środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

I Komunia Święta będzie w trzeciej klasie

Dzieci z Diecezji Łomżyńskiej, które rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych 1 września 2013 r. Komunię Święta będą miały pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej, czyli na zakończenie pierwszego cyklu edukacyjnego. Specjalny dekret w tej sprawie wydał Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Zmiana związana jest z wprowadzeniem nowej Podstawy Programowej Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.

Bp Janusz Stepnowski
Bp Janusz Stepnowski

- Zatwierdzona przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 8 marca 2010 r. w Warszawie Podstawa Programowa Katechezy Kościoła katolickiego w Polsce oraz opracowany do tej Podstawy i przyjęty przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach zakłada przyjmowanie I Komunii Świętej na koniec pierwszego cyklu edukacyjnego czyli w klasie trzeciej – wyjaśnia w dekrecie bp Stepnowski. - Wobec powyższych zmian, zgodnie z kan. 913 Kodeksu Prawa Kanonicznego postanawiam, że w Diecezji Łomżyńskiej I Komunia Święta będzie udzielana zgodnie ze wskazaniami zawartymi w wyżej wymienionych dokumentach czyli pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej. 
Postanowienie biskupie dotyczy dzieci, które 1 września 2013 r. rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych  
- Tym samym – jak wyjaśnia biskup Stepnowski - rozpoczną one trzyletnie przygotowanie do sakramentu pokuty i pojednania oraz I Komunii Świętej w oparciu o podręczniki zatwierdzone Dekretem z dnia 11 kwietnia 2013 r. N. 462/B/2013.
Biskup przypomina też, że zgodnie z postanowieniem statutu 271 Pierwszego Synodu Diecezji Łomżyńskiej, uroczystość Komunijną należy organizować wyłącznie w niedzielę na Mszy św. parafialnej dla podkreślenia paschalnego i wspólnotowego charakteru sakramentu Eucharystii.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0