Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Weekendowe drogi

cz so, 21 sierpnia 2004 12:49

3 osoby zginęły, a 15 zostało rannych – to statystyka wypadków i kolizji w rejonie łomżyńskim w ciągu ostatnich 2 tygodni. Przed nami kolejny weekend – i początek tragicznych zdarzeń. W Łomży przy ul. Polowej samochód potrącił dziecko, które niespodziewanie wtargnęło na jezdnię. Z ustaleń Policji wynika, że zawinili prawdopodobnie opiekunowie, którzy nie dopilnowali dziecka mówi inspektor Piotr Jarominiak z Sekcji Ruchu Drogowego łomżyńskiej Policji.

Uwaga na balkony!

cz pt, 20 sierpnia 2004 21:12

Mieszkańcy ulicy Dmowskiego w Łomży nie wierzą własnym oczom. W jednym z bloków oderwała się część balkonu. „Tego nie można było przewidzieć” - mówi inspektor nadzoru budowalnego w Łomży, Lech Skała. Stan techniczny balkonów w tym bloku był nie najlepszy, ale tego – że spadnie – nikt się nie spodziewał. Stan techniczny budynków mieszkalnych zarządca powinien sprawdzać raz w roku, a raz na 5 lat powinien przeprowadzać kontrole kompleksowe. I tak robiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. "MPGKiM wykazywało, że stan balkonów jest niedostateczny, że są ubytki w tynkach, natomiast nic nie wskazywało nato, że są zagrożenia ze względu na konstrukcję" - mówi inspektor Lech Skała.

Bocianie sejmiki

cz cz, 19 sierpnia 2004 13:11

Możemy je obserwować i podziwiać jeszcze przez około 2 tygodnie. Bociany powoli szykują się do odlotu. Właśnie rozpoczęły się bocianie sejmiki – czyli narady kilkudziesięciu osobników – które prawdopodobnie ustalają termin odlotu do ciepłych krajów. Jak mówi Krzysztof Frąckiel z Biebrzańskiego parku Narodowego – to dopiero początek ptasich sejmików.

Nowe placówki Poczty

cz śr, 18 sierpnia 2004 12:02

Nowe placówki Poczty Polskiej już wkrótce w Łomży i okolicach. Jak przewidują standardy tego urzędu jedna placówka powinna obsługiwać 7 tysięcy osób. Obecnie na terenie Łomży pracuje 5 urzędów i jeden oddział. Jak mówi dyrektor rejonowego urzędu poczty w Łomży Andrzej Krzyszkowski - to nie wystarcza, stąd uruchamianie nowych placówek. Pierwsza z nich rozpoczęła działalność w dniu dzisiejszym, a mieści się w budynku byłego urzędu wojewódzkiego przy ulicy Nowej.

Do likwidacji mogilników coraz bliżej...

cz pon, 16 sierpnia 2004 14:27

Cztery firmy z Polski chcą likwidować mogilniki koło Zbójnej. Zakłady zajmują się gospodarką odpadami – w tym wywozem związków niebezpiecznych – a takie zalegają w poniemieckich bunkrach w gminie Zbójna. Szacuje się, że może być tam zgromadzonych około 100 ton przeterminowanych środków ochrony roślin jeszcze z lat 60 i 70. To ekologiczna bomba, która od kilku lat jest pod stałą obserwacją starostwa powiatowego – nie stwarza zagrożenia – przynajmniej na razie. Mówi Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska łomżyńskiego starostwa, Wacław Sierbiński.

Bociani raj

cz pon, 16 sierpnia 2004 14:25

Blisko 3 tysiące bocianów żyje w powiecie łomżyńskim – to wyniki pierwszego w powiecie liczenia tych ptaków. Przez cały lipiec przyrodnicy liczyli boćki w 9 gminach powiatu łomżyńskiego i doliczyli się blisko 750-ciu gniazd, w których żyje ponad półtora tysiąca młodych. To dobry wynik zwłaszcza, że były też gniazda obfite w potomstwo – mówi Tomasz Nitkiewicz z Muzeum Przyrody w Drozdowie. Młodych boćków jest w powiecie łomżyńskim o pół tysiąca więcej niż dorosłych osobników. To jednak tylko efekty liczenia gniazd. Bocianów może być jeszcze więcej, bo nie wszystkie żyją w gniazdach.

Pijani za kierownicą

cz pon, 16 sierpnia 2004 12:07

Rekordową liczbę 63 nietrzeźwych kierowców zatrzymali policjanci na terenie województwa podlaskiego w niedzielę. Większość z nich to policyjnej akcji pod kryptonimem „dyskoteka”. Funkcjonariusze biorący udział w akcji mieli za zadanie skontrolować samochody wyjeżdżające z większych dyskotek naszego województwa. Łącznie policjanci zatrzymali do kontroli ponad 800 pojazdów. Okazało się że w 45 przypadkach za ich kierownicami siedzieli pijani. Swoistym rekordzistą okazał się 31-letni mieszkaniec gminy Orla, który w wydychanym powietrzu miał ponad 3,5 promila alkoholu.

Łomżyńscy pielgrzymi u progu Jasnej Góry

cz pt, 13 sierpnia 2004 12:06

Pielgrzymi są już u bram Jasnej Góry. Pątnicy XX Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki Na Jasną Górę zbliżają się już do Częstochowy. W ciągu 12 dni pielgrzymowania przed oblicze Matki Bożej Królowej Polski pokonali 410 kilometrów. Od Jasnej Góry dzieli ich już tylko nieco ponad 20 kilometrów. Pielgrzymi wyruszyli dzisiaj z miejscowości Żuraw gdzie spędzili dzisiejsza noc. Mimo padającego deszczu – jak mówi ks. Piotr Kapelański, kierownik Pielgrzymki - pątnicy są pełni zapału i ducha modlitwy.

Święto I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego

cz cz, 12 sierpnia 2004 13:41

Żołnierze przygotowują się do Święta Wojska Polskiego, czy w Łomży święto będzie radosne? Po znacznym uszczupleniu wojska w mieście obchody przygotował I Łomżyński Batalion Remontowy. Będą to pierwsze obchody bez udziału Jednostki Wojskowej Skład Łomża 30 90. Dowódca Batalionu Remontowego, ppłk Robert Rettinger, nie ukrywa, że w związku z likwidacją jednostki nie dla wszystkich Dzień Wojska Polskiego będzie świętem radosnym. Skład Łomża – to kolejna jednostka w kraju, która została zlikwidowana.

Zakup podręczników szkolnych

cz cz, 12 sierpnia 2004 10:02

Ruszyła sprzedaż podręczników i przyborów szkolnych. Wielu rodziców wykorzystuje ostatnie wakacyjne tygodnie, aby wyposażyć swoje dzieci w niezbędne akcesoria. Sen z powiek rodzicom spędza nie brak towarów w księgarniach i sklepach papierniczych, lecz ich ceny. W tym roku więcej zapłacimy za zeszyty i przybory do pisania, ze względu na wzrost podatku VAT-ceny podręczników pozostały na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Zestaw dla ucznia klasy I-wszej podstawówki kosztuje ok 170 zł. Dla ucznia gimnazjum natomiast kosztuje 400 zł - mówi Jarosław Gałczyński z księgarni Atena w Łomży.

Eurostypendia

cz śr, 11 sierpnia 2004 11:40

Około 450 studentów i około 1600 uczniów gimnazjów z województw podlaskiego mogłoby otrzymać stypendia z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mogłoby i pewnie otrzyma tyle tylko, że nie wiadomo kiedy. Wciąż brakuje bowiem ministerialnych rozporządzeń wykonawczych uruchamiających cały program. Jak podkreśla Mariusz Szczebiot z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku ogłoszony już raz przez Urząd termin konkurs na programy przygotowane przez powiaty został przekroczony. Zgodnie z założeniami stypendia socjalne będą mogli pobierać nie tylko studenci uczelni państwowych, ale i prywatnych. Każdy z nich mógłby otrzymać około 350 złotych. Wysokość stypendiów dla uczniów gimnazjów to maksymalnie 250 złotych.

Goście z Bawarii

cz wt, 10 sierpnia 2004 09:51

Już po raz 5-ty powiat łomżyński odwiedzi grupa samorządowców i przedsiębiorców z Bawarii. W ramach współpracy między powiatami łomżyńskim i Dingolfing Landau w Bawarii goście z Niemiec wezmą udział w licznych seminariach i spotkaniach roboczych. Odwiedzą też hale produkcyjne rodzimych firm i zakładów jak również będą gościć w Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekowita” w Wysokiem Mazowieckiem - powiedział Radiu Nadzieja Starosta łomżyński Wojciech Kubrak.

Podglądali nietoperze...

cz nie, 08 sierpnia 2004 13:06

Jak wygląda borowiec wielki, karlik większy czy gacek brunatny – można było zobaczyć w Drozdowie. 16-stoosobowa grupa młodych ludzi podglądała życie nietoperzy. Warsztaty chiropterologiczne przygotowało Muzeum Przyrody w Drozdowie, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwii oraz Towarzystwo Przyrodnicze Bocian. Nietoperze oglądali i podsłuchiwali gimnazjaliści m.in. z Łomży, Piątnicy, Miastkowa, Śniadowa, Zbójnej i Stawisk. Młodzież podpatrywała jak zachowują się nietoperze w czasie łowów, pomagała łapać je w sieci, sluchała, jakie odglosy wydają podczas polowanie.

Już 8 dzień na trasie.

cz nie, 08 sierpnia 2004 13:02

Idą niemal wszyscy – około 1200 osób. Z trasy na Jasną Górę wycofały się pojedyncze osoby, które nie mogły iść dalej ze względu na stan zdrowia. Każdego dnia pątnikom pomagają pielęgniarki, często wzywany jest także lekarz. Jak mówi kierownik Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, ks. Piotr Kapelański, jeden z pielgrzymów wrócił do domu, bo dostał ataku...kolki nerkowej. Lekarz podczas badania wykrył u niego manień w nerce. "Burchle i odciski - to już nic nowego" - mówi ks. Kapelański. W sobotę wieczorem pątnicy pokonali półmetek drogi do Częstochowy.

Wypadki w rolnictwie

cz so, 07 sierpnia 2004 08:11

Rolnicy zostawiajcie dzieci pod opieką w domu, na żniwa jedźcie sami !!!. To apel nie tylko nasz ale także Eugeniusza Tyszka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku. Żniwa to czas, kiedy ilość wypadków w rolnictwie wzrasta nawet o 20% w porównaniu do pozostałej części roku. Przyczyną jest głównie konieczność szybkiego wykonania wielu uciążliwych prac w krótkim czasie, aby nie ponieść strat. Dlatego często rolnicy angażują do żniw dzieci, nawet te najmłodsze. W upale i pośpiechu o wypadek nietrudno.

Rozpoczął się sierpień miesiąc trzeźwości

cz pon, 02 sierpnia 2004 13:18

Po raz kolejny kościół wzywa wiernych do zachowania przez te 31 dni abstynencji. W specjalnym liście biskupa Antoniego Dydycza – przewodniczącego zespołu apostolstwa trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „Trzeźwość jest nam potrzebna jak chleb i woda dla ratowania życia. Trzeźwości nigdy nie było i nie będzie za dużo.” Biskup zwraca uwagę, że ostatnio coraz częściej docierają do nas informacje, że pijaństwo „to nieszczęście dociera do szkół, atakując coraz młodsze grupy społeczeństwa polskiego”. Biskup wylicza także grzechy płynące rzeką alkoholu, która zalewa nasz kraj. Są to ludzie niezdolni do pracy, ofiary wypadków drogowych, rozdarte małżeństwa i rozbite rodziny. Abstynencja zaś jest formą wynagradzania za te grzechy.

Ruszyła XX Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

cz nie, 01 sierpnia 2004 12:54

Około tysiąca osób wyruszyło w 20-tej Łomżyńskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Po kilkuset pątników wymaszerowało z Łomży, Zambrowa i Ostrołęki. Na trasie spotkają się jutro w okolicach Ostrowii Mazowieckiej. 3 sierpnia do pielgrzymki dołączy jeszcze grupa wyszkowska. W Łomży wymarsz pielgrzymki poprzedziła Msza Święta, którą odprawił dla pielgrzymów Biskup Stanisław Stefanek. Biskup apelował do zwłaszcza młodzieży, aby potrafiła także w codziennym życiu poderwać się do aktywnego życia z Bogiem. Po Mszy kilka minut po godzinie siódmej pątnicy wyruszyli na ulice Łomży. Wśród pielgrzymów są ludzie w różnym wieku, z różnymi oczekiwaniami i obawami.

Będzie protest!

cz cz, 29 lipca 2004 18:10

Tak złego roku jeszcze nie było – mówią zgodnie szefowie podlaskich placówek medycznych. Kontrakty są niskie i praktycznie bez szans na renegocjacje, a do tego jeszcze prysły nadzieje związane z dużymi pieniędzmi z nadwyżki Narodowego Funduszu Zdrowia. Województwo podlaskie z NFZ-tu dostanie o blisko 3,5 miliona złotych mniej niż obiecywał fundusz. 6 milionów 600 tysięcy złotych – to kwota, która ma trafić do podziału między podlaską służbę zdrowia, dla porównania województwo warmińsko-mazurskie dostanie 7 milionów 700 tysięcy, a np. Lubelskie ponad 12,5 miliona złotych.

Łomżyński ratusz certyfikowany

cz wt, 27 lipca 2004 15:31

Urząd Miasta w Łomży przeszedł pozytywnie kontrole potwierdzając przyznanie placówce certyfikatu jakości ISO 9001 – czyli potwierdzający najwyższą jakość pracy urzędu i urzędników. Prace nad wdrożeniem ISO trwały niemal dwa lata. Wiceprezydent Marcin Sroczynski podkreśla, że poprawa obsługi odwiedzających urząd petentów jest widoczna. Sama procedura certyfikacji została przeprowadzona przez białostocka firmę Europejskie Centrum Doradztwa EUROPRIMUS CONSULTING. Na ten cel miasto wydało około 15 tysięcy złotych. To około 10 razy taniej niż standardowy cennik tej usługi obowiązujący w kraju.

Czarne noce w Łomży

cz wt, 27 lipca 2004 15:05

Nie mają światła za oknami mieszkańcy kilku łomżyńskich ulic. Nie świecą latarnie m.in. przy ul. Prusa, Żeromskiego i Staffa. Miasto się tłumaczy – powodem jest brak umowy na obsługę sieci energetycznej. Od początku roku Rejon Energetyczny w Łomży usuwa większe awarie dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta – ale nie wymienia już na przykład żarówek, ... bo ta usługa jest za droga. Awaria, która wystąpiła na osiedlu Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dotknęła co najmniej kilkuset mieszkańców. Nocą nie ma światła już od kilku dni – ale jak zapewnia prezes ŁSM Ryszard Siedlecki, energetycy naprawią awarię najpóźniej jutro.

« · «« · 36 · 37 · 38 · 39 · 40 · 41 · 42 · 43 · 44 · 45 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę