piątek, 22 lutego 2019 napisz DONOS@

Browar w Łomży ma 50 lat

Foto: Browar w Łomży ma 50 lat
cz wt, 03 lipca 2018 08:04

Wystawa „Historia małego browaru z dużym piwem” w Muzeum Północno-Mazowieckim podsumowała 50-lecie Browaru Łomża. Trafiły na nią eksponaty ze zbiorów muzeum oraz lokalnych kolekcjonerów, w tym liczne unikaty, jak rzadkie kapsle próbne. – Ta marka była i jest znana w Europie, dzięki wagonom „Warsu” w pociągach, nasz browar był też reprezentowany w Stanach Zjednoczonych! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. Obecnie piwo z Łomży trafia do ponad 70 krajów na całym świecie, od Ameryki Południowej po Chiny, a jak jest produkowane zwiedzający wystawę mogli zobaczyć podczas specjalnie zorganizowanej wycieczki do browaru.

Festiwalowa niedziela z muzyką polską

Foto: Festiwalowa niedziela z muzyką polską
cz pon, 02 lipca 2018 08:00

Koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W salonie drozdowskiego dworku Lutosławskich zabrzmiały pieśni i utwory instrumentalne Chopina, Moniuszki, Lutosławskiego, Szymanowskiego i Paderewskiego w wykonaniu śpiewaków, pianistów i skrzypka. – Mamy dziś prawdziwy maraton, bo aż sześć koncertów, ale na inaugurację w Drozdowie przygotowaliśmy coś naprawdę specjalnego! – mówi Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. Coś specjalnego artyści przygotowali też na finał czwartego dnia festiwalu: recital przebojów Anny Jantar i Ireny Jarockiej w wykonaniu Anny Żebrowskiej i Mariusza Jaśko.

Budowniczy fabryk najlepszym poetą

Foto: Budowniczy fabryk najlepszym poetą
cz nie, 01 lipca 2018 09:31

Andrzej Ziobrowski z Nowej Huty zwyciężył w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza. Dzieloną z Krystyną Gudel z Suchowoli drugą nagrodę oraz nagrodę publiczności zdobyła debiutująca w konkursie Ewelina Kuśka z Jastrzębia-Zdroju, a trzecią Regina Kantarska-Koper z Białegostoku. Jury pod przewodnictwem ks. Jerzego Sikory przyznało też trzy wyróżnienia, tak więc z ośmiu finałowych wierszy doceniono aż siedem.

Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów

Foto: Galeria łomżyńskich i festiwalowych talentów
cz nie, 01 lipca 2018 09:25

Koncert łączący światy muzyki klasycznej i popularnej przygotowali dla publiczności wykonawcy XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W Galerii Veneda operowe arie i religijne pieśni zaśpiewali więc Jacek Szymański i Dariusz Wójcik, a Chopina zagrał pianista Piotr Łukaszczyk. Nie zabrakło też występów utalentowanych wychowanków Studia Wokalnego ROK oraz ich pedagogów, wokalistki Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i pianisty Grzegorza Sekmistrza. Są oni również autorami i wykonawcami piosenki o Regionalnym Ośrodku Kultury, która w sobotę miała swą nieoficjalną premierę.

Start festiwalu i muzyczne wspomnienie

Foto: Start festiwalu i muzyczne wspomnienie
mm so, 30 czerwca 2018 09:00

Recitalem organowym „In memoriam” Katarzyny Olszewskiej w łomżyńskiej katedrze rozpoczął się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Poprzedziła go uroczysta msza święta w intencji zmarłych, którzy byli zaangażowani w festiwal w latach wcześniejszych. – Musimy pamiętać o tych, którzy odeszli, a przez lata tworzyli z nami te koncerty, bo te ćwierć wieku festiwalu to przede wszystkim wspaniali ludzie, bez których nic by się nam nie udało! – podkreśla Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu.

Malarski list na jubileusz Łomży

Foto: Malarski list na jubileusz Łomży
cz śr, 27 czerwca 2018 08:05

Nietypowy prezent dla Łomży z okazji 600-lecia nadania praw miejskich przygotował malarz Aleksander Grzybek. Niemal całe większe pomieszczenie wystawowe Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie otwarto jego wystawę „Na pewno sto”, zajął wielkopowierzchniowy obraz-list do mieszkańców Łomży. Każdy z nich może odczytać go na swój sposób, bo nie składa się z liter, ale z szeregów, tak charakterystycznych dla artysty, ludzkich postaci. Jest to pierwszy obraz wystawiany w galerii, który powstał w jej przestrzeni tuż przed wystawą.

Startują wakacje z MDK-DŚT

Foto: Startują wakacje z MDK-DŚT
cz wt, 26 czerwca 2018 09:42

- Tego lata nie damy Wam się nudzić! - zapewniają pracownicy Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych z Łomży prezentując kalendarz działań wakacyjnych, skierowanych do dzieci i młodzieży. Zajęcia są płatne, ale ceny zaczynają się już od 20 zł od osoby za tydzień. - Jestem przekonana, że każdy z naszych instruktorów zaproponuje dzieciom i młodzieży coś nowego, odkrywczego, wzbogacającego nie tylko warsztat artystyczny, ale i wiedzę – mówi Paulina Waszelewska z MDK-DŚT.

Jubileuszowy festiwal i opera w kinie

Foto: Jubileuszowy festiwal i opera w kinie
cz pon, 25 czerwca 2018 13:52

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – To już 25. edycja naszego międzynarodowego festiwalu! – mówi jego twórca i dyrektor artystyczny Jacek Szymański. – Przygotowałem w tym roku koncerty rozmaite, bo znajdzie się tu muzyka operowa, operetkowa, organowa czy oratoryjno-kantatowa. Ale nacisk kładziemy na to, żeby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 600-lecia ustanowienia praw miejskich dla Łomży, zatem łączymy te trzy jubileusze!

Muzyka baroku w drozdowskim muzeum

Foto: Muzyka baroku w drozdowskim muzeum
cz nie, 24 czerwca 2018 12:14

Duo Roszkowski braci-wirtuozów: skrzypka Adama i wiolonczelisty Jana, zagrało podczas kameralnego cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Występujący na co dzień głównie poza granicami kraju artyści wykonali program „Baroque space”, koncentrując się na dziełach XVIII-wiecznych mistrzów, ale sięgnęli też po utwory współczesne czerpiące z baroku. Większość z nich drozdowska i łomżyńska publiczność słyszała w sobotni wieczór po raz pierwszy, a już na pewno w takim opracowaniu i tak wirtuozowskim wykonaniu.

Sukcesy i słoneczne piosenki Studia ROK

Foto: Sukcesy i słoneczne piosenki Studia ROK
cz pt, 22 czerwca 2018 08:03

Młodzi wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury podsumowali kończący się dziś rok szkolny specjalnym koncertem. Na scenie zaprezentowały się trzy grupy wykonawców: od najmłodszych ze Studia ROK Junior do tych najbardziej doświadczonych. Była wśród nich tegoroczna maturzystka Paulina Porowska, która w minioną sobotę zdeklasowała rywali podczas eliminacji wojewódzkich V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German”. Dzięki temu zaśpiewa jesienią podczas krajowego finału konkursu, walcząc o udział w jego finałowym etapie w Moskwie.

Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów

Foto: Filharmonia nagrywa płytę u... Kapucynów
cz śr, 20 czerwca 2018 14:03

Filharmonia Kameralna zaczęła sesję nagraniową kolejnej płyty. Jako soliści zagrają na niej muzycy orkiestry oraz pochodzący z Łomży klarnecista Kornel Wolak i tenor Jacek Szymański, łącznie osiem osób. Nagrania odbywają się w kościele ojców kapucynów pod okiem wybitnego realizatora i producenta Andrzeja Brzoski, a płytę wyda firma Requiem Records. – Kluczem do doboru repertuaru byli tu wykonawcy, ponieważ mamy w tym roku jubileusz 40-lecia Filharmonii Kameralnej – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Uznałem więc, że z tej okazji zaprezentują się jako soliści nasi muzycy, a utwory zostały dobrane zgodnie z ich preferencjami.

Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N

Foto: Łomżyńska wystawa i strefa kibica w Galerii N
cz śr, 20 czerwca 2018 08:30

Wystawę zbiorową „Piękna nasza Łomża cała” otwarto w Galerii N. Te najbardziej i mniej znane zakątki miasta namalowało 21 lokalnych artystów, a obrazy pochodzą ze zbiorów Klubu Wojskowego. – Jesteśmy jedyną placówką w Łomży mającą takie zbiory twórców łomżyńskich, dlatego uznałam, że w tym roku 600-lecia warto się nimi pochwalić! – mówi Teresa Matuszelańska. Otwarcie wystawy było ze wszech miar nietypowe, bo odbyło się w przerwie meczu Polska-Senegal na mundialu. Ta zaimprowizowana strefa kibica była szczególnie oblegana w drugiej połowie spotkania, ale pomimo gorącego dopingu artystów i miłośników malarstwa, polska drużyna przegrała 1:2.

Koncertowy finał pracowitego roku młodych muzyków

Foto: Koncertowy finał pracowitego roku młodych muzyków
cz pon, 18 czerwca 2018 08:13

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Łomży zakończyli rok szkolny specjalnym koncertem w Regionalnym Ośrodku Kultury. Podopieczni Jana Zugaja i Jana Zająca zagrali utwory popularne, klasyczne i rozrywkowe, w tym na finał słynny „The Entertainer” Scotta Joplina w większym składzie i zaskakującej wersji, a największe brawa zebrali najmłodsi, 6-7-latkowie. – Jedna z naszych dyplomantek ma dzisiaj egzamin w Warszawie, druga też musiała wyjechać, ale rosną nam już następne pokolenia! – cieszy się Jan Zugaj, dodając, że część z występujących zaczęła ćwiczyć zaledwie cztery miesiące wcześniej.

Jubileusz w rytmie disco

Foto: Jubileusz w rytmie disco
cz pon, 18 czerwca 2018 08:10

Występy wykonawców disco polo zakończyły obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Na muszli przy ulicy Zjazd wystąpili, a czasem nawet grali i śpiewali: Moment, Wojciech Trawiński, Marcin Siegieńczuk i Exaited, zaś gwiazdami wieczoru byli Piękni i Młodzi oraz Boys, przy których przebojach bawiło się kilka tysięcy ludzi – od dzieci do emerytów. – Jest tu wiele wspaniałych gwiazd, np. Piękni i Młodzi, z którymi często koncertuję, a pochodzą stąd – mówi Marcin Miller. – Mają wielu fanów, ich koncerty są tak energiczne, ale wiadomo, Boys to Boys!

Perfekcyjny koncert na 600-lecie lokacji miasta

Foto: Perfekcyjny koncert na 600-lecie lokacji miasta
mm nie, 17 czerwca 2018 11:20

Legenda polskiego rocka Perfect zakończyła drugi dzień jubileuszowych uroczystości Łomży wspaniałym koncertem. Kilka pokoleń słuchaczy wtórowało Grzegorzowi Markowskiemu w kultowej „Autobiografii” czy „Kołysance dla nieznajomej”, zespół zagrał też wiele swych innych przebojów oraz nowe utwory. Wcześniej z jak najlepszej strony pokazali się na muszli koncertowej łomżyńscy artyści, a publiczność szczególnie gorąco przyjęła utalentowaną młodzież z MDK-DŚT, wokalistę Adama Kalinowskiego, grającego z DJ-em saksofonistę Mateusza Kurkowskiego oraz Julę, która zaśpiewała przeboje ze swoich wszystkich płyt.

Koncert na 600-lecie w katedrze

Foto: Koncert na 600-lecie w katedrze
mm pt, 15 czerwca 2018 22:31

600-lecie lokacji Łomży Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła uroczystym koncertem muzyki polskiej. Wśród wykonanych utworów były też napisane przez łomżyńskich twórców: kompozytorów i autorów tekstów, a część z nich stworzono specjalnie na jubileusz, w tym hymn „600 lat w koronie Polski” autorstwa organisty parafii Krzyża Świętego Andrzeja Żery, zaśpiewany przez pochodzącego z Łomży tenora Jacka Szymańskiego z ponad 200 chórzystami. Łomżyńskie chóry wykonały nową wersję pieśni „Piękna nasza Polska cała” z tekstem o Łomży napisanym przez Józefa Babiela, a kolejnym łomżyńskim akcentem okolicznościowego koncertu był klarnecista Kornel Wolak z Kanady.

TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego

Foto: TLiA otrzyma Odznakę Honorową Województwa Podla...
cz cz, 14 czerwca 2018 08:54

Zarządu Województwa Podlaskiego przyznał Teatrowi Lalki i Aktora w Łomży Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Odznaka przyznawana jest osobom i instytucjom, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej przyczyniły się wybitnie do rozwoju i promocji Województwa Podlaskiego.

Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal 2018!

Foto: Zgłoś się i zagraj na Łomża Blues Rock Festiwal...
cz śr, 13 czerwca 2018 08:59

Masz zespół, chcesz zagrać na profesjonalnie przygotowanej scenie, zaprezentować się szerszej publiczności i wygrać cenne nagrody? Nie czekaj i już dziś prześlij zgłoszenie na Łomża Blues Rock Festiwal 2018! W tym roku przesłuchania konkursowe obędą się 15 września. Na uczestników oprócz muzycznej atmosfery czekają nagrody rzeczowe i finansowe - w puli nagród 3 500 zł.

Rozśpiewany kolor serca w katedrze

Foto: Rozśpiewany kolor serca w katedrze
cz śr, 13 czerwca 2018 08:49

Od 18 lat Studio Wokalne eMDeK koncertuje w łomżyńskiej katedrze. Wczoraj młodzi wokaliści pod kierunkiem Magdy Sinoff ponownie zaśpiewali pieśni religijne, gospel oraz o uduchowionej i poetyckiej treści w koncercie pt. „Kolor serca” . – Ten program taki miał właśnie być – mówi Magda Sinoff. – Urozmaicony, z różnymi utworami, gdzie w każdej piosence pokazywało się serduszko: albo całego zespołu, albo solistów. Słuchacze szczególnie entuzjastycznie przyjmowali piosenki w wykonaniu najmłodszych 7-latków oraz tegorocznych maturzystów: Aleksandry Raszczyk i Eryka Mroczko, który zaśpiewał gościnnie w duecie z Magdą Sinoff.

Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie

Foto: Kurpie śpiewali i grali w Nowogrodzie
cz wt, 12 czerwca 2018 08:42

Przez całą niedzielę Kurpie bawili się w Nowogrodzie. Przy skansenie, który na skarpie po przeciwnej stronie ujścia Pisy do Narwi przed ponad 90-laty założył Adam Chętnik, odbywał się Ogólnopolski Konkursu Zespołów Kurpiowskich organizowany w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Przed publicznością i jury umiejętnościami śpiewu, gadki, tańca czy gry na tradycyjnych instrumentach popisywali się artyści z Kurpi Zielonych i Białych oraz zafascynowani tą kulturą mieszkańcy terenów ościennych.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę