Walki robotów na ziemi łomżyńskiej
Prawie 30 kilkuosobowych drużyn z województwa podlaskiego i mazowieckiego rywalizowało w Łomży w konkursach robotów mobilnych i sterowalnych. - Pierwszy raz w życiu bierzemy udział w takich zawodach, żeby poznać ciekawych ludzi, nawiązać nowe kontakty i zobaczyć, w którą stronę podążają nowe technologie – mówi Jarosław Makarewicz, nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej w Klembowie.
Młodych pomysł na biznes
Młodzi ludzie mogą zdobyć nawet 5 tys. zł. Warunkiem jest napisanie biznesplanu i przekonanie komisji, że to innowacyjny pomysł. Czas składania projektów upływa z końcem stycznia 2023 roku.
„Mechaniak” ma boisko i 4-torową bieżnię okrężną 200 m
- Zakończyła się budowa naszej Szkoły, która w to miejsce przeniosła się do nowego budynku w 1996 roku – mówi z satysfakcją i radością Jacek Kocoń, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. W poniedziałkowe, przymrozkowate popołudnie, symbolicznie otwarto boisko piłkarskie z polem do gry 56 m na 26 m i nawierzchnią ze sztucznej trawy na 4 cm.
I LO już zyskało dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu
Rozpoczynający się w najbliższy poniedziałek tradycyjny Tydzień Kultury Uczniowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki będzie jeszcze ciekawszy. Stanie się tak dzięki udziałowi szkoły w Szkolnym Budżecie Obywatelskim, realizowanym przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej. Uczniowie gremialnie zagłosowali na projekt dotyczący tego wydarzenia, dzięki czemu w tzw. działaniu miękkim otrzymają na jego realizację dwa tysiące złotych. – Było to oczywiste, że coś tak ważnego przejdzie, ponieważ to wydarzenie jest organizowane w naszej szkole co roku i za każdym razem idzie na nie bardzo dużo pieniędzy – mówi Sebastian Kozikowski. – Dlatego możliwość pozyskania środków ze Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w pewien sposób pomaga nam rozwijać szkołę, a do tego uatrakcyjnić tę imprezę.
Czy zabronisz dziecku codziennej gry w zabijanie...?
- Internet od dawna nie jest sferą wolności. On co najwyżej pozoruje wolność – twierdzi doktor hab. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wychowywać realnie w konfrontacji ze światem wirtualnym jest coraz trudniej, o czym na co dzień przekonują się rodzice i nauczyciele. Socjolodzy i pedagodzy wygłosili pogadanki w Akademii Nauk Społecznych w Łomży, m.in., o konsekwencjach gier w zabijanie i ze wstawiania zdjęć na fb dla rozwoju dzieci i młodzieży. Naukowcy łatwych recept nie dawali, stawiając wiele zagadnień w świetle do namysłu.
„Czytanie na śniadanie” ma 15 lat
Początki nie były łatwe – na pierwszym spotkaniu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Oddziale dla Dzieci przed 15 laty było tylko jedno dziecko. Obecnie adresowane do najmłodszych, którzy jeszcze nie chodzą do przedszkola, „Czytanie na śniadanie” cieszy się już znacznie większym zainteresowaniem i odbywa się co czwartek w aż trzech placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Jubileuszowe spotkanie miało miejsce w Filii nr 6, a poprowadziła je Żaklina Olchowik, zabierając malutkie i kilkuletnie dzieci do magicznego świata muzyki.
Piątka stypendystów marszałka z Łomży
Pięćdziesięciu jeden uczniów otrzymało stypendia Zarządu Województwa Podlaskiego (po 4 tysiące zł) za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2021/2022. Członek zarządu województwa Marek Malinowski wręczył dyplomy stypendystom, wśród których są obywatele Łomży i regionu: Mateusz Chludziński, Hubert Chrostowski, Michał Marcińczyk, Adam Niemyjski, Zuzanna Poteraj.
106 Laureatek i Laureatów stypendiów Miasta Łomża
Hala Kultury gościła w piątkowe popołudnie stypendystów naukowych, sportowych, edukacyjnych, czyli uczennice i uczniów, którzy w 100 procentach zasłużyli na to podziękowanie, co motywuje do rozwoju, pogłębiania wiedzy, wygrywania konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz zdobywania medali. Rozmawiamy w hallu ze stypendystami: zgodnie stwierdzą, że zasłużyli w 100 procentach.
Wychowanie w świecie wirtualnym
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zaprasza na konferencję „Wychowanie w świecie wirtualnym”, której celem jest wspomaganie nauczycieli oraz rodziców w pozyskiwaniu kompetencji pedagogicznych potrzebnych do realizacji procesu wychowawczego w przestrzeni wirtualnej. Jak pedagogicznie surfować po Internecie z młodymi ludźmi – opowiedzą naukowcy, którzy zajmują się tematyką hybrydalnej rzeczywistości, związkami pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Konferencja odbędzie się 24 listopada, start o godz. 16.30 w ANSŁ (aula 315, ul. Akademicka 14).
Mechaniak dostrzega pozytywy Szkolnego Budżetu Obywatelskiego
Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego równie aktywnie, podobnie jak trzy pozostałe uczestniczące w projekcie szkoły, włączył się w działania w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. – Uważam, że jest to fajna akcja, bo można zdobyć dodatkowe pieniądze, które można na coś przeznaczyć – podkreśla uczennica 1 klasy Katarzyna Przytuła. Dzięki realizowanemu przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej, sfinansowanemu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności, projektowi szkoła zyska aż siedem tysięcy złotych, które będzie mogła przeznaczyć na realizację najlepszych pomysłów, zgłoszonych i wybranych przez samych uczniów.
Rektor Surowik w Radzie Konsultacyjnej PKA
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, został powołany do Rady Konsultacyjnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ciało to pełni funkcje opiniodawczo-doradcze w zakresie strategicznych kierunków rozwoju PKA, a jej członków powołuje przewodniczący PKA.
Szkolny Budżet Obywatelski w Szkołach Katolickich
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest jedną z czterech łomżyńskich szkół średnich, uczestniczących w realizacji projektu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie szkoły uczestniczyli już dwa lata temu w akcji tego typu, tak więc tym bardziej są w stanie docenić płynące z niej korzyści – Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności, przekaże im na realizację dwóch zwycięskich projektów aż siedem tysięcy złotych.
„Tadeuszki” I LO ciekawsze dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki również bierze udział w Szkolnym Budżecie Obywatelskim, realizowanym przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej. Szkolna społeczność od razu dostrzegła szansę zmian na lepsze, dzięki środkom od finansującego projekt Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. Uczniowie mają już pomysły co do wykorzystania 5 tysięcy złotych na jakąś inwestycję czy zmiany w infrastrukturze szkoły, ale jeszcze ciekawiej jest przy działaniu miękkim, na które otrzymają 2 tysiące złotych – chcą je przeznaczyć na wzbogacenie tygodnia kultury uczniowskiej, wydarzenia w I LO kultowego.
Szkolny Budżet Obywatelski szansą dla aktywnych
Społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 bardzo aktywnie włączyła się w prace w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki realizowanemu przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej projektowi szkoła na sfinalizowanie dwóch zwycięskich pomysłów otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości siedmiu tysięcy złotych. – Jest o co walczyć, a do tego fajną motywacją było to, że coś takiego odbywa się w naszej szkole po raz pierwszy – mówi Dominika Wojsław z klasy IV TBp. – Poza tym jesteśmy już w czwartej klasie, za rok odchodzimy z tej szkoły, tak więc fajnie byłoby na pożegnanie pozostawić w niej swój ślad.
Panowie najlepiej napisali listy
Jakub Kotowski z SP10 i Szymon Domasiewicz z SP5, każdy w swojej kategorii wygrali konkurs literacki pt. List do postaci z bajki lub baśni. Uroczysta gala odbyła się w 25 października 2022 r. w Hali Kultury.
Co dają nam szkoły policealne?
Szkoły policealne często muszą się mierzyć z niezbyt pochlebnymi opiniami na swój temat. Zazwyczaj jednak są one wypowiadane przez osoby, które nigdy się w nich nie uczyły. A przecież placówki tego typu to dla wielu ludzi szansa na zdobycie cennego wykształcenia, które może im otworzyć drzwi do lepszego życia. Zanim więc na dobre skreślicie je ze swojej listy, warto dowiedzieć się, co takiego może dać wam szkoła policealna. Warszawa, czy Katowice i Olsztyn to tylko przykłady miejscowości, w których można znaleźć niejedną dobrą placówkę edukacyjną takiego rodzaju.
Imieniny patronki szkoły w Konarzycach uczczono wmurowaniem kamienia węgielnego pod jej rozbudowę
- Chcemy, aby 1 września 2023 roku dzieci rozpoczęły naukę także w nowym budynku. Czas jest krótki, plan jest bardzo ambitny – mówił Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kolejnego skrzydła szkoły w Konarzycach. Uroczystość stała się symbolicznym prezentem urodzinowym dla patronki szkoły ppor. druhny Jadwigi Dziekońskiej, ps. Jadzia.
Prezydent Chrzanowski nagrodził 21 nauczycieli z 1397
Na spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrażano skrajnie różne opinie. Przewodnicząca Rady Miasta Łomża Alicja Konopka mówi, że w naszym mieście „tak źle nie jest”, skoro wielkich protestów nie ma, a przedstawicielki związków zawodowych wręcz odwrotnie: Ewa Chludzińska z ZNP przypomina o proteście i zubożeniu nauczycieli, zaś Jolanta Chojnowska z NSZZ Solidarność postuluje uczciwe zarobki, żeby wdzięczność urzędników dla pedagogów miała wymiar finansowy.
Rok akademicki rozpoczął MANS
Po raz pierwszy jako Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i po raz 27 od początku powstania jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczął się rok akademicki w kolejnej łomżyńskiej szkole wyższej.
Czy pamiętasz słoneczny Dzień swojego Nauczyciela...?
- Starsi, siwi panowie i starsze panie pozdrawiają mnie, rozmawiają i wspominają ze wzruszeniem czasy, gdy przed wielu laty chodzili do szkoły – mówi 87-letnia emerytowana nauczycielka Hanna Jabłońska, do której zadzwoniliśmy w Dniu Edukacji Narodowej. Na ręce absolwentki z 1953 r. w Liceum Pedagogicznym w Łomży złożyliśmy życzenia zdrowia, radości, sympatii i dobrej pamięci.