Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 05 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Miłe sercu pamiątki z „Łomży kolorowej” Pana Gwizdona

Foto: Miłe sercu pamiątki z „Łomży kolorowej” Pana Gw...
cz wt, 09 lipca 2019 15:39

Łomżyński plastyk i fotograf Grzegorz Gwizdon przygotował kolejne wydawnictwo, w którym na 16 kartach przedstawia miasto rodzinne w pastelowych, pozytywnych i optymistycznych barwach. „Łomża kolorowa” to właśnie wydana teczka ilustracji, przedstawiających w konwencji graficzno-akwarelowej znane łomżyniakom miejsca, na które popatrzą z nostalgią nie tylko mieszkający w słonecznym mieście pod błękitnym niebem, ale i do niego powracający z bliskich i odległych stron.

Moniuszkowski koncert w Drozdowie

Foto: Moniuszkowski koncert w Drozdowie
cz pon, 08 lipca 2019 08:10

– Stanisław Moniuszko cały czas jest kompozytorem w Polsce niedocenianym – mówi Wojciech Dyngosz. – Gdyby urodził się Czechem jego „Halka“ byłaby grana na całym świecie! – Dlatego ustanowienie Roku Moniuszkowskiego bardzo nas cieszy, bo pozwala pośpiewać więcej jego utworów – dodaje Monika Litwin-Dyngosz. Artyści z Bydgoszczy, wraz z pianistką Małgorzatą Marczyk, wykonali w drozdowskim dworku zarówno te najpopularniejsze, jak i mniej znane pieśni twórcy polskiej opery narodowej. Przypomnieli też piękne utwory jego ucznia Zygmunta Noskowskiego, wszystko to w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Festiwalowa gala w Drozdowie

Foto: Festiwalowa gala w Drozdowie
cz pon, 08 lipca 2019 08:02

Pianistka Małgorzata Marczyk porywającym wykonaniem „Preludium deszczowego“ Chopina skutecznie rozpędziła chmury, dzięki czemu koncert finałowy XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża odbył się bez przeszkód. W tak zwanej „Wielkiej gali w pałacu“ wzięło udział 15. wykonawców, w tym pięcioro instrumentalistów. Świetnie zaprezentowały się lokalne młode talenty, wokalistka Paulina Porowska oraz skrzypaczka Inga Wawrzynkowska. Z przyjezdnych śpiewaków najefektowniej wypadli: Monika Litwin-Dyngosz, Agnieszka Skawińska, Wojciech Dyngosz, festiwalowe obajwienie Sylwester Targosz-Szalonek oraz Koreanka YeYoung Sohn, dzięki obecności której można mówić o festiwalu, że był międzynarodowy.

Przeboje na letni czas

Foto: Przeboje na letni czas
mm so, 06 lipca 2019 10:43

Magiczne dźwięki klarnetu Andrzeja Wojciechowskiego, grającego wśród publiczności znany wszystkim temat George'a Gershwina, rozpoczęły piątkowy koncert „Summertime“ podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Jest lato, stąd taki program!– mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Wczoraj była opera, a dzisiaj mamy bardzo rozrywkowy, światowy repertuar z różnych form, od opery do rozrywki. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości zaprezentowało go czworo instrumentalistów i czworo śpiewaków, w tym ulubieniec publiczności bas Dariusz Wójcik oraz pierwszy raz występujący w Łomży znakomity tenor Sylwester Targosz-Szalonek.

Opera w kinie

Foto: Opera w kinie
cz pt, 05 lipca 2019 08:45

– Chciałoby się pokazać operę na żywo, ale tu ilość wykonawców przewyższa nasze możliwości finansowe – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Nie wyobrażałem sobie jednak festiwalu w Roku Moniuszkowskim bez opery tego wielkiego kompozytora, stąd kinowy pokaz „Hrabiny“, dotąd w Łomży nie wystawianej! Projekcja „Hrabina“ Stanisława Moniuszki odbyła się w kinie „Millenium” jako impreza towarzysząca tegorocznemu festiwalowi. Biletowany seans nie zapełnił kinowej sali na 216 miejsc.

Koncert na głos i organy

Foto: Koncert na głos i organy
cz cz, 04 lipca 2019 08:24

Trwa koncertowy maraton XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. W środę odbyły się koncerty w Augustowie, Rajgrodzie i Łomży. W katedrze św. Michała Archanioła mezzosporanistka Magdalena Cornelius i organista Patryk Podwojski zaprezentowali repertuar wokalno-instrumentalny, złożony z organowych arcydzieł oraz pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina. – Po raz pierwszy graliśmy dziś wspólny koncert – mówi Patryk Podwojski. – Wczoraj mieliśmy próbę, poznawaliśmy się nawzajem i okazało się, że świetnie się dogadujemy!

Nie zawsze zimny drań Dariusza Wójcika

Foto: Nie zawsze zimny drań Dariusza Wójcika
cz śr, 03 lipca 2019 09:28

Nadkomplet widzów oklaskiwał Dariusza Wójcika, główną gwiazdę wtorkowego koncertu w ramach XXVI Międzynarodowo Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na program „Zimny drań“ złożyły się same międzywojenne szlagiery, a oprócz ulubieńca festiwalowej publiczności śpiewała je Agnieszka Skawińska, której w występie nie przeszkadzała zaawansowana ciąża. Solistom towarzyszyli wyśmienici muzycy pod kierunkiem pianisty Michała Kalety oraz młodzi tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

Jak Gabor Lörinczy uwiecznił Biskupa Stefanka

Foto: Jak Gabor Lörinczy uwiecznił Biskupa Stefanka
mm pon, 01 lipca 2019 17:47

Arcybiskup Karol Wojtyła miał swojego fotografa Adama Bujaka, Jan Paweł II miał Arturo Mari, a biskup Stanisław Stefanek ma Gabora Lörinczy'ego. Fotoreporter od początku posługi biskupiej w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej towarzyszy z aparatem najważniejszemu purpuratowi. Owocem 22-letniej przyjaźni stał się album fotograficzny „+ Stanisław TChr”, wydany z okazji 60-lecia święceń kapłańskich hierarchy. - Biskup Stefanek ma piękną cechę: wyobraźnię artystyczną, dynamiczne gesty, żywą mimikę oraz poczucie humoru – opowiada o bohaterze Jubilacie Gabor Lörinczy (lat 76), fotoreporter od zawsze związany z wydarzeniami w Łomży, w miastach i wsiach Doliny Narwi i Kurpiowszczyzny. - Mam we krwi dokumentowanie zdarzeń z życia, miejsc i ludzi całej diecezji.

Od Moniuszki do German na festiwalu Drozdowo-Łomża

Foto: Od Moniuszki do German na festiwalu  Drozdowo-Ł...
cz pon, 01 lipca 2019 07:46

Niedzielny koncert muzyki polskiej oficjalnie rozpoczął XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Podczas tych naszych koncertów w żadnym razie nie możemy ominąć Drozdowa, bo to stolica naszego festiwalu i miejsce w którym przed 26. laty wszystko się zaczęło! – podkreśla Jacek Szymański, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. W salonie dawnego dworku Lutosławskich zabrzmiały w roku mu poświęconym pieśni i utwory instrumentalne Stanisława Moniuszki, dopełnione dziełami innych polskich kompozytorów. Wieczorem w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego Joanna Nawrot zaśpiewała ponadczasowe przeboje Anny German, a jako pierwsza wystąpiła utalentowana łomżynianka Paulina Porowska.

Koncert dwóch wirtuozów w katedrze

Foto: Koncert dwóch wirtuozów w katedrze
cz nie, 30 czerwca 2019 19:56

Organista łomżyńskiej katedry Robert Kulesza zachwycił publiczność sobotniego koncertu „Od Bacha do współczesności“ podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Mam ogromną satysfakcję i było mi bardzo miło wystąpić na swoim podwórku – mówi Robert Kulesza. – Było to też dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie, bo po raz pierwszy w życiu grałem koncert w miejscu, gdzie służę na co dzień. W pierwszej części koncertu wystąpił bardzo utalentowany Sebastian Kuczyński z Suwałk, 22-latek łączący studia w Polsce i w Niemczech z posadą organisty parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie. 

Cudowna Warmia Andrzeja Waszczuka

Foto: Cudowna Warmia  Andrzeja Waszczuka
cz so, 29 czerwca 2019 10:54

Andrzej Waszczuk pochodzi z Kwiecewa, ornitologicznej perły Warmii i Mazur, a mieszka w pobliskim Dobrym Mieście. Jedną z jego wielu artystycznych pasji jest fotografia. Potrafi spędzić kilka dni i nocy z rzędu na bezkrwawych łowach, nierzadko na wyciągnięcie ręki od fotografowanych ptaków. Uwielbia też tamtejsze pejzaże, a efekty kilkunastu lat wytężonej pracy podsumował wystawą „100 widoków Warmii“, prezentowaną już w kilku krajach Europy, a teraz w Muzeum Przyrody w Drozdowie. – Większość tych zdjęć, bo około 90%, nie ma nic wspólnego z fotografią cyfrową – podkreśla Andrzej Waszczuk. – Ludzie oglądają tę wystawę i mówią: photoshop, photosphop, ale kiedy robiłem te zdjęcia, to go nie miałem – nie miałem nawet aparatu cyfrowego, tylko analogowego Pentaxa 6x7, średni format!

Organowa inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża

Foto: Organowa inauguracja festiwalu Drozdowo-Łomża
cz so, 29 czerwca 2019 10:47

Recital organowy Patryka Podwojskiego i Mateusza Rzewuskiego rozpoczął łomżyńską odsłonę XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Młodzi wirtuozi podzielili się podczas koncertu w kościele Krzyża Świętego rolami: Mateusz Rzewuski wykonał klasyczny repertuar, z utworami wielkiego Jana Sebastiana Bacha na czele. Patryk Podwojski zagrał cztery improwizacje, wywiedzione z religijnych pieśni i klasycznych tematów organowych. – To muzyka, która koi duszę, muzyka wielkich kompozytorów epoki baroku i romantyzmu! – podkreślał prowadzący koncert Dariusz Wójcik.

Artystyczny happening w Parku

Foto: Artystyczny happening w Parku
cz cz, 27 czerwca 2019 07:25

Kolorowo, gwarnie i wesoło zrobiło się w środowe popołudnie w Parku Jana Pawła II. Stało się tak dzięki akcji „Hura Kultura!“ Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, promującego swe kulturalne inicjatywy i zapraszającego mieszkańców do aktywnego w nich udziału. – Ta akcja ma szersze podłoże, bo okazuje się, że po 40 latach nie wszyscy w Łomży wiedzą, gdzie jest miejski dom kultury! – mówi jego dyrektor Krzysztof Zemło. Dlatego na koniec barwny korowód przeszedł ulicami miasta aż do siedziby MDK przy ulicy Wojska Polskiego 3, a na pobliskim trawniku wyrosły kolorowe litery, składające się na hasło happeningowej akcji.

Festiwal Drozdowo-Łomża startuje w najbliższy weekend

Foto: Festiwal Drozdowo-Łomża startuje w najbliższy w...
cz pon, 24 czerwca 2019 13:58

Koncert przedwojennych przebojów filmowych w wykonaniu Dariusza Wójcika, recital organisty łomżyńskiej katedry Roberta Kuleszy oraz koncert „Wiwat Pan Moniuszko“ z udziałem Moniki Litwin-Dyngosz, Wojciecha Dyngosza i pianistki z Zambrowa Małgorzaty Marczyk to najciekawsze punkty programu rozpoczynającego się w najbliższy czwartek XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Przygotowaliśmy aż 20 punktów programu! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu, zapraszając na koncerty, recitale, kinowy pokaz „Hrabiny“ Moniuszki oraz festiwalową galę na finał imprezy.

Hanka Bielicka poetki z Wieliczki

Foto: Hanka Bielicka poetki z Wieliczki
cz pon, 24 czerwca 2019 07:42

Anna Piliszewska z Wieliczki zwyciężyła w XX Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Zwycięstwa nie spodziewałam się w żadnym procencie – mówi Anna Piliszewska, dodając, że wiersz „Hanka“ wysłała wcześniej na Konkurs Poetycki im. Jana Kulki., ale tam się nie spodobał. Drugie miejsce zdobyła Irena Słonimska z Białegostoku, wyróżniono Urszulę Krajewską-Szeligowską z Krajewa Białego i Reginę Świtoń z Knyszyna, która została też laureatką nagrody publiczności. Na jubileuszowy konkurs napłynęły 43 wiersze, z których do finału wybrano 12. – Cieszę się, że ten konkurs przetrwał i przez 20 lat odbywały się jego kolejne wydania – podkreślała jego inicjatorka Wiesława Czartoryska.

Łomżyńska wystawa matki i córki

Foto: Łomżyńska wystawa matki i córki
cz pt, 21 czerwca 2019 08:33

Wystawę prac matki Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i córki Igi Kazimiery Kalkowskiej prezentuje Galeria Sztuki Współczesnej. To bardzo osobiste martwe natury i oryginalne tkaniny o przestrzennych strukturach. – Miałam przyjemność tutaj być trzy lata temu przy okazji wystawy męża i zakochałam się w tym miejscu i w tych ludziach, którzy są tak przemili – mówi Anna Bereźnicka-Kalkowska. – Zamarzyła mi się więc tutaj wystawa i dzisiaj ją otwieramy, a jest to moja pierwsza wspólna wystawa z córką!

Summertime młodych wokalistów z ROK-u

Foto: Summertime młodych wokalistów z ROK-u
cz cz, 20 czerwca 2019 10:40

Dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury podsumowały zakończenie roku szkolnego specjalnym koncertem. – Już od kilku lat staramy się, żeby podsumowanie minionego sezonu odbywało się w naszym domu kultury, w tym miejscu, w którym na co dzień się spotykamy – mówi instruktorka Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – W tym roku przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany koncert z udziałem prawie wszystkich osób biorących udział w zajęciach wokalnych: od 6-latków do maturzystów. Byli wśród nich również zwycięzcy licznych konkursów ogólnopolskich, wojewódzkich czy regionalnych, między innymi Damian Śliwiński, Laura Narolewska i Kacper Żmuda, śpiewający na poważnie zaledwie od ośmiu miesięcy.

Ogólnopolski sukces łomżynianki Anny Domalewskiej

Foto: Ogólnopolski sukces łomżynianki Anny Domalewskiej
cz wt, 18 czerwca 2019 08:14

Anna Domalewska, pochodząca z Łomży aktorka kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, otrzymała nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza ubiegłego roku w Polsce. – Ta nagroda była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo byłam już do niej nominowana dwa poprzednie lata z rzędu – mówi Anna Domalewska. – Wydawało mi się więc, że to wszystko co mogę tu osiągnąć – jest się nominowanym i tyle. Ale w tym roku dyrektor bardzo naciskał, żebym pojechała na rozdanie tych nagród podczas Światowego Dnia Lalkarstwa w warszawskim Instytucie Teatralnym i okazało się, że zostałam nagrodzona!

Kurpiowscy artyści

Foto: Kurpiowscy artyści
cz pon, 17 czerwca 2019 15:39

Ponad 70 wykonawców indywidualnych, par i zespołów brało udział w tegorocznych Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. te odbywały się w niedzielę w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Występy kurpiowskich artystów obserwowało setki widzów, a oceniało trzyosobowe jury, które pomiędzy najlepszych rozdzieliło nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Bogumiłę i Marka Olbryś.

Wojskowy chór zaśpiewał w Krzyżu

Foto: Wojskowy chór zaśpiewał  w Krzyżu
cz pon, 17 czerwca 2019 08:15

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną sumę w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach zaśpiewali już regularny koncert, na którego program złożyły się pieśni religijne, wojskowe i patriotyczne, ukazujące dzieje Polski od średniowiecza do czasów współczesnych. – Dziękujemy za ten przepiękny koncert! – mówił ks. Andrzej Godlewski, podkreślając też ogromne zasługi w jego organizacji podpułkownika Ryszarda Matuszewskiego, kierownika Klubu Wojskowego.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę