Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

AGROTURYSTYKA w Jankowie Młodzianowie?

Region kurpiowski jest ciekawy pod względem krajobrazowym z powodu występowania dużych powierzchni leśnych, urozmaiconej rzeźby terenu oraz znacznej ilości rzek, starorzeczy i strumieni, łąk oraz wydm. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni występuje duża różnorodność zespołów krajobrazu. Kurpie to przede wszystkim tereny wiejskie utrzymujące się z rolnictwa. Jedną z takich wsi w naszej gminie jest Jankowo-Młodzianowo, leżące zaledwie 6 km od Nowogrodu, na trasie Nowogród-Miastkowo. Do Jankowa można dotrzeć także drogą obok miejskiej oczyszczalni. Jadąc tą trasą ku wsi mijamy Ośrodek Wypoczynkowy „Energrtyk” z Zespołu Elektrowni z Ostrołęki gdzie latem odpoczywa wielu turystów z różnych części kraju. Często zastanawiam się dlaczego w tak dużej i pięknie położonej wsi nad Narwią nie ma ani jednego gospodarstwa agroturystycznego, choć mieszka w Jankowie około 200 osób, w 58 zabudowaniach z czego zaledwie 27 to rolnicy. Niestety ludzie coraz częściej boją się zmian w sposobie prowadzenia gospodarstw rolnych. Po prostu brakuje tego pierwszego odważnego, który chciałby tu coś wykonać i udoskonalić. Na pewno dużą barierą jest brak finansów, do tego aby dostosować swój dom i gospodarstwo do prowadzenia agroturystyki. Ostatnio pojawiło się wiele programów, które dofinansowują gospodarstwa agroturystyczne. Atutem Jankowa są przede wszystkim walory przyrodnicze: las, bliskość rzeki Narwi, wielohektarowe łąki, na których wypasane są krowy. Aby krowy mogły dotrzeć na pastwisko muszą przepłynąć Narew. Zachęcam mieszkańców Jankowa do zajęcia się agroturystyką, będącą dodatkowym źródłem utrzymania.                                                                                            Małgorzata Modzelewska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę