piątek, 22 lutego 2019 napisz DONOS@

Blues i rock łomżyńskich pasjonatów

Foto: Blues i rock łomżyńskich pasjonatów
cz nie, 16 września 2018 11:22

Koncert gitarzysty Leszka Cichońskiego zakończył tegoroczną edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Twórca słynnego Thanks Jimi Festival, na którym corocznie poprawiany jest światowy gitarowy rekord Guinnessa, fenomenalnie zagrał bluesa, jazz i rocka, mimo choroby i pokonania trasy Wrocław-Rzeszów-Łomża. Wcześniej odbył się plenerowy koncert Polski Dzień Bluesa z udziałem łomżyńskich grup RY, Holy Water, The BL Blues Band i MadBee oraz konkurs, w którym pierwszą nagrodą podzieliły się dwa zespoły: doświadczony Lucky Loser oraz młodziutki Syndrom.

Babcia blues i start łomżyńskiego festiwalu

Foto: Babcia blues i start łomżyńskiego festiwalu
cz pt, 14 września 2018 08:20

Kameralny koncert duetu Marek „Babcia” Dubeltowicz i Paweł Niedźwiedź rozpoczął tegoroczną edycję Łomża Blues-Rock Festiwal. Kieleccy muzycy zagrali w pubie „Pod ratuszem” akustycznego bluesa najwyższej próby, ale to nie koniec festiwalowych atrakcji. Dziś na Starym Rynku odbędzie się plenerowy koncert „Polski Dzień Bluesa” z udziałem łomżyńskich formacji MadBee, The BL Blues Band, RY oraz Holy Water. W sobotę w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zaprezentują się zespoły konkursowe, a na finał zagra gitarowy wirtuoz Leszek Cichoński. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia, jak warsztaty gitarowe i jam sessions oraz koncerty jest wolny.

Inauguracja jubileuszowego sezonu z wirtuozami

Foto: Inauguracja jubileuszowego sezonu z wirtuozami
cz pt, 14 września 2018 08:15

Wybitni fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz ponownie wystąpili w Łomży. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą bułgarskiego dyrygenta Grigora Palikarova zainaugurowali jej jubileuszowy, już 40 sezon artystyczny. Głównym punktem programu był Koncert na 2 flety i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza, utwór napisany w roku ubiegłym specjalnie dla solistów. W listopadzie zostanie on nagrany na kolejną wspólną płytę flecistów i łomżyńskiej orkiestry, a artyści liczą, że podczas kolejnego koncertu w Łomży będą już mogli wykonać dedykowaną im kompozycję autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich twórców Krzysztofa Pendereckiego.

Zapłacimy za nieudolność władzy

Foto: Zapłacimy za nieudolność władzy
cz cz, 13 września 2018 09:59

125 tysięcy złotych mamy zapłacić za nowy projekt przebudowy dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Co ważne budynek ten władze miasta przebudowują już od pięciu lat. Prace miały zakończyć się w sierpniu po wydaniu około 13 milionów złotych. Niestety budynek jest nadal rozbabrany, nikt nie wie kiedy remont mógłby się zakończyć i ile milionów trzeba będzie jeszcze dołożyć. Umowę na nowy projekt podpisano w czerwcu, ale nie ma jej śladu w oficjalnym ratuszowym rejestrze umów.

„Narodowe Czytanie” w Łomży

Foto: „Narodowe Czytanie” w Łomży
mm so, 08 września 2018 15:15

Mieszkańcy Łomży ponownie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali – również w języku esperanto – przedstawiciele sejmu, władz miejskich, artyści, literaci, nauczyciele, dziennikarze, bibliotekarze, młodzież i dorośli, łącznie ponad 30 osób. – Już Cyceron powiedział kiedyś, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli! – mówi jeden z uczestników akcji Emilian Kudyba, ciesząc się, że Łomża jest wśród ponad 2700 miejsc na całym świecie, w których odbywa się w tym roku „Narodowe Czytanie”.

Łomża, Wilno i wystawa z aukcją

Foto: Łomża, Wilno i wystawa z aukcją
mm so, 08 września 2018 09:14

Szczególną wystawę fotograficzną otwarto w Galerii Pod Arkadami. Polka z Wilna Bożena Mozyro prezentuje na niej zdjęcia wykonane w Łomży i w jej rodzinnym mieście. Wszystkie fotografie trafiły na internetową aukcję, z której dochód wspomoże budowę hospicjum dziecięcego w Wilnie. – Cena wyjściowa każdego zdjęcia to tylko 150 złotych, koszt zużytych materiałów, a żeby to hospicjum powstało trzeba zebrać milion 300 tysięcy euro! – mówi Piotr Grabani, dyrektor biura Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży, która zorganizowała wystawę i aukcję. To pierwsza wystawa w tej galerii pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy oraz z taką aukcją, która potrwa do końca września.

Iwony Sielskiej artystyczny powrót do Łomży

Foto: Iwony Sielskiej artystyczny powrót do Łomży
cz cz, 06 września 2018 08:12

Wyjechała stąd w roku 2010 z przyczyn rodzinnych, powracając do rodzinnych Katowic. 33 lat spędzonych w Łomży nie zamierza jednak wykreślać z pamięci i przyjeżdża tu, jeśli tylko może. Tym razem z najnowszymi akwarelami, w tym stworzonymi wspólnie z wnuczką Tosią specjalnie na wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. – W Katowicach jestem ciałem, bo tam jest moja córka, wnuczka i cała rodzina, ale sercem i duszą tutaj! – podkreśla Iwona Sielska, dodając, że na jej kolejną wystawę w Łomży na pewno nie trzeba będzie czekać aż 10 lat, tak jak teraz.

Wędrowny gitarzysta i kompozytor filmowy w Łomży

Foto: Wędrowny gitarzysta i kompozytor filmowy w Łomży
mm wt, 04 września 2018 19:53

Mariusz Goli pochodzi z Poznania, mieszka w Katowicach, a po drodze z koncertu w Sokółce na koncert w Warszawie zatrzymał się w ciepłe popołudnie, aby pograć na gitarze na Starym Rynku w Łomży. 33-latek byłby jednym z kilku wędrownych gitarzystów w roku, jacy z rzadka odwiedzają róg Farnej i Długiej, gdyby nie to, że właśnie w kinach wyświetlany jest film „Odnajdę cię” (2018), do którego stworzył tajemniczą muzykę gitarową z elementami symfonicznymi. Reżyserka Beata Dzianowicz poznała artystę na ulicy w Katowicach i zaproponowała mu współpracę przy jej filmie.

Sąd rozstrzygnie czy to błędy czy nieudolność?

Foto: Sąd rozstrzygnie czy to błędy czy nieudolność?
cz wt, 04 września 2018 08:09

Mija pięć lat od rozpoczęcia remontu budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Prace miały zostać zakończone do ostatniego piątku, i „po oszczędnościach” zamknąć się kwotą rzędu 13 milionów złotych. Niestety budynek jest nadal rozbabrany, nikt nie wie kiedy remont mógłby się zakończyć i ile milionów trzeba będzie jeszcze dołożyć. Władze miasta twierdzą, że opóźnienia związane są z „niewłaściwie opracowaną dokumentacją projektową, w której stwierdzono wiele błędów i debiutanckich rozwiązań”. Zleciły projektantowi jej zmianę, ale za wykonane prace nie chcą zapłacić i zlecają następną dokumentację. Bez sądu już się chyba nie obejdzie...

Wystartował festiwal Sacrum et Musica

Foto: Wystartował festiwal Sacrum et Musica
cz pon, 03 września 2018 07:39

Uroczysty koncert w łomżyńskiej katedrze rozpoczął XIV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Bacha, Czajkowskiego, Mendelssohna i Chopina zagrała Grodzieńska Capella pod batutą Władimira Bormotowa, a religijne pieśni i operowe arie zaśpiewali sopranistka Marina Gorowaja i baryton Władimir Gorowoj. Artyści z Białorusi przygotowali też dla łomżyńskiej publiczności repertuarowe niespodzianki. Cały festiwal potrwa aż do połowy października, obejmując jeszcze 15 koncertów w kilkunastu miejscowościach.

Funkasanki Camp młodych wokalistów i perkusistów

Foto: Funkasanki Camp młodych wokalistów i perkusistów
mm so, 01 września 2018 18:31

Finałowy koncert tradycyjnie zakończył kolejną edycję warsztatów wokalnych i perkusyjnych w MDK-DŚT. Uczestniczyło w nim 26 perkusistów oraz 12 wokalistów. Prowadzone przez Annę Kaptór i Przemka Starachowskiego z Korzennego Kolektywu zajęcia są ewenementem w skali kraju, bowiem uczestniczą w nich nie tylko potrafiący już śpiewać czy grać, ale też początkujący miłośnicy muzyki. – Nie ma lepszego sposobu na zarażenie młodych ludzi muzyką! – podkreśla Przemek Starachowski, zapowiadając już kolejny cykl zajęć podczas ferii zimowych.

Łomżyńskie smaki ze Szpakiem, rockiem i burzą

Foto: Łomżyńskie smaki ze Szpakiem, rockiem i burzą
cz so, 25 sierpnia 2018 09:29

Deszcz nie zdołał przerwać plenerowej imprezy „Zasmakuj w Łomży”, a potężna burza przeszła bokiem. Na koncertowej muszli zagrali Łukasz Łyczkowski z zespołem 5 Rano, happysad oraz Michał Szpak, dla którego był to powrót do Łomży już w charakterze gwiazdy wieczoru. Jego występ na Muszlę przy ul. Zjazd przyciągnął tysiące słuchaczy.

Gościniec Łomżyński powraca

Foto: Gościniec Łomżyński powraca
cz pt, 24 sierpnia 2018 14:48

Michał Szpak będzie główną gwiazdą koncertu jaki w piątkowy wieczór odbędzie się na Muszli Koncertowej przy ul. Zjazd. Po roku przerwy powraca organizowany od początku wieku „Gościniec Łomżyński”, tym razem z dopiskiem „Zasmakuj w Łomży”. - Do amfiteatru przy ul. Zjazd zapraszamy na godz. 18.00 – podaje Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych.

Pierwsza wystawa łomżyńskiego talentu

Foto: Pierwsza wystawa łomżyńskiego talentu
cz cz, 23 sierpnia 2018 07:55

Jako 7-latek zaczął edukację plastyczną u Anny Bureś w MDK-DŚT, a już po roku zaczął zdobywać pierwsze nagrody w lokalnych, a później też ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Sukcesy osiągał również podczas nauki w łomżyńskim Liceum Plastycznym im. Wojciecha Kossaka, a jako student wydziału rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych doczekał się pierwszej wystawy indywidualnej w Galerii Bonar. – To nie przypadek, że wybrałem to miejsce na swoją pierwszą wystawę, bo przez 10 lat pani Bureś pomagała mi się rozwinąć i nie mogłem zorganizować jej gdzie indziej! – mówi Maciej Prosiński, pokazujący prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby: od czasów dzieciństwa do obecnych.

Łomżyńscy Filharmonicy z wizytą na Litwie

Foto: Łomżyńscy Filharmonicy z wizytą na Litwie
mm wt, 21 sierpnia 2018 08:19

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży właśnie wróciła ze swojego kolejnego zagranicznego tournee. W maju bieżącego roku Łomżyńscy Filharmonicy zagrali w Grodnie oraz w Lidzie na Białorusi, a w ubiegłą niedzielę 19 sierpnia 2018 roku koncertowali na Litwie. Łomżyńska orkiestra wystąpiła na koncercie wieńczącym festiwal „Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach”, który odbył się z okazji 100-lecia niepodległości Litwy i Polski.

Preludium festiwalowe Sacrum et Musica 2018

Foto: Preludium festiwalowe Sacrum et Musica 2018
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:55

Duet Belarte skrzypaczki Marty Magdaleny Lelek i pianisty Mauricio Silvy zainaugurował tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. W kościele sióstr benedyktynek zabrzmiały utwory Schuberta, Rachmaninowa i Chopina, artyści zagrali też liczne kompozycje filmowe Wojciecha Kilara. – Grałam tu już koncert muzyki filmowej, kiedy dyrygował Rafał Delekta, była premiera piosenek Lutosławskiego w aranżacji na skrzypce pod batutą Gabriele Pezone, a teraz znowu coś nowego dla łomżyńskiej publiczności, bo występuję w duecie – mówi Marta Magdalena Lelek, koncertująca w Łomży już po raz czwarty. Dla Maurizio Silvy, syna znanego i bardzo tutaj lubianego dyrygenta Rubena Silvy, był to łomżyński debiut, a oboje artyści grali po raz pierwszy w świątyni jako duet.

Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości

Foto: Niedziela św. Rocha w 100-lecie niepodległości
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:46

Niedziela św. Rocha jak co roku przyciągnęła do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie na tradycyjny jarmark tłumy zwiedzających i kupujących. O artystyczną część siedmiogodzinnej imprezy zadbały Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, Kapela Miód na Serce i Trupa Teatralna Warszawiaki. – Chcieliśmy naszą imprezą uczcić też 100-lecie odzyskania niepodległości, dlatego zaprosiliśmy trupę Warszawiaki, która poza miejskim folklorem śpiewa też repertuar patriotyczny – mówi kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. Odbyły się też warsztaty śpiewacze z grupą Bandysionki, zwieńczone ich wspólnym występem z Kapelą Miód na Serce i warsztatowiczami.

Roztańczone Café Kultura

Foto: Roztańczone Café Kultura
mm pon, 20 sierpnia 2018 08:32

Koncert „Muzyka bez granic” żywiołowej formacji Bum Bum OrkeStar zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Formacja saksofonisty/klarnecisty Oliwiera Andruszczenko swą jedyną w swoim rodzaju mieszanką muzyki bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej oczarowała i porwała do zabawy nawet tych najbardziej nieśmiałych. Równie gorąco było przed Galerią Pod Arkadami w sobotni wieczór, podczas potańcówki z ludową Kapelą Hałasy, a organizujący imprezę MDK-DŚT już zapowiada jej kontynuację w przyszłym roku, w jeszcze ciekawszej formule.

Café Kultura na jazzowo i nie tylko

Foto: Café Kultura na jazzowo i nie tylko
mm so, 18 sierpnia 2018 11:22

Porywający koncert jazzowego kwartetu Tomka Nowaka z raperem Eskaubei zakończył drugi dzień kolejnego tygodnia plenerowej imprezy Café Kultura. – Pierwszy raz graliśmy w Łomży i mamy po tym koncercie świetne wrażenia – ocenia Tomek Nowak. – To bardzo fajna inicjatywa i myślę, że tutaj na rynku jest odpowiednie miejsce na takie działania, propagowanie idei grania na żywo muzyki jazzowej i innej! Dzień wcześniej przed Galerią Pod Arkadami zagrali zaś łomżyńscy muzycy, z powodzeniem towarzyszący wokalistce Magdzie Sinoff w jazzowych, soulowych, poetyckich i funkujących piosenkach.

Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim

Foto: Filharmonia nagrywa z Jackiem Szymańskim
mm pt, 17 sierpnia 2018 08:22

Filharmonia Kameralna kontynuuje sesję nagraniową kolejnej płyty. W czerwcu zarejestrowano utwory z udziałem solistów-instrumentalistów, a teraz swe partie nagrywa tenor Jacek Szymański. Będzie to już druga płyta pochodzącego z Łomży śpiewaka nagrana z łomżyńską orkiestrą, a głównym punktem programu CD „Łomżyńscy kameraliści” będzie utwór „Życie nasze” Marii Pokrzywińskiej i Henryka Gały, twórców związanych z ziemią łomżyńską. – W pierwszej części sesji udało się zarejestrować wszystko co zaplanowaliśmy – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. – Teraz koncentrujemy się na nagraniach z Jackiem Szymańskim, będą też dograne drobne uzupełnienia do instrumentalnych utworów nagrywanych w czerwcu.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę