Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

MĄTWICA

  W Mątwicy dnia  21 stycznia  b.r. obyło się podsumowanie  realizowanego   z udziałem 21 osób szkolenia  - Gastronomia w turystyce wiejskiej - w ramach  projektu „Turystyka wiejska-nowe możliwości rozwoju”.    Przez 6 tygodni  w sali OSP w Mątwicy, uczestniczki szkolenia pod okiem trzech wykładowców zgłębiały wiedzę i umiejętności z zakresu  żywienia - ze szczególnym uwzględnieniem  praktycznego przygotowywania posiłków i potraw kuchni regionalnej z wykorzystaniem produktów pochodzących z  własnego gospodarstwa rolnego.  Na spotkaniach prelegenci uczyli także wykonania bardziej wyszukanych dań na specjalne okazje. Były potrawy wigilijne , rigatoni z tuńczykiem , klops z bakaliami i różnego rodzaju sałatki. Spotkania w gronie gospodyń, to mile spędzany wolny czas będący swego rodzaju odskocznią od codziennego życia. Przy kuchennym stole spotykały się mamy, babcie i młode dziewczęta. Podczas  gotowania rozmawiały o dawnych recepturach. I po prostu o życiu.    Dużą cierpliwością  wykazali się również mężowie, którzy przez ten czas musieli obejść się bez obiadu. Zwieńczeniem szkolenia była degustacja potraw przygotowanych przez uczestniczki m.in. polędwiczki z 3 rodzajami nadzienia (pieczarkowym; serem, ogórkiem i cebulą oraz mięsem drobiowym ), kiełbaski w cieście naleśnikowym zapieczone z sosem ziołowym,  pączki z przepisu Pani Heleny Sznurowskiej, kilka rodzajów surówek. Pani Bogumiła Roszczyk-Parzych – koordynator projektu wręczyła uczestniczkom szkolenia - certyfikaty, piękne wydanie Kuchni  polskiej, podkoszulki i broszurę  jak dekorować potrawy. Ci, dla których działalność  społeczna  jest cząstką życia otrzymali tomik pieśni żołnierskich, biesiadnych i religijnych.  Szczególne podziękowania uczestniczki kierują do Pani Bogumiły Roszczyk-Parzych za zorganizowanie szkolenia i Komendanta OSP Mątwica Pana Damiana Chętnika, za przygotowanie zaplecza kuchennego właśnie na tą okazję. Szkolenie bardzo się spodobało a Panie prosiły o następne.  Projekt jest   współfinansowany przez Unię Europejską  w ramach  funduszy – Kapitał Ludzki. Jest to projekt partnerski,  skierowany  do rolników, mieszkańców wsi. Obejmuje 10 modułów  szkoleń. Największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia  z zakresu gastronomii , kelnerski, zagospodarowania ogrodów, przewodnik turystyczny i obsługi komputera z Internetem. Na 2009 r. są  już rozpisane szkolenia. Organizatorzy projektu będą czynić starania o wznowienie II edycji.        Lilia Estkowska

 

Głos Nowogrodzki
pon, 30 marca 2009 17:01
Data ostatniej edycji: pon, 30 marca 2009 17:23:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę