Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lipca 2020 napisz DONOS@

Karina i Zuzia zdają egzamin z tysiącami gimnazjalistów

Foto: Karina i Zuzia zdają egzamin z tysiącami gimnaz...
cz śr, 10 kwietnia 2019 16:03

W Łomży w 7 szkołach zgłoszonych zostało do egzaminu gimnazjalnego 549 uczennic i uczniów, natomiast w powiecie łomżyńskim w 9 szkołach zdawać mogło 460 uczniów. Dwie sympatyczne 16-latki: Karina Wojtaszek i jej koleżanka Zuzia Makowska z SP nr 1 w Łomży również zaczęły 3-dniowy maraton sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Trochę stresu było, ale tylko na początku, przed wejściem na salę i otworzeniem arkuszy egzaminacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie – twierdzą zgodnie gimnazjalistki z „Jedynki”. - Najtrudniejsze było zadanie ze scharakteryzowania starożytnych Aten i Egiptu. A w rozprawce w części z językiem polskim trzeba było napisać, czy warto bronić swoich poglądów i uzasadniać argumentami z lektur.

Trzeci dzień szkolnego strajku

Foto: Trzeci dzień szkolnego strajku
cz śr, 10 kwietnia 2019 10:34

- Nauczyciele czują się upokorzeni – mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wczoraj w mieście i najbliższej okolicy strajkowało 823 nauczycieli w 38 placówkach. Dziś trzeci dzień strajku, który rano rozpoczął się w 32 z nich. - Niektóre placówki zawiesiły strajk. To przedszkola nr 2 i 8 w Łomży oraz szkoły z gminy Zbójna – mówi Chludzińska podkreślając, że nauczyciele czują się upokorzeni, zażenowani i zlekceważeni.

Wielki strajk nauczycielek entuzjastek w Łomży

Foto: Wielki strajk nauczycielek entuzjastek w Łomży
cz śr, 10 kwietnia 2019 07:46

Elżbieta Kaliściak od razu została rzucona na głęboką wodę. Po 35 latach pracy jako nauczycielka polskiego została miesiąc temu szefową ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w III LO w Łomży. Mogła na początek zaprosić koleżanki i kolegów na ognisko i wyjazd integracyjny, lecz od razu trzeba było organizować strajk ZNP. Największy od ponad ćwierć wieku protest, do którego w całej Polsce włączyło się w poniedziałek ponad 15 tysięcy szkół i placówek oświatowych. Niemało, aż trzy czwarte. Walczą o podwyżki pensji dla siebie i zaczynających w zawodzie. Polonistka nieraz ślęczała nad wypracowaniami i rozprawkami do wpół do pierwszej w nocy. Ma 23 godziny i 7 klas.

Warsztaty dla dzieci w Parku Przemysłowym Łomża na czas strajku i korepetycje ze Scratch'a

Foto: Warsztaty dla dzieci w Parku Przemysłowym Łomża...
JJS wt, 09 kwietnia 2019 18:40

W tej nietypowej sytuacji dla dzieci i rodziców uruchamiamy cykl interesujących zajęć z robotyki i programowania. Warsztaty będą odbywały się we współpracy z Parkiem Przemysłowym Łomża, przy ul. Gen. Sikorskiego 166 od godz. 8 do 14 przez 6 lub 8 dni. Zapewniamy profesjonalną opiekę dla dzieci w wieku 7-14 lat oraz fascynującą naukę przez zabawę. Zajęcia są kontynuacją zimowych i letnich warsztatów, więc zapraszamy zarówno dzieci które jeszcze nie były, jak i naszych przyjaciół.

Nauczyciele strajkują, ale egzamin gimnazjalny ma być

Foto: Nauczyciele strajkują, ale egzamin gimnazjalny ...
cz wt, 09 kwietnia 2019 13:20

Mimo że nauczyciele przystąpili w poniedziałek do ogólnopolskiej akcji strajkowej o podwyżkę pensji pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego – w czterech szkołach w Łomży dyrektorzy zamierzają przeprowadzać egzamin w placówkach, gdzie uczy się jeszcze ostatni rocznik uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Mam nadzieję, że uda mi się złożyć komisję egzaminacyjną... – mówi dyrektor Jerzy Łuba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Feliksa Bernatowicza. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, egzamin gimnazjalny ma odbywać się od środy do piątku, czyli od 10. do 12. kwietnia. W Łomży ma przystąpić do niego 429 uczniów.

Drugi dzień szkolnego strajku. Strajkuje 38 placówek

Foto: Drugi dzień szkolnego strajku. Strajkuje 38 pla...
cz wt, 09 kwietnia 2019 08:56

- Według danych na godzinę 13. wczoraj w Łomży i najbliższej okolicy strajkowało ponad 750 nauczycieli – podaje Aleutyna Kołos, szefowa łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajkuje zdecydowana większość miejskich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Dziś do strajkujących dołączyli nauczyciele ze szkół w Zbójnej, Dobrymlesie i Podgórzu, ale ze strajku na dziś zrezygnowali nauczyciele z Jeziorka, ZDZ-ów w Łomży i zgodnie z zapowiedzią zawiesili go nauczyciele ze szkoły specjalnej. - Dziś do strajku w Łomży i regionie przystąpiło 38 placówek - mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego ZNP.

Władzy nie uda się likwidacja Bursy Szkolnej nr 3

Foto: Władzy nie uda się likwidacja Bursy Szkolnej nr 3
cz pon, 08 kwietnia 2019 13:02

Nie będzie likwidacji od 1 września Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży. Uchwałę o zamiarze likwidacji – na wniosek prezydenta - radni miasta podjęli pod koniec lutego większością jednego głosu. Andrzej Stupułkowski, zastępca prezydenta Łomży ds. oświaty, zapewniał radnych, że ta likwidacja żadnych negatywnych skutków nie będzie miała, zarówno dla opieki nad wychowankami jak i dla pracowników burs, bo – jak mówił - „de facto jest to połączenie bursy nr 2 z bursa nr 3, a nie likwidacja”. O tym, że bursa nie będzie zlikwidowana zdecydowała negatywna opinia Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Szkoły strajkują

Foto: Szkoły strajkują
cz pon, 08 kwietnia 2019 09:23

- Zdecydowana większość łomżyńskich szkół i placówek oświatowych przystąpiła do strajku – mówi Aleutyna Kołos, szefowa łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Poparcie nauczycieli dla strajku jest bardzo duże. W poszczególnych szkołach strajkuje nawet po 80 – 90% nauczycieli. W Przedszkolu Publicznym nr 15 na listę strajkową mieli wpisać się wszyscy nauczyciele, którzy rano przyszli do pracy. Według organizatorów strajku ZNP i FZZ jest on bezterminowy, co oznacza, że ma trwać do skutku. - My jesteśmy gotowi nawet jutro wrócić do pracy, ale nich rząd spełni ten jeden postulat, który podnosimy – wzrost płac – podkreśla Kołos.

Biblioteki czekają na uczniów strajkujących szkół

Foto: Biblioteki czekają na uczniów strajkujących szkół
cz pon, 08 kwietnia 2019 08:59

W związku ze strajkiem szkolnym w Łomży w stan gotowości postawiono... bibliotekę. Godziny pracy czterech placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej zmieniono w ten sposób, by ich pracownicy mogli zaopiekować się dziećmi, dla których nie będzie możliwości zapewnienia opieki w strajkujących szkołach.

Strajk szkolny

Foto: Strajk szkolny
cz pon, 08 kwietnia 2019 08:00

Dziś rozpoczyna się strajk szkolny organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Przyjdziemy do szkoły, ale nie będziemy prowadzili zajęć lekcyjnych ani opiekuńczych. W strajku wezmą udział nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. To jest protest, w którym chodzi o naszą godność i o lepszą przyszłość polskiej szkoły – podają działacze ZNP, którzy skierowali do rodziców uczniów cztery zdania.

Komitety strajkowe są powołane

Foto: Komitety strajkowe są powołane
cz pt, 05 kwietnia 2019 13:25

- Nie jest to powód do radości. Liczyliśmy, że dziś rząd i związkowcy spróbują znaleźć nić porozumienia. (…) A rząd jak zwykle zrobił nas w konia – mówi Aleutyna Kołos, prezes ZNP oddział w Łomży. W poniedziałek nauczyciele i pracownicy większości szkół, przedszkoli, ale także np. burs w Łomży mają rozpocząć strajk. Prezes Kołos mówi, że wczoraj komitety strajkowe zostały powołane w ostatnich z placówek, w których we wcześniejszym referendum większość pracowników opowiedziała się za strajkiem. To te komitety w poniedziałek rano będą zbierać podpisy nauczycieli i pracowników na listach strajkujących. Wówczas okażę się też jak wielki będzie to strajk.

Strajk szkolny będzie także w Łomży!

Foto: Strajk szkolny będzie także w Łomży!
cz pt, 05 kwietnia 2019 12:06

„Rozmowy ostatniej szansy” nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że w najbliższy poniedziałek nauczyciele rozpoczynają bezterminowy strajk. Także w Łomży i w regionie do strajku mają przystąpić niemal wszystkie szkoły i przedszkola. Na budynkach wywieszono flagi związku i plakaty informując o strajku. Tymczasem Łukasz Czech z Urząd Miejski w Łomży podał, że „większość dyrektorów zapewniła, że będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach w dniu strajku”, a „władze Łomży wspólnie z dyrektorami będą reagowały na bieżąco, po zapoznaniu się z sytuacją w poniedziałek”.

Czepkowanie studentek i studentów pielęgniarstwa w PWSIiP

Foto: Czepkowanie studentek i studentów pielęgniarstw...
cz cz, 04 kwietnia 2019 17:25

- Decyzja przyszła do mnie w jednym momencie, przed wyjazdem ze Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem w Krakowie, kiedy na chwilę usiadłam wyciszyć się i przemyśleć przebieg tej wyprawy... - opowiada Weronika Listowska z Łomży, 20-letnia studentka II roku pielęgniarstwa, która w słoneczny czwartek odebrała biały czepek z wąskim czarnym paskiem i złożyła przysięgę z 48 koleżankami i 5 kolegami, że będzie służyć życiu i zdrowiu ludzi oraz przeciwdziałać cierpieniu chorych. - Będę pierwszą pielęgniarką w rodzinie. Rodzice mnie tak wychowali, żeby nieść pomoc innym, dlatego działałam 10 lat w drużynie ZHP Exodus i dwa lata w Grupie Ratowniczej Nadzieja.

Przedszkola zapełnione

Foto: Przedszkola zapełnione
cz pon, 01 kwietnia 2019 18:21

(Tylko) 30 dzieci nie zmieściło się do miejskich przedszkoli. Tak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miejski po pierwszej turze naboru. Do czwartku rodzice dzieci mają czas na złożenie w przedszkolu pisemnego oświadczenia potwierdzającego chęć posyłania dziecka do konkretnej placówki. Uwaga brak złożonego oświadczenia jest równoznaczne z rezygnacją z przedszkola.

Nowoczesne CSM dla pielęgniarek

Foto: Nowoczesne CSM dla pielęgniarek
cz pt, 29 marca 2019 08:28

Kosztowało ponad dwa i pół miliona złotych. Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej otwarto w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To pięć specjalistycznych sal z nowoczesną aparatura medyczną i inteligentnymi fantomami, na których studenci pielęgniarstwa będą się uczyć i ćwiczyć. – Wykorzystanie nowoczesnych technologii, są na to liczne dowody, podnosi jakość kształcenia – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślając, że łomżyńskie CSM jest jedną z 35 takich placówek w kraju.

Zdarzyło się w marcu podczas dyktanda

Foto: Zdarzyło się w marcu podczas dyktanda
cz pt, 29 marca 2019 08:06

Maria Filipiuk ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży zwyciężyła w VII Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2019” dla trzecioklasistów. – Jestem dumna! – mówi Maria Filipiuk. – Dużo się uczyłam, lubię też czytać! Efekt to tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża oraz nagrody, w tym główna: tablet od Urzędu Miasta. Dyktando „Zdarzyło się w marcu” o podziemnym królestwie skrzatów i pogodowych anomaliach na wiosnę powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pisało je 13. uczniów z sześciu szkół podstawowych Łomży i Jedwabnego oraz dodatkowo czworo dorosłych.

Najdroższe miasto i ziemia w poezji

Foto: Najdroższe miasto i ziemia w poezji
cz śr, 27 marca 2019 17:02

Marta Obiedzińska zdobyła Grand Prix VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. Sukces utalentowanej uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży i podopiecznej Doroty Przestrzelskiej zapewniło porywające wykonanie fragmentu eseju „Nie to” Łukasza Nowickiego z „Wielkiej Księgi Narwiańskiej”. – Jakoś nie wiodło mi się w innych tegorocznych konkursach, ale tym razem udało mi się zdobyć Grand Prix! – nie kryje radości Marta Obiedzińska. Jury pod przewodnictwem Wawrzyńca Kłosińskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego TPZŁ, przyznało jeszcze 16 innych nagród i wyróżnień, podkreślając, że jest to niezwykle pożyteczny konkurs i jedyny tego typu w regionie.

Gościnna PWSIiP otwarta dla Polaków i cudzoziemców

Foto: Gościnna PWSIiP otwarta dla Polaków i cudzoziemców
cz śr, 27 marca 2019 15:57

- W dziekanacie uczelnianym panie znają nasze imiona i nazwiska, nie jesteśmy numerem z indeksu – opowiada Magdalena Zach, sympatyczna studentka 3. roku filologii angielskiej i przewodnicząca Samorządu Studenckiego PWSIiP w Łomży. Przez blisko 5 godzin odbyło się ponad 20 wykładów dla ponad 600 uczniów liceów i techników, m.in., z Łomży, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Ostrołęki. Marta Biedrzycka z działu promocji Biura Karier „Państwówki” szacuje, że w salach i nowoczesnych laboratoriach gościło łącznie około półtora tysiąca maturzystów, czyli tylko trochę mniej niż kształci się na 14 kierunkach 1730 studentów: stacjonarnych 1250 i niestacjonarnych 480.

Weta i ASP podniosą kompetencje zawodowe uczniów

Foto: Weta i ASP podniosą kompetencje zawodowe uczniów
cz wt, 26 marca 2019 15:57

Ponad dwa miliony złotych unijnego dofinansowania trafi do dwóch szkół z Łomży na podniesienie kompetencji zawodowych uczniów. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dziś dofinansowanie na kilka projektów dotyczących kształcenia zawodowego. W Łomży pieniądze trafią do Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących oraz Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej i łącznie obejmą ponad 230 uczniów.

Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim

Foto: Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim
cz wt, 26 marca 2019 08:28

- Marek A. Cichocki, filozof, politolog, historyk idei politycznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz współtwórca i redaktor rocznika „Teologia Polityczna”, będzie gościem Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zapowiada Jolanta Święszkowska. - Jego najnowsza książka „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to skondensowana podróż przez różne epoki i prądy intelektualne. Lektura wyswobodzona ze sztywnych, akademickich ram, zanurza czytelnika w wartkich nurtach filozofii polityki, historii oraz literackiej fikcji.

« · «« · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę