wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Wakacyjne remonty znowu przedłużają się na rok szkolny

Foto: Wakacyjne remonty znowu przedłużają się na rok ...
cz pt, 10 sierpnia 2018 08:10

W czterech przedszkolach, trzech szkołach podstawowych oraz dwóch szkołach średnich w Łomży odbywają się, lub mają dopiero się zacząć, remonty wakacyjne, kiedy nauczyciele i uczniowie mają wolne. Na dziewięć remontowanych placówek w trzech: I LO przy ul. Bernatowicza, „Wecie” przy ul. Konwy i w SP nr 7 przy ul. Mickiewicza, planowane terminy zakończenia prac przy elewacjach ustalono na koniec października. W „Jedynce” kapitalny remont kuchni, być może, skończy się w połowie września. W przedszkolu nr 1 nie podpisano umowy, a w PP 2 nie ma pozwolenia budowy. W sumie z kasy miasta na remonty zaczęte i niezaczęte ma być wydatkowane ok. 3 mln 920 tys. zł.

Wniosek o 300+

Foto: Wniosek o 300+
cz śr, 01 sierpnia 2018 16:14

Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o wypłatę z rządowego programu „Dobry Start” 300 zł wyprawki szkolnej. W Łomży przyjmuje jej Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16. Wnioski można też składać elektronicznie, w lipcu w mieście złożono 1858 wniosków i – jak podaje ratusz – dotychczas wypłacono niemal pół miliona złotych.

Z Wety do ratusza. Nowy naczelnik oświaty

Foto: Z Wety do ratusza. Nowy naczelnik oświaty
cz wt, 31 lipca 2018 16:23

Paweł Piwowarski, dotychczasowy zastępca dyrektora w łomżyńskim Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, zostanie nowym naczelnikiem Wydziału Edukacji – podał we wtorkowe popołudnie Urząd Miejski w Łomży. Nowy naczelnik sprawami miejskiej oświaty pokieruje od 1. października, gdy z pracy odejdzie Andrzej Piechociński, który po 10 latach pracy na tym stanowisku, na początku czerwca złożył wypowiedzenie z pracy. Mówił nam, że bezpośrednią przyczyną było odrzucenie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego projektów naprawy finansów i organizacji łomżyńskiego szkolnictwa.

Pożegnanie Genowefy Burzymowskiej – emerytowanej polonistki

Foto: Pożegnanie Genowefy Burzymowskiej – emerytowane...
cz cz, 19 lipca 2018 08:07

Kilkadziesiąt osób pożegnało w środę na cmentarzu przy ulicy Przykoszarowej zmarłą w poniedziałek 16 lipca emerytowaną nauczycielkę, byłą profesor języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, Genowefę Burzymowską (l. 90). Oprócz członków rodziny i oddanej opiekunki obecna była m.in. reprezentacja Liceum z jego dyrektorem Jerzym Łubą wraz ze sztandarem szkoły, dawni współpracownicy i wychowankowie.

Rekrutacja na studia

Foto: Rekrutacja na studia
cz wt, 17 lipca 2018 10:30

- Zainteresowanie naszymi studiami jest większe niż w latach poprzednich – mówi Marta Biedrzycka z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W tym roku uczelnia prowadzi nabór na 12 kierunków studiów licencjackich i 5 magisterskich, przy czym 3 z nich to studia II stopnia. Najpopularniejsze są administracja, informatyka, fizjoterapia, kosmetologia oraz nowy kierunek pedagogika.

Czterech chętnych na naczelnika

cz cz, 12 lipca 2018 11:14

- W konkursie na stanowisko naczelnika Wydziału Oświaty wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Łomży 4 oferty – podaje Grzegorz Daniluk zaznaczając, że komisja, która miałaby ocenić kandydatów i wskazać najlepszego nie jest jeszcze powołana. Nowy naczelnik poszukiwany jest po tym, gdy dotychczasowy Andrzej Piechociński, po 10 latach pracy, na początku czerwca złożył wypowiedzenie z pracy.

Szkoły średnie ogłosiły listy przyjętych pierwszaków

Foto: Szkoły średnie ogłosiły listy przyjętych pierws...
mm śr, 11 lipca 2018 12:43

Od godziny 10. na drzwiach wejściowych do szkół licealnych i technicznych w Łomży, w holach i na tablicach ogłoszeń wywieszone zostały listy z imionami i nazwiskami osób zakwalifikowanych do grona 1-klasistów. - To, że ja przyjąłem ponad 210 absolwentów gimnazjów, nie jest adekwatne do tego, co będzie faktycznie na listach pierwszoklasistów – uprzedza dyrektor „Mechaniaka” Jacek Kocoń, podobnie jak dyrektorzy innych łomżyńskich szkół średnich. - Kandydaci dziś i jutro będą do nas przynosić oryginały świadectw ukończenia gimnazjum, wyniki egzaminu gimnazjalnego i po 2 zdjęcia do legitymacji. To będzie faktyczne potwierdzenie woli uczenia się przy Przykoszarowej.

Na maturalnym podium w Łomży: I LO, II LO i „Katolik”

Foto: Na maturalnym podium w Łomży: I LO, II LO i „Ka...
cz pon, 09 lipca 2018 12:44

- Tegoroczne wyniki majowych egzaminów maturalnych w województwie podlaskim i w Łomży są bardzo podobne na poziomie podstawowym do wyników matur z roku ubiegłego – ocenia dyrektor Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która ogłosiła oficjalne wyniki zdawalności z podstawowych przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka obcego, jakim dla znakomitej większości maturzystów był język angielski. Najwyżej na maturalnym podium jest I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W Szkole z 404-letnią tradycją tegoroczną maturę zdawało 177 uczennic i uczniów, zaś 175 otrzymało w zamian za trzyletnie trudy nauki uwieńczone sukcesem świadectwo dojrzałości. Tym samym I LO osiągnęło zdawalność aż 98, 9 procent. Następne na podium II LO – 97, 9 i „Katolik” - 95, 2. W Łomży zdawało 1040 maturzystów – z powodzeniem w liceach 88 procent, a w technikach 73, 3 %.

Inga z Łomży wygrała w Wiedniu i wyjedzie do Ohio

Foto: Inga z Łomży wygrała w Wiedniu i wyjedzie do Ohio
cz śr, 04 lipca 2018 15:34

Jest jedynaczką, ma fenomenalną pamięć, uwielbia śpiewać Katie Perry i oglądać filmy Marvella. Po wakacjach zacznie naukę w klasie 3. gimnazjum nr 6 w Łomży, ale wcześniej weźmie udział w pięciu warsztatach dla wybitnie zdolnej muzycznie młodzieży. Z końcem roku szkolnego pojechała na zajęcia z wybitnym wirtuozem skrzypiec i laureatem Fryderyków Konstantym Andrzejem Kulką w Gdańsku, a w poniedziałek zdobyła 1. miejsce na 3. międzynarodowym konkursie skrzypcowym Feurich w Wiedniu, w którym rywalizowało 72 młodych muzyków 28 krajów świata. Kim jest Inga Wawrzynkowska, 14-letnia łomżynianka i wychowanka profesor Moniki Zarzyckiej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Łomży, adeptka w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego? - Bardzo dobra uczennica, koleżeńska i sympatyczna, chętnie wspiera nasze szkolne uroczystości z mamą, która akompaniuje Indze na pianinie – wylicza zalety uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 6 dyrektor Jerzy Łuba. - Zawsze uświetnia muzyką konkursy recytatorskie regionalne oraz TPZŁ.

Maturzyści znają wyniki i odbierają świadectwa dojrzałości

Foto: Maturzyści znają wyniki i odbierają świadectwa ...
cz wt, 03 lipca 2018 13:06

- Żałuję, że dwóch uczniów będzie musiało w sierpniu przystąpić do egzaminu poprawkowego na maturze z matematyki... – mówi Jerzy Łuba, dyrektor I LO w Łomży, szczycącego się zwykle 100-procentową zdawalnością. W I LO im. Tadeusza Kościuszki tegoroczną maturę zdało 176 uczniów, natomiast w województwie podlaskim do matur przystąpiło 8 470 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych: liceów i techników. Ponad 81 procent, czterech na pięciu zdało maturę; ponad 1200 (14 % ) czeka poprawka w sierpniu, a 395 (niecałe 5 %) może zdawać za rok. W Podlaskiem maturzyści dobrze poradzili sobie z polskim – 97 procent sukcesów i angielskim – 96 procent, dużo gorzej wypadła matematyka – aż 16 procent nie zdało na poziomie podstawowym. Od dzisiaj mogą odbierać świadectwa dojrzałości z wynikami maturalnymi w sekretariatach macierzystych szkół. Wyniki matury brane są pod uwagę przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

Można występować po 300 zł na wyprawkę szkolną

Foto: Można występować po 300 zł na wyprawkę szkolną
cz pon, 02 lipca 2018 12:48

Od 1 lipca można już ubiegać się o wyprawkę szkolną 300 zł w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Na razie jeszcze online, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia rozpocznie się nabór drogą tradycyjną. W Łomży wnioski będą przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej. Aby pieniądze otrzymać wnioski elektronicznie lub papierowo trzeba złożyć przed końcem listopada.

Dzielnych tworzą dzielni i zacni laureaci medalu I LO

Foto: Dzielnych tworzą dzielni i zacni laureaci medal...
cz pon, 25 czerwca 2018 08:14

- Zawsze kandydatów do medalu mamy kilka razy więcej i zastanawiamy się, kto jest godzien uhonorowania, aby nasze wyróżnienie nie było masowe, aby nie straciło wyjątkowości i rangi – mówi Katarzyna Lipska, nauczycielka historii w I LO w Łomży i przewodnicząca Kapituły Medalu Honorowego „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”, którego wręczanie inicjował w 2005 r. odchodząc na emeryturę Zygmunt Zdanowicz (dyrektor I LO w latach 1978 – 2004). W tym roku zaszczytne wyróżnienie otrzymało czworo laureatów Medalu Dzielności: emerytowana nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO Krystyna Chmielewska, absolwentka I LO i dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka oraz dwaj szefowie Zakładu Usług Informatycznych Novum: prezes Przemysław Balewski i wiceprezes Zbigniew Forenc.

Najlepsi i najsłabsi dostali świadectwa na wakacje

Foto: Najlepsi i najsłabsi dostali świadectwa na wakacje
mm pt, 22 czerwca 2018 13:54

Jasnowłosa Marta Obiedzińska z I LO w Łomży odbiera gratulacje od dyrektora 404-letniej Szkoły Jerzego Łuby w około stuletniej auli przy ulicy Bernatowicza. Ma najwyższą średnią ocen 5, 56 po maturzystce Weronice Niecieckiej 5, 59, jednak to wcale nie martwi drugoklasistki w ostatnim dniu roku szkolnego. Zamierza w wakacje wybrać się nad morze, aby wędrować wieczorami po plażach, i poszuka dorywczej pracy, ażeby zarobić na wakacje. - Jestem z siebie bardzo dumna, że po całym roku pracy zostałam doceniona przez tak wymagających nauczycieli – mówi Marta, która należy do prawie 11 tysięcy uczniów w łomżyńskich szkołach, z którymi pracuje 1269 nauczycieli. Odebrali świadectwa, często z czerwonym paskiem, dali kwiaty i upominki i mają 72 dni wolnego dla siebie.

72 dni wolnego... i znowu do szkoły

Foto: 72 dni wolnego... i znowu do szkoły
cz cz, 21 czerwca 2018 17:56

Rozpoczynają się długo wyczekiwane wakacje, a ministerstwo edukacji ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2018/2019. Póki co są w nim jeszcze luki – np. nie ma terminów egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalisty czy matur, ale wiadomo kiedy rok szkolny się skończy i kiedy będą ferie zimowe dla uczniów z regionu.

Wyższa ocena jednego Wydziału

Foto: Wyższa ocena jednego Wydziału
cz śr, 20 czerwca 2018 13:49

Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jako jedyny z uczelni otrzymał kategorię naukową „B”. Ponownej parametryzacji łomżyńskiej „państwówki” dokonano po zmianie struktury uczelni i wyodrębnieniu od tego roku akademickiego trzech wydziałów. Dziekan wydziału NSiH, dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. PWSIiP, ciesząc się z wysokiej oceny funkcjonowania nowego wydziału podkreśla, że to przekłada się bezpośrednio także na środki jakie przeznaczane są na prowadzone badania naukowe.

Naukowcy z ludzkością na pograniczu jawy i Sieci

Foto: Naukowcy z ludzkością na pograniczu jawy i Sieci
cz wt, 19 czerwca 2018 16:32

- Stanisław Lem swoje science fiction uznałby za staroświecki model myślenia w zderzeniu z naszą rzeczywistością: wszędzie komputery, Internet, biochipy regulujące rytm serca i poziom cukru we krwi. Moi studenci, dzieci i wnuki istnieją bardziej w cyberprzestrzeni niż w realu – mówi socjolog kultury profesor doktor hab. Tadeusz Paleczny (lat 62) z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który z 40 naukowcami gościł w PWSIiP w Łomży na konferencji międzynarodowej o człowieku w rzeczywistości hybrydalnej: realnej i wirtualnej. O tym, że jesteśmy w niezliczonych bazach danych wiadomo nie od dziś, ale naukowcy debatują, jakie będą tego konsekwencje dla ludzi i cywilizacji.

Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!

Foto: Łomży brakuje pieniędzy na nauczycielskie pensje!
cz wt, 19 czerwca 2018 14:12

Dwa tygodnie temu Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, mówił, że w tym roku w budżecie brakuje 15-16 milionów złotych, żeby zaspokoić potrzeby oświaty, a „bezpośrednią przyczyną” jego rezygnacji z pracy miało być „odrzucenie projektów naprawy finansów i organizacji” przez prezydenta miasta. Teraz także prezydent Mariusz Chrzanowski przyznaje, że w budżecie na wypłaty pensji nauczycieli brakuje dziś ponad 10 milionów złotych.

Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Łomży

Foto: Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Ł...
cz wt, 19 czerwca 2018 08:07

Trzy dni razem co trzy lata w rodzinnym mieście, które w dzieciństwie i młodości było im rajem – tak można streścić powody, dla których zjechali z całej Polski do słonecznej i tętniącej imprezami jubileuszu 600-lecia Łomży, gdzie w piątek, sobotę i niedzielę odbył się XVI Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Z zaproszenia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej skorzystało w tym roku około 100 osób, aby zwiedzać Łomżę, spotykać koleżeństwo i wspominać. W auli I LO młodzież 404-letniej Szkoły przygotowała poetycką ucztę, jaka rozmarzyła Seniorów...

Rowery, tablety, aparaty za... ekologię w gminie

Foto: Rowery, tablety, aparaty za... ekologię w gminie
cz pon, 18 czerwca 2018 17:58

Były rowery, tablety, wodoodporne aparaty fotograficzne, zegarki z funkcją GPS i przenośne ładowarki power bank... To nagrody jakie można było zdobyć w ekologicznych konkursach plastyczny i wiedzy, które dla uczniów swoich szkół zorganizowały władze Gminy Łomża.

Współpraca z ważnym Uniwersytetem

Foto: Współpraca z ważnym Uniwersytetem
cz pon, 18 czerwca 2018 14:43

– Cieszymy się z nawiązania bliskiej relacji z uczelnią o ponad dwustuletniej tradycji, która znajduje się w pierwszej pięćsetce Listy Szanghajskiej – mówił dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży po podpisaniu umowy o współpracy z Charkowskim Uniwersytetem Narodowym im. Wasyla Karazina. – Liczę, że za umową pójdą wkrótce konkretne działania. Atutem waszej uczelni jest nowoczesność oraz praktyczny wymiar kształcenia – dodawał prof. Vil Bakirov, rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. W. Karazina.

« · «« · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę