Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 kwietnia 2020 napisz DONOS@

Wirtuozowski wieczór u Lutosławskich

Foto: Wirtuozowski wieczór u Lutosławskich
cz pt, 10 maja 2019 08:17

Pianistka Marianna Humetska oczarowała publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Lwowianka i absolwentka tamtejszej Akademii Muzycznej, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej współtwórczyni międzynarodowego festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, zagrała kompozycje Chopina i Paderewskiego tak, że ręce same składały się do oklasków, a recital zakończyła utworami ukraińskich kompozytorów Myrosława Skoryka i Anatola Kos-Anatolskiego.

Filharmonia z Łomży Podlaską Marką

Foto: Filharmonia z Łomży Podlaską Marką
cz śr, 08 maja 2019 06:36

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zdobyła nagrodę Podlaskiej Marki Roku w plebiscycie organizowanym przed Urząd Marszałkowski. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorkowy wieczór (7 maja br.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Majowe śpiewanie dla Niepodległej

Foto: Majowe śpiewanie dla Niepodległej
cz pon, 06 maja 2019 08:14

Kilka pokoleń mieszkańców Łomży uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych na Starym Rynku. – Najbardziej bałem się o pogodę – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor organizującego imprezę MDK-DŚT. – Ale zaczęliśmy śpiewać, słoneczko wyszło i okazało się, że ludzie są! Ton temu śpiewaniu nadawali tenor Paweł Krasulak, Chór Kameralny Amici pod kierunkiem Anny Kurowskiej i Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza. – Dzieci są zachwycone i wcale nie chcą iść d domu! – mówi jedna z uczestniczek imprezy, dodając, że „Śpiewajmy dla Niepodległej” to bardzo pożyteczna inicjatywa.

Muzyczna majówka nie tylko z Filharmonią

Foto: Muzyczna majówka nie tylko z Filharmonią
cz pt, 03 maja 2019 20:53

Połączone składy Filharmonii Kameralnej i Grodzieńskiej Capelli zagrały w kościele Krzyża Świętego. Był to koncert nie tylko w ramach łomżyńskich obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale też festiwalu „Wiosna Moniuszkowska”. Dlatego artyści z Polski i Białorusi wykonali wyłącznie utwory Stanisława Moniuszki, a śpiewali je sopranistki Marina Gorowaja i Katarzyna Kułakowska oraz tenor Adam Zdunikowski, dyrygowali zaś Władimir Bormotow i Jan Miłosz Zarzycki. – To koncert ważny i bardzo ciekawy, bo pierwszy raz połączyliśmy siły z polską orkiestrą – mówi Władimir Bormotow. – Moniuszko jest do tego wielkim polskim kompozytorem, ale można też powiedzieć, że rodem z Białorusi, ponieważ tam się urodził i przeżył sporo lat.

Wodny świat nie tylko z makulatury

cz wt, 30 kwietnia 2019 13:35

Uczniowie łomżyńskich szkół: Paulina Bąkowska, Paweł Łada, Karolina Nieciecka i Wiktoria Wasilewska zdobyli nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Makulatura to nie śmieć – woda”. Na organizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkurs wpłynęły 724 prace z całego kraju. Jury doceniło 37 z nich, a na wystawę pokonkursową w Galerii Bonar zakwalifikowało aż 93 prace. – Chcemy, aby uczestnicy mieli na uwadze, że zasoby wody na ziemi ubożeją, w Afryce dzieci umierają z jej braku, a w Polsce też mamy jej niedobory – podkreśla inicjatorka konkursu Anna Bureś, ciesząc się z bardzo wysokiego poziomu wielu prac.

Medale łomżyńskich tancerzy z B.K. Step na Mazurach

Foto: Medale łomżyńskich tancerzy z B.K. Step na Mazu...
cz pon, 29 kwietnia 2019 08:14

Świetnie zaprezentowali się tancerze ze studia Marka Kisiela B.K. Step odnosząc w weekend sukcesy na dwóch tanecznych imprezach na Mazurach. W sobotę w Mrągowie złoto wywalczyła grupa B.K.Team, a następnego dnia w Kętrzynie Natalia Kisiel, reprezentantka tej samej grupy B.K.Team, zdobyła indywidualnie trzecie miejsce.

Tkackie miniatury niczym malowane

Foto: Tkackie miniatury niczym malowane
cz pon, 29 kwietnia 2019 07:55

– Czegoś takiego w łomżyńskim muzeum jeszcze nie było! – podkreślał dyrektor Jerzy Jastrzębski podczas otwarcia wystawy „Baltic Mini Textile Gdynia” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Zaprezentowano w nim kolekcję miniatur tkackich ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni, efekt międzynarodowego konkursu organizowanego od 1993 roku. W Łomży można oglądać 88 niezwykle efektownych prac, nierzadko będących czymś więcej niż tylko tkaniną. – To się w głowie nie mieści, jak to jest zrobione! – ocenia Teresa Matuszelańska, artystka zajmująca się tkaniną artystyczną od wielu lat, odnosząca sukcesy w ogólnopolskich konkursach.

„Śpiewnik domowy” w Drozdowie

Foto: „Śpiewnik domowy” w Drozdowie
cz pon, 29 kwietnia 2019 07:51

– Po polsku nie śpiewa się łatwo, bo to bardzo trudny język, ale starałam się! – mówi Kim Ae Ran. Sopranistka z Korei Południowej wykonała pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza w drozdowskim Muzeum Przyrody. Drugim solistą był, bardzo lubiany w Łomży, tenor Robert Cieśla, a śpiewakom towarzyszyła pianistka Joanna Kacperek. Był to koncert z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”, a zarazem kolejny w ramach festiwalu „Wiosna Moniuszkowska” Filharmonii Kameralnej, zorganizowanego z racji 200-lecia urodzin Roku imienia wybitnego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej.

„A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”

Foto: „A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z hum...
cz so, 27 kwietnia 2019 21:01

Co roku w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży podczas festiwalu Dni Literatury Dziecięcej, który trwa od 2 do 30 kwietnia, odbywają się spotkania z gośćmi promującymi czytelnictwo ph. Co czytali, gdy byli mali, warsztaty, spotkania autorskie oraz konkursy. W dniach 25 i 26 kwietnia odbyła się kolejna edycja przesłuchań konkursu recytatorskiego ph. „A ku ku! Śmiej się do rozpuku! – wiersze z humorem”.

Wiosna, Moniuszko i Malicki

Foto: Wiosna, Moniuszko i Malicki
cz pt, 26 kwietnia 2019 08:00

Uwielbiany przez publiczność pianista-showman Waldemar Malicki był gwiazdą inauguracyjnego koncertu festiwalu „Wiosna Moniuszkowska”, zorganizowanego przez Filharmonię Kameralną z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Koncert „Od Moniuszki... do Moniuszki” miał też innych bohaterów: sopranistkę Bogumiłę Dziel-Wawrowską, dyrygenta Bartosza Żurakowskiego oraz łomżyńskich muzyków, z których trzech było również aranżerami kilku utworów. Zabrzmiała też wyjątkowa kompozycja premierowa: napisana przez Bernarda Chmielarza specjalnie na koncert w Łomży „Fantazja na temat Moniuszki”, oparta na motywach z opery „Straszny dwór”.

„Baje, bajki, bajeczki...”

Foto: „Baje, bajki, bajeczki...”
cz pt, 19 kwietnia 2019 13:45

Aleksandra Pyrcak z klasy VI szkoły w Piątnicy oraz Kacper Miłaszewski, uczeń czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży będą reprezentować Łomżą w finale wojewódzkim XXXII Małego Konkursu Recytatorskiego „Baje, bajki, bajeczki...”. Oboje wygrali eliminacje miejskie konkursu.

MBP czeka na „Jeden Wiersz”

Foto: MBP czeka na „Jeden Wiersz”
cz pt, 19 kwietnia 2019 12:12

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ogłosiła XX edycję Jubileuszową Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do wszystkich, którzy odczuwają potrzebę wypowiadania się mową wiązaną - zarówno młodzieży, jak i dorosłych.

Zenek zaśpiewał „Pod ratuszem”

Foto: Zenek zaśpiewał „Pod ratuszem”
cz pon, 15 kwietnia 2019 08:46

– Kabanos jest zawieszony i nie mam pojęcia czy kiedykolwiek cokolwiek coś jeszcze zrobi, ale Zenek żyje! – mówi Zenek Kupatasa. Dlatego frontman bardzo popularnego zespołu z powodzeniem realizuje karierę solową. W niespełna trzy lata wydał sześć płyt, myśli już o kolejnej, a do tego gra wiele koncertów. W niedzielny wieczór dotarł też do Łomży i w pubie „Pod ratuszem” zagrał jedyny w swoim rodzaju „karwa metal”, dopełniony największymi przebojami Kabanosa.

Muzyka na Wielki Tydzień

Foto: Muzyka na Wielki Tydzień
cz pon, 15 kwietnia 2019 08:12

Rozpoczynający się w niedzielę Wielki Tydzień orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła koncertem w kościele ojców kapucynów. Zabrzmiały pasyjne utwory z różnych epok oraz muzyka kameralna, dopełnione religijną poezją i tekstami liturgicznymi. Orkiestrę poprowadził Wojciech Rodek, a zaśpiewała sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek. – Wykonywanie dla śpiewaka, który jest wierzący, takiego repertuaru w tym okresie to coś niebywałego i cieszę się bardzo, że mogę przeżywać z publicznością i z tutejszymi parafianami ten piękny czas Wielkiego Postu – mówi Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.

Muzyczny wieczór z Mikromusic

Foto: Muzyczny wieczór z Mikromusic
cz nie, 14 kwietnia 2019 14:29

Bardzo popularny zespół Mikromusic powrócił do Łomży w pełnym składzie. Po akustycznym koncercie w ramach Off Road 2017 twórcy przeboju „Takiego chłopaka” zaprezentowali się w elektrycznym wydaniu, przedstawiając też łomżyńskiej publiczności fragment nowego programu Mikromusic z dolnej półki. Wracają w nim do korzeni muzyki, wykorzystując w akustycznych aranżacjach nietypowe instrumenty, w tym jedyne w swoim rodzaju gitary. Powstaje też płyta z tym materiałem, nagrywana w tak niecodziennych miejscach jak Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego czy w plenerze.

Powrót punkowej legendy do Łomży

Foto: Powrót punkowej legendy do Łomży
cz nie, 14 kwietnia 2019 14:26

The Bill, jeden z najsłynniejszych polskich zespołów punkowych, po kilkunastu latach przerwy ponownie zagrał w Łomży. Grupa z Pionek zawitała do pubu „Pod ratuszem” w ramach trasy „Wiosna 2019”, a towarzyszyli jej inni punkowi weterani, Bang Bang z Legionowa. – Jeździmy po całej Polsce, gramy praktycznie bez przerwy klubowe sezony jesienno-wiosenne, ale ta Łomża gdzieś nam uciekała – mówi Dariusz „Kefir” Śmietanka, lider The Bill. – Ale bardzo miło wspominam te poprzednie koncerty, które graliśmy w MDK i z przyjemnością tu wróciłem – lepiej późno niż wcale!

Fotograficzna ekspresja roztańczonego ciała

Foto: Fotograficzna ekspresja roztańczonego ciała
mm so, 13 kwietnia 2019 10:06

Taneczny performance rozpoczął wernisaż wystawy Swietłany Lebiedź w Galerii Pod Arkadami. Stało się tak nie bez powodu, ponieważ ulubionym tematem członkini Ludowego Klubu Fotograficznego Grodno jest taniec, ukazany w cyklu zdjęć „Ekspresja ciała”. – Każdy człowiek tańczy, bo wszyscy w życiu jesteśmy takimi tancerzami i każdy z nas już od momentu narodzin ma swój własny taniec – wyjaśnia tematykę wystawy Swietłana Lebiedź. – On nie zawsze jest piękny, ale zawsze prawdziwy, bo u każdego inny!

(za) Droga adaptacja

Foto: (za) Droga adaptacja
cz śr, 10 kwietnia 2019 15:05

Dokończenie adaptacji sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży staje się coraz koszmarnie drogie. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły 4 i pół miliona złotych, a teraz okazuje się, że na ukończenie potrzeba jeszcze 17 albo i 20 milionów. Na tyle opiewają oferty, które otrzymał ratusz. Zanim je otwarto miejscy urzędnicy poinformowali, że do wydania mają „tylko” 9,8 mln zł.

Tewje Mleczarz na łomżyńskiej scenie

Foto: Tewje Mleczarz na łomżyńskiej scenie
cz wt, 09 kwietnia 2019 07:59

Estradową wersję słynnego musicalu „Skrzypek na dachu” aktorzy scen warszawskich zaprezentowali w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. „Gdybym był bogaczem” to opowieść o życiowych perypetiach i wyborach biednego mleczarza, zilustrowana wieloma przebojami, w tym tytułowym evergreenem. – To wersja skrócona – mówi Henryk Rajfer. – Spektakl trwa 3,5 godziny, a u nas zamyka się to w półtorej godziny. Oczywiście opowiadamy tu całą historię, ale nosi ona tytuł „Gdybym był bogaczem”, bo trudno to nazwać „Skrzypkiem na dachu”, ale to jego skondensowana, dobra wersja.

Jazzowa podróż gwiezdnym Cadilakiem

Foto: Jazzowa podróż gwiezdnym Cadilakiem
cz wt, 09 kwietnia 2019 07:52

Zespół Weezdob Collective, jedyna jazzowa formacja w Polsce z harmonijką i saksofonem w składzie, zagrała w Łomży w ramach programu „Polski Jazz 360°”. Poznańska grupa promowała w MDK-DŚT swój debiutancki album studyjny „Star Cadillac”, a aż czterech z pięciu muzyków występowało już wcześniej w Łomży, odnosząc sukcesy podczas Novum Jazz Festival. Był wśród nich Kacper Smoliński, jeden z nielicznych instrumentalistów w Polsce i w Europie grający na harmonijce chromatycznej, który już jesienią zawita tu ponownie, ale wystąpi w projekcie utrzymanym w zupełnie innej stylistyce.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
Zobacz także
200407122437.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę