotnie – podkreśla Dariusz Wójcik. Entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, zakończony trzema bisami koncert odbył się pod patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra Piotra Glińskiego oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Wystartowały Tulowskie spotkania

mm so, 29 października 2022 18:18

Prelekcja „Adam Chętnik (1885-1967) – etnograf, muzealnik, działacz społeczny i polityczny” dr Mirosławy Bednarzak-Libery, kustosz warszawskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, rozpoczęła nowy sezon wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Comiesięczne spotkania odbywają się w Bursie nr 3, są adresowane do seniorów i mają bardzo urozmaicony program, koncentrujący się na lokalnej historii, kulturze i przyrodzie, ale nie tylko.

Marka Piekarczyka czas się nie ima

mm so, 29 października 2022 18:12

Marek Piekarczyk po ponad sześcioletniej przerwie powrócił do Łomży. Ponad 300 słuchaczom w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaprezentował bardzo urozmaicony program, obejmujący klasyczne utwory TSA oraz przeboje z repertuaru legend polskiego rocka lat 60. i 70. Nie zabrakło też niespodzianek, jak piosenka napisana przez wokalistę jeszcze w 1969 roku oraz zaskakujących opracowań na kwartet smyczkowy w nietypowym składzie – jedyny taki w Polsce.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę