piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

Biskupi Diecezji Łomżyńskiej

„Biskupi Diecezji Łomżyńskiej. Działalność społeczna, polityczna i religijna” pod redakcją Tadeusza Kowalewskiego i ks. Józefa Łupińskiego to książka, która omawia życie i działalność biskupów na przestrzeni 80. lat jej istnienia. Analiza życia i działalności poszczególnych biskupów ukazuje posługę Kościołowi Łomżyńskiemu i Powszechnemu oraz ich szerokie zainteresowanie kwestiami nie tylko ściśle religijnymi, ale i społeczno-politycznymi. Pasterze Kościoła Łomżyńskiego w odrodzonej Polsce, w trudnych powojennych czasach totalitarnego ustroju komunistycznego wykazali się dalekowzroczną wizją kształtowania postaw religijnych i stosunków społeczno-politycznych.

okładka książki
okładka książki
Po przedstawieniu genezy powstania diecezji łomżyńskiej ukazano sylwetki biskupów oraz niektóre aspekty ich działalności. Pierwszy biskup łomżyński Romuald Jałbrzykowski dał się poznać jako dobry organizator, głęboko zatroskany o pogłębienie życia duchowieństwa i wiernych. Kolejny biskup Stanisław Kostka Łukomski realizował apostolstwo świeckich poprzez powołanie do życia licznych stowarzyszeń i organizacji. Trzeci biskup Czesław Falkowski prowadził Diecezję Łomżyńską w niezwykle trudnych czasach wojującego ateizmu. Jego działalność była inwigilowana przez ówczesne władze bezpieczeństwa. Biskup Łomżyński Mikołaj Sasinowski, niegdyś kapelan wojsk lotniczych w Anglii, dał się poznać jako duszpasterz głęboko zatroskany o życie wewnętrzne wiernych i duchowieństwa. Wiele uwagi poświęcał apostolstwu trzeźwości.
Ostatnia część publikacji omawia sylwetki biskupów pomocniczych diecezji łomżyńskiej. Dwaj pierwsi biskupi sufragani Bernard F. Dembek i Tadeusz P. Zakrzewski zaangażowali się w działalność Akcji Katolickiej. Ich następcy Paweł Czesław Rydzewski i Aleksander Mościcki dokonali niezwykle trafnej analizy totalitaryzmu marksistowskiego. Ostatnia z omawianych postaci, biskup Edward Samsel był postacią o głębokiej duchowości. Niezwykle wrażliwy na drugiego człowieka wiele uwagi poświęcał chorym oraz osobom życia konsekrowanego.
Społeczno-religijno-polityczna wizja biskupów diecezji łomżyńskiej odznacza się nie tylko przenikliwością analizy czasów, w jakich przyszło im posługiwać, ale posiada także głębokie odniesienie do teraźniejszości. Cenną inicjatywą autorów jest przybliżenie postaci Pasterzy, którzy wnieśli znaczący wkład w życie społeczno-religijne nie tylko Kościoła lokalnego, ale i Powszechnego. Publikacja ukazuje się w 80-rocznicę powstania diecezji łomżyńskiej.

Tadeusz Kowalewski
Ks. Józef Łupiński

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0