Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez Saharę i jeszcze dalej…
Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego

Jacek Herman-Iżycki jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróżnik, fotograf, wydawca i autor publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydał także publikacje albumowe poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej). Do tej pory odwiedził ponad 60 krajów i wszystkie kontynenty. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, którą rozpoczął na początku 1980 roku w Algierze. Trasa wyprawy wiodła z Algieru na południe, przez Tamanrasat do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km rowerem i jest pierwszym Polakiem, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem z północy na południe. Jacek Herman-Iżycki jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą.
Niedziela św. Rocha pod znakiem 100-lecia Niepodległej

Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie w Nowogrodzie obfitowała w wiele atrakcji. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała muzyki i śpiewów w wykonaniu Kapeli Miód na Serce, Trupy Teatralnej „Warszawiaki” i Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża. Była muzyka kurpiowska oraz utwory o treści narodowej i patriotycznej. W programie przewidziano także pokazy tradycyjnych rzemiosł i rękodzieła oraz sprzedaż wyrobów artystycznych i pamiątkarskich, m.in.: rzeźb, grafik, zabawek, wycinanek, biżuterii, ceramiki, wikliny, koronek... Można było także wybierać spośród regionalnych przysmaków. Największym powodzeniem cieszyły się pampuchy i piwo kozicowe oraz korycińskie sery i pieczywo wypiekane tradycyjnie. Przed chałupą z Baranowa odbywały się konkursy i gry oraz zabawy zręczościowe. Na zakończenie grupa rekonstruktorów zaprezentowała widowisko historyczne – fragment inscenizacji walk o Nowogród w 1939 roku.
Do Skansenu Kurpiowskiego objazdem
W związku z remontem drogi wojewódzkiej 645 na odcinku Łomża - Nowogród, gdzie w kilku miejscach jest ruch wahadłowy, polecamy trasę w kierunku Ostrołęki DK 61, z której należy zjechać w kierunku Nowogrodu w miejscowości Chojny Młode (przez stacją paliw Orlen).
Pomimo zaistniałych trudności serdecznie Państwa zachęcamy do odwiedzenia naszego skansenu.
Noc Muzeów 2018 za nami

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wybierać spośród 50 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze. Jak co roku, widzowie tłumnie odwiedzili także nasze muzeum. Ci, którzy nie zdołali zapoznać się z całą ofertą mają jeszcze okazję by to nadrobić. W muzeum są dostępne wystawy stałe, ale także wyjątkowa ekspozycja czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” czynna do października 2018 roku. Znajdują się na niej różnorodne eksponaty, które ilustrują historię Łomży i przedstawiają sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta. Wśród nich jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której reprint właśnie się ukazał. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) zaprasza przez najbliższy miesiąc na wystawę malarstwa na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak oraz wystawę fotografii, malarstwa i grafiki Grzegorza Gwizdona.
Na jedwabiu, papierze i płótnie.
W czasie Nocy Muzeów Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na kolejne w tym roku wystawy twórców związanych z naszym miastem. 19 maja 2018 roku, o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy eco print (druk ekologiczny) na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” oraz ekspozycji grafiki, malarstwa i fotografii Grzegorza Gwizdona „Łomża bliska sercu”. Obie wystawy będą czynne do 17 czerwca 2018
6 wieków Miasta
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.
"Sekrety Łomży i Ostrołęki"

Na początku maja 2018 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim odbyła się promocja publikacji Doroty Sokołowskiej i Grzegorza Maculewicza "Sekrety Łomży i Ostrołęki", wydanej przez Księży Młyn z Łodzi. Wydawnictwo to specjalizuje się w książkach opisujących historię i współczesność różnych regionów Polski, m.in. wypuszcza serię „Sekrety”, w której ukazało się już 28 pozycji. Najnowsza lektura odkrywa tajemnice i przynosi mało znane fakty oraz ciekawostki dotyczące niezwykłych postaci (Bolesław Leśmian, Franc Fiszer), wydarzeń (kradzież bursztynów z łomżyńskiego muzeum, powódź w Ostrołęce) i miejsc (Twierdza Łomża) oraz obiektów związanych z niedawną historią Łomży i Ostrołęki. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ pani Danuty Waśko – jednej z bohaterek "Sekretów" – która zagrała na historycznym akordeonie przed laty podarowanym 33 Pułkowi Piechoty przez Józefa Piłsudskiego. Więcej o książce można znaleźć na www.facebok/ksiezymlyn.



W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.
W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:- Analityki ruchu na naszych serwisach
- Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
- Personalizowania reklam
- Korzystania z wtyczek społecznościowych
Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).
W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.
Wyrażam zgodę