piątek, 15 listopada 2019 napisz DONOS@

Łomżyńska płyta Filharmonii Kameralnej

Foto: Łomżyńska płyta Filharmonii Kameralnej
cz pon, 07 stycznia 2019 08:36

Ukazała się kolejna płyta orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. – „Łomża Chamber Players” to płyta dla nas wyjątkowa, nagrana z okazji jubileuszu 40-lecia orkiestry oraz 600-lecia nadania Łomży praw miejskich – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej. – Dlatego po raz pierwszy w takiej ilości zaistnieli tu jako soliści znakomici muzycy orkiestry, a ponadto zaprosiliśmy słynnych w świecie łomżyniaków, Jacka Szymańskiego i Kornela Wolaka. Poza bardzo różnorodnymi utworami z kręgu muzyki poważnej i filmowej swą płytową premierę ma tu „Życie nasze”, napisane przez pochodzącą z Łomży kompozytorkę Marię Pokrzywińską oraz poetę z Drozdowa Henryka Gałę, zaśpiewane przez Jacka Szymańskiego.

Rodzinne kolędowanie z Rafałem Songanem

Foto: Rodzinne kolędowanie z Rafałem Songanem
cz pon, 07 stycznia 2019 08:14

Koncert Rafała i Macieja Songanów w kościele Krzyża Świętego zakończył obchody tegorocznego święta Trzech Króli w Łomży. Uwielbiany przez łomżyńską publiczność baryton, gwiazda niedawnego koncertu sylwestrowego Filharmonii Kameralnej oraz jego utalentowany syn nie byli jedynymi wykonawcami kolędowego koncertu. Na bis dołączyła do nich Beata Songan, wcześniej zaś wystąpili: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej, prowadzony przez Katarzynę Szmitko parafialny chór Spes Unica oraz sam proboszcz Andrzej Godlewski, który zaśpiewał w duecie z Rafałem Songanem.

Fotograficzne wspomnienie Wojtka Surawskiego

Foto: Fotograficzne wspomnienie Wojtka Surawskiego
mm so, 05 stycznia 2019 12:19

Unikalne zdjęcia z lat 70. i 80., autorstwa zmarłego w roku ubiegłym Wojtka Surawskiego, złożyły się na wystawę „Wspomnienie. Wojtek Surawski – fotograf 1958-2018” w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. To jedyny w swoim rodzaju dokument, pokazujący Łomżę i jej okolicę sprzed lat, niuanse ówczesnego życia, szarą, kolejkową rzeczywistość, ale i chwile radości. – To co udało się tu pokazać daje wyobrażenie o ogromnym potencjale Wojtka, bo był znakomitym fotoreporterem i utrwalił ówczesną rzeczywistość! – podkreśla kierownik galerii Przemysław Karwowski.

Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną

Foto: Meksykański sylwester z Filharmonią Kameralną
mm wt, 01 stycznia 2019 19:16

Nadkomplet publiczności spędził sylwestrowy wieczór z łomżyńskimi filharmonikami i piękną muzyką. Do świata klasyki, opery, operetki i musicalu zabrali słuchaczy nie tylko wyśmienici instrumentaliści pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, ale też zaproszeni goście: uwielbiany w Łomży baryton Rafał Songan oraz sopranistka z Meksyku Alejandrina Vázquez Ramirez. Stąd w programie koncertu wiele utworów meksykańskich, ze słynnym „Bésame mucho” na czele, a do tego niespodzianek, bo tylko na tym jedynym w roku koncercie sekcja dęta może nieoczekiwanie zaśpiewać, dyrygent zostać porwany do tańca, a solista wyjawić swe największe marzenie.

Łomżyńska kultura w roku jubileuszu

Foto: Łomżyńska kultura w roku jubileuszu
cz pon, 31 grudnia 2018 13:07

Obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich miały ogromny wpływ na ilość i jakość wydarzeń kulturalnych w mijającym roku. Nie brakowało wśród nich zarówno spektakularnych występów plenerowych w tym Perfectu, Juli czy Pięknych i Młodych, jak też bardziej kameralnych, jak koncert muzyki polskiej orkiestry Filharmonii Kameralnej. Również Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało na jubileusz dwie arcyciekawe wystawy dotyczące Łomży; wpisały się weń także międzynarodowe festiwale: teatralny Walizka oraz muzyczne, Novum Jazz Festival oraz Sacrum et Musica. Dzięki sukcesom młodych tancerzy, wokalistów i instrumentalistów Łomża mogła zaistnieć w Polsce, Europie i Świecie.

Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy

Foto: Paweł Śliż potrzebuje naszej pomocy
cz pon, 31 grudnia 2018 08:40

Uczestnicy dużych koncertów plenerowych w Łomży i fani lokalnego rocka doskonale kojarzą młodego gitarzystę i basistę. Paweł Śliż gra zawsze na siedząco – nie dla wygody czy z lenistwa, ale z konieczności, bo zmusza go do tego niedowład nóg. Choroba niestety postępuje i jedyną szansą dla utalentowanego muzyka jest operacja w poznańskiej klinice. Potrzebne jest na to 30 tysięcy złotych - kwota zawrotna dla niepełnosprawnej osoby. – Po badaniach okazało się, że nikt nie da mi gwarancji, że za pięć lat w ogóle będę chodził, nawet tak pochylony jak teraz, więc ta operacja jest moją jedyną szansą! – mówi Paweł Śliż.

Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza

Foto: Koncert kolęd w kościółku na Sienkiewicza
cz pon, 31 grudnia 2018 08:32

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki złożyły się na program kolędowy „Moje łomżyńskie Betlejem” w wykonaniu Zbigniewa Brzezińskiego. Kolędy dopełniły wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a te najbardziej znane utwory publiczność śpiewała z solistą. – Słyszałem jak ludzie włączali się do śpiewania – mówi Zbigniew Brzeziński. – To było bardzo wzruszające i miłe, bo chodziło mi właśnie o coś takiego, żeby tak wspólnie kolędować! Ten sam program wokalista zaprezentuje niebawem podczas koncertów w kraju i za granicą, przygotowuje też swą pierwszą płytę.

Fotograficzne „Załomżenie”

Foto: Fotograficzne „Załomżenie”
mm so, 29 grudnia 2018 11:29

Gabor Lörinczy zdobył I nagrodę w konkursie fotograficznym „Załomżenie”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jury najwyżej oceniło zdjęcie „Cmentarz we mgle” cenionego fotografa, wyróżniło też w kategorii „Łomża dawniej” wykonaną w roku 1967 fotografię jego ojca, znanego i związanego z Łomżą malarza Gyarfasa Jeno Lörinczego. Była ona dotąd niepublikowana, po raz pierwszy została też zaprezentowana publicznie na pokonkursowej wystawie w galerii „Sienkiewicza 8” w siedzibie TPZŁ.

Łomżyński komiks na 600-lecie

Foto: Łomżyński komiks na 600-lecie
cz pt, 21 grudnia 2018 13:46

„600 lat! Łomżyńskie historyjki obrazkowe” to ujęcie historii miasta w komiksowych historyjkach, z udziałem, między innymi Józefa Piłsudskiego czy Hanki Bielickiej, bazujące też na lokalnych podaniach i legendach. Autorami prac są uczestnicy warsztatów komiksowych w pracowni plastycznej MDK-DŚT. – Historie obrazkowe są rzadko wykorzystywane w tak poważnych tematach, a już w wykonaniu dzieci nie przypominam sobie czegoś takiego! – mówi prowadzący warsztaty Patryk Lutrzykowski dodając, że warto przedstawiać lokalną historię widzianą oczami dziecka. Efektowne wydawnictwo to nie jedyny efekt warsztatów, bo w Galerii Bonar MDK-DŚT do połowy stycznia można też oglądać komiksową wystawę.

Muzyczny wieczór kolęd w Drozdowie

Foto: Muzyczny wieczór kolęd w Drozdowie
cz pt, 21 grudnia 2018 08:28

Najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe zabrzmiały w drozdowskim muzeum podczas kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Najstarsze, jak średniowieczną „Adeste Fideles” czy najtrudniejsze, w tym opracowane przez Witolda Lutosławskiego, wykonywały same śpiewaczki: Anna Jeremus-Lewandowska, Martyna Kominiarczuk-Michałowska i Iwona Wall. W tych polskich i powszechnie znanych towarzyszyła im ponad 50-osobowa publiczność. – Specjalnie przygotowałam dwie kolędy w opracowaniu Witolda Lutosławskiego, żeby jego duch ucieszył się, że pielęgnujemy jego twórczość – mówi Anna Jeremus-Lewandowska. – Opracował aż 20 kolęd i pastorałek, wydanych przed laty na płycie. To niełatwa muzyka, bo akompaniament jest tu dość trudny, niełatwa do słuchania, bardzo wymagająca, ale przepiękna!

Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel

Foto: Wielopokoleniowy chór śpiewa gospel
cz pon, 17 grudnia 2018 08:15

Specjalny koncert zakończył ostatnią odsłonę cyklu warsztatów „Scena z Mistrzem”. W MDK-DŚT zaśpiewało blisko 30. wokalistów, od kilkuletnich dzieci do osób dorosłych. Były kolędy, piosenki świąteczne, filmowe i chóralne pieśni gospel, bo to one były podstawą dwudniowych zajęć z Agnieszką Gorączkowską, wokalistką znaną z chóru Trzecia Godzina Dnia i zespołu Mietka Szcześniaka. – Warsztaty były intensywne, ale bardzo przyjemne – mówi Agnieszka Gorączkowska. – Była świetna atmosfera, więc pracowaliśmy, śpiewaliśmy i śmialiśmy się. Te dwa dni pracy uwieńczyliśmy wspólnym koncertem i jestem zachwycona tym co usłyszałam!

Rockowa Stacja Wolność w Łomży

Foto: Rockowa Stacja Wolność w Łomży
cz so, 15 grudnia 2018 13:19

Legenda polskiego punk rocka Farben Lehre ponownie zagrała w Łomży. Tym razem płocka grupa promowała swój najnowszy, bardzo udany album „Stacja Wolność”, dlatego zagrała go praktycznie w całości. – Historia zatoczyła koło i ponownie zaczyna się jasno rysować perspektywa upominania się o podstawowe wartości, takie jak wolność, prawda, szacunek czy tolerancja – mówi wokalista Wojciech Wojda. – Bez dwóch zdań, ten tytuł absolutnie nie jest dziełem przypadku. Energetyczny koncert gwiazdy poprzedził krótki występ zespołu Londyn '70 z Hajnówki, również znanego już łomżyńskiej publiczności.

Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”

Foto: Sensacyjna „Kroniczka kuleskiego plebana”
cz so, 15 grudnia 2018 13:07

Przez blisko 140 lat spoczywała w rękopisie w parafialnym archiwum, by odnalazła ją tam dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. – Czytając opracowania na temat rodu Kuleszów trafiłam na wzmiankę, że w archiwum parafialnym parafii w Kuleszach znajduje się księga napisana w XIX wieku przez księdza Stanisława Jamiołkowskiego. Udało mi się dotrzeć do tej kroniki i została ona przez nas opublikowana, bo to znakomity dokument! - mówi Małgorzata Frąckiewicz. O dziele ks. Jamiołkowskiego, kapłana, ale też erudyty, naukowca i patrioty, mówiła w ramach wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych.

Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże Narodzenie

Foto: Pomysłowe i efektowne szopki i stroiki na Boże ...
mm so, 15 grudnia 2018 11:13

W tej historii bezdomna dziewczyna z dworca może zostać fryzjerką, król – piekarzem, a niewinny pasterz w kamizeli z puszystej wełny, białej jak skrzydła anioła – mechanikiem. Nie wiedzą jeszcze o tym na poddaszu „Staszicówki” widzowie jasełek: uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestników V Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych. - Chrystus przychodzi na świat każdego dnia – mówi cicho Maryja, gdy w przestronnej sali po drugiej stronie korytarza ponad 120 Chrystusków leży na sianku w skromnych albo strojnych szopkach, nad którymi błyszczy Gwiazda Betlejemska. Pięć długich stołów zastawiono gęsto pięknymi ozdobami świątecznymi, jakie będzie można kupić.

Warsztaty i koncert muzyki gospel

Foto: Warsztaty i koncert muzyki gospel
cz cz, 13 grudnia 2018 13:07

– Podczas wcześniejszych edycji „Sceny z Mistrzem” mieliśmy praktycznie wszystkie rodzaje muzyki, od piosenki aktorskiej do musicalu, ale nie wyobrażałam sobie sytuacji, że może zabraknąć wśród nich gospel! – mówi Magda Sinoff, instruktor wokalny MDK-DŚT. W piątek i w sobotę zajęcia w MDK poprowadzi Agnieszka Gorączkowska, wokalistka znana z zespołu gospel Trzecia Godzina Dnia i współpracy z Mietkiem Szcześniakiem, a wszystko zakończy wspólny koncert artystki oraz uczestników warsztatów, w tym 30-osobowego chóru. – Mam nadzieję, że będzie to wspaniały czas i swoiste przedbożonarodzeniowe preludium! – mówi Agnieszka Gorączkowska, zapowiadając ciekawe zajęcia warsztatowe i finałowy koncert.

Poważna wystawa małych artystów

Foto: Poważna wystawa małych artystów
cz cz, 13 grudnia 2018 09:00

Jedyną w swoim rodzaju wystawę prac świątecznych „Choinkę ubrać czas” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Składają się na nią twórcze dokonania dzieci, uczestników prowadzonego w galerii przez artystkę Ivaylę Żivkową autorskiego kursu estetyki i kreatywności. – Nie są to zwykłe zajęcia plastyczne – podkreśla Ivayla Żivkowa. – Naszym celem jest zaszczepienie u dzieci miłości do sztuki, potrzeby tworzenia piękna wokół siebie, żeby później również była obecna w ich życiu! Można już zapisywać dzieci w wieku 5-12 lat na zajęcia kursu zaplanowane od stycznia. W galerii odbywają się również, prowadzone przez Natalię Tułowiecką, autorskie warsztaty dla starszych dzieci i młodzieży „SZTUKAmy”, poświęcone sztuce współczesnej.

Wiersze na 100-lecie niepodległości

Foto: Wiersze na 100-lecie niepodległości
cz wt, 11 grudnia 2018 08:29

– Cały ten rok związany jest ze stuleciem odzyskania niepodległości. Ludzie spontanicznie włączają się w uczczenie tej rocznicy i uznałam, że ja też mogę coś tej naszej kochanej Ojczyźnie z tej okazji ofiarować – swoje wiersze, bo piszę je od dawna – mówi Władysława Ślesicka. Efekt to książka „100 wierszy na 100-lecie niepodległości”, która ukaże się w przyszłym tygodniu. Wybrane z niej oraz najnowsze wiersze autorka przedstawiła uczestnikom cyklicznych spotkań „Lubimy poniedziałki” w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u

Foto: Rozśpiewany jarmark świąteczny w ROK-u
cz pon, 10 grudnia 2018 08:12

Bożonarodzeniowa impreza familijna odbyła się w niedzielę w Regionalnym Ośrodku Kultury. Blisko 70. młodych wokalistów, od przedszkolaków do licealistów, brało udział w VIII Festiwalu piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”, a jednocześnie trwały Mikołajkowe targi twórczości artystycznej. Można było kupić na nich w ogromnym wyborze od 30. wystawców nie tylko świąteczne ozdoby, ale też idealne na prezent artystyczne rękodzieło, od biżuterii do zabawek – wszystko hand made, oryginalne i niepowtarzalne, co doceniali liczni nabywcy.

Konfrontacje twórczych i aktywnych

Foto: Konfrontacje twórczych i aktywnych
mm nie, 09 grudnia 2018 08:21

Teatr Kaprys M z Łap zwyciężył w XXIII Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych. Dalsze miejsca w organizowanej przez MDK-DŚT imprezie zajęły Teatr Mikrus z Suwałk oraz białostocka Grupa Teatralna Na skraju, jury przyznało też siedem indywidualnych nagród aktorskich. Były to pierwsze Konfrontacje w odnowionej formule, z finałowym akcentem w postaci koncertu aktorki Magdaleny Daniel, śpiewającej klasyczne i nowe wiersze z towarzyszeniem DJ-a. Są też plany, że kolejna edycja przeglądu będzie miała już charakter ogólnopolski.

Mikołajkowe przeciąganie struny

Foto: Mikołajkowe przeciąganie struny
cz pt, 07 grudnia 2018 07:49

Muzyczny prezent, dla słuchaczy w każdym wieku, przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej. Na mikołajkowy koncert familijny złożyły się utwory z różnych epok i utrzymane w odmiennych stylach. Dzieci zachwycały się piosenkami z bajek Disneya w wykonaniu sopranistki Marty Książek, starsi podziwiali kunszt orkiestry i wiolonczelistki Joanny Śliwy w koncercie Vivaldiego, a wszystkich zaskoczyły utwory rzadko grane przez orkiestry, np. słynne „Purple Haze” gitarowego wirtuoza Hendrixa. – Jest to urozmaicenie repertuaru i wydaje mi się, że jest to bardzo dobre, zarówno dla publiczności, jak i wykonawców – mówi dyrygent Mariusz Smolij, dodając, że najlepszą okazją do przedstawienia piękna muzyki jest taki właśnie koncert.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
Zobacz także
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę