Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@

Łomża miasto niedostępne dla niepełnosprawnych

cz wt, 04 czerwca 2013 11:06

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie stan dostosowania obiektów użyteczności publicznej w Łomży dla osób niepełnosprawnych, w szczególności dla tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W latach 2009 – 2012 (I półrocze) na obszarze miasta Łomża oddano do użytkowania 82 obiekty użyteczności publicznej, a wszystkie kontrolowane w ubiegłym roku przez NIK – 15 - były niedostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Zdecydowana większość z nich – w ocenie Izby - było „niedostępnych dla osób niepełnosprawnych”.

Tak kończył się w Polsce komunizm

cz wt, 04 czerwca 2013 08:30

24 lata temu, 4 czerwca 1989 r. odbyły się oczekiwane tak długo prawie demokratyczne wybory do Sejmu i Senatu. Frekwencja wyniosła 62,32%, a spośród 161 mandatów przyznanych „bezpartyjnym” obsadzono 160. Wszystkie zdobyli kandydaci promowani przez Komitet Obywatelski „Solidarność” i rekomendowani przez Lecha Wałęsę. Spośród 264 mandatów „rządzących” w okręgach, obsadzone zostały tylko trzy mandaty (!), z tego dwa zdobyli członkowie ZSL, a jeden PZPR. W wyborach do Senatu obsadzono 92 mandaty (na 100), które zdobyli kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. - Najlepiej powstałą wówczas sytuację odzwierciedliła dyskusja toczona podczas obrad Klubu Poselskiego PZPR w drugiej połowie czerwca 1989 r. - pisze historyk dr Krzysztof Sychowicz. - W dyskusji tej padło też stwierdzenie o świadomości oddania władzy opozycji ale dopiero za dwa-trzy lata, lecz nie w tym momencie. W związku z tym można stwierdzić, że PZPR i jej koalicjantom nie chodziło o demokratyzację życia politycznego ale jedynie stworzenie pozorów tego. Życie jednak zburzyło tę misterną układankę – ocenia Sychowicz.

Kolega wbił koledze ze szkoły śrubokręt pod żebro

cz pon, 03 czerwca 2013 12:23

Dwóch uczniów klasy trzeciej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Zielonej pobiło się krwawo podczas przerwy. W trakcie jeden z 19-latków wyciągnął nagle śrubokręt i wbił go koledze pod żebro. Karetka rannego zabrała do szpitala, a policja zatrzymała napastnika.

Śmieciowe zamieszanie w Łomży

cz pon, 03 czerwca 2013 09:34

Miasto wreszcie ogłosiło przetarg na wybór firmy, która ma wywozić śmieci z Łomży. Choć zgodnie z prawem wyłoniona tak firma powinna zbierać śmieci już od 1 lipca, w Łomży koperty z ofertami zostaną otwarte dopiero 9 dni po tym terminie. W przetargu zapisano, zaś że zwycięska firma śmieci z miasta zacznie wywozić najwcześniej 1 sierpnia, ale „to termin nie wiążący, wyłącznie orientacyjny”.

Partyjniactwo to też praca...

cz pon, 03 czerwca 2013 08:10

Przez 18 lat, czyli niemal połowę zawodowego życia, w mozole pracował na rzecz wcielania w Polsce ideologii marksizmu-leninizmu, umacniania autorytarnej i niedemokratycznej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jako przewodniej siły narodu, oraz jak się wówczas wydawało nierozerwalnego braterstwa ze Związkiem Sowieckim. Kariera polityczna prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego jest znana. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest ona związana także z jego karierą zawodową. Tę ujawniono na żądanie radnych przy okazji wniosku o przyznanie prezydentowi Czerniawskiemu nagrody jubileuszowej z okazji 40-lecia pracy. Sam przebieg debaty radnych był pełen dramatycznych zwrotów akcji - łącznie z cofnięciem uchwały do komisji i zarządzeniem ponownego głosowania.

Debiutant z Łomży: „Obcy” i swojski Piotr Domalewski

cz nie, 02 czerwca 2013 21:18

Istota zdarzeń nie tkwi w tym, czego one dotyczą, ale w tym, czego się po nich spodziewamy” - takim intrygującym mottem zaczyna się 25-minutowy film, którego premiera odbyła się w Kinie Millenium w Łomży. Rodzinne miasto na prezentację swego debiutu kinematograficznego wybrał Piotr Domalewski (lat 30), zdolny aktor, piosenkarz, scenarzysta i reżyser. Zdjęcia do krótkiej etiudy studenci Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego nakręcili w pięć sierpniowych nocy 2012 r. w Kramkowie, małej wsi trzy kilometry od Wizny. Film absolwenta SP nr 10 i I LO w Łomży zakwalifikował się do 32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych.

Dzień Dziecka w Venedzie, „Ekonomiku” i Porcie Łomża

mm nie, 02 czerwca 2013 13:58

Nieprzebrane tłumy dzieci z rodzicami, krewnymi i rówieśnikami przypuściły istny szturm z okazji swego święta na łomżyńską Galerię Veneda, która przygotowała dla nich, m.in., wesołe konkursy z nagrodami, loterię, zakręcone frytki i malowanie twarzy. Tłok w południe był wprost niesamowity, zaś zabawa przednia, tak że organizatorzy artystyczno-sportowej Parafiady Diecezji Łomżyńskiej w „Ekonomiku” oraz Dnia Dziecka z MOSiR-em na świeżym powietrzu w Porcie Łomża mogli tylko pozazdrościć frekwencji, chociaż w sali gimnastycznej i na boisku czy na bulwarze nad Narwią nie było żadnych pretekstów do nudy. Dorośli stanęli na wysokości zadania: dzieci były zadowolone.

Przyjechał do Łomży i dostał mandatów na 13 tysięcy 700 złotych

cz pt, 31 maja 2013 12:08

Przejazd przez Łomżę ten kierowca długo popamięta. Jadąc ciężarówką z ładunkiem drewna z Estonii do Niemiec krajową „61” kierowca przejechał też przez most na Narwi pomiędzy Piątnicą a Łomżą. Kilkaset metrów dalej został zatrzymany przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jak się okazało wjazd za dużą ciężarówką na most, na którym obowiązuje ograniczenia do 30 ton masy rzeczywistej, to najmniejsze z ujawnionych przewinień. W sumie został ukarany mandatami na łączną kwotę 13700zł.

Piją i jadą. Przed świętami, w święta i po świętach

cz pt, 31 maja 2013 11:22

Pijani kierowcy, mimo ostrzejszych kar i coraz mniejszego przyzwolenia społecznego, ciągle jeżdżą po drogach regionu. Dzisiaj rano na terenie powiatu łomżyńskiego łomżyńscy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Przez blisko dwie godziny funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość 205 kierowców. Dwoje z nich zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Tych kierowców „na dwóch gazach” udało się wyłapać w porę, ale czasami jest już za późno.

I Komunia Święta będzie w trzeciej klasie

cz pt, 31 maja 2013 10:47

Dzieci z Diecezji Łomżyńskiej, które rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych 1 września 2013 r. Komunię Święta będą miały pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej, czyli na zakończenie pierwszego cyklu edukacyjnego. Specjalny dekret w tej sprawie wydał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Zmiana związana jest z wprowadzeniem nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.

Bajkowy Dzień Dziecka w Galerii Veneda w Łomży

cz pt, 31 maja 2013 10:23

Miś Puchatek, Kłapouchy, Prosiaczek, Tygrysek, Scooby Doo, Zajączek, Kataryniarz z papugą i cyrkowcy to bohaterowie Bajkowego Dnia Dziecka jaki w sobotę od południa do wieczora odbędzie się w Galerii Veneda w Łomży. Będzie też specjalne wystawienie spektaklu przedstawienie dla dzieci „Kaczor Kwak i Szewc Kopytko” Kornela Makuszyńskiego w wykonania aktorów Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz wiele innych atrakcji. - Każde dziecko, które odwiedzi galerię 1 czerwca będzie uczestniczyć w znakomitej zabawie – zapewniają organizatorzy Bajkowego Dnia Dziecka w Galerii Veneda w Łomży.

„Fabryka” marihuany

cz pt, 31 maja 2013 09:47

Blisko 120 roślin konopi indyjskich rosnących w profesjonalnie przygotowanej „fabryce” zaopatrzonej w system nawadniający o zamkniętym obiegu, system wentylacyjny i oświetleniowy zapewniający sadzonkom idealne warunki wzrostu – znaleźli policjanci w jedne ze wsi w gminie Turośń Kościelna. - Z wstępnych szacunków wynika, że z takiej liczby roślin można byłoby uzyskać około 6 kilogramów żywicy lub ziela konopi o czarnorynkowej wartości detalicznej około 180 tysięcy złotych – podał podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku.

Nie podważyli dokapitalizowania PPŁ

cz pt, 31 maja 2013 09:11

Ani służy prawne wojewody podlaskiego, ani radni Łomży nie podważyli przyjętej przed miesiącem większością jednego głosu uchwały o dokapitalizowaniu o blisko 7 mln zł najmłodszej miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża. Wojewoda badał uchwałę po wniosku radnych PiS, którzy zarzucali, że w trakcie procedowania uchwały została naruszona procedura bo przewodniczący Rady Miasta nie poddał pod głosowanie ich wniosku o całkowitą rezygnację z realizacji Parku ze względu na trudności finansowe miasta. Radni zaś zajmowali się skargą Macieja Głaza, który zarzucał wiceprezydentowi Beniaminowi Doboszowi wprowadzenie radnych w błąd. Podczas środowej sesji radni większością jednego głosu – 7 za, 6 przeciw i 2 wstrzymujących się – odrzucili jednak jego wniosek.

Słoneczne Boże Ciało Anno Domini 2013 w Łomży

cz cz, 30 maja 2013 21:08

Tradycyjnie po 60 dniach od Wielkanocy z Katedry ruszyła procesja Bożego Ciała, w której monstrancję z Hostią pod baldachimem ponieśli kolejno do czterech ołtarzy: wikariusz biskup ks. Jan Sołowianiuk, biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski, gwardian klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów o. Mirosław Ferenc i proboszcz Katedry ks. Marian Mieczkowski. Kilka tysięcy łomżyniaków - od dzieci w wózkach, na rękach mamy czy za rączkę z rodzicami, przez młodzież i dorosłych po sędziwych seniorów - przeszło ze śpiewem ulicami Sadową i Polową do alei Legionów, zaś od ronda Kościuszki - ulicą Rządową, Starym Rynkiem i Farną na plac przed Katedrą. Barwna manifestacja wiary połączona była z błaganiami o błogosławieństwa Boże.

Zginął w wypadku

cz cz, 30 maja 2013 20:21

W wyniku tragicznego wypadku zginął 20-letni kierowca mercedesa. Młody mężczyzna pechowo wyprzedzał dwoje rowerzystów i zjechał do rowu. Pomimo udzielonej pomocy lekarskiej, zmarł w szpitalu.

„Zręby” i „zarysy” zamiast obligacji

cz śr, 29 maja 2013 18:26

Po burzliwej dyskusji z radnymi wiceprezydent Beniamin Dobosz, pod nieobecność prezydenta Czerniawskiego, tuż przed głosowaniem wycofał projekt uchwały w sprawie zgody na emisję miejskich obligacji na ponad 46 mln zł. Przyjęcie uchwały ponownie (przed miesiącem również została wycofana) wydawało się wątpliwe. Przez kilka godzin radni dopytywali o obciążenia, jakie obligacje spowodują dla miasta w kolejnych latach, oraz żądali od prezydenta programu oszczędnościowego. Wniosek taki już na poprzedniej sesji stawiali radni PiS, dziś z podobnymi postulatami – choćby o zręby bądź zarys programu oszczędnościowego – zwrócili się także radni Zbigniew Lipski (SPŁ) i Maciej Głaz (PO).

O kolei do Łomży decyduje samorząd, a nie rząd – twierdzi wiceminister Massel

cz śr, 29 maja 2013 17:29

Linie kolejowych nr 36 Ostrołęka – Łapy oraz nr 49 Śniadowo – Łomża w ocenie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej „nie są szczególnie istotne z punktu widzenia względów gospodarczych, społecznych, obronnych czy ekologicznych w skali kraju” dlatego rząd nie będzie w nie inwestował. Wiceminister Andrzej Massel podkreśla jednak iż linie mogą zostać uznane przez samorządy województw za istotne z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju regionu, a w takim wypadku byłaby możliwość sfinansowania ich rewitalizacji bądź modernizacji ze środków unijnych na lata 2014–2020 w ramach regionalnych programów operacyjnych. Wiceminister do marszałka województwa odsyła także w kwestii uruchomienia kolejowych przewozów pasażerskich z Łomży.

Pomoc po burzy

cz śr, 29 maja 2013 10:37

Nawałnica, która w poniedziałek późnym popołudniem przeszła nad regionem trwała kilka minut, ale spowodowała  znaczne straty. Największe są we wsi Bruszewo w gminie Sokoły. Nawałnica pozrywała dachy domów, uszkodziła budynki gospodarcze. Straty odnotowano w sumie w 18 gospodarstwach. Dziś pierwsi mieszkańcy mają otrzymać zasiłki klęskowe od wojewody.

Zapowiada się gorąca sesja

cz śr, 29 maja 2013 09:07

Obligacje, Park Przemysłowy, nagroda dla prezydenta i MPEC - to tylko kilka z kilkudziesięciu punktów nad którymi mają debatować dziś radni Łomży. Najważniejszym punktem programu wydaje się być ten dotyczący zgody radnych na emisję miejskich obligacji na kwotę ponad 46 mln zł. Prezydent zabiega o tę zgodę już od połowy kwietnia, ale dopiero dziś formalnie punkt ma stanąć na sesji, bo przed miesiącem w ostatniej chwili prezydent najwyraźniej obawiając się porażki wycofał wniosek.

Sikorskiego na wybory

cz śr, 29 maja 2013 08:26

Prawdopodobnie jeszcze tuż przed wakacjami drogowcy ponownie pojawią się na ulicy Sikorskiego. Pod koniec czerwca powinien rozpocząć się remont odcinak od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej. W ratuszu otwarto koperty z ofertami firm rywalizujących o miejskie zlecenie. Jak podaje Łukasz Czech z ratusza jest ich pięć. Najniższa opiewa na kwotę około 6,6 mln zł, najwyższa zaś na prawie 8 mln zł. Tymczasem urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wykonawcę Sikorskiego na odcinku od Ronda Lutosławskiego do Mostu Hubala. Planuje się, że tu prace powinny zacząć się pod koniec lipca. Oba odcinku Sikorskiego mają być ukończone w październiku 2014 roku, czyli tuż przed wyborami.

« · «« · 882 · 883 · 884 · 885 · 886 · 887 · 888 · 889 · 890 · 891 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę