Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Powrót Jazzowego Domu Kultury

mm cz, 22 września 2022 14:44

Polsko-austriacki duet gitarowy Piotr Domagała/Martin Wesely rozpoczął nowy sezon jazzowych koncertów w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Dwaj wirtuozi zagrali z jednym wyjątkiem autorskie kompozycje, błyskotliwie łącząc jazz, flamenco i muzykę świata. Kolejne jazzowe koncerty w MDK będą odbywać się regularnie raz w miesiącu aż do wakacji. Wiadomo już, że gwiazdą listopadowego będzie jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów, legenda muzyki improwizowanej i progresywnej.

Polsko-słowacki dzień bluesa w Hali Kultury

mm nie, 18 września 2022 18:14

Trzy zespoły zagrały podczas tegorocznej łomżyńskiej odsłony Polskiego Dnia Bluesa. Słowacki wirtuoz René Lacko zachwycił publiczność świetnymi wykonaniami ponadczasowych klasyków Jimiego Hendrixa i całym arsenałem gitarowych popisów najwyższej próby. Fenomenalny koncert, oparty na najnowszym materiale, zagrała łomżyńska Polityka. Na ich tle rozczarował cover band Breakout Night – nie tylko dlatego, że wokaliście już podczas czwartego utworu pękła struna.

Pejzaż nieoczywisty Macieja Kiełczewskiego

mm nie, 18 września 2022 09:26

Indywidualną wystawę malarstwa „Pejzaż?” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Bonar MDK-DŚT. Ten bardzo utalentowany młody artysta to wychowanek Anny Bureś i absolwent łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – Maciej czaruje kolorem, plamą, linią, formą, fakturą i techniką, zabiera nas w podróż, ponieważ te prace powstawały podczas jego wypraw na Mazury czy w góry – zauważa Anna Bureś, zachęcając do oglądania, czynnej do 16 października, efektownej wystawy.

Nowe ścieżki Anny Bureś i jej następczyni Agnieszki Chojnowskiej

mm so, 17 września 2022 09:06

Po 31 latach w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT doszło do epokowej zmiany. Anna Bureś odchodzi na emeryturę, chociaż nie rozstaje się z MDK do końca. – Obserwowałam przez lata, jak te dzieci się rozwijają – mówi Anna Bureś. – Później obserwowałam jak idą w świat, podążają swoją drogą, stając się artystami lub aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego i artystycznego. Dlatego rozpiera mnie duma, że ten kawał mojego życia nie poszedł na marne, ale teraz jest czas, żebym zrobiła coś dla siebie, czas pomyśleć o sobie. Jej następczynią została Agnieszka Chojnowska, młoda artystka i pedagog z odpowiednim doświadczeniem i przede wszystkim predyspozycjami, by zastąpić kogoś tak charyzmatycznego, twórczego i uwielbianego przez dzieci jak Anna Bureś.

Jeden koncert i dwie inauguracje Filharmonii Kameralnej

mm pt, 16 września 2022 10:45

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wspaniałym koncertem rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to również inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, dlatego w programie nie zabrakło dzieł tego kompozytora. Dopełniły je kompozycje Mozarta, Beethovena i Haydna, a w roli solistów zabłyśli skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński i altowiolista Adrian Stanciu. Publiczność nagrodziła artystów długotrwałą owacją; zachwytu nie kryli również portugalski dyrygent Filipe Cunha oraz inicjator festiwalu, znany opozycjonista, wydawca i miłośnik muzyki klasycznej Piotr Jegliński.

Koncertowo-sportowy weekend

mm pt, 16 września 2022 09:07

Trzy najbliższe dni w Łomży i w jej okolicach upłyną pod znakiem licznych imprez sportowych i kulturalnych. ŁKS 1926 Łomża będzie bronić pozycji lidera podlaskiej grupy IV ligi, rywalizując z zajmującym piąte miejsce LKS Promień Mońki. Miłośnicy bluesa i rocka nie mogą przegapić sobotniego koncertu w Hali Kultury, między innymi z udziałem gitarowego wirtuoza ze Słowacji Rene Lacko. Na terenie miasta zaplanowano również seanse w ramach „Jesiennego kina samochodowego” oraz dwie imprezy familijne, odbywające się w parkach w sobotę i w niedzielę.

Moneta ze Stuttgartu i obwieszczenie ze Lwowa w Muzeum Fort

mm wt, 13 września 2022 09:10

Moneta 20 fenigów z 1918 roku, wybita w Stuttgarcie, oraz obwieszczenie powołania we Lwowie z 1916 roku - to dwa nowe eksponaty, o jakie wzbogaciła się kolekcja Muzeum Fort w Piątnicy, które stworzył w schronie pogotowia bojowego przy forcie III ppłk. Ludwik Zalewski w połowie lat 90.

Kameralnie poprzez wieki

mm pon, 12 września 2022 09:37

Aleksandra Kuls i Marcin Koziak zachwycili publiczność XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na owacyjnie przyjęty przez słuchaczy program złożyły się prawdziwe perełki muzyki ostatnich czterech stuleci, od baroku do czasów współczesnych. Część wykonanych przez dwoje wirtuozów kompozycji miała w Łomży swą koncertową premierę; był to również pierwszy festiwalowy koncert w oddanej do użytku w roku ubiegłym sali Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Rzeźbiarskie przeznaczenie Jacka Zacharzewskiego

mm so, 10 września 2022 10:32

Niezwykle oryginalną wystawę „- ∞ Tak miało być ∞ +” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Artysta z Drozdowa Jacek Zacharzewski zaprezentował w jej kameralnej przestrzeni rzeźbę artystyczną i użytkową z czarnego dębu; materiału niezwykle trudnego w obróbce, ale zarazem pięknego i dającego ogromne możliwości artystyczne. – To prace unikalne, których nie da się powtórzyć, nawet biorąc pod uwagę maszyny numeryczne czy nowe technologie – podkreśla Jacek Zacharzewski, dodając, że chciał za wszelką cenę ocalić ten cudowny materiał od zapomnienia i ma nadzieję, że mu się to udało.

Imprezy na weekend naznaczone historią i muzyką

mm pt, 09 września 2022 14:36

Mimo, że przed nami pochmurny i deszczowy weekend, to organizatorzy przygotowali kilka wydarzeń, w tym plenerowych. Znaczna ich część będzie dotyczyła kolejnej rocznicy walk pod Wizną.

Jan Miłosz Zarzycki z „Muzycznym Orłem”

mm pon, 05 września 2022 10:00

Za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2021 roku kapituła II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” wyróżniła Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrygenta i dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Wystawa Zdzisława Beksińskiego w Łomży

mm nie, 04 września 2022 18:30

Wystawa czasowa jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych Zdzisława Beksińskiego została otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Od fotografii do fotomontażu komputerowego“ pokazuje mniej znane, ale równie ciekawe jak malarstwo, fotograficzne dokonania Beksińskiego: czarno-białe zdjęcia z lat 50. i 60. oraz pionierskie prace z końcowego etapu jego życia, kiedy wrócił do fotografii, łącząc ją, dzięki programom komputerowym, z grafiką.

Ballady, romanse i promocja czytelnictwa przed biblioteką

mm so, 03 września 2022 18:33

Łomża tradycyjnie już włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Roku Romantyzmu Polskiego czytali przedstawiciele parlamentu i władz z senatorem Markiem Adamem Komorowskim i prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim na czele, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz inni reprezentanci świata kultury, a także zwykli mieszkańcy miasta, młodsi i starsi miłośnicy literatury. – „Ballady i romanse” to arcydzieło naszej literatury, dzieło prekursorskie i jak widać do dziś lubiane! – podkreślał jeden z uczestników imprezy, z radością prezentujący pamiątkowy stempel w noszącym ślady częstego czytania egzemplarzu książki.

Narodowe czytanie, koncerty, piknik i Beksiński na weekend

mm pt, 02 września 2022 09:07

Pierwszy weekend września zapowiada się w Łomży i w jej okolicach nad wyraz ciekawie. Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie“ odbędzie się nie tylko w Łomży, ale również w wielu pobliskich miejscowościach. Dotrze do nich również Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, dzięki koncertom artystów z Polski, Portugalii i Włoch w Kupiskach i w Podgórzu. Zaplanowano też szereg imprez familijnych, na przykład rodzinny piknik osiedlowy na ulicy Przytulnej. Wydarzeniem weekendu jest otwarcie wystawy fotografii jednego z najwybitniejszych polskich artystów Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Inauguracja festiwalu Sacrum et Musica

mm pon, 29 sierpnia 2022 10:12

Koncert znakomitej orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis w łomżyńskiej katedrze oficjalnie rozpoczął XVIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Jako soliści zaprezentowali się grecka śpiewaczka Marita Paparizou oraz koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a całość poprowadził hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla. W ramach trwającego do pierwszych dni października festiwalu odbędzie się jeszcze wiele innych, równie interesujących, koncertów z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

Imprezy na ostatni weekend sierpnia

mm pt, 26 sierpnia 2022 07:55

Zakończenie wakacji na łomżyńskich bulwarach. Inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica z udziałem polskich, greckich i hiszpańskich artystów. Plenerowy spektakl dla najmłodszych w łomżyńskim porcie. Półmaraton Kurpiowski Pśejåk i familijna impreza w Nowogrodzie. Zlot pojazdów zabytkowych w Ostrołęce. Ostatni weekend sierpnia zapowiada się w Łomży i w regionie nad wyraz ciekawie, bo różnych wydarzeń i imprez nie brakuje, a wstęp na większość z nich jest wolny.

Kolekcja niezwyczajna w łomżyńskiej galerii

mm cz, 25 sierpnia 2022 10:14

Wystawę malarstwa „Giewont – kolekcja niezwyczajna” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Na wystawę składa się 55 obrazów, wybranych z unikalnej kolekcji Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów. Wszystkie przedstawiają Giewont który, jak się okazuje, fascynował zarówno najwybitniejszych polskich malarzy, jak też twórców amatorów.

Filmowy przegląd, spotkania i zaskakujący koncert na Narwiańskim Festiwalu

mm pon, 22 sierpnia 2022 07:52

Klimatyczny koncert ,,Muzyka rzeki” gitarzysty Michała Zygmunta zakończył drugi dzień Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego. Przed koncertem odbyło się spotkanie z dziennikarzem i fotografikiem Tomaszem Kłosowskim oraz wyświetlono aż osiem filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego. Dzień wcześniej miały miejsce spotkanie z udziałem Bożeny i Jana Walencików, promujące biografię Włodzimierza Puchalskiego ,,Puchalszczyzna” oraz pierwsza część przeglądu jego wybranych filmów, w tym unikalnych, powstałych tuż po II wojnie światowej.

Sukcesorzy Włodzimierza Puchalskiego na łomżyńskim festiwalu

mm so, 20 sierpnia 2022 13:49

Wernisaż wystaw fotograficznych rozpoczął trzydniowy Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Na pierwszej zaprezentowano archiwalne zdjęcia legendarnego prekursora fotografii i filmu przyrodniczego w Polsce Włodzimierza Puchalskiego. Kolejna, zatytułowana „Narew – pół wieku po Puchalskim”, nawiązuje miejscem wykonania zdjęć i ich tematyką do jego twórczości, a wśród siedmiorga autorów są też fotograficy z Łomży: Robert Bałdyga, Stanisław Pyko i pomysłodawca festiwalu Zdzisław Folga. – Włodzimierz Puchalski tak potrafił ująć przyrodę, że te zdjęcia są ponadczasowe, uniwersalne i wciąż nas inspirują – podkreśla Małgorzata Pawelczyk.

Można wysyłać prace na „Załomżenie 2022”

mm so, 20 sierpnia 2022 10:14

Kolejna edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej wystartowała. Skierowane do wszystkich fotografujących działanie ma na celu uwrażliwić „na walory naszego miasta, a także stworzenia pretekstu do „załomżenia się”, czyli zakochania się w Łomży.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę