środa, 20 marca 2019 napisz DONOS@

Pionierzy industrialu zagrali w Łomży

Foto: Pionierzy industrialu zagrali w Łomży
cz pon, 26 lutego 2018 08:17

Agressiva 69, prekursor i legenda industrialnego rocka w Polsce, ponownie wystąpiła w Łomży. Istniejąca od blisko 30 lat krakowska grupa zagrała w klubie PopArt przekrojowy set, poza najbardziej znanymi utworami przypominając też starsze kompozycje. Nie zabrakło też świetnych wersji klasycznych utworów Republiki oraz kultowego „Personal Jesus” Depeche Mode. Już niebawem w MDK-DŚT kolejne koncerty: legendy polskiego punka Moskwy oraz Krzysztofa Jaryczewskiego, śpiewającego niezapomniane przeboje Oddziału Zamkniętego.

Gitarowa inauguracja muzycznych wieczorów u Lutosławskich

Foto: Gitarowa inauguracja muzycznych wieczorów u Lut...
cz wt, 20 lutego 2018 12:06

Gitarowy duet Cantiga z Francji zagrał w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Philippe Villa i Anastasia Maximkina wykonali utwory dotąd w Polsce nieznane, a do tego transkrypcje organowych dzieł Cesara Francka, które grają jedyni na świecie. W słynnym Trio e-minor Antoine'a de Lhoyera towarzyszył im Wojciech Dominik Popielarz, inicjator zaproszenia Duo Cantiga do Drozdowa, Grajewa i Ełku. Koncert odbył się w ramach „Dni Kultury Francuskiej” i był zarazem inauguracją kameralnych występów w drozdowskim muzeum, które będą organizowane cyklicznie przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego.

Sukcesy Studia Wokalnego ROK

Foto: Sukcesy Studia Wokalnego ROK
cz pon, 19 lutego 2018 11:40

Z sukcesami zaprezentowali się młodzi łomżanie ze Studia Wokalnego ROK podczas VIII Regionalnego Przeglądu Piosenki Walentynkowej w Goniądzu. W tutejszym Domu Kultury rozbrzmiewały polskie przeboje o szeroko rozumianej tematyce miłosnej.

Stand-up w Łomży

Foto: Stand-up w Łomży
cz pon, 19 lutego 2018 08:10

Ponad 170 osób spędziło sobotni wieczór w MDK-DŚT, gdzie wystąpiło pięciu stand-uperów. W tej uderzeniowej dawce komedii nie zabrakło najróżniejszych tematów, od prozaicznych do wyjątkowo mocnych; była też improwizacja, w tym z udziałem publiczności. Jeden z wykonawców, pochodzący z Białegostoku, musiał też zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem, gdyż przyszło mu wystąpić w mieście, którego mieszkańcom nieźle niedawno „nawrzucał” podczas występu w Szczecinie, a co można bez problemu obejrzeć w sieci.

Katastroficzne wizje Dąbkowskiego

Foto: Katastroficzne wizje Dąbkowskiego
cz so, 17 lutego 2018 15:25

Włodzimierz Dąbkowski znany był dotąd z barwnych, optymistycznych pejzaży. Od kilku lat coraz bardziej skłania się jednak ku mrocznym, całkowicie odmiennym obrazom, którymi komentuje niezbyt optymistyczną współczesność. Zderzenie tych dwóch malarskich światów zaprezentował na wystawie „Interpretacje” w Galerii Pod Arkadami. – Świat jako taki nie jest wesoły i staram się to przekazać w swoich obrazach! – mówi Włodzimierz Dąbkowski, w którego najnowszej twórczości nie brakuje również odniesień do niepokojącego stylu Zdzisława Beksińskiego, mistrza mrocznych wizji z pogranicza horroru i rzeczywistości.

Walentynkowy koncert i wielka miłość

Foto: Walentynkowy koncert i wielka miłość
cz cz, 15 lutego 2018 08:16

Nara Noïan, francuska wokalistka o ormiańskich korzeniach, zaśpiewała romantyczne piosenki podczas walentynkowego koncertu w Łomży. Był to pierwszy koncert artystki w Polsce, a na scenie towarzyszył jej kwartet smyczkowy Filharmonii Kameralnej. Od kilku miesięcy gra w niej altowiolista Adrian Stanciu z Rumunii, pierwszy obcokrajowiec w składzie orkiestry. Trafił do niej dzięki temu, że na studiach w Wiedniu poznał dziewczynę z Suchowoli i po ślubie zdecydowali się osiedlić w jej rodzinnych stronach. Jak podkreślają, była to miłość od pierwszego wejrzenia.

Malarska pasja na jesień życia

Foto: Malarska pasja na jesień życia
cz śr, 14 lutego 2018 09:47

Jest siostrą malarki i animatorki kultury, ale nigdy nie myślała o tym, że kiedykolwiek pójdzie w jej ślady. Odważyła się niedawno, będąc już na emeryturze, a efekty były na tyle interesujące, że zaproponowano jej debiutancką wystawę indywidualną w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. – Nie spodziewałam się, że sprawy przybiorą taki obrót i będę miała wystawę! – mówi Grażyna Kalisz, dodając, że nigdy nie jest za późno na realizację marzeń, a malowanie przyrody jest wspaniałym relaksem.

Ocalone od niepamięci w roku podwójnego jubileuszu

Foto: Ocalone od niepamięci w roku podwójnego jubileuszu
cz pon, 12 lutego 2018 08:07

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji przygotowano wystawę „Ocalone od niepamięci”, prezentującą najciekawsze eksponaty ze zbiorów placówki, w tym spoczywające na co dzień w magazynach. – To wystawa wyjątkowa! – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Wiadomo, że jeśli mamy w zbiorach ponad 35 tysięcy muzealiów, to wszystkiego na raz pokazać nie możemy, stąd pomysł takiej jubileuszowej wystawy. Podczas otwarcia wystawy muzealne zbiory wzbogaciły się o kolejny, bardzo cenny obiekt związany z Łomżą, podarowany przez Urząd Miejski.

Dawne zwyczaje ciągle żywe

Foto: Dawne zwyczaje ciągle żywe
cz pon, 12 lutego 2018 08:03

Grupy dziecięco-młodzieżowe ze Zbójnej oraz z Nowogrodu zdobyły cztery nagrody w Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. – Zdajemy sobie sprawę, że trzeba te tradycje kultywować, bo jest to cenne i należy do naszej kultury! – mówi Paulina Chaberek z grupy Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, wykonawców nagrodzonych jasełek. W zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury imprezie uczestniczyło 19 zespołów teatralnych i około 250 osób. Najmłodsi wykonawcy liczyli zaledwie siedem, a najstarszy 84 lata.

Filharmonia z mecenatem Państwa

Foto: Filharmonia z mecenatem Państwa
cz pt, 09 lutego 2018 14:02

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie, wraz z samorządem Łomży, współprowadzić Filharmonię im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. W piątek prof. dr hab. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury podpisał z Mariuszem Chrzanowskim prezydentem Łomży stosowną umowę. Zgodnie z nią ministerstwo przekazywać będzie dotację na Filharmonię w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie, a miasto Łomża dotację w wysokości nie mniejszej niż 1 mln 345,8 tys. zł rocznie. - Tego typu działanie jak wsparcie Państwa, centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek i wyraz naszej polityki – mówi wicepremier Gliński.

Pączki, karnawał i wirtuozka fletni Pana

Foto: Pączki, karnawał i wirtuozka fletni Pana
cz pt, 09 lutego 2018 08:06

Andreea Chira z Rumunii była gwiazdą karnawałowego koncertu Filharmonii Kameralnej. – To nie tylko mój pierwszy koncert w Łomży, ale i pierwszy w Polsce! – mówi Andreea Chira, która zagrała na fletni Pana same przeboje, w tym filmowe tematy Ennio Morricone i Astora Piazzolli, a do tego rumuńskie tańce. Stworzyła też duet z tenorem Tomaszem Garbarczykiem w słynnym „My Way”, a łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego brzmieli w nim niczym amerykańska orkiestra swingowa. Było też coś dla ciała – smakowite pączki na zakończenie tłustego czwartku.

Stypendia od marszałka - na film i książkę

cz cz, 08 lutego 2018 15:59

Szesnastu twórców, m.in. filmowców, fotografików, pisarzy, aktorów, muzyków otrzymało roczne i półroczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Wśród nich są pochodzący z Łomży Szymon Jan Sinoff i Zenon Krajewski. Pierwszy chce ukończyć film drugi napisać książkę. Ich bohaterami będą mieszkańcy powiatu łomżyńskiego.

„Cicha noc” Domalewskiego ma 11 nominacji do Orłów 2018

Foto: „Cicha noc” Domalewskiego ma 11 nominacji do Or...
cz cz, 08 lutego 2018 11:25

Polska Akademia Filmowa to zacne gremium prawie 700 reżyserów, scenarzystów, kompozytorów, operatorów i aktorów, którzy wskazali nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2018. O nominacje do „polskich Oscarów” rywalizowało 61 filmów, spośród których profesjonaliści wybiorą najlepsze w 19 kategoriach. Poruszająca „Cicha noc” w reżyserii i ze scenariuszem Piotra Domalewskiego, 34-letniego aktora rodem z Łomży, otrzymała rekordowo aż 11 nominacji, wyprzedzając „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. - Po Złotych Lwach dla najlepszego filmu festiwalu w Gdyni, Piotr bardzo się ucieszył z nominacji do Orłów, ale to ze względu na twórców, z którymi realizował debiut fabularny – mówi Wiesława Domalewska, mama zapracowanego przygotowaniami do kręcenia nowego filmu Piotra, przebywającego w Berlinie. - Ale sam nie przykłada do tego wagi, bo nie zachłystuje się blichtrem.

Perkusyjne warsztaty muzycznych talentów

Foto: Perkusyjne warsztaty muzycznych talentów
mm so, 03 lutego 2018 12:08

Finałowy koncert zakończył tegoroczną edycję warsztatów perkusyjnych. W MDK-DŚT wystąpili nie tylko młodzi muzycy grający od lat, ale też i debiutanci, którzy usiedli za perkusją po raz pierwszy zaledwie pięć dni wcześniej. Warsztaty prowadzone od dziewięciu lat przez Annę Kaptór i Przemka Starachowskiego należą do nielicznych tego typu inicjatyw w kraju, gdzie mogą uczyć się i zaawansowani, i początkujący miłośnicy muzyki. – Nadal w Polsce jest bardzo mało warsztatów angażujących dzieciaki, które nie potrafią grać i to jest w naszym wypadku fajne i wyjątkowe! – mówi Przemek Starachowski, zapowiadając już kolejne wakacyjne warsztaty z licznymi atrakcjami.

Folkowa potańcówka w MDK

Foto: Folkowa potańcówka w MDK
cz pon, 29 stycznia 2018 11:04

Ponad sto osób bawiło się na niedzielnej potańcówce w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Do tańca przygrywała im Warszawska Orkiestra Sentymentalna, wykonująca same przeboje z okresu 20-lecia międzywojennego. Organizatorzy zadbali też o słodki poczęstunek i napoje chłodzące, wydawane na specjalne kartki żywnościowe: młodsi widzieli coś takiego po raz pierwszy, starsi w chwili przerwy między tańcami mogli wspomnieć czasy rynkowych niedoborów i kartkowej codzienności poprzedniego ustroju.

Startuje „Radość spod kapelusza”

Foto: Startuje „Radość spod kapelusza”
cz nie, 28 stycznia 2018 12:44

Można już nadsyłać zgłoszenia do 12. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Organizowany przez parafię Krzyża Świętego w Łomży konkurs jest jedyną tego typu imprezą w kraju, będąc nie tylko hołdem dla niezapomnianej Hanki Bielickiej, ale też szansą na pokazanie się dla śpiewającej i deklamującej, utalentowanej młodzieży. – Zapraszamy do udziału, bo będzie o co walczyć – mówi jedna z organizatorek Alicja Żelazna. – Mamy nadzieję, że w tym roku również uda się stworzyć ten niesamowity klimat naszego konkursu, a do tego będzie sporo radości!

Konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży

Foto: Konkurs na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z...
cz śr, 24 stycznia 2018 08:15

„W mieście, co było mi rajem” to hasło konkursu i jednocześnie cytatem z wiersza „Łomża” napisanego przez łomżyniankę z Piastowa, Iwonę Krzepkowską–Bułat, laureatkę głównej nagrody w V edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na wspomnienia, refleksje, pamiętniki z Łomży.

Łomżyńskie Betlejem na 600-lecie miasta

Foto: Łomżyńskie Betlejem na 600-lecie miasta
cz pon, 22 stycznia 2018 07:49

Niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej z udziałem kilku pokoleń łomżyńskich artystów rozpoczął obchody jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. W katedrze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe zaśpiewali Marika, Jula, Jacek Szymański, chóry, dzieci i młodzież z MDK-DŚT, ROK-u i PSM, muzyczne rodziny oraz wielu innych wykonawców, a wtórowała im bardzo liczna publiczność. – Dzisiaj mamy łomżyńskie święto! – mówi Marika. – Orkiestra jest nasza, tutejsza, soliści również, jest więc bardzo esencjonalnie. Wydaje mi się, że w kontekście charakteru imprezy jest to bardzo dobry pomysł, żeby zebrać łomżyńskich wykonawców z takiej okazji.

Malarstwo i „Dom” Andrzeja Strumiłły

Foto: Malarstwo i „Dom” Andrzeja Strumiłły
cz nie, 21 stycznia 2018 13:24

Prace wybitnego malarza Andrzeja Strumiłły można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Podczas sobotniego otwarcia wystawy odbyła się też promocja albumu „Dom”, w którym artysta przedstawia swe rodzinne gniazdo w Maćkowej Rudzie, rodzinę i przyjaciół. Na otwarciu wystawy w Łomży zabrakło jednak 90-letniego autora, który od kilku dni przebywa w szpitalu. – Profesor bardzo przeżywa swą nieobecność tutaj, bo bardzo nastawiał się na dzisiejszą wizytę – mówi Henryk Kudela, przewodniczący Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”, wydawcy albumu. – Chciał koniecznie przyjechać, bo jego kontakty i więzy z Łomżą są bardzo silne i emocjonalne, ale uniemożliwił mu to stan zdrowia.

Marini, Palladini i włoskie przeboje

Foto: Marini, Palladini i włoskie przeboje
mm so, 20 stycznia 2018 10:20

Włoski aktor, wokalista i tancerz Nicola Palladini zaprezentował w Łomży spektakl „Ciao, Ciao Bambina”. Został on oparty na biografii niezwykle popularnego w Polsce Marino Mariniego, którego przeboje uwielbiało kilka pokoleń Polaków. Palladini dowiedział się o tym dopiero wtedy, gdy zaczął występować w Polsce, chociaż ma polskie korzenie. – To coś niesamowitego, że te piosenki, które Marini tu po sobie zostawił, czy napisał wspólnie z Wandą Sieradzką, ludzie wciąż pamiętają i śpiewają, tak jak dzisiaj! – mówi zachwycony przyjęciem Nicola Palladini.

« · «« · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę