Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 lipca 2020 napisz DONOS@

Bezpłatna wejściówka na Walizkę może być Twoja

Foto: Bezpłatna wejściówka na Walizkę może być Twoja
cz cz, 06 czerwca 2019 17:28

W środę rozpoczyna się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Do Łomży zjadą teatry z różnych stron świata Chiny, Nowa Zelandia, Słowacja, Niemcy, Serbia, Włochy, Hiszpania, Rosja czy Słowenia. Dla entuzjastów Walizki Teatr Lalki i Aktora w Łomży przygotował nie lada niespodziankę – bezpłatne wejściówki na wybrane spektakle konkursowe. Zasada ich rozdziału jest prosta: kto pierwszy, ten lepszy.

Walizka pełna teatralnych wydarzeń

Foto: Walizka pełna teatralnych wydarzeń
cz śr, 05 czerwca 2019 14:56

13 przedstawień konkursowych w wykonaniu 10 teatrów z całego świata, w tym z Chin i z Nowej Zelandii. Wielkie spektakle plenerowe Teatru KTO z Krakowa i Teatru Ósmego Dnia z Poznania na Starym Rynku. Występ iluzjonisty Macieja Pola, polskiego Davida Copperfielda, który poprowadzi też warsztaty iluzjonistyczne – to tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się w przyszłą środę 32 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. – Chcemy stworzyć bardzo dobry festiwal, na przyzwoitym poziomie artystycznym, który jest znany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk, zapraszając mieszkańców Łomży na cztery dni teatralnych atrakcji.

Rozśpiewany eMDeK w katedrze

Foto: Rozśpiewany eMDeK w katedrze
cz śr, 05 czerwca 2019 08:11

Kolejną rocznicę wizyty apostolskiej papieża Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK uczciło koncertem „Kolor serca” w łomżyńskiej katedrze. – Dokładnie przed 28. laty św. Jan Paweł II był w Łomży! – podkreślał ks. Marian Mieczkowski, dodając, że Ojciec Święty bardzo lubił muzykę i ten piękny koncert na pewno przypadłby mu do gustu. Wzięły w nim udział trzy pokolenia wokalistów, od kilkuletnich dzieci do osób dorosłych, wykonując pod kierunkiem Magdy Sinoff bardzo zróżnicowany repertuar, z utworami gospel i pieśniami religijnymi na czele.

Radosna wystawa łomżyńskich bibliotekarek

Foto: Radosna wystawa łomżyńskich bibliotekarek
cz śr, 05 czerwca 2019 07:45

Łączy je znajomość i ta sama praca. Dzięki niej zaczęły rozwijać swe artystyczne zainteresowania - malarstwo. Obie malują dopiero od kilku lat, a swe najnowsze dokonania zaprezentowały na wspólnej, debiutanckiej wystawie w Galerii N. Agnieszka Szeligowska i Jolanta Żochowska pokazały barwne, pełne życia pejzaże i przyrodę. – Są to obrazy bardzo zielone, może dlatego, że obie przechodzimy teraz „okres zielony”– mówi Agnieszka Szeligowska. – Ale jak mówi Tereska Matuszelańska: najlepsza twórczość to twórczość radosna!

Letnia Akademia Teatru

Foto: Letnia Akademia Teatru
cz cz, 30 maja 2019 13:28

Masz 12-15 lat? Przeraża cię perspektywa wakacyjnej nudy? Chcesz poznać nowe osoby i spędzić kreatywnie i twórczo wolny czas? Weź udział w letnich Warsztatach Teatralnych! Udział jest bezpłatny, ale jest tylko 25 miejsc i liczy się kolejność zgłoszeń.

Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT

Foto: Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT
cz cz, 30 maja 2019 08:32

Takiego spektaklu jeszcze w Łomży nie było. Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentuje w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. O jego akcji i przebiegu decydować będą widzowie, podsuwając aktorom pomysły i sugerując kolejne sceny. – Nasz każdy spektakl jest inny – podkreśla Alan Pakosz. – Mamy widzów, którzy już od lat regularnie co dwa tygodnie pojawiają się na naszych wszystkich krakowskich występach, bo nic się w nich nie powtarza, każdy jest wyjątkowy – lubimy zaskakiwać zarówno siebie, jak i publiczność! Wcześniej Alan Pakosz i Michał Ociepa poprowadzą dwudniowe warsztaty improwizacji, odbywające się w ramach projektu „Laboratorium teatru”. Spektakl będzie wystawiony w przyszłą niedzielę 9. czerwca, a na warsztaty zapisywać trzeba się już teraz.

Koncertowy czerwiec

Foto: Koncertowy czerwiec
cz śr, 29 maja 2019 13:03

Od disco polo, przez hip-hop i pop/rocka do klasyki. Będą Juwenalia, Dni Łomży, Festiwal Drozdowo-Łomża. Gwiazdami będą Zenek z Akcentu, Weekend, Róż Europy i Andrzej „Piasek” Piaseczny. To tylko niektóre z czerwcowych wydarzeń koncertowych w Łomży i w jej najbliższych okolicach.

„Połowa chwili“ Henryka Gały

Foto: „Połowa chwili“ Henryka Gały
cz wt, 28 maja 2019 10:55

Poeta z Drozdowa Henryk Gała wydał kolejną książkę. „Połowa chwili”, zawierająca najnowsze wiersze, dramat „Manebo”, niewiersze i autobigraficzny esej, miała być ostatnią książką, podsumowującą znaczący dorobek 81-letniego twórcy, jednak okazało się inaczej. – Tak zaplanowałem, że to może być moja ostatnia książka, nie planując jednocześnie długości życia – mówi Henryk Gała. – Jestem już przecież w wieku, który ma dużą swobodę w wyborze finału, tak bym to określił. Ale życie przynosi niespodzianki, bo 10 maja wprowadzaliśmy w świat „Połowę chwili“, a wczoraj spod Bostonu przyleciał do mnie album poetycko-fotograficzny „Wiersze niedzielne“, czyli kolejna już książka w moim dorobku!

Pod wspólnym łomżyńskim niebem

Foto: Pod wspólnym łomżyńskim niebem
cz pon, 27 maja 2019 08:49

Recital Anatola Borowika zakończył Dni Wielokulturowej Łomży „Pod wspólnym niebem”. Przez dwa dni w Domku Pastora odbywały się prelekcje dotyczące tego, że Łomża na przełomie XIX i XX wieku była miastem wielonarodowościowym i wielowyznaniowym, co nieodwołanie zakończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Otwarto też wystawę prac zainspirowanych Holocaustem, autorstwa amerykańskiego malarza o żydowskich korzeniach Marka Podwala, którego matka urodziła się w Dąbrowie Białostockiej. – Chcemy przypominać i pokazywać, jak wyglądała ta dawna, wielokulturowa Łomża! – mówi Roman Borawski, główny specjalista ds. kultury w Domku Pastora, zapowiadając kolejne edycje tej wartościowej inicjatywy.

Muzyczne spotkanie z Lutosławskimi

Foto: Muzyczne spotkanie z Lutosławskimi
cz pon, 27 maja 2019 08:12

Dzieje zasłużonego dla Polski i regionu rodu Lutosławskich przypomniano podczas kilkugodzinnej imprezy w drozdowskim Muzeum Przyrody, niegdyś ich siedzibie. – Śmiało możemy postawić pytanie czy w czasach współczesnych, nie tylko u nas na ziemi łomżyńskiej, ale w całej Polsce, jest drugi taki ród jak Lutosławscy – podkreśla starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. O część artystyczną zadbali łomżyńscy artyści, wykonujący piosenki Witolda Lutosławskiego pisane pod pseudonimem Derwid. Wybitnemu kompozytorowi poświęcono też wystawę oraz pokaz filmu dokumentalnego „Granatowy zeszyt”, a akcentem finałowym był koncert trzech gwiazd polskiej sceny jazzowej: Anny Serafińskiej, Krzesimira Dębskiego oraz Adama Palmy.

Brakuje milionów na remont Filharmonii

Foto: Brakuje milionów na remont Filharmonii
cz cz, 23 maja 2019 10:57

Nieco ponad 17 milionów i 18 i pół miliona złotych – na tyle wycenili przedsiębiorcy prace przy adaptacji sali widowiskowej dawnego Urzędu Wojewódzkiego na potrzeby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ciągnące się od niemal 6 lat prace pochłonęły dotychczas 4 i pół miliona złotych, ale przedstawione dziś oferty na dokończenie tych prac są niemal dwa razy wyższe niż środki jakimi dysponuje budżet miasta. Miejscy urzędnicy przed otwarciem kopert z ofertami poinformowali, że władze na zadanie przeznaczają 9,8 mln zł.

Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego

Foto: Ogólnopolski sukces Damiana Śliwińskiego
cz cz, 23 maja 2019 08:23

Damian Śliwiński zdobył Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Filmowej w Poznaniu. Sukces utalentowanemu podopiecznemu Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej i Studia Wokalnego ROK zapewniło jedyne w swoim rodzaju wykonanie międzywojennego szlagieru, dzięki czemu pokonał aż 33. rywali w swojej kategorii wiekowej. – Kiedy ogłaszano wyniki i jedna z pań jurorek zaczęła wymieniać, że Grand Prix zostało przyznane nie tylko za wykonanie i interpretację piosenki, ale też choreografię oraz strój wiedziałem już, że chodzi o mnie! – mówi Damian Śliwiński.

Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego

Foto: Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego
cz śr, 22 maja 2019 09:50

Najnowsze obrazy olejne Michała Sikorskiego zaprezentowano na wystawie w Galerii N. To już druga wystawa ogromnego pasjonata malarstwa w tym miejscu i dowód na jego ciągły rozwój. – Wtedy były same motywy kwiatowe i krajobrazy, a teraz chcę pokazać poszerzanie się granic moich malarskich zainteresowań – mówi Michał Sikorski. – Dlatego mamy tu nowe tematy, na przykład zwierzęta, a konie w szczególności. Są też udane próby malarstwa symbolicznego oraz obraz dla autora niezwykle ważny.

Zostań wolontariuszem na Walizce

Foto: Zostań wolontariuszem na Walizce
cz wt, 21 maja 2019 16:57

Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje wolontariuszy na 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Poszukiwanych jest 9 osób, kreatywnych i komunikatywnych, które chciałyby choć na krótko zostać aktorami i zagrać w spektaklu Teatru KTO z Krakowa. Warunek: skończone 16 lat, dyspozycyjność, pełen entuzjazm i miłość do teatru.

Sukces chóru Amici

Foto: Sukces chóru Amici
cz wt, 21 maja 2019 16:36

Chór kameralny Amici zdobył brązowy dyplom w kategorii C chórów kameralnych podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie. Lepsze od łomżyńskich chórzystów okazały się tylko chóry z Warszawy i Kielc, a do srebra zabrakło zaledwie czterech punktów. To już kolejny sukces chóru podczas tak dużej imprezy. Teraz Amici planują kolejne występy konkursowe oraz przygotowują na jesień specjalny koncert, podczas którego wykonają zupełnie odmienny repertuar.

Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego Street Noise

Foto: Grand Prix dla B.K.Team podczas białostockiego ...
cz wt, 21 maja 2019 08:43

Street Noise to międzynarodowe zawody tańca ulicznego, które promują kulturę hip hopu i skupiają tancerzy z całej Polski i z zagranicy. Po raz czwarty odbyły się w Białymstoku i wzięło w nim udział kilkuset uczestników. Wśród nich byli łomżanie, a zwieńczeniem ich występów było zdobycie Grand Prix przez formację B.K.Team.

Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino

Foto: Koncert dla bohaterów spod Monte Cassino
cz wt, 21 maja 2019 08:21

75 rocznicę bitwy o Monte Cassino uczczono w Łomży wyjątkowym koncertem. Pieśni wojskowe i patriotyczne śpiewali sopranistka Aleksandra Okrasa-Wachowska i baryton Wojciech Bardowski. Przypomniano też kulisy jednego z najwspanialszych triumfów polskiego oręża w czasie II wojny światowej i uczczono minutą ciszy poległych tam żołnierzy, którzy po blisko dwóch tygodniach krwawych walk zdobyli silnie ufortyfikowany klasztor. – Nam wszystkim z tym wydarzeniem najbardziej kojarzy się pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” – mówi Aleksandra Okrasa-Wachowska. – Śpiewam ją od lat i niezmiennie czuję przy tym wzruszenie, kiedy pomyślę o naszych żołnierzach, którzy tam walczyli i ginęli!

Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami

Foto: Big Cyc w Łomży, czyli 31 lat z wariatami
mm nie, 19 maja 2019 16:33

Pierwszy koncert-happening zagrali w Dzień Kobiet 31 lat temu. Później stali się jedną z największych gwiazd polskiego rocka. Nagrywali wielkie przeboje z „Makumbą” na czele, stworzyli szlagier dla Ferdka Kiepskiego, ale potrafili też nagrać płytę z tekstami Wiesława Dymnego oraz zaleźć za skórę wielu politykom. W dodatku jako jeden z nielicznych zespołów z rodzimej czołówki nigdy nie wystąpili w Łomży – aż do minionej soboty, kiedy byli gwiazdą „Motoserca”, odbywającego się w ramach Nocy Muzeów. – Jesteśmy tak starzy, że można nas pokazywać publicznie tylko w czasie Nocy Muzeów, więc utożsamiamy się z tą imprezą! – mówi Krzysztof Skiba. Nie było jednak mowy o geriatrycznym graniu na pół gwizdka – był czad, przeboje i jedyna w swoim rodzaju konferansjerka Skiby, a wszystko w ulewnym deszczu.

Noc Muzeów z burzą i Big Cycem

Foto: Noc Muzeów z burzą i Big Cycem
mm nie, 19 maja 2019 11:48

Kilkaset osób bawiło się w deszczu na koncercie legendarnego zespołu Big Cyc, gwiazdy odbywającego się w ramach Nocy Muzeów Motoserca. Gwałtowna ulewa i burza nie przeszkodziły też innym uczestnikom muzealnej imprezy: wiele miejsc tętniło życiem do późnych godzin nocnych. Tylko Muzeum Północno-Mazowieckie odwiedziło około dwóch tysięcy osób, w Muzeum Diecezjalnym było około tysiąca zwiedzających. Właśnie tam świetny koncert zagrała orkiestra Filharmonii Kameralnej z solistami-wirtuozami: skrzypkiem Cezarym Gójskim i pochodzącym z Rumunii altowiolistą Adrianem Stanciu. Kolejna łomżynianka z wyboru, bułgarska artystka Ivayla Żivkowa Roszak jubileusz 20-lecia pracy artystycznej obchodziła w Galerii Sztuki Współczesnej. Prawdziwe tłumy odwiedziły też Sąd Okręgowy przy ulicy Dwornej, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyły się symulacje rozpraw sądowych.

Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu

Foto: Dawne szlagiery w jazzowym wydaniu
cz pt, 17 maja 2019 08:21

Trio pianisty Kuby Stankiewicza zachwyciło publiczność kolejnego koncertu z cyklu „Polski Jazz 360°”. Zaczynający swą wielką karierę u boku Zbigniewa Namysłowskiego absolwent słynnego Berklee College Of Music w Bostonie zaprezentował w MDK-DŚT porywające wersje różnych utworów Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Victora Younga i Romana Statkowskiego: polskich, ale albo zapomnianych, albo dla odmiany bardzo znanych w świecie kompozytorów. Dlatego publiczność mogła usłyszeć nie tylko jazzowe standardy, ale też filmowe przeboje z okresu międzywojnia, a nawet fragmenty opery – wszystko w jazzowych aranżacjach.

« · «« · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę