Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Nie był to strzał w "10"

Parę tygodni temu zelektryzowała mieszkańców wsi Baliki ulotka informacyjna Instytutu Energii Stosowanej ze Skórzyna proponująca instalowanie naturalnych oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie technologiczne i koszty budowy – to same zalety tych instalacji. Wydawało się, że nareszcie gmina trafiła w „10”. Rozwiązanie to jest połączeniem filtru piaskowego o przepływie pionowym z oczyszczalnią hydro-botaniczną. Zimą filtr pionowy pełni rolę złoża biologicznego a latem roślinność bagienna pobiera zmineralizowane  zanieczyszczenia organiczne. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie technologiczne oczyszczalni ścieków.Ale; w naszej gminie zawsze musi być coś nie tak.Otóż do ulotki nie dopisano: 1. Że takie rozwiązania nie mają zastosowania do małych działek, a takich na terenie jest jak ok.. 160 !2. Przy tym rozwiązaniu złoże musi być cały czas zasilane ściekami. Przy dłuższych przestojach (160 działek letniskowych) roślinność bagienna, zwłaszcza trzcina zanika.Gmina przedstawia tylko jedno rozwiązanie. Czy nie ma innych, żeby mieć wybór? Przypomina mi to jedną firmę, która w poprzedniej kadencji budowała zbiorniki na gnojowicę;Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że dla małych i okresowo zamieszkiwanych działek gmina powinna zaproponować wspólną (2,3) oczyszczalnię.

                                                                                          /naf/

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę