Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Antypolityka żłobkowa

Foto: Antypolityka żłobkowa
cz pt, 07 czerwca 2019 12:08

- Pytam od lat: dlaczego miejskie żłobki mogą być dotowane, a nasze nie? Dotychczas nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie – mówi Barbara Kuczałek, prezes Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży. To przy uratowanych przez to Stowarzyszenie, przed zamknięciem przez władze miasta, dwóch przedszkolach Wesołe Słoneczko i Mały Artysta działają także dwa żłobki. Od 1 września opłaty wnoszone przez rodziców za miejsce w tych żłobkach znacząco wzrastają z 500 na 800 zł miesięcznie. - Nie dajemy rady tego utrzymać – mówi prezes Kuczałek potwierdzając informacje o podwyżkach.

Coś naprawdę dobrego

Foto: Coś naprawdę dobrego
cz cz, 06 czerwca 2019 17:17

- Długo czekaliśmy na takie rozwiązanie, aby nasze dzieci miały rehabilitację – mówi Beata Szewczyk, mama Patrycji jednej z podopiecznych Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Działa on strukturach Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, który zapewnia opiekę, a od trzech miesięcy także rehabilitację sześciu nastolatkom z głębokim stopniem niepełnosprawności. To dzięki współpracy Miasta Łomża i Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W ośrodku zatrudniono zawodowego rehabilitanta, a dwa razy w tygodniu na ćwiczenia z podopiecznymi przychodzą studenci kierunku fizjoterapia.

Dyrektor Łuba zostaje w I LO. W SP 10 i SP 7 będą zmiany

Foto: Dyrektor Łuba zostaje w I LO. W SP 10 i SP 7 bę...
cz śr, 05 czerwca 2019 17:37

Jerzy Łuba, który dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, jest od 2004 roku nadal będzie pełnił tę funkcje. Był jedynym kandydatem w ogłoszonym konkursie na dyrektora tej szkoły i jego kandydaturę przegłosowała Komisja. To nie jedyny dyrektor, który wygrał konkurs na kolejną kadencję. Tak samo będzie także w PP nr 1 i nr 9. W SP 10 nowym dyrektorem ma zostać dotychczasowa wicedyrektor.

„40 lat minęło jak jeden dzień” po maturze w I LO

Foto: „40 lat minęło jak jeden dzień” po maturze w I LO
cz śr, 05 czerwca 2019 07:58

Ponad 80 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży z 1979 r. spotkało się w gościnnych murach „ukochanego liceum”, jak z sentymentem nazywał je dyrektor Zygmunt Zdanowicz. Świętowali jubileusz 40 lat od matury w gmachu przy ul. Bernatowicza, gdzie jedyną reprezentantką ukochanych wychowawców była fizyczka prof. Wanda Jankowska, z domu Kęciak. - Jest wśród nas wielu, którzy mogą za niezrównanym nauczycielem języka rosyjskiego i wychowawcą mojej klasy Panem Janem Maksimowiczem powtórzyć „mnie pawiezło!” - opowiada o spotkaniu z koleżankami i kolegami po 40 latach ceniona polonistka SP 9 Wiesława Domalewska.

„Ekonomik” czeka na ładną fasadę

Foto: „Ekonomik” czeka na ładną fasadę
cz wt, 04 czerwca 2019 15:08

Popularny „Ekonomik”, czyli Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 przy ulicy Mikołaja Kopernika w Łomży, to chyba już ostatnia z łomżyńskich szkół, która czeka na nową fasadę. Ze starej na potęgę sypie się tynk szpecąc budynek i ukazując gołe, nieocieplone jeszcze ściany. O nową fasadę z ociepleniem od lat u władz miasta zabiega dyrekcja szkoły. Teraz zadanie weszło do miejskiego planu, ale... brakuje pieniędzy.

Patriotyczne „Razem dla edukacji”

Foto: Patriotyczne „Razem dla edukacji”
cz wt, 04 czerwca 2019 08:16

Byli na cmentarzu w Rossie przy pomniku pod którym pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego. Spacerowali zabytkowymi uliczkami Wilna do Matki Boskiej Ostrobramskiej i do celi Konrada – bohatera III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. W ramach projektu „Razem dla edukacji” młodzież z łomżyńskiej Wety, wspólnie z młodzieżą z polskiej szkoły w Ejszyszkach, zgłębiała wiedzę o wielkich Polakach żyjących na Wileńszczyźnie oraz poznawała historię i kulturę Ziemi Wileńskiej.

Wygrali Integracyjny Turniej Piłki Nożnej

Foto: Wygrali Integracyjny Turniej Piłki Nożnej
cz pt, 31 maja 2019 15:26

Pokonali miejskich urzędników i kleryków. Drużyna Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży wygrała Integracyjny Turniej Piłki Nożnej.

Cięcia w szkołach

Foto: Cięcia w szkołach
cz pt, 31 maja 2019 11:45

Ograniczanie liczny wicedyrektorów szkół, zwolnienia bibliotekarzy i pedagogów. Przez miejskie szkoły podstawowe przeszła fala cięć... wydatków osobowych. To – według nieoficjalnych informacji - skutek podpisanych w ubiegły piątek nowych arkuszy organizacyjnych szkół i poleceń z ratusza. - Można to było zrobić miesiąc, dwa wcześniej, a nie teraz nauczyciele dostają wypowiedzenia, czy zmiany zakresu pracy. Jak ich nie przyjmą, to stracą pracę, a dziś jest za późno, żeby ludzie szukali sobie nowej pracy – mówi Ewa Chludzińska, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży.

Matematyczny konkurs w PWSIiP

Foto: Matematyczny konkurs w PWSIiP
cz pt, 31 maja 2019 10:55

Tomasz Modzelewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zwyciężył w konkursie matematycznym zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości. – Po raz czwarty jestem w finale. W tym roku zadania podpasowały mi, dotyczyły algebry, kombinatoryki. Wiedza szkolna nie wystarcza do zwycięstwa, trzeba mieć jeszcze wprawę, matematyczne wyczucie, umiejętność rozwiązywania niestandardowych problemów. Jeżeli dodatkowo jest się pod opieką nauczyciela, który ma duże ambicje oraz funkcjonuje się w dobrej klasie, w optymalnym środowisku rówieśniczym, to bardzo pomaga – mówił uczeń drugiej klasy, który jeszcze jako młody gimnazjalista, zdobywał w matematycznej rywalizacji wyróżnienia w kategorii najmłodszy uczestnik konkursu. Do tegorocznego zwycięstwa przygotował go matematyk Piotr Łowicki. On także odebrał nagrodę – jako najlepszy nauczyciel dziewiątej edycji Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego.

Patriotyczna i rozśpiewana „Siódemka”

Foto: Patriotyczna  i rozśpiewana „Siódemka”
cz cz, 30 maja 2019 16:23

Dwukrotnym wykonaniem ponadczasowej piosenki „Kocham wolność” zakończył się doroczny „Wieczór patriotyczny”, który w tym roku odbył się w południe, w Szkole Podstawowej nr 7. – Uroczystość patriotyczna na stałe zapisała się już w tradycji naszej szkoły – podkreślała dyrektor Iwona Erynk-Cichowicz. – Spotykamy się ósmy rok, żeby świętować i wspólnie, choć na chwilę, skłonić swe myśli ku refleksji nad bogatą historią naszego narodu, aby razem wykonać pieśni patriotyczne, które niegdyś śpiewali nasi przodkowie.

Dotacja na rozwój ASP w Łomży

Foto: Dotacja na rozwój ASP w Łomży
cz cz, 30 maja 2019 16:09

- Traktujemy to jako zaliczkę na stworzenie fundamentu – mówił prof. nadzw. Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży podpisując umowę z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Markiem Olbrysiem na dotację projektu „Kompleksowy program rozwoju ASP w Łomży”. Wartość projektu to niespełna 1,3 mln zł, a dofinansowanie unijne z środków RPO Województwa Podlaskiego wynosi ponad 1,2 mln zł.

PWSIiP będzie szkolić trenerów boksu

Foto: PWSIiP będzie szkolić trenerów boksu
cz cz, 30 maja 2019 13:02

Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jednomyślnie przegłosowała, a Polski Związek Bokserski pozytywnie zaopiniował, uruchomienie na kierunku wychowanie fizyczne specjalizacji trener boksu II klasy. Uzyskana przez PWSIiP zgoda, to pierwsza decyzja, jaką podpisał odpowiedzialny za wyszkolenie polskich bokserów nowy wiceprezes PZB Zbigniew Maleszewski. „Państwówka” jest jednocześnie jedyną uczelnią w Polsce, która uzyskała tego typu uprawnienie. – Jestem Łomżyniakiem i chcę, aby nasze miasto stało się zapleczem krajowego boksu – mówi Zbigniew Maleszewski.

„Musimy utrzymać jedność”. W ZNP Chludzińska za Kołos.

Foto: „Musimy utrzymać jedność”. W ZNP Chludzińska za...
cz wt, 28 maja 2019 15:04

Dr Ewa Chludzińska, dotychczasowa wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży została nowym prezesem oddziału. Dotychczasowa prezes Aleutyna Kołos, która szefową związku była przez cztery kolejne kadencje, nie kandydowała na następną. Integrowanie nauczycieli, pracowników oświaty, powiększenie zasobów ludzkich - to główne cele nowej łomżyńskiej prezes ZNP. - Musimy utrzymać jedność. Nastroje wśród nauczycieli i pracowników oświaty są bardzo pesymistyczne. Nauczyciele czują się upokorzeni sytuacja, jaka się zdarzyła niedawno – mówił Ewa Chludzińska podkreślając, że prawie miesiąc strajkowania nie przyniósł żadnych efektów.

Dziękujemy, że MAMY TAKIE MAMY

Foto: Dziękujemy, że MAMY TAKIE MAMY
cz pon, 27 maja 2019 15:24

– Każde dziecko niepełnosprawne ma swój atut, swój plus w życiu. My, ich mamy, musimy swoje dzieci wyprowadzać z chorób i schorzeń. Pokazujemy im, jak żyć – mówi Marta, jedna z wielu uczestniczek akcji „Dziękujemy, że MAMY TAKIE MAMY” zorganizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Mamy dzieci z niepełnosprawnością przyszły w poniedziałek do uczelni, aby odpocząć, skorzystać z zabiegów kosmetycznych, porozmawiać „przy ciastku i kawie” o tym, co je boli i cieszy.

„W sercu puszczy”

Foto: „W sercu puszczy”
cz pt, 24 maja 2019 13:27

Luiza Maria Lubowicka, uczennica klasy III Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem została podwójną laureatką czwartej edycji Regionalnego Konkursu „W sercu puszczy”. Konkurs poświęcony Puszczy Białowieskiej i pamięci Simony Kossak, organizuje Liceum Plastyczne w Łomży, które nosi imię jej dziadka Wojciech Kossaka. Luiza wygrała go w kategorii plastycznej i literackiej.

Wygrali staż u Okrasy

Foto: Wygrali staż u Okrasy
cz cz, 23 maja 2019 08:18

Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży zostali laureatami wojewódzkiego konkursu kulinarnego. W rozegranym wczoraj finale konkursu przygotowali kapuśniak na pstrągu z pierożkiem ziemniaczanym, żołądki gęsie w sosie z grzybów leśnych z kaszą pęczak oraz ciasto Marcinek. Oprócz lauru zwycięzcy otrzymali staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy, który był jednym z członków jury.

Algorytmy rzeczywistości w nauce i w zabawie

Foto: Algorytmy rzeczywistości w nauce i w zabawie
cz wt, 21 maja 2019 13:12

– W tamtym roku też tu byłem i bardzo mi się podobało, bo interesuję się techniką! – mówi 10-letni Filip. Takich jak on pasjonatów różnych dziedzin nauki pojawiło się w wtorek w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znacznie więcej. Odwiedzili popularną „Państwówkę” z racji imprez odbywających się w niej podczas XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Można było zwiedzać uczelnię, eksperymentować, uczestniczyć w licznych pokazach czy wykładach, a nawet przekonać się o tym, że własnoręczne zbudowanie wyścigowego bolidu wcale nie jest takie trudne, chociaż na pewno kosztowne.

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Foto: XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
cz pon, 20 maja 2019 11:05

Ponad 500 wydarzeń w 6 dni. Wystartował XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Swoją ofertę przygotowało kilkanaście uczelni z regionu, które we wtorek 21 maja zaprezentują się z łomżyńskiej „Państwówce”. Tegoroczne hasło festiwalu to „algorytmy_rzeczywistości”, a przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor UwB prof. Izabela Święcicka mówiła, że to hasło „oddaje istniejącą rzeczywistość”. Festiwal to jedna z niewielu okazji, kiedy uczelnie otwierają swoje laboratoria i można podejrzeć pracę badawczą naukowców.

Hotelarskie staże łomżyńskich uczniów

Foto: Hotelarskie staże łomżyńskich uczniów
cz pon, 20 maja 2019 10:44

Grupa 16 młodych, ambitnych uczniów z branży hotelarskiej i żywieniowej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży przez dwa tygodnie uczestniczyła w stażu zawodowym w Wilnie na Litwie. - Głównym celem projektu było zdobycie przez uczestników doświadczenia zawodowego w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku poprzez pracę hotelach „Holiday Inn” oraz „Radisson blu” - przekazuje Hanna Bukowska.

Naukowcy o problemach ludzi

Foto: Naukowcy o problemach ludzi
cz pon, 20 maja 2019 08:06

W Polsce 95 procent dopalaczy kupowanych jest poprzez internet, handlujący nimi w sieci dealerzy mają strony zarejestrowane na zagranicznych serwerach, są trudni do namierzenia i ukarania. Dopalacze są nielegalne. Teoretycznie, gdyż zakazane są tylko określone substancje. – Mamy „efekt balonika”, gdy zdelegalizowany zostaje jakiś chemiczny związek, w jego miejsce pojawia się nowy – mówił dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz podczas międzynarodowej konferencji „Profilaktyka chorób psychicznych”, która odbyła się w PWSIiP w Łomży. Pokazywał drastyczne zdjęcia prasowe: ludzi, którzy po zażyciu substancji flakka, wyglądają jak zombie. Mówił, że wywołujące uzależnienie dopalacze, są we fluidach do e-papierosów. A w kolorowych tabletkach, które obiecują młodym ludziom „odlot”, naukowcy znajdują potłuczone szkło od świetlówek oraz trutkę na myszy i szczury. Akcentował, że rodzic, który ma czas przyjrzeć się własnemu dziecku, jest uważny i empatyczny, to najlepsze narzędzie profilaktyczne w walce z niebezpiecznymi substancjami.

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę