Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Grafiki i rysunki Zbigniewa Liwaka

Marzec - Kwiecień 2005

„To, co uderza od razu przy bliższym zetknięciu z tymi pracami, to uwielbienie dla szczegółu! Nie jest to bynajmniej forma ćwiczenia się w cierpliwości, lecz wynika z charakteru ich autora, jest ponadto sposobem autoterapii, wyciszenia się, odnajdywania wewnętrznego spokoju w zgiełku zagmatwanej rzeczywistości.

Bardzo charakterystycznym elementem, stale obecnym w rysunkach i grafikach Liwaka, jest schematycznie potraktowana ludzka sylweta(stąd„kompozycje sylwetonowe”),stanowiąca coś w rodzaju piksela, który zamiast punktu- kropki zaludnia i wypełnia całe niejednokrotnie duże powierzchnie wielu kompozycji (… Artysta, stosując schemat sylwetonowy, buduje w ten sposób strukturę pracy, przy czym dla zwiększenia siły jej oddziaływania na oko widza, wzmacnia ją odpowiednio dobranym walorem. Dzięki temu tworzy, częstokroć, przestrzenie światłocieniowe.
Grafiki i rysunki Zbigniewa Liwaka są bardzo dopracowane, nie ma w nich, jak się zdaje, miejsca na przypadek. To prace wyważone kompozycyjnie, pełne estetyki, a także bogate pod względem treści, jakie niosą, i to bez względu na swój format.(…) Artysta podejmuje w swojej twórczości tematy bardzo różne :zarówno te z życia wprost wzięte- w cyklu: „Stenogramy wyjałowionej codzienności”, jak również będące swoistym rodzajem modlitwy, wewnętrznej rozmowy z Bogiem i z samym sobą- to w: „Małych litaniach w intencji…”,wreszcie te stanowiące gorzką refleksję nad rzeczywistością, czasami prześmiewczą, jak w „ Kompozycji z lęku...”

mgr hist. sztuki Agnieszka Kuśnierz


ZBIGNIEW LIWAK
Urodzony 17.12.1960 roku w Zamościu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan Nowickiej w 1986 roku w pracowni Druku Płaskiego i Wklęsłego IWA UMCS. Od 1987r. związany pracą dydaktyczną z Wydziałem Artystycznym UMCS, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt II° w Pracowni Grafiki Projektowej i Litografii. Swoje prace prezentował na 12 wystawach indywidualnych oraz w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę