Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Troje laureatów łomżyńskich przesłuchań konkursu im. Stanisława Jopka

mm nie, 29 stycznia 2023 10:19

Hanna Skowrońska z Augustowa, Hanna Krzyżewska z Suwałk i Adam Tomaszewski z Warszawy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Kolejnym będzie finał w październiku, a na zwycięzców organizowanego przez PZLPiT „Mazowsze” konkursu czekają nagrody w wysokości przekraczającej 90 tysięcy złotych. – Mam nadzieję, że ten konkurs już na stałe wejdzie do naszego kalendarza imprez kulturalnych, bo jest to bardzo ciekawa forma popularyzacji muzyki ludowej – podkreślał Bernard Karwowski, juror i koordynator konkursu z ramienia MDK-DŚT.

Łomża i Nowogród w debiutanckiej powieści łomżynianki

mm so, 28 stycznia 2023 13:43

- Pierwszym marzeniem było napisać, a gdy już powstała, to aby mamie się spodobało. Potem kolejne, a może jakieś wydawnictwo by się znalazło … – zdradza Anna Rybakiewicz i dodaje, że dwa dni po wysłaniu maila wydawnictwo zdecydowało o wydaniu jej powieści „Lekarka nazistów”.

„Hej kolęda, kolęda!” w łomżyńskiej Filharmonii

mm cz, 26 stycznia 2023 09:17

Ponad pięćset osób wybrało się na koncerty kolędowe Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. W pierwszym „Ferie z Filharmonią” uczestniczyły przedszkolaki oraz seniorzy. W drugim, odbywającym się w ramach grantu „Filharmonia dostępna”, zakończonym warsztatami plastycznymi i muzycznymi, publiczność była jeszcze bardziej zróżnicowana. Starsi słuchacze z zachwytem słuchali sopranistki Hanny Zajączkiewicz. Młodsza część widowni entuzjastycznie przyjęła znanego z programu „The Voice of Poland“ wokalistę Andrzeja Stankiewicza, Polaka z Wilna, studiującego obecnie w Olsztynie.

Michał Salamon zagrał w Jazzowym Domu Kultury

mm wt, 24 stycznia 2023 10:53

Kwartet pianisty Michała Salamona wystąpił w MDK-DŚT. Był to kolejny z cyklu koncertów, organizowanego w ramach „Jazzowego Domu Kultury”, mającego promować ambitną muzykę w wykonaniu młodych muzyków. Grupa zaprezentowała materiał z autorskiego albumu lidera „Lion’s Gate”, który został wykonany w zupełnie innej obsadzie instrumentalnej niż na płycie: zmieniła się sekcja rytmiczna, zabrakło skrzypiec i trąbki, ale z powodzeniem zastąpił je saksofon Grzecha Piotrowskiego. – Każdy z tych utworów ma swoją historię, zapisaną za pomocą dźwięków – podkreślał Michał Salamon, opowiadając o genezie albumu.

Studniówkowa wystawa uczniów Plastyka

mm pon, 23 stycznia 2023 12:21

Doroczną wystawę studniówkową maturzystów Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jest to nasz debiut w środowisku artystycznym Łomży – podkreślali młodzi artyści, zaraz po wernisażu udający się na studniówkę. Mają tym większe powody do satysfakcji, że przez dwa lata uczyli się zdalnie, nie mając takich możliwości rozwijania swego talentu jak wcześniejsze roczniki. Sprostali jednak wyzwaniu, prezentując bardzo efektowne, chociaż wyraźnie naznaczone traumą minionych dwóch lat, prace.

„Oczekiwanie” Tomasza Bielskiego

mm pon, 23 stycznia 2023 12:16

Wystawę najnowszych obrazów Tomasza Bielskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. „Oczekiwanie” to ukazanie w nader ciekawy sposób kwestii, że wszyscy ustawicznie na coś lub na kogoś czekamy. – Od pewnego czasu zwróciłem uwagę na fakt, że olbrzymią część naszego życia wypełnia oczekiwanie. Towarzyszy nam na każdym jego etapie. Prace pokazane na tej wystawie są wynikiem próby zmierzenia się z niektórymi zagadnieniami, związanymi z tym tematem – wyjaśnia artysta w towarzyszącym ekspozycji katalogu.

Koncert pod pretekstem Meandrów i zaproszonych gości

mm so, 21 stycznia 2023 14:56

Projekt Artystyczny Meandry efektownym występem „Koncert pod pretekstem” w Hali Kultury rozpoczął rok 2023 i dziewiąty istnienia zespołu. Grupa zaprezentowała nie tylko układy, które ma już w repertuarze od dawna, ale również premierowy, oparty na tańcach z regionu rzeszowskiego. Trwa zbiórka środków na zakup ubiorów potrzebnych do jego wykonywania – w piątek artyści-pasjonaci wykonali go w zespołowych koszulkach – całość wykonanych ręcznie kostiumów kosztuje ponad 10 tysięcy złotych. Poza Meandrami wystąpiły również Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu oraz Grupa Wokalna Trzecie Zwrotki z Ostrołęki, która w „Tańcach szlachty Ziemi Łomżyńskiej” wystąpiła wspólnie z tancerzami.

Niestrudzona pasjonatka ze Śniadowa

mm pt, 20 stycznia 2023 13:43

Uczestnicy dwóch ostatnich Orszaków Trzech Króli czy ubiegłorocznej Nocy muzeów doskonale pamiętają efektowne występy grupy chorągwiarskiej Strażnicy Herbów ze Śniadowa. – Jesteśmy jedyną tego typu grupą dziecięcą w Polsce! – podkreśla Gabriela Piszczatowska, ciesząc się z kolejnych sukcesów odnoszonych przez podopiecznych tamtejszego GOK-u. Od blisko 15 lat Gabriela Piszczatowska jest jego dyrektorką, proponując lokalnej społeczności rozmaite formy aktywności. Sama nie tylko prowadzi różne zajęcia, ale też występuje w Gminnej Orkiestrze Dętej i w duecie tańca z ogniem oraz gra w piłkę nożną, bo jak podkreśla: „Chcieć, to móc!”

Michał Salamon Lion’s Gate w Jazzowym Domu Kultury

JJS pt, 20 stycznia 2023 13:00

Już w najbliższy poniedziałek w MDK-DŚT zagra wyśmienity pianista Michał Salamon. Wraz ze swym kwartetem zaprezentuje w wydaniu koncertowym kompozycje z debiutanckiego albumu. – Będzie to nasz pierwszy koncert w Łomży, oparty na autorskim materiale z płyty „Lion’s Gate” – zapowiada Michał Salamon, dodając, że można spodziewać się również niespodzianek w postaci niepowtarzalnych, improwizowanych kompozycji, bo w takim swobodnym graniu czują się z saksofonistą Grzechem Piotrowskim doskonale.

Udany debiut młodych aktorów

mm śr, 18 stycznia 2023 12:52

Gabrysia i Amelka martwią się tym, że ich dziadek podczas wigilijnego spotkania nigdy nie może spotkać się ze Świętym Mikołajem. Ustalają, że w tym roku zrobią wszystko, by mu to umożliwić. Nie mogą jednak przewidzieć, że życie układa własne scenariusze i ich plan nie do końca się powiedzie... Tę poruszającą historię z zaskakującą puentą zaprezentowała z powodzeniem najmłodsza grupa teatralna MDK-DŚT, pracująca pod kierunkiem aktorki i reżyserki Julii Sacharczuk. Autorem scenariusza oraz muzyki przedstawienia „A herbata już wystygła” jest dramaturg Tomasz Bieliński i miało ono w Łomży swą prapremierę.

Benedyktynek „Słowo życia na każdy dzień 2023”

mm wt, 17 stycznia 2023 13:32

Mniszki z klasztoru benedyktynek wydały kolejną edycję „Słowa życia na każdy dzień”. To opracowane w przystępnej formie i dopełnione komentarzami teksty biblijne na każdy dzień bieżącego roku, zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Książka zawiera również informacje dotyczące klasztornego życia, bowiem benedyktynki już za pięć lat obchodzić będą 400-lecie osiedlenia się w Łomży. Jak podkreśla we wstępie pomysłodawca i jeden z autorów ks. Jan Krupka jest to „pomoc i zachęta do czytania i rozważania Bożego słowa w rytmie codziennych dni”.

Gwiazdkowy koncert dla Promyczków

mm wt, 17 stycznia 2023 13:28

Prawie 1200 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK w kościele ojców kapucynów. Cała kwota zostanie przeznaczona na potrzeby prowadzonej przez zakonników świetlicy dla dzieci „Promyczki”. Była to już 23 edycja imprezy, organizowanej przez MDK-DŚT z inicjatywy Magdy Sinoff. Sam koncert obfitował w niespodzianki: szczególnie zachwycili Oliwia Szmitko i Aleksander Szymański, a gościem specjalnym była Janina Nasiadko, wokalistka Kapeli Kurpiowskiej, która błyskawicznie nawiązała nić porozumienia z wokalistami eMDeKu, wzbogacając jego brzmienie ludowymi akcentami.

„Zielnik Kurpiowski” w dwóch kolejnych odsłonach

mm pon, 16 stycznia 2023 09:19

Projekt „Zielnik Kurpiowski” Agnieszki Zielewicz doczekał się prezentacji w poszerzonej wersji. W Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie otwarto wystawę złożoną z oryginałów dzieł zaprezentowanych w wydanym latem ubiegłego roku albumie. Odbyła się również jego promocja, a do tego Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i kapela Miód na Serce wykonały pieśni kurpiowskie, w formie tekstowej składające się, obok suszonych roślin i prac twórców ludowych, na jedyne w swoim rodzaju obrazy. – Agnieszka prezentuje nam magiczny świat, który wciąga i obok którego nie można przejść obojętnie! – podkreślała dyrektor muzeum Ewa Sznejder. Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem imprezę zakończyły warsztaty śpiewacze.

Triumf Redaktor Szczęsnej w Konkursie „Załomżenie”

mm nie, 15 stycznia 2023 08:00

Główną nagrodę 5. Konkursu Fotograficznego „Załomżenie” zdobyła redaktor Gabriela Szczęsna z Tygodnika Regionalnego „Kontakty”, która zgłosiła cykl zdjęć pt. „My z podwórka Dworna 5”. Tę tajemniczą, ozdobną bramę i długi dziedziniec wewnętrzny z basztą klatki schodowej w głębi pozna niejeden łomżyniak, gdyż zwracały uwagę oryginalnym wyglądem przez dziesiątki lat. Pomysłowa Autorka odebrała dyplom z licznym gronem wyróżnionych na spotkaniu świąteczno-noworocznym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, jakie w sobotę odbyło się w II LO przy pl. Kościuszki.

Noworoczny koncert młodych muzyków

mm nie, 15 stycznia 2023 07:22

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym tradycyjnie już powitali nowy rok specjalnym koncertem. Podopieczni Jerzego Wiśniewskiego i Jana Zugaja zaprezentowali swe postępy w nauce od początku tego roku szkolnego, wykonując nie tylko kolędy, ale też repertuar dziecięcy i klasyczny. Choroby uniemożliwiły występ kilku osobom, dlatego w sobotnie przedpołudnie w Hali Kultury zagrało ostatecznie 17. utalentowanych młodych muzyków w wieku 6-15 lat, a w duecie i w trio skrzypcowym sytuację uratował Jan Zugaj.

Weekendowe wydarzenia w Łomży i w Drozdowie

mm pt, 13 stycznia 2023 08:41

Spektakle teatralne, koncerty i wystawy – nadchodzący weekend daje spory wybór osobom zainteresowanym wydarzeniami kulturalnymi. Teatr Lalki i Aktora zaprasza dzieci na „Czerwonego Kapturka”, a Teatr na Piątnicy proponuje starszym widzom „Dom na granicy” Sławomira Mrożka. Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym przygotowali specjalny koncert noworoczny, a Studio Wokalne eMDeK charytatywny koncert „Gwiazdka z nieba”. Z kolei w drozdowskim muzeum zostanie otwarta wystawa „Zielnik kurpiowski” Agnieszki Zielewicz, połączona z promocją albumu o takim samym tytule oraz warsztatami tradycyjnych pieśni kurpiowskich.

Subtelna erotyka w piosence „Ćmy” Kaji Lenart

mm wt, 10 stycznia 2023 08:35

„Ćmy lecą w objęcia nocy, a ja w objęcia twoje... Gdy ciemno, najcieplej mi w nich... I skóra dreszczem muśnięta, i księżyc tak czule spogląda, więc noc niech nie kończy się...” - śpiewa sama w mroku pustej przestrzeni Karolina Lenart, 30-letnia wokalistka z Łomży. Nagrywa płytę, głównie z tekstami Mamy, i wydała pierwszą piosenkę „Ćmy”. - Wszystko pod nazwiskiem Lenart, nie pod Leczsami. Singiel zapowiadający płytę 30! to mój prezent dla samej siebie na trzydzieste urodziny.

Chóralne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego

mm pon, 09 stycznia 2023 08:57

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną mszę świętą w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach wykonali program złożony z kolęd i pieśni wojskowych, które śpiewało z nimi kilkaset osób. – Z całego serca w imieniu nas wszystkich dziękuję naszemu wspaniałemu chórowi za wspólną modlitwę, ale także ten przepiękny koncert! – podkreślał biskup Tadeusz Bronakowski. Organizatorzy zapowiadają, że Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, mimo zajętych na cały rok terminów, w najbliższym czasie jeszcze dwukrotnie wystąpi w Łomży.

Rodzinna opowieść amerykańskiej reżyserki i scenarzystki

mm so, 07 stycznia 2023 13:04

Anna Johnston z Nowego Jorku wraca do rodzinnych korzeni. Dzieje się tak za sprawą filmu, który przybliża historię jej rodziny, głównie mamy Izabeli Sabiny Lutostańskiej, od blisko 30 lat mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcia do krótkometrażowego filmu „Podlasie” są realizowane głównie w Rutkach-Kossakach, rodzinnej miejscowości rodziny Lutostańskich. W filmie bierze udział Tomasz Bogdan Rynkowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży, a asystentką Anny Johnston i osobą odpowiedzialną za produkcję jest łomżynianka Anna Adamiak.

Konkurs wokalny, jakiego w Łomży jeszcze nie było

mm cz, 05 stycznia 2023 11:32

Wciąż można zgłaszać się do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Organizuje go PZLPiT „Mazowsze”, a łomżyńskie przesłuchania odbędą się 28 stycznia w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Swoich sił w konkursie mogą spróbować dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na cztery kategorie. Są trzy etapy, z finałem i koncertem galowym w październiku, a łączna pula nagród wynosi aż 93 tysiące złotych.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę