Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Sportowo-koncertowy weekend

mm pt, 28 października 2022 09:17

Już w sobotę ŁKS Łomża będzie walczyć o umocnienie się na pozycji lidera tabeli. Zwycięstwo zapewni łomżyńskiej drużynie już sześciopunktową przewagę nad Promieniem Mońki. W weekend nie zabraknie też licznych koncertów. Miłośnicy muzyki żydowskiej nie mogą przegapić koncertu Dariusza Wójcika, zespołu Pawła Lipskiego i orkiestry Filharmonii Kameralnej pod batutą włoskiego dyrygenta Maurizio Colasantiego, upamiętniającego 80 rocznicę likwidacji łomżyńskiego getta. Zwolennicy klasycznego rocka, metalu i punka mają do wyboru kilka koncertów, w tym legendarnego wokalisty Marka Piekarczyka w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich oraz fińskiego zespołu Strider oraz polskiego De Łindows w pubie „Pod ratuszem”.

Druga edycja Przystani Świętego Mikołaja w łomżyńskiej bibliotece

JJS pon, 24 października 2022 14:13

Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła realizację kolejnego etapu programu Przystań Świętego Mikołaja „Łączy nas kultura”. Łomżyńska książnica znalazła się wśród zaledwie 32 placówek i fundacji z całego kraju, zaproszonych do udziału w kontynuacji tego projektu, z racji wysokiego poziomu merytorycznego oferowanych zajęć i bardzo dobrych efektów, przede wszystkim edukacyjnych i integracyjnych. W piątek odbyły się w Filii nr 6 MBP warsztaty ceramiczne z Iwoną Rafałowską; do połowy grudnia przewidziano jeszcze osiem wydarzeń warsztatowo-artystycznych.

Marek Piekarczyk już wkrótce zaśpiewa w Łomży

mm pon, 24 października 2022 10:19

Legendarny wokalista Marek Piekarczyk, po ponad sześciu latach przerwy, ponownie odwiedzi Łomżę. W piątek 28 października zagra akustyczny koncert, na program którego złożą się kultowe utwory TSA, jego autorskie kompozycje oraz evergreeny polskiej muzyki rockowej lat 60. i 70. Soliście będą towarzyszyć, znani już łomżyńskiej publiczności, świetni muzycy Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki oraz kwartet smyczkowy, ale w bardzo nietypowym składzie. Dodatkowo Marek Piekarczyk będzie również jurorem podczas jubileuszowej XXX Giełdy Piosenki, imprezy organizującego koncert Regionalnego Ośrodka Kultury.

Finał Off Road z Waglewskim i Pospieszalskim

mm pon, 24 października 2022 09:36

Porywający koncert duetu Wojciech Waglewski/Mateusz Pospieszalski zakończył tegoroczny Off Road Miejskiego Domu Kultury. Znani z zespołu Voo Voo muzycy zaprezentowali urozmaicony, oparty na improwizacji program, obejmujący nie tylko ich największe przeboje, ale również repertuarowe niespodzianki. – Improwizowanie to jest naprawdę szczęście – podkreśla Wojciech Waglewski. – Jak rozmawiam z przyjaciółmi malarzami, to malowanie jest to jakiś proces, a podczas koncertu są to rzeczy, które zdarzają się w jednej chwili i nie da się ich już powtórzyć.

Żydzi łomżyńscy wystawą przypomniani

mm pon, 24 października 2022 09:22

Czasową wystawę „Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć. W 80. rocznicę likwidacji getta w Łomży” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. Składa się z wielu eksponatów, w tym unikatów prezentowanych publicznie po raz pierwszy, pochodzących ze zbiorów muzeum, innych instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów. – Tak dużej wystawy, poświęconej temu tematowi w muzeum łomżyńskim jeszcze nie było – podkreśla jej twórca Adam Sokołowski, zachęcając do zwiedzania, udostępnionej aż do końca lutego przyszłego roku, bardzo ciekawej ekspozycji.

Koncert wirtuozów w Drozdowie

mm so, 22 października 2022 15:28

Wiolonczelista Michał Pepol i pianista Bartek Wąsik zachwycili uczestników piątkowego koncertu w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. W salonie dawnej siedziby rodu Lutosławskich zaprezentowali klasyczny program, złożony z utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Było wśród nich wiele wirtuozowskich perełek, w tym opracowane na wiolonczelę i fortepian słynne Nokturny Chopina oraz kurpiowskie pieśni Szymanowskiego.

Reggae party na Off Road

mm so, 22 października 2022 12:28

Warszawski soundsystem Jah Love zapewnił uczestnikom piątkowej imprezy w ramach Off Road prawdziwe trzęsienie ziemi. Wszystko za sprawą własnoręcznie wykonanych, potężnych głośników, generujących bardzo niskie częstotliwości, idealnych dla muzyki reggae i dub. Bohaterem wieczoru był pochodzący z Łomży Jakub Zielewicz, miłośnik reggae i płyt winylowych. – Czegoś takiego jeszcze w Łomży nie było! – podkreśla Jakub Zielewicz, dodając, że w Białymstoku od początku lat 90. działa soundsystem Roots Vibracja, ale do Łomży nigdy nie dotarł, podobnie jak inne soundsystemy, stąd pomysł zorganizowania takiego wydarzenia w MDK-DŚT.

Koncertowy weekend z gwiazdami

mm pt, 21 października 2022 08:31

Aż dziewięć koncertów odbędzie się w ten weekend w Łomży i w Drozdowie. W tamtejszym muzeum Chopina i Szymanowskiego zagrają niezwykle utytułowani Michał Pepol i Bartek Wąsik. Gwiazdami dwudniowego festiwalu „Iskra Nadziei” będą Tre Voci oraz Roksana Węgiel. W MDK-DŚT wystąpi duet muzyków kultowego Voo Voo, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, a w pubie „Pod ratuszem” Bartas Szymoniak. Sensacyjnie zapowiada się również czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej, podczas którego odbędzie się z udziałem kompozytora Mateusza Smoczyńskiego, muzyka znanego na całym świecie Atom String Quartet, światowe prawykonanie napisanej dla łomżyńskiej orkiestry „Suity polskiej“ na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową.

Ruszają zajęcia taneczne dla dorosłych w Regionalnym Ośrodku Kultury

mm cz, 20 października 2022 08:17

Trwają zapisy na zajęcia taneczne dla osób dorosłych w Regionalnym Ośrodku Kultury. Są one skierowane do miłośników tańca niezależnie od wieku, początkujących i doświadczonych. Zajęcia prowadzi znany choreograf i instruktor Piotr Skawski, który pierwsze taneczne kroki stawiał przed laty w Zespole Pieśni i Tańca „Łomża”. Inicjatorzy zajęć liczą, że ich uczestnicy z czasem stworzą dorosłą grupę tego zespołu, dzięki czemu zostanie ona po kilku latach przerwy reaktywowana.

Wyjątkowy koncert „Z klasyką przez Polskę” w Drozdowie

mm cz, 20 października 2022 08:12

Już w najbliższy piątek w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie zagra duet Dwóchgłos. Wiolonczelista Michał Pepol i pianista Bartek Wąsik to muzycy znani z rozlicznych projektów, działalności solowej oraz współpracy z gwiazdami polskiej sceny folkowej, rockowej i jazzowej, choćby Adamem Strugiem, Katarzyną Nosowską, Dorotą Miśkiewicz czy Ralphem Kamińskim. W Drozdowie zagrają program klasyczny, złożony z ponadczasowych utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Wstęp na ten wyjątkowy koncert jest wolny.

Tajemnicza piosenka o „Tabu” Vincenta z Łomży

mm śr, 19 października 2022 08:25

Marcin Wincenciak to 28-letni wokalista i kompozytor z Łomży, wspominany z występów Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego. Jako dorosły Vincent kontynuuje przygodę z muzyką i śpiewem. Dwa lata temu wydał płytę pt. „Vincent”, a teraz nagrał „Tabu” do drugiego albumu. Jak twierdzi, to oniryczna historia o marzeniu sennym, objawiającym najskrytsze pragnienia śniącego.

Sukcesy uczennic liceum plastycznego w Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku

mm śr, 19 października 2022 08:15

Zuzanna Kononczuk, z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.Wojciecha Kossaka w Łomży, zdobyła I miejsce w starszej kategorii wiekowej 4. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych, a jej druga praca została wyróżniona. W młodszej kategorii II miejsce zajęła Zuzanna Bloch, kolejna reprezentantka łomżyńskiej szkoły. Jest ona, wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, organizatorem tego konkursu, jednego z dwóch tego typu w Polsce. Nagrodzone i nadesłane na konkurs prace zaprezentowano na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.

„Giaur” pełnego rozterek XXI wieku

mm wt, 18 października 2022 11:06

Teatr Nemno zaprezentował łomżyńskiej publiczności nowe spojrzenie na „Giaura” George'a Gordona Byrona. Klasyczna poetycka powieść romantyczna z początku XIX wieku zyskała dzięki Henrykowi Hryniewickiemu i Dagmarze Jemiole-Hryniewickiej zupełnie nowy wymiar i została przedstawiona w formie ostatniej, dramatycznej spowiedzi głównego bohatera. W spektaklu nie zabrało też nader aktualnych, bardzo zaskakujących wątków, a jego nowoczesna forma szczególnie spodobała się młodszym widzom.

Quasi symfoniczny Queen w Łomży

mm pon, 17 października 2022 07:33

Projekt „Queen symfonicznie” zespołu Alla Vienna po raz pierwszy wystąpił w Łomży. 23. muzyków i wokalistów wykonało największe przeboje legendy światowego rocka. Termin symfonicznie niezbyt do nich pasował z racji bardzo skromnego składu instrumentalnego; trudno jednak było nie docenić Sebastiana Machalskiego, z powodzeniem wcielającego się w arcytrudną rolę wokalnego giganta Freddiego Mercury'ego oraz poziomu wykonawczego większości muzyków, co zaowocowało aż pięcioma bisami.

30 lat Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej

mm nie, 16 października 2022 17:57

- Przekazujcie waszą oryginalną tradycję, kulturę, muzykę, przyśpiewki, śpiewy i radość waszym młodszym pokoleniom. Bo kiedy się zapomina o tożsamości, o własnej kulturze, zapomina się o tym, że się istnieje – mówił z Berlina Roman Brodowski, przedstawiciel Polonii w Bundestagu, zgromadzonym na świętowaniu 30-lecia istnienia Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej.

„Córka” Lutosławskiej-Wolikowskiej po latach przypomniana

mm nie, 16 października 2022 16:34

Przełomowa w twórczości Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej powieść „Córka” doczekała się po 76 latach ponownego wydania. Córka poetki Sofíi Casanovy-Lutosławskiej i filozofa Wincentego Lutosławskiego była przed II wojną światową jedną z najpopularniejszych polskich pisarek, ale w roku 1951 jej wszystkie dzieła zostały zakazane przez cenzurę. 21 października obchodzić będziemy 50 rocznicę jej śmierci, a Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie i Fundacja Sztuk i Dialogu zapowiadają wznowienie kolejnych książek pisarki z rodu Lutosławskich.

Indyjski wieczór na Off Road

mm nie, 16 października 2022 12:51

Trio Tara Gayan zabrało uczestników sobotniej imprezy w MDK-DŚT w podróż do Indii. Zaczęło się od porywającego koncertu-muzycznego spektaklu „Indian Stories”, łączącego elementy muzyki indyjskiej z alternatywnym rockiem i elektroniką. Drugim punktem programu było slajdowisko „India, India”, podczas którego wokalistka Agnieszka Mendel opowiedziała o swych trzech podróżach do Indii – między innymi o tym, jak nieoczekiwanie została awatarem bogini Durgi.

Fotograficzne „Polaryzacje” pod Arkadami

mm so, 15 października 2022 13:23

Poplenerową wystawę fotografii „Polaryzacje” otwarto w Galerii Pod Arkadami. – To efekt zorganizowanego przez MDK-DŚT w sierpniu ogólnopolskiego pleneru. – Było to wielkie święto fotografii, a dzisiaj mamy tego finał! – podkreślał Jerzy Chaberek, kurator pleneru i jeden z jego uczestników. Było ich łącznie 14, a wśród znacznie starszych i bardzo utytułowanych fotografików z całego kraju, wśród których jest wielu członków Związku Polskich Artystów Fotografików, świetnie odnaleźli się inni artyści z Łomży, Ewa Skłodowska i Adam Czarniewicz.

Off Road i nie tylko na weekend

mm pt, 14 października 2022 11:41

Pierwszy tydzień spotkań z kulturą niepopularną Off Road, w tym fotograficzna wystawa „Polaryzacje”. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Turniej Wirująca Strefa-Polish Breaking Championship 2022 z udziałem najlepszych polskich tancerzy. Promocja wznowionej po latach powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej, głośnej przed II wojną światową pisarki. To tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się dziś weekendu, ale ciekawych wydarzeń nie zabraknie również w kolejne dni.

Książkowa monografia wyjątkowej parafii

mm cz, 13 października 2022 19:02

Parafia pw. Krzyża Świętego doczekała się jubileuszowej monografii. „25 lat Wzgórza Nadziei” to szczegółowa historia największej parafii w Łomży i w diecezji lomżyńskiej, od niełatwych początków w roku 1997 do końca ubiegłego roku. Przez osiem lat opracowywała ją dziennikarka i pisarka Gabriela Szczęsna, podkreślająca, gdyby nie taki proboszcz i taka parafia, nie byłoby tej książki. – Niektóre fakty zacierają się w pamięci, ale dzięki tej monografii zawsze możemy do nich wracać – mówi ks. Andrzej Godlewski, zapraszając społeczność parafialną na dziękczynną mszę świętą w poniedziałek o godzinie 18:00 oraz spotkanie z Gabrielą Szczęsną i prezentację książki.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę