Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rafał Krajewski w I LO przypomniany

mm so, 01 kwietnia 2023 08:49

Pierwszy wiersz napisał jako 8-latek. Łomżyńskie gimnazjum ukończył z wyróżnieniem, podobnie jak architekturę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był aktywnym uczestnikiem powstania styczniowego, kierując Wydziałem Spraw Wewnętrznych w rządzie Romualda Traugutta i wraz z nim został został w roku 1864 stracony, licząc niespełna 30 lat. Życie i działalność patriotyczną Rafała Krajewskiego społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przypomniała podczas sesji naukowej, zorganizowanej w roku 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jej gościem specjalnym był dr hab n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda, potomek stryjecznego brata Rafała Krajewskiego.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

JJS pt, 31 marca 2023 12:45

W dniach 03.04 – 19.05.2023 jako Fundacja DR OTIS będziemy organizatorami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski.

Zwycięzcy konkursu „Mój pomysł na biznes”

mm cz, 30 marca 2023 08:26

Pomysł „Park Zawodów” Katarzyny Kaszuba z ANSŁ zwyciężył w konkursie „Mój pomysł na biznes”, zrealizowanego przez Miasto Łomżę we współpracy z Gminą Piątnica za pieniądze tzw. norweskie.

Leonardo da Vinci odwiedził "Jedynkę"

mm cz, 30 marca 2023 07:17

Coraz trudniej być prymusem, im człowiek starszy. Tytuł na dorocznej Gali Prymusa dostały tylko 4 uczennice z klas 8. i jedna z klasy 7. za średnią ocen co najmniej 5 i wzorowe zachowanie: Joanna Horoszewska, Wiktoria Zaniewska, Julia Nitkiewicz i Dominika Zuzga oraz Julia Hnatkowska. Uczennice Szkoły Podstawowej numer 1 w Łomży świętowały w auli razem z około 50-oma młodszymi koleżankami i kolegami i kręgiem dorosłych.

Giełda pomysłów na udane studia

mm śr, 22 marca 2023 20:06

- Sześć lat temu nie miałem sprecyzowanego pomysłu na życie, bo stałem na rozdrożu, czy przejąć gospodarstwo rolne, czy zostać urzędnikiem w mieście albo gminie – wspomina 22-letni absolwent III LO w Łomży. Inżynier Wądołowski zagościł w środę w Szkole jako przedstawiciel Politechniki Białostockiej podczas 22. Giełdy Pomysłów na Życie. Na 25 stoiskach reprezentanci 15 uczelni, w tym Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, zachęcali maturzystów i 3-klasistów do studiowania.

Sposoby na osiągnięcie dobrych wyników w nauce szkolnej

mm so, 18 marca 2023 11:49

Z badań wynika, że wyników w szkolnej nauce nie poprawia ślęczenie nad książkami czy tabletem poza momentami dojazdu na rozmaite zajęcia dodatkowe. Liczą się inne, z pozoru banalne sprawy. Na wiele z nich mamy wpływ. Dowiedz się więcej.

Tulowska „szkoła dla życia” na jubileuszowej wystawie

mm so, 18 marca 2023 10:25

Wystawę „Szkoła dla życia. Uniwersytety ludowe na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów“ otwarto w Hali Kultury. Przygotowana przez warszawskie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego ekspozycja pokazuje wzloty i upadki tej formy edukacji, zapoczątkowanej w Danii w połowie XIX wieku i szybko przeniesionej na polski grunt. – Historia uniwersytetów ludowych w Polsce ma 100 lat, w Europie około dwustu, dlatego warto ją znać – podkreślała Gabriela Olszańska, prezes prężnie działającego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, dodając, że odegrały one wielką rolę w historii polskiej oświaty.

Minister Czarnek gościł w Łomży

mm pt, 17 marca 2023 17:36

Stawiski, Jedwabne i Łomżę odwiedził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wizyty w naszym regionie. Dzień wcześniej spotkał się z działaczami PiS w Kolnie w ramach Akademii Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarła germanistka z „Drzewnej” Claudia Jankowska (+ 64)

mm cz, 16 marca 2023 19:12

Wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych i od 1985 r. w Szkole Drzewnej w Łomży zmarła 13. marca w wieku 64 lat. - Claudia była wspaniałym pedagogiem, cieszyła się naszą sympatią i szacunkiem uczniów - wspomina przyjaciółka Jolanta Pietrzykowska, dyrektor „Drzewnej” w latach 2002 – 2006. - Większość nauczycieli niemieckiego w szkołach podstawowych i średnich w Łomży i okolicy to byli Jej wychowankowie z Kolegium.

Nadchodzi Akademia Łomżyńska

mm cz, 16 marca 2023 10:34

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży od 1 czerwca 2023 roku zostanie Akademią Łomżyńską. To awans łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi akademickiej, a uzyskane uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego jednoznacznie potwierdzają ten fakt. „To zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego" – podkreśla uczelnia w przesłanym komunikacie prasowym.

Armia Krajowa w teście i rozmowie z Żołnierzem AK

mm wt, 14 marca 2023 17:38

Adam Boryszewski z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży został zwycięzcą IX Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach. Trzecie miejsce ex aequo zdobyła Katarzyna Siok z III LO.

Szkoła w Marianowie ma zamiar zrezygnować z opalania węglem

mm śr, 08 marca 2023 10:33

ZSCKR w Marianowie od nowego sezonu grzewczego rezygnuje z opalania pomieszczeń szkolnych węglem. Dlatego inwestuje w instalację pomp ciepła i farmę fotowoltaiki.

Zmarła nauczycielka geografii Krystyna Nicewicz (+ 95)

mm pt, 03 marca 2023 18:51

- Jak widzę mapę fizyczną Polski, to zawsze mam przed oczami Panią Krystynę Nicewicz, która z pasją opowiada o krainach geograficznych. Dopływy Wisły znam do dzisiaj na pamięć – wspomina Józef Babiel. W drugiej połowie lat 60. kształcił się w Szkole Podstawowej nr 3 imienia gen. Karola Świerczewskiego, gdzie geografii uczyła Krystyna Nicewicz, która zmarła 2. marca w Warszawie.

Rozstrzygnięta IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu”

mm cz, 02 marca 2023 10:21

„Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” znalazły się w centrum zainteresowania młodzieży w IV edycji konkursu. Wpłynęło 71 prac fotograficznych i zaprezentowano 29 utworów. Zdaniem organizatorów poezja i fotografia są wciąż pasjonujące.

Zmiany z języka polskiego na ustnej maturze

mm śr, 01 marca 2023 19:48

O zmniejszeniu liczby pytań jawnych z 227 do maksymalnie 120 na maturze ustnej z języka polskiego poinformował minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Ułatwienie dla tegorocznych maturzystów ma być wsłuchaniem się w głos środowiska.

Konkurs i przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika

mm pon, 27 lutego 2023 08:40

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Łomży zaprasza na przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika.

Lekcja religii to sprawdzian dla katechetów i Kościoła

mm cz, 23 lutego 2023 11:25

- Kościół jawi się młodzieży jako instytucja nietolerancyjna, związana z obozem władzy, mająca na sumieniu afery związane z pedofilią - wypowiedź ks. Rafała Kowalskiego, rzecznika wrocławskiej kurii, mówiącego o masowych rezygnacjach z uczęszczania na religię, wywołała jesienią dyskusję. Czy zjawisko z zachodniej Polski i dużych miast jest zauważalne w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej? Mamy szkoły, gdzie na religię idą prawie wszyscy, i takie, gdzie nie chodzi ponad jedna czwarta.

Katedra, wieża ciśnień, dwór i chata w miniaturze

mm so, 18 lutego 2023 09:08

Ponad 40 makiet zabytkowych budowli wykonało 67 uczennic i uczniów na konkurs, prezentujący skarbnicę architektury w województwie podlaskim. Pierwsze miejsce zdobyła Olga Zachłowska, 8-klasistka Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży i uczennica Józefa Janczewskiego. Samodzielnie zrobiła z tektury pomalowaną Katedrę św. Michała Archanioła z wieżą i witrażami.

Co dalej z budową hali sportowej przy SP nr 5

mm pt, 17 lutego 2023 18:01

Ratusz mówi o konieczności nowego przetargu, a wykonawca o temacie zamkniętym. Mediacji próbuje jeszcze Dariusz Domasiewicz, który wcześniej był w SP5 przewodniczącym Rady Rodziców.

Studiuj i pracuj!

JJS pt, 17 lutego 2023 14:12

Do 23 lutego trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia z Informatyki oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Zachęcamy do skorzystania z unikalnej oferty studiów hybrydowych, które umożliwiają godzenie nauki z aktywnością zawodową. Studiuj i pracuj – to tegoroczne hasło rekrutacji na studia drugiego stopnia w publicznej uczelni w Łomży.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę