sobota, 14 grudnia 2019 napisz DONOS@

Brakuje milionów na remont Filharmonii

Foto: Brakuje milionów na remont Filharmonii
cz cz, 23 maja 2019 10:57

Nieco ponad 17 milionów i 18 i pół miliona złotych – na tyle wycenili przedsiębiorcy prace przy adaptacji sali widowiskowej dawnego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły dotychczas 4 i pół miliona złotych, ale przedstawione dziś oferty na dokończenie tych prac są niemal dwa razy wyższe niż środki jakimi dysponuje budżet miasta. Miejscy urzędnicy przed otwarciem kopert z ofertami poinformowali, że władze na zadanie przeznaczają 9,8 mln zł.

Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego

Foto: Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego
cz cz, 23 maja 2019 08:23

Damian Śliwiński zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Filmowej w Poznaniu. Sukces utalentowanemu podopiecznemu Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Studia Wokalnego ROK zapewniło jedyne w swoim rodzaju wykonanie międzywojennego szlagieru, dzięki czemu pokonał aż 33. rywali w swojej kategorii wiekowej. – Kiedy ogłaszano wyniki i jedna z pań jurorek zaczęła wymieniać, że Grand Prix zostało przyznane nie tylko za wykonanie i interpretację piosenki, ale też choreografię oraz strój wiedziałem już, że chodzi o mnie! – mówi Damian Śliwiński.

Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego

Foto: Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego
cz śr, 22 maja 2019 09:50

Najnowsze obrazy olejne Michała Sikorskiego zaprezentowano na wystawie w Galerii N. To już druga wystawa ogromnego pasjonata malarstwa w tym miejscu i dowód na jego ciągły rozwój. – Wtedy były same motywy kwiatowe i krajobrazy, a teraz chcę pokazać poszerzanie się granic moich malarskich zainteresowań – mówi Michał Sikorski. – Dlatego mamy tu nowe tematy, na przykład zwierzęta, a konie w szczególności. Są też udane próby malarstwa symbolicznego oraz obraz dla autora niezwykle ważny.

Zostań wolontariuszem na Walizce

Foto: Zostań wolontariuszem na Walizce
cz wt, 21 maja 2019 16:57

Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje wolontariuszy na 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Poszukiwanych jest 9 osób, kreatywnych i komunikatywnych, które chciałyby choć na krótko zostać aktorami i zagrać w spektaklu Teatru KTO z Krakowa. Warunek: skończone 16 lat, dyspozycyjność, pełen entuzjazm i miłość do teatru.

Sukces chóru Amici

Foto: Sukces chóru Amici
cz wt, 21 maja 2019 16:36

Chór kameralny Amici zdobył brązowy dyplom w kategorii C chórów kameralnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie. Lepsze od łomżyńskich chórzystów okazały się tylko chóry z Warszawy i Kielc, a do srebra zabrakło zaledwie czterech punktów. To już kolejny sukces chóru podczas tak dużej imprezy. Teraz Amici planują kolejne występy konkursowe oraz przygotowują na jesień specjalny koncert, podczas którego wykonają zupełnie odmienny repertuar.

Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego Street Noise

Foto: Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego ...
cz wt, 21 maja 2019 08:43

Street Noise to międzynarodowe zawody tańca ulicznego, które promują kulturę hip hopu i skupiają tancerzy z całej Polski i z zagranicy. Po raz czwarty odbyły się w Białymstoku i wzięło w nim udział kilkuset uczestników. Wśród nich byli łomżanie, a zwieńczeniem ich występów było zdobycie Grand Prix przez formację B.K.Team.

Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino

Foto: Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino
cz wt, 21 maja 2019 08:21

75 rocznicę bitwy o Monte Cassino uczczono w Łomży wyjątkowym koncertem. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali sopranistka Aleksandra Okrasa-Wachowska i baryton Wojciech Bardowski. Przypomniano też kulisy jednego z najwspanialszych triumfów polskiego oręża w czasie II wojny światowej i uczczono minutą ciszy poległych tam żołnierzy, którzy po blisko dwóch tygodniach krwawych walk zdobyli silnie ufortyfikowany klasztor. – Nam wszystkim z tym wydarzeniem najbardziej kojarzy się pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” – mówi Aleksandra Okrasa-Wachowska. – Śpiewam ją od lat i niezmiennie czuję przy tym wzruszenie, kiedy pomyślę o naszych żołnierzach, którzy tam walczyli i ginęli!

Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami

Foto: Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami
mm nie, 19 maja 2019 16:33

Pierwszy koncert-happening zagrali w Dzień Kobiet 31 lat temu. Później stali się jedną z największych gwiazd polskiego rocka. Nagrywali wielkie przeboje z „Makumbą” na czele, stworzyli szlagier dla Ferdka Kiepskiego, ale potrafili też nagrać płytę z tekstami Wiesława Dymnego oraz zaleźć za skórę wielu politykom. W dodatku jako jeden z nielicznych zespołów z rodzimej czołówki nigdy nie wystąpili w Łomży – aż do minionej soboty, kiedy byli gwiazdą „Motoserca”, odbywającego się w ramach Nocy Muzeów. – Jesteśmy tak starzy, że można nas pokazywać publicznie tylko w czasie Nocy Muzeów, więc utożsamiamy się z tą imprezą! – mówi Krzysztof Skiba. Nie było jednak mowy o geriatrycznym graniu na pół gwizdka – był czad, przeboje i jedyna w swoim rodzaju konferansjerka Skiby, a wszystko w ulewnym deszczu.

Noc Muzeów z burzą i Big Cycem

Foto: Noc Muzeów z burzą i Big Cycem
mm nie, 19 maja 2019 11:48

Kilkaset osób bawiło się w deszczu na koncercie legendarnego zespołu Big Cyc, gwiazdy odbywającego się w ramach Nocy Muzeów Motoserca. Gwałtowna ulewa i burza nie przeszkodziły też innym uczestnikom muzealnej imprezy: wiele miejsc tętniło życiem do późnych godzin nocnych. Tylko Muzeum Północno-Mazowieckie odwiedziło około dwóch tysięcy osób, w Muzeum Diecezjalnym było około tysiąca zwiedzających. Właśnie tam świetny koncert zagrała orkiestra Filharmonii Kameralnej z solistami-wirtuozami: skrzypkiem Cezarym Gójskim i pochodzącym z Rumunii altowiolistą Adrianem Stanciu. Kolejna łomżynianka z wyboru, bułgarska artystka Ivayla Żivkowa Roszak jubileusz 20-lecia pracy artystycznej obchodziła w Galerii Sztuki Współczesnej. Prawdziwe tłumy odwiedziły też Sąd Okręgowy przy ulicy Dwornej, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyły się symulacje rozpraw sądowych.

Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu

Foto: Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu
cz pt, 17 maja 2019 08:21

Trio pianisty Kuby Stankiewicza zachwyciło publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Polski Jazz 360°”. Zaczynający swą wielką karierę u boku Zbigniewa Namysłowskiego absolwent słynnego Berklee College Of Music w Bostonie zaprezentował w MDK-DŚT porywające wersje różnych utworów Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Victora Younga i Romana Statkowskiego: polskich, ale albo zapomnianych, albo dla odmiany bardzo znanych w świecie kompozytorów. Dlatego publiczność mogła usłyszeć nie tylko jazzowe standardy, ale też filmowe przeboje z okresu międzywojnia, a nawet fragmenty opery – wszystko w jazzowych aranżacjach.

Młode talenty nie tylko z Łomży

Foto: Młode talenty nie tylko z Łomży
cz pt, 17 maja 2019 08:21

Świetnie zaprezentowali się uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia podczas dorocznego koncertu młodych talentów „Estrada młodych”. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Jacka Kraszewskiego zagrali: Inga Wawrzynkowska, Emilia Sankowska, Maja Śmiechowska, Krystian Górnik oraz oktet saksofonowy PSM. Wystąpili też uczniowie szkół muzycznych w Wysokiem Mazowieckiem, Ostrołęce, Ełku i Płocku, w tym Wojciech Kamiński, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych FINALIS 2018, dla którego występ z renomowaną łomżyńską orkiestrą był dodatkową nagrodą.

Bilet za 350 groszy w Teatrze Lalki i Aktora

Foto: Bilet za 350 groszy w Teatrze Lalki i Aktora
cz śr, 15 maja 2019 08:26

W tegorocznej edycji akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” weźmie udział blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. W ramach Dnia Teatru Publicznego Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza na spektakl „Zaczarowany Jeleń”. - Zapraszamy do teatru: przyjdźcie; przypomnijcie sobie drogę; zobaczcie, co u nas słychać i jak się zmieniliśmy. Będziemy czekać! - zapraszają aktorzy łomżyńskiego teatru.

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę

Foto: Noc Muzeów już w najbliższą sobotę
cz wt, 14 maja 2019 20:44

25 muzeów, instytucji i placówek kulturalnych będzie uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Łomży oraz w Drozdowie. – Punktem wyjścia są tu muzea, ale ponieważ nie mamy ich w mieście i okolicy zbyt wiele, to impreza przybrała znacznie szerszy zakres, a jej główną atrakcją jest to, że można zobaczyć coś ciekawego, innego i wyjątkowego – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będą wystawy, koncerty, pokazy, spektakle, spotkania autorskie i inne atrakcje, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc także przez Sąd Okręgowy. A wieczorem na Starym Rynku zagra Big Cyc. Zespół rockowych skandalistów z mnóstwem przebojów na koncie, będzie gwiazdą tegorocznego „Motoserca”, które rozpocznie się w sobotnie popołudnie.

Kurpiowskie eliminacje

Foto: Kurpiowskie eliminacje
cz pon, 13 maja 2019 17:33

Z Łomży Kapela „Miód na serce” w kategorii kapel, oraz Michał Olchowik wśród dorosłych solistów instrumentalistów, wygrali Regionalny Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Twórcy z całego regionu walczyli tu o prawo startu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

„Wiosna Moniuszkowska” łomżyńskich filharmoników na Białorusi

Foto: „Wiosna Moniuszkowska” łomżyńskich filharmonikó...
cz pon, 13 maja 2019 08:34

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się uroczysty koncert wieńczący festiwal „Wiosna Moniuszkowska” zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W sobotę na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie w Sali Senatorskiej w grodzieńskim Nowym Zamku, wystąpiły połączone orkiestry łomżyńskiej Filharmonii oraz Grodzieńskiej Kapelli. Dzień wcześniej orkiestry z Łomży i Grodna wystąpiły w pięknie odrestaurowanym Pałacu Ogińskich w Zalesiu.

Trzy dni poezji pod okiem Mistrza Jana

Foto: Trzy dni poezji pod okiem Mistrza Jana
mm nie, 12 maja 2019 08:10

26-letni Marek Kucak z Piekar Śląskich zwyciężył w XVII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Swą obecność zaznaczyli też inni młodzi poeci, w tym 18-letnia Amelia Pudzianowska z Radomia, a najlepszy wiersz o tematyce łomżyńskiej napisał jeden z weteranów konkursu, Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej. Konkursowi towarzyszyła II Łomżyńska Wiosna Poetycka „Niech się mają poeci!”, w ramach której odbyły się koncerty łomżyńskiego barda Roberta Cichowicza oraz Sławomira Zygmunta, otwarcie wystawy poświęconej patronowi konkursu, prezentacja wierszy młodych poetów oraz promocja najnowszej książki Henryka Gały„Połowa chwili”.

Tajemnice łomżyńskiej katedry

Foto: Tajemnice łomżyńskiej katedry
mm so, 11 maja 2019 12:02

– To jedyny zabytek klasy 0 w północno-wschodniej Polsce! – podkreśla historyk Michał Kaczyński. Nic więc dziwnego, że kolejny spacer po zabytkach Łomży uczestników łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych rozpoczął się pod XVI-wieczną świątynią. Michał Kaczyński przedstawił nie tylko arcyciekawe informacje na jej temat, ale też zweryfikował niektóre legendy, a do tego zaprezentował unikalne zdjęcia z czasów II wojny światowej, w tym lotnicze, przedstawiające ogrom zniszczeń na Starym Rynku we wrześniu 1939 roku.

Wirtuozowski wieczór u Lutosławskich

Foto: Wirtuozowski wieczór u Lutosławskich
cz pt, 10 maja 2019 08:17

Pianistka Marianna Humetska oczarowała publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Lwowianka i absolwentka tamtejszej Akademii Muzycznej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej współtwórczyni międzynarodowego festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, zagrała kompozycje Chopina i Paderewskiego tak, że ręce same składały się do oklasków, a recital zakończyła utworami ukraińskich kompozytorów Myrosława Skoryka i Anatola Kos-Anatolskiego.

Filharmonia z Łomży Podlaską Marką

Foto: Filharmonia z Łomży Podlaską Marką
cz śr, 08 maja 2019 06:36

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zdobyła nagrodę Podlaskiej Marki Roku w plebiscycie organizowanym przed Urząd Marszałkowski. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorkowy wieczór (7 maja br.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Majowe śpiewanie dla Niepodległej

Foto: Majowe śpiewanie dla Niepodległej
cz pon, 06 maja 2019 08:14

Kilka pokoleń mieszkańców Łomży uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Starym Rynku. – Najbardziej bałem się o pogodę – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor organizującego imprezę MDK-DŚT. – Ale zaczęliśmy śpiewać, słoneczko wyszło i okazało się, że ludzie są! Ton temu śpiewaniu nadawali tenor Paweł Krasulak, Chór Kameralny Amici pod kierunkiem Anny Kurowskiej i Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza. – Dzieci są zachwycone i wcale nie chcą iść d domu! – mówi jedna z uczestniczek imprezy, dodając, że „Śpiewajmy dla Niepodległej” to bardzo pożyteczna inicjatywa.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę