środa, 19 lutego 2020 napisz DONOS@

„Nauka scala”

Foto: „Nauka scala”
cz wt, 22 maja 2018 09:54

Trzy miasta, prawie 600 imprez. W czerwcu także w Łomży odbędzie się XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W organizację tegorocznej edycji włączyło się 14 szkół wyższych a także instytucje edukacyjne, artystyczne i sportowe oraz samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk.

Dwa roczniki w szkole to nie problem?

Foto: Dwa roczniki w szkole to nie problem?
cz wt, 22 maja 2018 09:18

Trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W Łomży szkoły publiczne oferują w tym roku 1673 miejsca. Najwięcej „Weta” - niemal 400, ponad 300 „Budowlanka” i blisko 300 „Mechaniak”. W ogólniakach miejsc jest mniej – 168 w I LO, 140 w II LO i 160 w III LO. Pierwszy etap naboru potrwa jeszcze miesiąc, ale wielu rodziców już dziś martwi się, co będzie za rok, gdy do klas pierwszych szkół średnich pójdą dwa roczniki. „Zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych” - przekonuje minister Anna Zalewska, która skierowała do rodziców specjalny list dotyczący przyszłorocznej rekrutacji.

Poetyckie początki

Foto: Poetyckie początki
cz nie, 20 maja 2018 09:17

„Jest taka duża ale też mała. Tak daleko ale jednak blisko to tu taki skarb nie widzisz?” Tak rozpoczyna się wiersz Jakuba Świderskiego, ucznia klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, który otrzymał nagrodę główną XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Miasto i region w Unii Europejskiej”. Uczeń Anny Sobieszuk lauru odbierał w piątek, podczas uroczystego podsumowania konkursu w Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku.

Publiczne Gimnazjum nr 6 zwycięża Quiz Zawodoznawczy

Foto: Publiczne Gimnazjum nr 6 zwycięża Quiz  Zawodoz...
cz nie, 20 maja 2018 07:23

Anna Zabielska, Kacper Łempicki i Wiktoria Sasinowska z PG nr 6 w Łomży triumfowali w finale V Międzyszkolnego Quizu Zawodoznawczego dla Szkół Gimnazjalnych. - Konkurs był skierowany do uczniów klas II gimnazjum i miał na celu rozpowszechnienie tematyki edukacyjno-zawodowej – mówi przewodniczący jury Maciej Listowski, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. - To ostatni rocznik gimnazjalny, przed którym za rok stanie konieczność wyboru szkoły średniej, więc celowe jest zapoznanie uczniów ze ścieżkami edukacyjnymi i uświadomienie im konieczności zaplanowania własnej przyszłości. Powinni być gotowi na mobilność na współczesnym rynku pracy i wyrabiać w sobie chęć zdobycia nowych umiejętności i potwierdzania kwalifikacji zawodowych.

Mali odkrywcy z „jedynki”

Foto: Mali odkrywcy z „jedynki”
cz pt, 18 maja 2018 08:55

Klub Młodego Odkrywcy to koło naukowe działające w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży. Uczestnikami zajęć są pierwszoklasiści, którzy w twórczy i kreatywny sposób zgłębiają tajemnice otaczającego ich świata. Zdobywanie wiedzy poprzez wspólne doświadczenia i eksperymenty jest zdecydowanie efektywniejsze, pobudza naturalną ciekawość uczniów i wspiera w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

Pielęgniarstwo w „państwówce” z akredytacją KRASzPiP

Foto: Pielęgniarstwo w „państwówce” z akredytacją KRA...
cz cz, 17 maja 2018 08:52

Pielęgniarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży uzyskało akredytację Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych. Oznacza to spełnienie przez uczelnię wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia standardów kształcenia pielęgniarek. - Nasz wydział zapewnia kształcenie na najwyższym poziomie, jesteśmy praktykami i starannie przygotowujemy przyszłe pielęgniarki do zawodu – informuje prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP dr n. o zdr. Joanna Chilińska, która jest także zastępcą dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Czy nauczycielskie podwyżki zagrożą budżetowi miasta?

Foto: Czy nauczycielskie podwyżki zagrożą budżetowi m...
cz wt, 15 maja 2018 08:50

Od kwietnia nauczyciele w Polsce zarabiają trochę więcej. Podwyżki w zależności od grupy nauczycieli wyniosły od 123 zł do 168 zł miesięcznie. I choć nie są to podwyżki jakich oczekiwali nauczyciele, to w przypadku Łomży oznaczają one wzrost wydatków z budżetu miasta w sumie o blisko 3 miliony złotych. To nieco ponad 3% w stosunku do ubiegłorocznych wydatków na pensje w oświacie, ale póki co w budżecie miasta do ubiegłorocznego poziomu brakuje jeszcze około 6 milionów złotych.

Łomżyński Konwent PWSIiP

Foto: Łomżyński Konwent PWSIiP
cz pon, 14 maja 2018 14:26

Dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powołał nowy Konwent uczelni. To organ opiniodawczy i doradczy. Nowy konwent jest o połowę mniej liczny niż poprzedni i ma pełnić funkcję do 2021 roku.

Trudne rozszerzenie z matmy nawet dla maturzystów I LO

Foto: Trudne rozszerzenie z matmy nawet dla maturzyst...
cz śr, 09 maja 2018 15:11

Prawie wszyscy z 65 zdających egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z matematyki w I LO w Łomży wykorzystali pełne 180 minut na 15 zadań, ale wychodzili z nowej sali gimnastycznej wycieńczeni ogromnym wysiłkiem intelektualnym. Sztywni, woskowo bladzi i przejęci poziomem trudności. Nawet Weronika Nieciecka, jaśniejąc blaskiem najwyższej średniej ocen 5, 59, nie miała wesołej miny. - Zdanie matury z matematyki rozszerzonej nie jest wcale tak proste, jak się wydaje – ocenia w hallu I LO, szczycącego się olimpijczykami międzynarodowymi, ogólnopolskimi, wysoką pozycją w rankingu „Perspektyw” i zwykle 100-procentową zdawalnością matur. - Ciężko mi było przeprowadzić dowody geometryczne i algebraiczne i obliczenia prawdopodobieństwa. Ale poszło!

Orzeł z Łomży w Senacie

Foto: Orzeł z Łomży w Senacie
cz śr, 09 maja 2018 15:09

Agnieszka Skrodzka, uczennica klasy IV a Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs zorganizowała Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i jest częścią obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

All over the world po trudnej maturze w III LO w Łomży

Foto: All over the world po trudnej maturze w III LO ...
cz wt, 08 maja 2018 14:15

Nierozłączne jak papużki, śliczne jak modelki z konkursów piękności i śmiałe jak aniołki Charliego czekają na Monikę Śniadowską, która pisze 120 minut maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Wprawdzie trzy 19-latki mają prawo jazdy i auto na parkingu przy Giełczyńskiej, lecz umilają sobie czas oczekiwania w to wtorkowe, słoneczne przedpołudnie pogawędkami przed gmachem III LO przy Senatorskiej w Łomży. Trzy lata są razem w jednej albo sąsiedniej ławce na lekcjach, m.in., u anglistki Anny Klimek. - Dość trudny był ten egzamin, w porównaniu z maturami próbnymi – ocenia Katarzyna Piątkowska, opowiadając z przyjaciółkami: Magdaleną Sendrowską i Anną Samul o perypetiach with English na maturze z Jamesem Bondem i wyjazdach za granicę.

Maturzyści Szkół Katolickich pokonali stres matematyczny

Foto: Maturzyści Szkół Katolickich pokonali stres mat...
cz pon, 07 maja 2018 15:59

Kwitną biało jarzębiny na Sadowej, słońce rozlewa się gorącym blaskiem po trawnikach i asfalcie, a z zabytkowego gmachu wychodzi dwójka przyjaciół: Ada Modzelewska i Zbigniew Grzeszczuk. Mieli 3 godziny na 34 zadania egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym, ale lecz wystarczyło dwie i pół, aby oddać arkusz egzaminacyjny. - Jestem pozytywnie zaskoczona, bo spodziewałam się, że polecenia będą trochę trudniejsze – ocenia na gorąco Ada, dla której o wiele większym wyzwaniem okazało się pokonanie stresu przedmaturalnego, jeszcze przed wejściem na salę. Uśmiech rozjaśnia sympatyczną twarz, gdy potwierdza się, że mają rozwiązania identyczne.

Przyjemna matura z polskiego w słonecznym II LO w Łomży

Foto: Przyjemna matura z polskiego w słonecznym II LO...
mm pt, 04 maja 2018 16:27

Kasztany w rozkwicie, słońce w zenicie, gdy na Anioł Pański w południe potężnie uderzają dzwony Katedry. 19-letni Bartosz Osiecki dyskutuje z kolegami z matfizu przed II LO w Łomży, jak sobie radzili na pisemnej maturze z języka polskiego. - Dzisiaj to nie „moja” matura, ale trzeba zdać, bo polskiego obawiałem się najbardziej - uśmiecha się promiennie Bartek, o którym w rodzinie mówią, że wdał się w pradziadka Janka, tak sympatyczny, towarzyski, elokwentny. - Napisałem o tęsknocie, która bywa w życiu człowieka uczuciem budującym wewnętrznie albo niszczącym. Wybrałem tezę, że tęsknota podtrzymuje ducha, w oparciu o „Mazurka Dąbrowskiego”, „Pana Tadeusza” i „Lalkę”.

Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki

Foto: Szczęśliwa „siódemka” Łomżyczki
cz cz, 03 maja 2018 10:59

W środę 2 maja na Stadionie PGE Narodowym zakończyły się Mistrzostwa Polski w piłce nożnej młodzieży, czyli XVIII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W finałowych rozgrywkach wzięły udział dwa zespoły z Łomży – Łomżyczka Łomża (U10 dziewczęta) i AMO Łomża (U10 chłopcy) oraz ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy (U12 dziewczęta). Najlepiej z nich zaprezentowały się podopieczne Henryka Pestki z Łomżyczki, które awansowały do elitarnej „ósemki”, czyli ćwierćfinałów mistrzostw.

Patriotyczna siódemka

Foto: Patriotyczna siódemka
cz cz, 03 maja 2018 09:59

- Cieszmy się wolnością, radujmy się, śpiewajmy pieśni - zachęcała Iwona Erynk-Cichowicz, dyrektor Szkoły podstawowej nr 7 w Łomży, w której po raz 7 odbył się „Wieczór Patriotyczny”. - To, że bez obaw możemy posługiwać się językiem polskim, który jest jednym z najtrudniejszych na świecie, to też powód do radości – dodawała. Spotkanie pokoleń, wspólne uczenie się historii naszego kraju i przeplecionej w niej 600-letniej historii Łomży, i pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszym rodakom w przełomowych momentach dziejowych. Wieczór zadumy, wzruszenia i radości. Tak wyglądała w tym roku patriotyczna siódemka.

Programista może mieć wiele wcieleń

Foto: Programista może mieć wiele wcieleń
cz pt, 27 kwietnia 2018 16:51

- To brzmi pięknie - pracować w mniejszym mieście w Polsce, a zarabiać kokosy w dolarach, ale to mit – mówi Maciej Aniserowicz, autor bestselerowej książki „Zawód: Programista”, który spotkał się ze studentami informatyki PWSIiP w Łomży. - Ci ludzie za oceanem nie są głupi. Wiedzą ile się u nas płaci – rozwiewa marzenia o łatwej i dobrze płatnej „zdalnej pracy”.

Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży

Foto: Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży
cz pt, 27 kwietnia 2018 13:24

Eryk Mroczko siedzi w pierwszym rzędzie w granatowym garniturze i czarnych, wypastowanych butach. Elegancki strój i uroczysta mina 19-latka udanie harmonizują z otoczeniem: jasna aula w I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie wokół rozstawiono krzesła dla 177 maturzystek i maturzystów, a wysoko na scenie stoliki, za którymi zasiedli pedagodzy i goście „Pierwszego”. - To ostatnie uroczyste spotkanie w naszym licealnym gronie, na pewno chętnie będę tu wracał... – myśli maturzysta, który odbierze jedną z 7 najbardziej prestiżowych w I LO odznak za pilność. W jednym rzędzie przez środek auli stanie też z Pilnym uśmiechnięta Weronika Nieciecka, podwójna finalistka olimpiady geograficznej i zdobywczyni najwyższej średniej ocen 5, 59 za trzy lata wytrwałej nauki.

„Szkoła na widelcu” dotarła do „Siódemki” w Łomży

Foto: „Szkoła na widelcu” dotarła do „Siódemki” w Łomży
cz cz, 26 kwietnia 2018 15:40

- Czasami robię kanapki mojej młodszej, 4-letniej siostrze, ale od dziś wiem, że nie wystarczy chleb z masłem, wędliną i serem, bo to zbyt monotonne dla zdrowego odżywiania organizmu – dzieli się przemyśleniami po lekcji na temat „Jak dobrze jeść?” Feliks Sawicki, ośmiolatek z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Do czterech klas przybyła delegacja z warszawskiej Fundacji „Szkoła na widelcu” z garnkami, misami, nożami i sprzętem kuchennym, zapraszając dzieci do smakowitej zabawy w robienie lemoniady i soku, makaronu z pesto czerwonym i zielonym, deseru podobnego do czekoladki rafaello z... płatków owsianych i kaszy jęczmiennej oraz kulek bakaliowych. Pycha!

Opłata w przedszkolu „1 zł za każdą rozpoczętą godzinę” jest bezprawna

Foto: Opłata w przedszkolu „1 zł za każdą rozpoczętą ...
cz cz, 26 kwietnia 2018 10:04

Wojewoda Podlaski stwierdzające nieważność fragmentu uchwały Rady Gminy Śniadowo, sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Radni zapisali, że za „każdą rozpoczętą” godzinę nauki ponad podstawę programową rodzice będą płacić 1 zł. Zdaniem wojewody było to bezprawne ponieważ ustawodawca przewidział naliczanie opłat za godzinę zajęć. - Należy więc przyjąć, że opłata ma być naliczana za każdą godzinę, a nie za godzinę „rozpoczętą” - czytamy w uzasadnieniu postanowienia wykreślającego ze śniadowskiej uchwały dwa słowa: „każdą rozpoczętą”.

Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych

cz śr, 25 kwietnia 2018 08:17

Pięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w IV Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. Złożone z wybitnych muzyków i pedagogów jury doceniło: Dominika Góralczyka, Anielę Wojciechowską, Izabelę Janusz, Alicję Chomontowską i Pawła Rogalewskiego. W dwudniowym konkursie w łomżyńskiej szkole rywalizowało 123 uczniów z 21 miejscowości północno-wschodniej Polski.

« · «« · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę