wtorek, 25 lutego 2020 napisz DONOS@

Śladami Simony Kossak

Foto: Śladami Simony Kossak
cz pt, 15 czerwca 2018 18:25

Aleksandra Jastrzębska z Łomży, Joanna Zakrzewska z Radziłowa i Victoria Grabowska z Ostrołęki to zwyciężczynie III regionalnego konkursu literacko-plastycznego „Na skraju puszczy”. Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz działające przy szkole Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak organizują go w celu przypomnienia dokonań nie tylko swego patrona, ale też jego wnuczki, zasłużonej dla ochrony przyrody i znanej z szacunku dla natury. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 55 prac plastycznych oraz 17 literackich z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego.

Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Twój rozwój

Foto: Bony na szkolenia – zgłoś się po fundusze na Tw...
JJS pt, 15 czerwca 2018 13:42

Miasto Łomża wraz z Partnerami - powiatami: bielskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Łomży zachęca do wzięcia udziału w Projekcie Zintegrowanym „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki 3.2.1/3.2.2 RPO”.

Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świadomości

Foto: Dzieje i współczesność Łomży na zdjęciach świad...
cz cz, 14 czerwca 2018 16:20

- Jestem amatorką, nie liczyłam na sukces, chciałam się sprawdzić – mówi skromnie i z uśmiechem gimnazjalistka Agnieszka Witek z PG nr 6. Zdobyła I nagrodę w konkursie fotograficznym „Łomża i Ziemia Łomżyńska – nasza mała Ojczyzna”. Amatorkę ocenili docenili profesjonaliści: Sławomir Klimczuk i Mirosław Kucisz z Foto Gabs. Spodobała im się niebanalna kompozycja fotografii nocą z perspektywy cyklistki, obserwującej znad kierownicy współczesnego roweru mały kościółek przy ul. Dwornej w Łomży, będący cerkwią prawosławną około 150 lat temu. To jedna z inicjatyw, jakie na 600-lecie praw miejskich Łomży przygotowało Liceum Ogólnokształcące Tadeusza Kościuszki.

Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich

Foto: Edukator: „argument” wydobyty na użytek gorsząc...
cz śr, 13 czerwca 2018 08:41

„Przedawnione roszczenie” Miasta w stosunku do Stowarzyszenia można odbierać jedynie jako mało wiarygodny „argument”, wydobyty na użytek gorszącego konfliktu we władzach miejskich – uważają władze Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży. W przesłanym do redakcji tekście odnoszą się wywiadu jakiego udzielił nam Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału edukacji UM Łomża, kilka dni po złożeniu rezygnacji z pracy w ratuszu.

Bunt robotów nam nie zagraża?

Foto: Bunt robotów nam nie zagraża?
cz so, 09 czerwca 2018 11:23

– Najtrudniej jest prognozować w nauce. Jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję są zagrożenia, niektóre są poważne, ale absolutnie nie zgadzam się jakoby AI zagrażała nam w sposób kojarzący się z filmami science fiction: bunt robotów i inne tego typu historie. Zagrożenia są innej natury, chociażby utrata miejsc pracy, prywatności – mówi znawca tematyki AI profesor Krzysztof Michalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach

Foto: Tak smakuje życie z Enejem i Owenem na Juwenaliach
cz so, 09 czerwca 2018 10:41

- Lekki stres mobilizuje, więc na pewno sobie w Łomży poradzimy – obiecał na kilka minut przed dynamicznym koncertem przebojów jeden z dwóch wokalistów rockfolkowej grupy Enej, gwiazdy Juwenaliów PWSIiP na Muszli. Według szacunków ochrony, po wpół do 9. wieczorem bawiło się około 4 tysięcy młodych, a Mirosław „Mynio” Ortyński z Lwowa z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą nikogo nie zawiedli. „Tak smakuje życie” na początek show zabrzmiało jak tajemnicze, pulsacyjne frazy z głębi amazońskiej dżungli, potęgowane fletnią i odgłosami ukrytych w gęstwinie zwierząt. Ale wzruszenia autentyzmem opowieści o losie wzbudził 26-letni poeta Piotr Włodarski „Owen”. Koncerty ciekawych artystów od reggae przez disco polo i rap grzmiały w Łomży aż po północy.

Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 proc.

Foto: Kursy Maturalne 2018/2019 z dofinansowaniem 88 ...
JJS pt, 08 czerwca 2018 12:56

Ruszyła kolejna rekrutacja na Kursy Maturalne, które rozpoczną się już po wakacjach w ramach dofinansowania z Bonu Szkoleniowego.

Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami

Foto: Pierogi łączą narody i uczniów ze studentami
cz cz, 07 czerwca 2018 17:09

Studentki Buse i Burcu z Turcji, Neolia z Hiszpanii, Mariateresa, Giada i Adriana z Włoch oraz stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fullbrighta Michael Gilmor z USA gościli w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży w związku z realizacją programów: Erasmus+ oraz English Teaching Assistant. Ponieważ goście nie znali naszego ojczystego języka - jednego z najtrudniejszym języków świata, uczniowie „siódemki” musieli porozumiewać się z nimi w prostszym dialekcie angielskim.

Poszło o pieniądze?

Foto: Poszło o pieniądze?
cz śr, 06 czerwca 2018 13:50

Przez ostatnie trzy lata mówił, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie pozwala wypowiadać się naczelnikom w mediach. Wszystkie pytania i odpowiedzi musiały przechodzić przez prezydencki wydział komunikacji medialnej. Teraz twierdzi, że czuje się zwolniony z tego zakazu, po tym jak prezydent zasugerował, że w wydziale są nieprawidłowości, a sprawa jest rozwojowa. - Mam prawo się bronić – mówi Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży, który w ubiegłym tygodniu, po 10 latach pracy, złożył prezydentowi wypowiedzenie.

Ładna zachęta do nauki

Foto: Ładna zachęta do nauki
cz wt, 05 czerwca 2018 12:23

- U mnie zaczęło się od zainteresowania otaczającym światem. Jeszcze w podstawówce z biblioteki brałam książkę „100 eksperymentów z chemii” i w domu je wykonywam – mówi dr Elżbieta Regulska z Uniwersytetu w Białymstoku, która wraz z koleżanką dr Katarzyną Podgórską w Łomży robiły wiele, aby rozbudzić zainteresowanie chemią wśród młodych. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości we wtorek rozpoczął Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Pod hasłem „Nauka scala” zintegrował środowisko akademickie regionu, a dzięki temu w Łomży do posmakowania wiedzy zachęcają także przedstawiciele białostockich uczelni i Centrum Nauki Kopernik. - Nauka to zadziwienie światem, to stawianie pytań – mówił prof. PWSIiP, dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP zachęcają zwłaszcza młodych gości do „kosztowania, smakowania w nauce”. Na dzisiejsze zajęcia zarejestrowało się ponad 400 osób, ale są klasy i szkoły z regionu, które przyjechały bez wcześniejszej rejestracji.

Naczelnik oświaty Piechociński złożył wypowiedzenie

Foto: Naczelnik oświaty Piechociński złożył wypowiedz...
cz pon, 04 czerwca 2018 17:00

Kilka dni po zwolnieniu wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk, prezydent Mariusz Chrzanowski otrzymał wypowiedzenie, jakie złożył kierujący od 10 lat wydziałem edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży Andrzej Piechociński (lat 58). Politolog, związany z łomżyńską oświatą od dziesiątków lat, nie udziela informacji ani komentarzy – bo takie prawo prezydent odebrał wszystkim naczelnikom.

Sprawni jak żołnierze

Foto: Sprawni jak żołnierze
cz nie, 03 czerwca 2018 12:50

Uczniowie z II LO w Łomży wygrali w rywalizacji grup męskich i zajęli drugie miejsce w zmaganiach kobiet podczas odbywającej się w Białymstoku Licealiada „Sprawni jak żołnierze”. Uczniowie rzucali granatem, strzelali, udzielali pierwszej pomocy, biegali na orientację oraz po torze przeszkód.

„Siódemka” dwukrotnie pokonała 600 km na 600-lecie

Foto: „Siódemka” dwukrotnie pokonała 600 km na 600-lecie
cz pt, 01 czerwca 2018 13:31

389 osób stanęło na starcie biegu w Dniu Dziecka, jakim społeczność Szkoła Podstawowej nr 7 w Łomży postanowiła uczcić 600-lecie nadania praw miejskich Łomży. Zaplanowali 600 kilometrów, a przebiegli prawie dwa razy więcej – 1160 km 800 metrów. Biegła dyrektor i najlepsza uczennica ze średnią 6 na świadectwie, pobiegli 7-klasista Wiktor Modzelewski i Wiktor Modzelewski z klasy 3., siły na bieżni stadionu miejskiego nie żałowała siostra zakonna w habicie i poseł pod krawatem. Byli tacy, jak 14-letni Krzysiek Szałkowski, co w 45 minut pokonali ponad 7 km w 18 okrążeniach.

Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki i Sztuki

Foto: Nauka scala – PWSIiP zaprasza na Festiwal Nauki...
cz pt, 01 czerwca 2018 13:19

Po raz drugi Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży weźmie udział w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W przyszłym tygodniu uczelnia otworzy laboratoria i sale dydaktyczne, zapraszając do smakowania nauki dzieci, młodzież oraz dorosłych. - Będziemy się uczyć i bawić nauką – zaprasza dr inż. Aneta Wiktorzak, prodziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży, uczelniany koordynator Festiwalu. Wykładowcy i studenci „Państwówki” przygotowali ponad pięćdziesiąt wydarzeń – od falowej i kwantowej natury światła, po zagadki kryminalne, zasady zdrowego odżywania, programowanie na wesoło. Będą też pokazy Centrum Nauki Kopernik.

Studenci PWSIiP zapraszają na Juwenalia 2018 w Łomży

Foto: Studenci PWSIiP zapraszają na Juwenalia 2018 w ...
cz śr, 30 maja 2018 14:06

Goście z pięciu krajów, turniej piłki nożnej, wybory piękności dziewczęcych, koncerty, otwarty dla każdego chętnego wielki test wiedzy o Łomży, turnieje gier komputerowych FIFA i Counter Strike, walki robotów – oto atrakcje, jakie przygotowali na święto studenckiej młodości, radości i beztroski na pierwszy tydzień czerwca żacy z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Przewodniczącą samorządu Milena Surgiewicz, pielegniarka, zapowiedziała, że żacy wezmą miasto we władanie od niedzieli, 3. czerwca, do soboty, 9. czerwca. Juwenalia kosztują ponad 100 tysięcy złotych: jedną czwartą funduje PWSIiP, 25 tys. zł z kasy miejskiej, 7 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego, reszta pieniędzy od sponsorów.

Spadek uczelni

Foto: Spadek uczelni
cz wt, 29 maja 2018 08:37

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zajęła 8 miejsce w najnowszym rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych miesięcznika Perspektywy. To spadek w stosunku do ubiegłego roku, gdy PWSIiP wskoczyła na podium. Także Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży ma słabsze wyniki niż przed rokiem.

Absolwenci i Pierwsza Dama na 95-leciu szkoły w Podgórzu

Foto: Absolwenci i Pierwsza Dama na 95-leciu szkoły w...
mm pon, 28 maja 2018 18:21

Zuzanna Walędziewska (rocznik 1937) i Wanda Gwara (rocznik 1938) z powagą i uważnie słuchają, co w Szkole Podstawowej w Podgórzu, którą kończyły na początku lat 50., mówi Agata Kornhauser – Duda, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej i małżonka Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - To dla mnie zaszczyt i ogromna przyjemność patronować obchodom jubileuszu – uśmiecha się Pierwsza Dama do dzieci w białych bluzeczkach i granatowych spódniczkach lub spodenkach, bo uczniowie zajęli miejsca tam, gdzie zwykle w pierwszych rzędach zasiadali oficjele. - Co od razu rzuca się w oczy po przekroczeniu progu szkoły, to życzliwa atmosfera, a to zasługa nauczycieli, uczniów i rodziców. Gospodarze i goście słuchali poezji, piosenek i utworów orkiestry dętej absolwentów SP Podgórze.

Rower dla Jacka, tablet dla Filipa

Foto: Rower dla Jacka, tablet dla Filipa
cz pt, 25 maja 2018 08:09

- Nauczyciel jest ważny i pomocny na pierwszym etapie, żeby zachęcić do przedmiotu i nauczyć od podstaw liczb, zasad działań i motywacji do pracy – wylicza Jacek Jakimiuk z I LO w Białymstoku, który wygrał konkurs matematyczny PWSIiP w Łomży, pokonując ponad 200 uczestników w całej rywalizacji i ponad 100 w filnale. - Jednak im więcej uczeń wie i umie, tym bardziej musi polegać na sobie. Ja w niektórych zadaniach jestem istotnie lepszy od matematyka Mirosława Pryszczepko, który często lepiej zna teorię, ale ja mam ciekawsze i dziwne, nietypowe pomysły. Nad matematyką lubię głowić się tak bardzo, że poświęcam jej więcej czasu niż judo 3 razy w tygodniu po 2 godziny.

Gimnastyka, bieganie i granie przeciw otyłości i rozlazłości

Foto: Gimnastyka, bieganie i granie przeciw otyłości ...
cz pt, 25 maja 2018 08:07

- Co piąte dziecko w wieku od 6 do 11 lat ma problem wykonania prostych czynności ruchowych, co nazywa się rozwojowym zaburzeniem koordynacji, i jeśli nie zostanie podjęta interwencja przez nauczycieli wychowania fizycznego, będzie to mieć dużo konsekwencji w dalszym życiu nastolatka – mówi profesor Jerzy Sadowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz PWSIiP w Łomży, gdzie odbyła się konferencja z udziałem ponad 100 nauczycieli wuefu na temat wyzwań, jakie współczesność stawia im na lekcjach wychowania fizycznego. Czworo naukowców otwierało oczy praktykom na społeczne znaczenie motywacji do ćwiczeń i zachęcało do kreatywności na WF.

Mistrzowie rowerów

Foto: Mistrzowie rowerów
cz cz, 24 maja 2018 17:50

Kamil Baranowski ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Białymstoku indywidualnie wygrał 41. finał Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla szkół podstawowych w Województwie Podlaskim. Drugi był Michał Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Olszynach w gminie Piątnica, która zwyciężyła drużynowo i pojedzie na finały ogólnopolskie. Turniej po raz pierwszy odbył się w Łomży. Konkurencje praktyczne rozgrywano w miasteczku rowerowym na terenie Skate Parku. Umiejętnościami jazdy na rowerze popisywało się tu 68 uczniów z 17 najlepszych drużyn wybranych w rywalizacjach powiatowych.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę