Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 maja 2020 napisz DONOS@

Sacrum et Musica: Świat moich myśli

Foto: Sacrum et Musica: Świat moich myśli
cz nie, 24 września 2006 23:43

Gromko oklaskiwani Jacek Szymański i zespołu ALLA BREVE wystąpili podczas kolejnego koncertu II Festiwalu Muzycznego Sacrum et Musica. Tym razem w salę koncertową zamienił się kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Łomży. Publiczność wypełniła kościół po same brzegi...

Mądre słowa, piękna muzyka

Foto: Mądre słowa, piękna muzyka
mm pon, 18 września 2006 10:50

- Czy może powstać to, co jest wzlotem ducha, jeśli nie nawiązuje do tego, co jest sfery duchowej najgłębszą treścią? - pytał w Katedrze na poły refleksyjnie, na poły retorycznie Jan Miłosz Zarzycki o inspiracje w muzyce religijnej (jak msze, psalmy i oratoria) oraz świeckiej (jak symfonia czy koncert). Dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej poprowadził w niedzielę, 17 września. A.D. 2006 wykonanie z udziałem Suwalskiego Chóru Kameralnego Oratorium do tekstów Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Stworzona przez Tadeusza Trojanowskiego majestatyczna kompozycja zainaugurowała II Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica.

Uśmiech znad Narwi, znad Wisły, znad Styksu...

Foto: Uśmiech znad Narwi, znad Wisły, znad Styksu...
mm so, 16 września 2006 15:14

W rok po śmierci Jerzego Swoińskiego (1944-2005) w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę "Wspomniemnie", na której zobaczyć można obrazy, grafiki i rysunki łomżyńskiego artysty. Artysty, który nie tylko zasłużył się organizacją Biura Wystaw Artystycznych w Łomży(kierował nim od 1974 do 1977 r.), ale który wrósł w pejzaż Starówki i instytucji kultury. Który pozostał w sercach i życzliwej pamięci tak ludzi związanych ze sztuką, jak i kwiaciarek.

Trzeci sezon, drugi festiwal

Foto: Trzeci sezon, drugi festiwal
cz pt, 15 września 2006 16:04

O krasnoludkach, śpiewaniu piosenek z synem i festiwalu Sacrum et Musica z Janem Miłoszem Zarzyckim, dyrektorem i dyrygentem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej rozmawia Mirosław R. Derewońko. Mirosław R. Derewońko: - Czterdziestoletni dyrygent rozpoczął z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną swój trzeci z nią sezon artystyczny. Jednak pod koniec sierpnia w Katedrze po raz pierwszy w życiu dyrygował Pan na siedząco... Jan Miłosz Zarzycki: - Rzeczywiście, ze stołka poprowadziłem też nasz zespół w tę samą niedzielę w kościele w Węgrowie. Wcześniej na siedząco dyrygowałem orkiestrą Panorama Musica Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w Pałacu WTM nad Morskim Okiem w Warszawie. Ale gips z lewej nogi mam już zdjęty. Codziennie chodzę, już bez kul, na intensywną rehabilitację.

Nabór do pracowni plastycznej

Foto: Nabór do pracowni plastycznej
mm pt, 15 września 2006 13:58

Pracownia plastyczna MDK-DŚT ogłasza zapisy dla dzieci wieku 7 - 13 lat. Wszystkich chętnych prosimy o kontakt telefoniczny do 22 września w godzinach 10.00 - 14.00.

Mistrz na dobry muzyczny początek

Foto: Mistrz na dobry muzyczny początek
cz pt, 15 września 2006 12:43

Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka wystąpił z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną w koncercie inaugurującym jej kolejny - już 29. - sezon artystyczny. Koncert rozpoczęło wykonanie utworu Symfonia Hiszpańska Eduarda Lalo z mistrzem Kulką jako solistą.

„Wydobyć z cienia” w 120 rocznicę urodzin o Jerzym Kossaku malarzu bataliście słów kilka.

cz pon, 11 września 2006 12:28

Chętnie sięgamy po obrazy Jerzego Kossaka dla wizualizacji artykułów, akademii ku czci bohaterów 1920 roku, wspominając rocznicę niepodległości, czy postać Marszałka Piłsudskiego. A przecież to jest człowiek cienia. Najnowsza Wielka Encyklopedia Powszechna nie odnotowuje hasła Jerzy Kossak jedynie je wyjaśnia jednym zdaniem w nocie o Wojciechu Kossaku. Jakim był artystą, człowiekiem, co w niósł w dorobek sztuki polskiej, czy rzeczywiście powinien być postacią w tle nie zasługująca na własny biogram, za to co wniósł swoja twórczością dla Ojczyzny.

Kurpie pod Kolumną Króla Zygmunta

Foto: Kurpie pod Kolumną Króla Zygmunta
cz pon, 11 września 2006 12:15

Kapela Kurpiowska ROK i Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' działające przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej wystąpiły na Placu Zamkowym w Warszawie. W niedzielę odbył tam się specjalny koncert promujący gminy województwa podlaskiego.

Na szczytach świata

Foto: Na szczytach świata
cz pon, 11 września 2006 06:06

Jan Dobkowski (lat 64), najwybitniejszy malarz rodem z Łomży, gościł w sobotę i niedzielę, 9 i 10 września 2006 r. w rodzinnym mieście. Autor ponad 170 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 ekspozycji zbiorowych w najbardziej prestiżowych galeriach polskich i zagranicznych był w świetnym humorze. Rozdawał autografy, opowiadał anegdoty, sypał dowcipami. Laureat nagrody im. Jana Cybisa otworzył wystawę swoich najnowszych obrazów „Himalaje”. Wszystkich zaskoczyła forma, w jakiej przedstawił wrażenia z podróży do Nepalu.

Salon Sztuk na 5

Foto: Salon Sztuk na 5
mm pt, 08 września 2006 17:04

- „Choć pacjentów straszysz groźną bormaszynką, jednak w duszy zostajesz grzeczną dziewczynką” - rymował na cześć Anny Jakubowskiej, blisko 10 razy starszej gospodyni od Salonu Sztuk przy ulicy Makowej w Łomży, Jerzy Badyda. Ale podczas wieczoru z okazji piątych urodzin jedynej prywatnej i niekomercyjnej placówki kulturalnej na Ziemi Łomżyńskiej ten lekarz urolog - i to dopiero po wielu namowach – zaczął innym dwuwierszem: urologiczno-dentystycznym.

Wystawa Jerzemu Swoińskiemu (1944 – 2005) w Galerii Pod Arkadami.

Foto: Wystawa Jerzemu Swoińskiemu (1944 – 2...
mm wt, 05 września 2006 17:53

W rocznicę śmierci, która minęła 4 września A.D. 2006, wspomnijmy Jerzego Swoińskiego, grafika, rysownika i malarza – autora logo portalu 4lomza.pl. Od 1969 roku, czyli od ukończenia Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieszkał i tworzył w Łomży. Tutaj w 1974 r. zaczął tworzyć oddział Biura Wystaw Artystycznych, które po latach przekształciło się w do dziś istniejącą Galerię Sztuki Współczesnej.

Kukulska w Zambrowie

Foto: Kukulska w Zambrowie
cz nie, 27 sierpnia 2006 23:17

Miała Łomża w połowie lipca Ivana Komarenko z zespołem Delfin na Muszli, miał i Zambrów pod koniec sierpnia Natalię Kukulską z jej zespołem! W niedzielę, 27 sierpnia, kto żyw w grodzie z żubrem w herbie pędził na stadion. A tam trybuna publiczności pełna ludzi - jakieś cztery, a może i więcej tysięcy! Tańczą, śpiewają, wiwatują i gwiżdżą! Pisk na trybunie, owacje i brawa! Entuzjazm!

Zaczęło się od ... ciemnej strony księżyca

Foto: Zaczęło się od ... ciemnej strony księżyca
mm nie, 27 sierpnia 2006 11:04

To była magia, tak po koncercie mówili słuchacze radiowej trójki, którzy na antenie na gorąco opowiadali swoje wrażenia. Występ Dawida Gilmoura to dla fanów Pink Floyd niesamowite przeżycie. Przyjechali tu z całej Polski, aby zasmakować...

Koncert: The Beatles i J.S.Bach na jazzowo!

Foto: Koncert: The Beatles i J.S.Bach na jazzowo!
cz pt, 25 sierpnia 2006 12:10

Trzech utalentowanych muzyków Duetu Trio powróciło już z Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych, które w wakacje odbyły się w Puławach. Paweł Lipski (17 lat; fortepian), Przemek Starachowski (16; instrumenty perkusyjne) i Marek Lipski (15; gitara basowa) podzielą się z miłośnikami muzyki synkopowanej, rozrywkowej i klasycznej doświadczeniami i umiejętnościami, zdobytymi podczas warsztatów. - Zaprosiliśmy do Łomży naszych kolegów z całej Polski, m.in., z Gdańska, Puław i Częstochowy - opowiada Paweł.

Pampuchy, psiwo kozicowe i kurpiowska muzyka...

Foto: Pampuchy, psiwo kozicowe i kurpiowska muzyka...
cz nie, 20 sierpnia 2006 17:05

Tysiące turystów oblegało w niedzielę Nowogród. W tamtejszym Skansenie Kurpiowskim zorganizowano „Niedziele na świętego Rocha” spotkanie folklorystyczne nawiązuje do tradycji ludowych odpustów odbywających się onegdaj na Kurpiach w dniu patrona od zarazy. Muzeum Północno-Mazowieckie z Łomży imprezę organizuje już od 12 lat.

Nie liczy godzin i lat...

Foto: Nie liczy godzin i lat...
cz so, 19 sierpnia 2006 13:50

O Wojsku Polskim, Łomży i Hance Bielickiej podczas święta pierwszego Batalionu Remontowego ”Wojsko na swojsko” z Andrzejem Rybińskim, kompozytorem, gitarzystą i piosenkarzem rozmawiał Mirosław R. Derewońko. Mirosław R Derewońko: - prowadzący koncert, którego był Pan gwiazdą Krzysztof Paduch pół żartem pół serio stwierdził, że po raz pierwszy wystąpił Pan w Łomży...? Andrzej Rybiński: - To raczej pół żartem. Nie ma chyba miejsca w Polsce gdzie bym nie występował. Kilka razy graliśmy tutaj z zespołem „Andrzej i Eliza”.

Moja pamięć jest spłaszczona.

Foto: Moja pamięć jest spłaszczona.
mm pt, 18 sierpnia 2006 21:33

Z Jerzym Grygorczukiem o strachach na wróble, samowarze i rzeźbie artystycznej po jego wernisażu w Galerii Sztuki Współczesnej rozmawia Mirosław R. Derewońko

Rzeźby nie z tej ziemi!

Foto: Rzeźby nie z tej ziemi!
mm śr, 16 sierpnia 2006 20:50

Jerzy Grygorczuk (lat 62) to artysta, którego "formy przestrzenne" odległe są od potocznych wyobrażeń, czym jest rzeźba. Bedzie się można o tym przekonać dzisiaj (w czwartek) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Długiej 13 w Łomży. Zobaczymy zdumiewające śmiałością i nieskrępowaną fantazją prace, nawiązujące do sztuki egzotycznych plemion Afryki lub Polinezji z bliższą nam kulturą bizantyjską czy naszymi ludowymi świątkami.

Rozpasane malarstwo i ascetyczna fotografia

Foto: Rozpasane malarstwo i ascetyczna fotografia
mm pon, 14 sierpnia 2006 19:25

Zaskakujący wernisaż odbył się w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży. Zaskakujący z kilku powodów. Po pierwsze: bo obaj autorzy są amatorami. Adam Palatyński z Łodzi w dziedzinie malarstwa, Jarosław Strenkowski z Zambrowa – fotografii. Po drugie: bo prace malarza wręcz porażają śmiałością tematu i rozmachem formy, zaś fotografika – wręcz odwrotnie. Po trzecie: niemal nic ich z sobą nie łączy, oprócz znanego z odważnych prezentacji ambitnej sztuki współczesnej miejsca i ponad 50 gości, którzy przybyli w piątkowy wieczór 11 sierpnia 2006 r.

Trwają Dni Kultury Kurpiowskiej.

Foto: Trwają Dni Kultury Kurpiowskiej.
mm nie, 16 lipca 2006 12:19

Występy kapel, pokazy twórców ludowych i konkursy dla publiczności rozpoczęły XIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dziś drugi dzień ludowej imprezy.

« · «« · 145 · 146 · 147 · 148 · 149 · 150 · 151 · 152 · 153 · 154 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę