Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 08 lutego 2023 napisz DONOS@

Komentarz N. Fortiniego

Nad projektem tez wyborczych Macieja Estkowskiego. 

Zachęcony do dyskusji nad programem M. Estkowskiego, kandydata na burmistrza Nowogrodu, zabieram głos z mieszanymi uczuciami.

       Sprawy, których załatwienie obiecuje Pan Maciej Estkowski są tak oczywiste i proste do wprowadzenia, że wydaje się dziwnym dlaczego do tej pory nie zostały zrealizowane. Są to sprawy pierwszorzędne dla demokracji, samorządności i wyzwolenie inicjatywy obywateli. Słowem sprawy kluczowe, aby mógł prawidłowo funkcjonować samorząd.

        Należą do nich:

1.      Obowiązek udzielania obywatelom rzetelnej, pełnej informacji o poczynaniach władzy (burmistrza).

2.      Korzystanie z uprawnień jakie nadają właściwe ustawy i uchwały organom przedstawicielskim.

3.      Sprzyjanie inicjatywom obywatelskim i ukierunkowanie ich na pomoc w zarządzaniu sprawami gminy.

Wszystkie te sprawy oczywiste jak „2+2= 4” i proste do wprowadzenia - nie zostały przez 4 lata nawet zainicjowane przez burmistrza Szczepana Zalewskiego. Dlaczego?

      Dlaczego zabrakło informacji o jego poczynaniach? A jeśli była to krętacka i fałszywa. W najważniejszych sprawach jej nie było. Dlaczego zgodnie z ustawą nie działały Rady Sołeckie, które są pierwszym szczeblem demokratycznego systemu w kraju? Dlaczego – co wynika z „Informatora” M. Estkowskiego Rada Miejska została sprowadzona do narzędzia posłusznego (prawie bez wyjątku) w rękach burmistrza? Dlaczego inicjatywa obywatelska była stłumiona, nawet prześladowana?

       Odpowiedzi na te pytania można mnożyć, ale wydaje mi się, że prawda jest jak zwykle jedna: brak podstawowej uczciwości w postępowaniu burmistrza.

       Sz. Zalewskiego cechuje egocentryzm, brak zaufania do ludzi, pomiatanie każdym człowiekiem, który nie przynosi mu korzyści, chęć bezwzględnej dominacji, nieodparta wola przysporzenia sobie korzyści kosztem innych i krętactwo. Jak taki człowiek mógł wygrać ostatnie wybory? Każdy, kto na niego głosował niech sobie odpowie.

         Zapowiadane w projekcie tez wyborczych trzy filary, na których zamierza się oprzeć Pana M. Estkowski to:

  1. Władza uczciwa, przejrzysta. Pełna informacja.
  2. Zasadnicza rola Rady Miejskiej i Rad Sołeckich.
  3. Współudział mieszkańców. Zrównoważony rozwój.

Tytuły tych tez mówią same za siebie. Odnoszę wrażenie, że wprowadzenie w życie tych założeń jest gwarancją sukcesu. Wszystkiego można bowiem dokonać, nawet wyprowadzenie Nowogrodu z głębokiego kryzysu, o ile władza będzie uczciwa i oprze się na przedsiębiorczości i współudziale obywateli w zarządzaniu sprawami gminy. Na takich podstawach oparta jest cała konstrukcja projektu programu wyborczego Pana Macieja Estkowskiego.

          Osobiście życzę Mu powodzenia.

                                                                              Napoleon Fortini

Głos Nowogrodzki
nie, 27 sierpnia 2006 17:50
Data ostatniej edycji: nie, 27 sierpnia 2006 18:00:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę