Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wspomnienia o Napoleonie Fortinim

      Nie pamiętam już dokładnie okoliczności, w jakich poznałem Pana Napoleona. Było to jakieś 7-8 lat temu. Wydawał mi się wtedy człowiekiem, jak na warunki Nowogrodu, dość egzotycznym. Bardzo dobrze wykształcony, mądry, inteligentny a jednocześnie szukający kontaktów ze wszystkimi ludźmi w swoim otoczeniu. Rozmawialiśmy o Nowogrodzie i okolicy oraz o  możliwościach ich rozwoju. Ujął mnie realizm oraz uczciwość intencji Pana Napoleona. Otwarcie krytykował nierealne plany władz. Po którymś z kolei spotkaniu (chyba reaktywującym Oddział Nowogrodzki TPZŁ) zaproponował mi wydawanie informatora radnego. Po namyśle zgodziłem się.

    Nasze spotkania były coraz częstsze. Więź między nami zacieśniła się. W międzyczasie pod Jego „presją” podjęliśmy się w kilka osób wznowić wydawanie „Gazety Nowogrodzkiej” pod później zmienionym tytułem – „Głos Nowogrodzki”. Napoleon Fortini był „sprężyną” wszelkich działań opozycyjnych wobec dyktatury Zalewskiego. To On zaplanował i realizował edukację społeczeństwa naszej gminy w kierunku poznania swoich możliwości w budowaniu demokracji. Uświadamiał wszystkim ich prawa, ale i obowiązki. Był wytrwałym nauczycielem, chociaż  nieraz puszczały mu nerwy wobec niektórych, szczególnie opornych na wiedzę ludzi, z którymi wiązał jakieś nadzieje. Pan Napoleon był współzałożycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Nowogrodu słusznie uważając, że będzie to jedyna w tym czasie platforma dla ludzi, którzy chcą cośkolwiek zrobić dla Nowogrodu i okolic. Nie pomylił się. Na bazie Stowarzyszenia powstał Klub dyskusyjny „Panorama” i  Klub Seniora. Niestety Jego schorowane serce nie wytrzymało olbrzymiej chęci działania bez wypoczynku. Kiedy odwiedziłem Go w szpitalu powiedział, że chyba to już koniec naszej współpracy. Niestety miał rację – 28 marca Jego syn Karol powiadomił mnie, że Napoleon Fortini nie żyje.

                                                                                              Maciej Estkowski.

      

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę