Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Klasa sportowa możliwa, ale...

- Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 na basenie dla dzieci klas 0-3 będą odbywać się od września – cieszy się Mama Czytelniczka w mailu do redakcji z „drgnięcia” funduszy miejskich na pływalni. Jeszcze w piątek rodzice oburzali się, że zajęć jak rok temu nie będzie - z braku funduszy z Miasta, lecz dostali informację na librus, „przywracającą” zajęcia dla najmłodszych. - Natomiast dzieci klas 4. mają basen raz na 2 tygodnie po 2 h, więc myślę, że problem jest rozwiązany... Czy na pewno...?

- Nie wiem, czy w ramach wf-u czy dodatkowo – zastanawia się Mama Czytelniczka 4lomza.pl nad liczbą godzin na rozwój umiejętności pływackich dziecka. Wątpliwości Rodzica wyjaśnia Krystyna Kamińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży. Dzieci z klasy zerowej mają 1 godzinę w tygodniu na basenie, natomiast uczniowie klas 1-3 w ramach 3 godzin wf-u cotygodniowo jedną przeznaczają na naukę pływania. Wyjścia na basen są organizowane w ten sposób, że nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej musi towarzyszyć nauczyciel wf, mający uprawnienia po AWF i będący instruktorem zajęć pływackich. Dzięki temu, dzieci z SP nr 1 od 6. roku życia oswajają się z wodą, ażeby nie bać się przebywania w niecce basenowej i móc nauczyć się pływać. Jednym udaje się to błyskawicznie i pływają w zerówce, inne potrzebują roku bądź dwóch. Zdarza się też sporadycznie, że mimo stworzonej dogodnej możliwości zajęć w ramach lekcji szkolnych, niektóre się nie nauczą.

„Klasa 4. sportowa już nie istnieje”
Rodzic dziecka z SP 1 po artykule w 4lomza.pl pt. „Nurtujące wychowanie fizyczne na basenie w SP 1” (link poniżej) napisał do nas maila. Jego zdaniem, „nurtujące jest to, że bezsensowne jest zapisywanie dziecka do klasy sportowej o profilu pływanie. Dziecko, owszem, w klasach 1-3 ma dużo godzin basenu. Dzieciaki uczą się pływać, jeżdżą na zawody i tym podobne, lecz w momencie zakończenia klasy 3. dzieci przechodzą do klasy 4. już bez klasy sportowej. Basen jest tylko raz w tygodniu. Klasa czwarta sportowa już nie istnieje. Dlaczego? Dzieciaki naprawdę mają dość spore osiągnięcia i po prostu zakochują się w pływaniu. I teraz są dwa wyjścia: albo marzenia lęgną w gruzach, albo zostają lekcje prywatne”. W Łomży od lat działają prywatni instruktorzy pływania.

Minister edukacji o klasie sportowej 
Dyrektor Krystyna Kamińska z SP nr 1 odpowiada krótko na pytanie, dlaczego nie ma w tym roku 4. klasy sportowej: - Dlatego, że dzieci z klasy trzeciej się wykruszyły, nie chciały chodzić do klasy sportowej. Rodzice także nie wyrazili zainteresowania kontynuacją w klasie 4., o czym wiadomo na podstawie faktu, że nie złożyli deklaracji o chęci uczestnictwa swoich dzieci w klasie sportowej o profilu pływackim. Do klas sportowych zbieramy zgłoszenia dzieci w marcu i kwietniu. Rekrutacja obejmuje testy predyspozycyjne oraz badania lekarskie. Lekarz wystawia specjalne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uczestnictwa dziecka w intensywnych zajęciach sportowych, pływackich.

Czytelnicy mogą nie wiedzieć, że dziecko w klasie sportowej 1-3 ma zwykle od 7 do 9 / 10 lat, zaś zajęć sportowych jest aż 10 godzin w tygodniu: 3 godziny wf ze swoją klasą i 7 z podziałem na grupy, w tym 6 godzin zajęć z pływania na basenie i 1 godzina rekreacyjna. - Jeżeli tegoroczni 3-klasiści i rodzice wyrażą zainteresowanie, to będziemy kontynuować prowadzenie klasy sportowej w klasie 4. – zapowiada dyrektor Kamińska, przypominając obowiązujące rozporządzenie ministra edukacji o tym, że dla uruchomienia klasy sportowej potrzeba zainteresowania co najmniej 20 osób. W „Jedynce” zainteresowani, chętni uczniowie mogą zapisywać się na zajęcia w: Sport Klub i SKS. 

Szybki prysznic, basen i suszarka
We wrześniu i październiku przy pogodzie lekcje wf odbywają się na świeżym powietrzu na boisku. Pani dyrektor przypomina, że zajęcia na basenie przy SP 1 mają wszyscy uczniowie od klas 4. do 8. co 2 tygodnie w wymiarze 2 godzin wf, sąsiadujących w planie, żeby uczniowie mogli przygotować się do wejścia na basen i wyschnąć po zajęciach z pływania. W tym roku „Jedynka” musi podołać z dużą frekwencją na sąsiadującej ze szkołą pływalni Parku Wodnego MOSiR.
SP 1 ma 954 uczniów (w tym 17 z Ukrainy i 3 z Białorusi) w 40 oddziałach: 4 zerówki i 36 klas od 1. do 8. Zatrudnia 96 nauczycieli oraz 31 osób administracji i obsługi, np.: konserwatorów, woźne, sprzątaczki, kucharki.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145  146 

 

Nurtujące wychowanie fizyczne na basenie w SP 1

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę