poniedziałek, 20 stycznia 2020 napisz DONOS@

Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży

Foto: Jubileuszowa wystawa Cepelii w Łomży
cz cz, 28 listopada 2019 08:26

70-lecie Cepelii podsumowano okolicznościową wystawą w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Artyści z kręgu Cepelii” to prezentacja jedynych w swoim rodzaju prac twórców ludowych i artystów profesjonalnych, czerpiących natchnienie z folkloru. – Nasza współpraca z łomżyńskim muzeum i Galerią Sztuki Współczesnej trwa już od wielu lat, dlatego to Łomża gości naszą wystawę jubileuszową – mówi prezes zarządu Fundacji Cepelia Jan Włostowski. – 70 lat to sporo, tym bardziej, że czasy się zmieniają, a my jesteśmy, będąc największą pozarządową organizacją, która zajmuje się sztuką ludową i rękodziełem. W uznaniu dotychczasowej współpracy z Cepelią Muzeum Północno-Mazowieckie i jego dyrektora Jerzego Jastrzębskiego uhonorowano medalami „Zasłużony dla Cepelii”, a wystawie towarzyszyła kurpiowska muzyka kapeli Miód na Serce.

W służbie Ojczyźnie i kulturze

Foto: W służbie Ojczyźnie i kulturze
cz śr, 27 listopada 2019 08:10

35 lat temu powstał w Łomży Klub Garnizonowy, nawiązujący do tradycji przedwojennego Domu Żołnierza. – Nie ma w Polsce takiego drugiego klubu wojskowego czy garnizonowego, żeby co miesiąc systematycznie odbywały się w nim wystawy i jeszcze działo się tyle innego – mówi Teresa Matuszelańska. – Nie czujemy się więc gorsi od takiej Warszawy, zresztą bywały lata na Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art”, że z Łomży kwalifikowało się siedem osób, aż wydzwaniali, jak to jest możliwe! Jubileusz uczczono otwarciem retrospektywnej wystawy zbiorowej łomżyńskich i okolicznych artystów w Galerii N oraz występami. Ogłoszono też jakie będą dalsze losy Klubu Wojskowego po sformowaniu 18. Pułku Logistycznego.

Tancerze z B.K.STEP nadali rytm zawodom Ostrowski Styl 2019

Foto: Tancerze z B.K.STEP  nadali rytm zawodom Ostrow...
cz wt, 26 listopada 2019 08:18

Indywidualnie Szymon Dmoch (kategoria do lat 11) i Formacja B.K.Team (kategoria powyżej 16 lat) wygrali, a The Sharp One Crew (kategoria 12-15 lat) zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca pod nazwą Ostrowski Styl.W weekendowych zawodach tanecznych w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział 49 zespołów z całej Polski oraz kilkuset solistów.

Piotra Bańkowskiego spory o zbiory

Foto: Piotra Bańkowskiego spory o zbiory
cz pon, 25 listopada 2019 08:25

– Każdy wyrewindykowany rękopis, każda wywojowana książka jakiż to był triumf, jaka radość, jaka satysfakcja – pisał w swych wspomnieniach prof. Piotr Bańkowski. Współtwórca Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w latach 1927–1937 działał w komisji, zajmującej się odzyskiwaniem książek i rękopisów zagrabionych przez zaborców. Opisała to w książce „Spory o zbiory. Piotr Bańkowski – rewindykacja i ochrona dziedzictwa piśmienniczego” dr Dorota Pietrzkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżając też koleje życia wybitnego archiwisty i historyka literatury. Promocja tej publikacji odbyła się w sobotnie popołudnie w Domku Pastora, dzięki współpracy ŁTN im. Wagów i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

30 roztańczonych lat AKAT-u

Foto: 30 roztańczonych lat AKAT-u
cz pon, 25 listopada 2019 08:22

Podczas jubileuszowej gali z udziałem obecnych i dawnych tancerzy Klub Tańca Towarzyskiego AKAT świętował 30-lecie. Odbyła się ona na finał pierwszego dnia XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego, jednej z najbardziej liczących się imprez tanecznych w kraju, zorganizowanej przez AKAT i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. – Kiedy zaczynałem nie przeszło mi przez myśl, że potrwa to tak długo i skończy się takimi sukcesami – mówi Jacek Baczewski. – Cieszy mnie, że taniec w Łomży i w naszym regionie rozwija się, a tancerze prezentują coraz wyższe umiejętności, dlatego na pewno nie poprzestaniemy na tym 30-leciu, bo pracy i nowych wyzwań z pewnością nam nie zabraknie!

Przeszłość, teraźniejszość i znaczenie słowa według młodzieży

Foto: Przeszłość, teraźniejszość i znaczenie słowa we...
cz so, 23 listopada 2019 12:49

Obrazy, grafiki i zdjęcia związane z Łomżą trafiły na ciekawą wystawę „Wychodząc poza teraźniejszość pielęgnujemy przeszłość” w Galerii Bonar. Autorami są młodzi uczestnicy zajęć w MDK-DŚT. Przygotowali też ilustrowaną książeczkę „Słowo ma znaczenie” o znaczeniu wartości moralnych w życiu człowieka. Nie byłoby tego, gdyby nie projekty: „Murale polskiej Niepodległości” oraz „Mądrzy Cyfrowi”. – Te dwa projekty łączy pewna wspólna dla nich idea, że kultura nie jest li tylko zabawą, ale jest również zajmowaniem się rzeczami ważnymi dla społeczności, ważnymi dla rozwoju indywidualnego – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.

Punkowy świat SexBomby

Foto: Punkowy świat SexBomby
cz so, 23 listopada 2019 12:01

Dawno nie słyszana w Łomży grupa SexBomba zagrała w klubie PopArt MDK-DŚT. Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów punkowych, grający nieprzerwanie od 1986 roku, zaprezentował przekrojowy repertuar. Nie zabrakło więc najbardziej znanych utworów z przebojowymi „Woda Woda Woda” i „Alkohol” na czele. Były też nowe i najnowsze kompozycje, w tym z płyty mającej ukazać się w połowie grudnia, a w jednej z nich zaśpiewał z zespołem fan SexBomby, będący też na jej pierwszym koncercie w Łomży w 1992 roku.

Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników

Foto: Światowe prawykonania łomżyńskich filharmoników
cz pt, 22 listopada 2019 08:19

Aż trzy autorskie koncerty zabrzmiały podczas wczorajszego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Dwa z nich zostały napisane specjalnie dla łomżyńskich muzyków przez wybitnych kompozytorów i w czwartkowy wieczór zostały wykonane po raz pierwszy. Narew Concerto Sławomira Czarneckiego to concerto grosso na orkiestrę smyczkową. Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę Krzysztofa Herdzina powstał z myślą o utalentowanym soliście Kacprze Smolińskim. – Dzięki temu utworowi poszerzył się nie tylko mój dorobek, ale też polska literatura muzyczna, bo jak się okazało dotąd w Polsce nikt takiego utworu nie napisał – mówi Krzysztof Herdzin, dodając, że nie może się doczekać płyty z nagraniem tego koncertu, rejestrowanej w tym tygodniu w Łomży.

Mickiewiczowski objazd Wierszalina

Foto: Mickiewiczowski objazd Wierszalina
cz pt, 22 listopada 2019 08:16

Słynny Teatr Wierszalin zaprezentował łomżyńskiej publiczności spektakl „Dziady – noc druga” na podstawie trzeciej części dramatu Adama Mickiewicza. Dwa przedstawienia w MDK-DŚT odbyły się w ramach „Objazdu mickiewiczowskiego – wzorem Reduty”, podczas którego Wierszalin odwiedzi łącznie jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski. Artyści chcą „ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza”, biorąc za wzór pionierską działalność w tym zakresie reżysera i aktora z okresu międzywojnia Juliusza Osterwy.

10 twórczych lat Teatru Aktywnego

Foto: 10 twórczych lat Teatru Aktywnego
cz śr, 20 listopada 2019 16:11

– Aż nie mogę uwierzyć, że minęło już 10 lat! Od kiedy zostałam zatrudniona w MDK-DŚT chciałam robić teatr. Miałam przeczucie, że uda mi się to właśnie tutaj. Zostawiłam pracę w Olsztynie, gdzie powstał mój pierwszy spektakl i przyjechałam do Łomży - wspomina Joanna Klama. Założony przez nią Teatr Aktywny w ciągu dziesięciu lat istnienia wychował setki młodych adeptów teatru, z których część kontynuuje profesjonalnie swą artystyczną przygodę. Dorobek grupy to 26 spektakli, z czego aż 14 powstało na podstawie autorskich scenariuszy Joanny Klamy. Teraz trwają prace nad następnym, którego premiera będzie miała miejsce podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych w grudniu.

Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową nominacją

Foto: Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową ...
cz śr, 20 listopada 2019 10:29

Płyta „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2020. Uznanie międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła płyta, która wiosną w Polsce została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. – Nie spodziewałem się, że ta płyta po Fryderyku doczeka się jeszcze uznania, szczególnie za granicą – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – To nasza druga nominacja w tym konkursie, a co ciekawe otrzymaliśmy informację o niej akurat w dniu, w którym zaczynamy sesję nagraniową naszych dwóch kolejnych płyt!

Sukces łomżyńskich bardów

Foto: Sukces łomżyńskich bardów
cz wt, 19 listopada 2019 11:13

Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik zdobyli nagrodę specjalną podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Sukces zapewniły im autorskie ballady Tadeusza Czubowskiego w opracowaniu na gitarę i akordeon. – Już zakwalifikowanie się do półfinału OPPA uważam za duży sukces, bo przecież na ten festiwal nadsyłają swoje utwory twórcy z całej Polski i zza granicy, a nagroda tym bardziej nas cieszy – mówi Tadeusz Czubowski, zapowiadając koncerty i pracę nad autorską płytą.

Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży

Foto: Zasłużył na Honorowego Obywatela Miasta Łomży
cz wt, 19 listopada 2019 09:01

Czy 81-letni Henryk Gała będzie Honorowym Obywatelem Miasta Łomży? Uhonorowania poety i dramatopisarza mieszkającego w Drozdowie chce Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które do władz miasta skierowało formalny wniosek w tej sprawie. - Henryk Gała należy niewątpliwie do najbardziej aktywnych postaci twórczych Ziemi Łomżyńskiej i kraju. Oprócz niezwykle cennej twórczości pisarskiej, która doczekała się w sumie wielotysięcznych nakładów, tłumaczonych na wiele języków, niezwykle aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu. To jego osobiste, wieloletnie i konsekwentne wysiłki, zaowocowały utworzeniem dwóch największych instytucji artystycznych w Łomży – podkreśla prezes Zygmunt Zdanowicz przypominając, że to On doprowadził do stworzenia Łomżyńskiego Teatru Lalek oraz Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury

Foto: Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury
cz pon, 18 listopada 2019 16:38

Dawne pieśni i tańce w tradycyjnej, ale również i zaskakująco nowoczesnej formie, zaprezentowali podczas koncertu „Ścieżkami kultury” uczestnicy zajęć w Regionalnym Ośrodku Kultury. Poznali je dzięki zadaniu „Wkręcamy w kulturę”, podczas którego mogli pracować choćby z wokalistką Mariką czy choreografem Piotrem Skawskim, czego efektami zachwycili publiczność w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Zależało mi na tym, żeby pokazać dzieciom i młodzieży różne oblicza folkloru, wykazać im, że jest on wciąż wartościowy i inspiruje do poszukiwań – mówi Justyna Wawrzyniak, inicjatorka i koordynatorka projektu, dodając, że udało się zrealizować wszystkie założone cele.

Wirtuoz z Włoch w Drozdowie

Foto: Wirtuoz z Włoch w Drozdowie
cz pon, 18 listopada 2019 08:54

Pianista Pierluigi Camicia był gościem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. W salonie Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie porywająco zagrał bardzo zróżnicowany repertuar: od Beethovena i Brahmsa do utworów Chopina. Pierluigi Camicia ma do nich szczególny sentyment, chociaż przed laty podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie musiał uznać wyższość Krystiana Zimermana. – Gram tutaj po raz pierwszy, ale wcześniej koncertowałem w Polsce już wielokrotnie – mówi Pierluigi Camicia. – Nie pamiętam nazw wszystkich tych miast, ale na pewno były to Kraków, Warszawa, Kielce czy Katowice – było ich sporo, bo koncerty wpisane są w życie muzyka.

Łomżyńskie święto jazzu

Foto: Łomżyńskie święto jazzu
cz pon, 18 listopada 2019 08:10

Kontrabasista Krzysztof Baranowski i puzonista Szymon Klekowicki zwyciężyli ex aequo w konkursie XII Novum Jazz Festival, zdobywając tytuły Nowych Nadziei Jazzu. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka doceniło jeszcze czterech innych młodych muzyków, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu. Przez trzy dni nie brakowało też świetnych koncertów polskich i zagranicznych artystów, co dobitnie podkreśliły na finał festiwalu szwajcarskie trio Vein oraz kwintet amerykańskiego trębacza Tima Hagansa, w którego składzie zagrał też saksofonista Marek Konarski, objawienie łomżyńskiego festiwalu w 2012 roku.

Pretekst do „załomżenia się”

Foto: Pretekst do „załomżenia się”
cz pt, 15 listopada 2019 20:43

Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej po raz trzeci ogłasza konkurs fotograficzny „Załomżenie” 2019. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do fotografików zawodowych oraz amatorów, a jego celem jest... stworzenie pretekstu do „załomżenia się” czyli zakochania się w Łomży.

Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika

Foto: Jazzowe plakaty łomżyńskiego grafika
cz pt, 15 listopada 2019 08:13

Rozpoczynający się dzisiaj XII Novum Jazz Festival to jedna z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju. Inicjatorem festiwalu jest muzyk, pedagog i propagator jazzu Mirosław Dziewa, ale nie jest to jedyny łomżyński akcent NJF, bo od 10 lat efektowne plakaty reklamujące tę imprezę projektuje grafik komputerowy z Łomży Piotr Sławiński. – Zawsze interesowałem się grafiką użytkową, a plakatami w szczególności – mówi Piotr Sławiński. – Rozwijałem więc swoje zainteresowania, dłubałem różności, aż pojawiła się propozycja zrobienia plakatu na III edycję Novum Jazz Festival. Spodobał się i tak to już trwa od 10 lat.

Jazzowe wydarzenie już w ten weekend

Foto: Jazzowe wydarzenie już w ten weekend
cz śr, 13 listopada 2019 16:37

Liczne gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu już niebawem zagrają w Łomży na XII Novum Jazz Festival. – Sam jeszcze nie dowierzam, że będziemy gościć Vein Trio, prawdziwych mistrzów ze Szwajcarii i jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie! – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Sainkho Namtchylak to też absolutny unikat, mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca aż 7-oktawową skalą głosu, a Tim Hagans był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Rewelacyjnie zapowiada się też koncertowa premiera „Tańców rumuńskich” Béli Bartóka w wykonaniu kwartetu Michała Szkila oraz konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym zaprezentuje się 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków.

Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Drozdowie

Foto: Jubileuszowy wieczór pieśni patriotycznych w Dr...
cz wt, 12 listopada 2019 08:10

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono też tradycyjnym Wieczorem Pieśni Patriotycznej w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Jest on organizowany już od 20 lat przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich, wspieranych przez synów Pawła, Marka i Łukasza, przyciągając co roku setki uczestników. – Ten 20-letni dorobek to zasługa tych wszystkich, którzy tu przychodzą i przyjeżdżają, chcąc z nami śpiewać i cieszyć się z niepodległości – mówi Katarzyna Lipska. – Jest teraz dużo podobnych inicjatyw w różnych miejscach Polski, natomiast wydaje mi się, że 20 lat temu byliśmy pionierami tego typu aktywności – dodaje Paweł Lipski. – Niezwykłe było to, że udało się to w takiej formie zapoczątkować i trwa przez tyle lat!

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę