piątek, 15 listopada 2019 napisz DONOS@

Poetyckie ślady Romualda Sinoffa

Foto: Poetyckie ślady Romualda Sinoffa
cz wt, 26 lutego 2019 08:12

– Ta chęć pisania jest we mnie zawsze – mówi Romuald Sinoff. – Jak już się zaczęło, to trzeba skończyć. Jeden z tych nowych wierszy „Słowo” był już zauważony w Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza i to on zapoczątkował ten kolejny tomik, stając się utworem tytułowym. Łomżyński poeta promował swe najnowsze wydawnictwo podczas spotkania autorskiego w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej. A ponieważ ma o czym opowiadać, nie ograniczył się tylko do poezji, dzieląc się ze słuchaczami choćby tragicznymi losami swej rodziny podczas II wojny światowej, które również spisał w dwóch tomach wspomnień. – To dlatego jestem pacyfistą i wiele moich wierszy ma antywojenną i humanistyczną wymowę – podkreślał Romuald Sinoff.

Ministerstwo Kultury dołoży się do remontu Filharmonii

Foto: Ministerstwo Kultury dołoży się do remontu Filh...
cz pon, 25 lutego 2019 08:55

1,2 mln zł w tym roku i 2 mln zł w przyszłym roku ma otrzymać Łomża z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dokończenie przeciągającego się od pięciu lat remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na siedzibę Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego. Od ubiegłego roku Ministerstwo jest współprowadzącym łomżyńską Filharmonię, a ukończenie prac w jej siedzibie potrzeba co najmniej 14 mln zł.

Góralski karnawał w Drozdowie

Foto: Góralski karnawał w Drozdowie
cz pon, 25 lutego 2019 08:12

Skrzypek Mariusz Monczak był bohaterem kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wybitny wirtuoz zaprezentował klasyczne utwory inspirowane muzyką góralską z różnych stron świata, od polskiej do kanadyjskiej, bowiem z pochodzenia jest góralem, a w Kanadzie spędził wiele lat. Zagrał też w duecie z utalentowanym synem, 13-letnim Mikołajem, a hołdem dla Witolda Lutosławskiego, patrona organizującej ten kameralny cykl łomżyńskiej Filharmonii, było wykonanie „Recitativo e arioso” na skrzypce i fortepian. – 7. lutego, akurat w 25 rocznicę śmierci pana Lutosławskiego, graliśmy koncert muzyki polskiej w Szwajcarii i też dedykowałem mu ten utwór – mówi Mariusz Monczak dodając, że miał okazję poznać wielkiego kompozytora i było to dla niego wyjątkowe przeżycie.

Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”

Foto: Łomżyńska drużyna na „Radość spod kapelusza”
mm nie, 24 lutego 2019 09:56

14. młodych recytatorów i wokalistów z Łomży i jej okolic zakwalifikowało się do finału XIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jak ocenia jury eliminacji miejskich co najmniej kilkoro z nich ma spore szanse na nagrody w ogólnopolskim finale, w którym będą rywalizować z uczestnikami z całego kraju. Finał konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę 2. marca w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II, oczywiście pod patronatem najsłynniejszej łomżynianki Hanki Bielickiej – mistrzyni satyrycznego monologu i królowej polskiej sceny.

Kabaret współczesnego świata Teatru Aktywnego

Foto: Kabaret współczesnego świata Teatru Aktywnego
cz pt, 22 lutego 2019 08:25

Jak czują się młodzi ludzie we współczesnym świecie? Czy faktycznie wszystkim odpowiada rozpasany konsumpcjonizm, masowa kultura niskich lotów, pęd ku iluzorycznej karierze i wyścig szczurów, zanik uczuć i relacji rodzinnych, topione w alkoholu i zagłuszane narkotykami? Udaną próbą odpowiedzi na powyższe i wiele innych pytań jest najnowszy spektakl „Kabaret?” Grupy do zadań specjalnych Teatru Aktywnego z Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jestem autorem koncepcji tego spektaklu, ale powstawał on w ten sposób, że robiliśmy różne etiudy, które aktorzy też sobie wymyślali, albo ja proponowałam do nich tematy – mówi Joanna Klama, reżyser i opiekunka grupy. – Później wybrałam spośród nich kilka najciekawszych i z tego skompilowaliśmy przedstawienie o tym, jak widzimy świat.

Smutna wiewiórka i wesoły jazz

Foto: Smutna wiewiórka i wesoły jazz
cz śr, 20 lutego 2019 08:32

Bipolar Order to zespół jazzowy jedyny w swoim rodzaju. Istnieje od niespełna roku, nie wydał jeszcze ani jednej płyty, ale ma już tyle utworów, że spokojnie może grać dwugodzinne koncerty. W dodatku młodzi muzycy nie posiłkują się standardami, wykonując wyłącznie własne kompozycje, w których, jak podkreślają, każdy z instrumentów traktowany jest równorzędnie, co podkreśla jedność i spójność wykonywanej muzyki. O tym, jak porywająco brzmi to na żywo można było przekonać się we wtorkowy wieczór w MDK-DŚT, gdzie też dwa najnowsze utwory Bipolar Order miały swą koncertową premierę.

Tancerze z Łomży na podium w Białymstoku

Foto: Tancerze z Łomży na podium w Białymstoku
cz wt, 19 lutego 2019 08:30

Drugie miejsce formacja B.K.Team, w kategorii Street dance powyżej 6 lat, a trzecie miejsce formacja Homies Crew, w kategorii Street dance 12-15 lat. To osiągnięcia tancerzy ze Studia Tańca B.K.Step Marka Kisiela podczas weekendowego Karnawał Dance Fest w Białymstoku.

Zapachy historii Łomży

Foto: Zapachy historii Łomży
cz wt, 19 lutego 2019 08:14

– Żeby ta książka mogła powstać przemaszerowałem całą Łomżę – mówi kapucyn Jan Bońkowski. – Bywało, że w jednym miejscu byłem trzy - cztery razy, bo światło było nie takie, albo coś innego nie pasowało. Ale zawziąłem się i dopiąłem swego! Efekt wytrwałości wielkiego pasjonata lokalnej historii to publikacja „Zapachy historii Łomży. Pomniki i kapliczki”, przybliżająca ponad 60 pomników, tablic pamiątkowych, krzyży, kapliczek i figur świętych z terenu Łomży. O niektórych z nich nie wiedzieli nawet rdzenni i wiekowi już mieszkańcy miasta, uczestnicy cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wymierne efekty koncertów dla Pawła

Foto: Wymierne efekty koncertów dla Pawła
cz pon, 18 lutego 2019 08:10

Ponad pięć tysięcy złotych udało się zebrać podczas dwudniowej imprezy charytatywnej na rzecz Pawła Śliża. Niepełnosprawny muzyk zbiera na operację, która zahamuje postępy niedowładu nóg. W Garage Grill & Bar zagrało dla niego aż osiem łomżyńskich i ostrołęckich zespołów, nie brakowało też zaskakujących występów gościnnych i spontanicznych jamów. – Jestem wzruszony i szczęśliwy – mówi Paweł Śliż. – To też duży stres, bo to impreza tylko dla mnie – nie spodziewałem się, że tak to się rozwinie, że aż tyle ludzi zechce mi pomóc i wszystkim bardzo dziękuję!

Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej

Foto: Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej
cz pon, 18 lutego 2019 08:03

Jacek Herman-Iżycki jest pierwszym Polakiem, który pokonał Saharę na rowerze. Jego afrykańska podróż w roku 1980 nie skończyła się na tym wyczynie, bo dotarł też choćby do Sudanu, Ugandy i Egiptu. Podróżował tak przez 11 miesięcy, ciągle fotografując. Dzięki temu wydał po latach książkę „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej” i przygotował wystawę, która trafiła też do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – To było spełnienie moich marzeń i podróż życia, do której szykowałem się trzy lata od 1976 roku, kiedy byłem po raz pierwszy na Czarnym Lądzie – mówi Jacek Herman-Iżycki. – Byłem wtedy zapalonym turystą rowerowym i kiedy zobaczyłem tę czarną Afrykę, to stwierdziłem, że jest to wspaniałe miejsce do jeżdżenia na rowerze!

Wystawa doroczna Nurtu

Foto: Wystawa doroczna Nurtu
mm so, 16 lutego 2019 11:56

Podsumowującą miniony rok twórczy wystawę Klubu Fotografii Nurt otwarto w Galerii Pod Arkadami. – 12 miesięcy przeminęło i jak się okazuje wszyscy koledzy fotografowali przez ten czas – mówi Zbigniew Ciborowski. – Te prace pokazują też zmiany, bo jak przyjrzymy się, to niektórzy zostali przy swoich tematach, szczególnie pejzażowych, a niektórzy przerzucili się na inne obszary działalności fotograficznej, co dowodzi, że dojrzewają i rozwijają się, bo jakość fotografii poprawia się w miarę rozwoju artystycznego. Niestety część zdjęć pokazanych na wystawie dowodzi czegoś zupełnie innego...

Muzyczne walentynki na poważnie i na wesoło

Foto: Muzyczne walentynki na poważnie i na wesoło
cz pt, 15 lutego 2019 08:23

Nadkomplet publiczności obchodził święto zakochanych podczas koncertu Filharmonii Kameralnej. Jego gwiazdą była, uwielbiana nie tylko w Łomży, sopranistka Grażyna Brodzińska, towarzyszył jej utalentowany tenor Krzysztof Zimny, a dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. – Mamy dziś walentynki, więc przede wszystkim śpiewamy o miłości – mówi Grażyna Brodzińska. – Co prawda walentynki powinny być przez cały rok, ale skoro jest jeden dzień, taki najważniejszy, to właśnie dziś śpiewamy o miłości, ale i o zdradzie – generalnie o uczuciach i ich różnych aspektach.

Obrazki z życiorysu i poezjowania Cioci Grażynki

Foto: Obrazki z życiorysu i poezjowania Cioci Grażynki
cz pt, 15 lutego 2019 08:22

Na co dzień uczy języka polskiego i dobrze się w roli sprawuje, zbierając zacne recenzje od swoich uczniów. Czasem wyrusza autobusem i pociągiem w podróż do miasta Wałbrzycha, z którego 45 lat temu została wyrwana jako 15-latka, gdy rodzice zmieniali pracę i miejsce zamieszkania na Łomżę. Jest zakochana w mieście dzieciństwa, gdzie „ziemia leży odłogiem. Poorane biedaszybami pola czekają na inwestorów”. Czym są biedaszyby, co zakochani robią w zamkniętym od lat Kinie Zorza i jak przeżyć nudy lekcji ojczystej literatury – Ciocia Grażynka opowiadała w Klubie Wojskowym.

„Duchowość pogranicza” Tadeusza Żaczka

Foto: „Duchowość pogranicza” Tadeusza Żaczka
cz cz, 14 lutego 2019 08:14

– Od 35 lat fotografuję wiarę, głównie prawosławie – mówi artysta fotograf Tadeusz Żaczek. – Skupiam się na relacji człowiek-wiara, interesuje mnie reakcja człowieka na jej przeżywanie, na kontakt z Bogiem. Dlatego w 2009 roku wymyśliłem, żeby na tym terenie gdzie mieszkam, na tzw. Polesiu Lubelskim, gdzie wielokulturowość jest bardzo widoczna, a w obrębie 10-15 kilometrów mamy wszystkie możliwe wiary, bo są: katolicy, prawosławni, muzułmanie,Tatarzy, a do tego judaiki, pozostałości żydowskie, zorganizować plener fotograficzny, ukazujący wiarę tego regionu. Jedną z poplenerowych wystaw zbiorowych „Duchowość Pogranicza VI” otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, a Tadeusz Żaczek spotkał się też z uczniami szkoły.

Charytatywne koncerty dla Pawła

Foto: Charytatywne koncerty dla Pawła
cz śr, 13 lutego 2019 13:30

Muzyk łomżyńskich zespołów Paweł Śliż zbiera na operację, która zahamuje postępy niedowładu nóg, dzięki czemu będzie mógł poruszać się sprawniej. Poza trwającą zbiórką w internecie odbędzie się też specjalny koncert, podczas którego można będzie wesprzeć tego zdolnego gitarzystę i basistę. W Garage Grill & Bar w piątek oraz w sobotę rocka, bluesa i country zagra aż osiem zespołów. Wstęp jest wolny, ale przy scenie będzie znajdować się puszka na dobrowolne datki. – Pomagać potrzebującym trzeba zawsze, jeśli tylko leży to w zasięgu naszych realnych możliwości – mówi Jan „Yaniu” Górski, zapowiadając dwa dni świetnych koncertów w szczytnym celu.

Kwietne ogrody wszechświata Elżbiety Laskowskiej

Foto: Kwietne ogrody wszechświata Elżbiety Laskowskiej
cz śr, 13 lutego 2019 08:26

Pięknem przyrody była zauroczona od dziecka i już wtedy przejawiała zdolności plastyczne. Nigdy jednak nie kształciła się w tym kierunku, ale teraz nadrabia stracony czas. I to bardzo skutecznie, co potwierdziła jej debiutancka wystawa w Galerii N. Łomżynianka z wyboru Elżbieta Laskowska zaprezentowała efektowne martwe natury z kwiatami w roli głównej. – Kwiaty są moją pasją i największą inspiracją – mówi Elżbieta Laskowska. – Uwielbiam kwiaty w ogródku, ale nie lubię ich zrywać, a przeniesione na płótno pozostają z nami na zawsze!

Studio eMDeK i The BL Blues Band dla Adama Bidasa

Foto: Studio eMDeK i The BL Blues Band dla Adama Bidasa
cz pon, 11 lutego 2019 11:04

Zaskoczony i wzruszony był Adam Bidas, sandomierski społecznik z groźnym guzem na wątrobie, dla którego łomżyńscy artyści i Jednostka Strzelecka 1012 Łomża zorganizowali koncert, wystawy broni i sprzętu oraz pokazy współpracy policjantów i ratowników podczas zatrzymania samochodu z niebezpiecznymi przestępcami. W trakcie występu w „starej” auli PWSIiP muzycy połączyli się komórkowo z czekającym na termoablację guza chorym kolegą: dziękował łomżyniakom i gościom za zaangażowanie w ratowanie jego zdrowia... Pilna operacja usunięcia nowotworu kosztuje 30 tys. zł; z NFZ byłaby możliwa za rok. Strzelcy z artystami z Łomży uznali, że nie ma czasu na czekanie.

Beatrock w pubie „Pod ratuszem”

Foto: Beatrock w pubie „Pod ratuszem”
cz nie, 10 lutego 2019 11:40

– Jestem dumny z tego, że stworzyliśmy płytę napisaną do poezji zupełnie inaczej, bo mamy sygnały od ludzi, że pokazaliśmy to w całkowicie inny sposób – mówi Bartas Szymoniak. – Jeśli ktoś nas nie znał, mógł spodziewać się poezji śpiewanej, a potem było zaskoczenie, ale na plus! Tak też było w piątkowy wieczór w pubie „Pod ratuszem”, gdzie znany ze Sztywnego Pala Azji wokalista zaprezentował jedyny w swoim rodzaju koncert – większość muzyki tworzył głosem i zapętlał w looperze, a śpiewał ponadczasowe teksty Słonimskiego, Baczyńskiego i Gajcego. Zabrzmiał też utwór dla artysty szczególny, uwielbiany również przez słuchaczy: „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, hołd Bartasa i Michała Parzymięso dla Bogdana Łyszkiewicza.

„Szansa na Sukces” powraca na antenę

Foto: „Szansa na Sukces” powraca na antenę
cz pt, 08 lutego 2019 08:41

„Szansy na sukces” nie trzeba reklamować. To pierwszy program w polskiej telewizji, w którym śpiewać mógł każdy. Prowadził go Wojciech Mann, a dzięki niemu na polskie scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Justyna Steczkowska, Kasia Stankiewicz czy Joanna Kulig. Teraz po kilku latach przerwy program ma wrócić w nowej odsłonie, by znów dać szansę wszystkim, dla których śpiewanie to wielka radość. - Może w Łomży znajdą się wokaliści, którzy zechcą zaprezentować swój talent – mówi Aneta Mateńko z programu SnS zapraszają na casting. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

Meandry szukają i zapraszają

Foto: Meandry szukają i zapraszają
cz pon, 04 lutego 2019 09:32

To już piąty rok działalności Projektu Artystycznego Meandry. Zespół organizuje nabór do grupy początkującej i zaprasza na swoje zajęcia osoby, które chcą tańczyć. Nie trzeba mieć partnera ani partnerki. - Tematem przewodnim jest taniec ludowy, a my tworzymy grupę taneczną, w której każdy partner może tańczyć z każdą partnerką. Szukamy osób, które czują rytm. Z mniejszym i większym doświadczeniem – podkreśla Irmina Gosk, która prowadzi zajęcia taneczne.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę