Nadzieja przywraca życie ofiarom, chorym i starcom
- Nasza grupa to nie tylko działania, ale także styl życia i i styl bycia – twierdzi Paweł Milewski (lat 18) uczeń I LO w Łomży, który awansował na starszego ratownika po czterech latach aktywności w liczącej 50 dziewcząt i chłopców Grupie Ratowniczej Nadzieja przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom w parafii pw. Krzyża Św. - Niesienie pomocy rozwija wrażliwość na potrzeby i przeżycia drugiego człowieka, a po udanej akcji uśmiech na jego twarzy daje wielką satysfakcję! Z okazji Dnia Państwowego Ratownictwa Medycznego odbyła się msza św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego ks. Janusza Stepnowskiego, apel służb ratowniczych i wręczenie odznaczeń oraz wesoła wieczerza kilku pokoleń ze strażacką grochówką.
Dwóch pijanych kierowało jednym samochodem
Dwóch mężczyzn z okolic Grajewa ma odpowiadać przed sądem za jazdę po alkoholu. Co ciekawe obaj dobrze pijani – jeden miał blisko trzy promile, drugi ponad dwa jechali tym samym samochodem. Zgrozy dodaje fakt, że jeden z nich na przejażdżkę zabrał ze sobą trzylenią córeczkę.
Polowanie na... piratów
„Ponad 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość, stanowiąc tym samym śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla niechronionych uczestników ruchu” – podaje Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku informując o zakupie 18 laserowych mierników prędkości, które mają trafić do komend miejskich i powiatowych w całym województwie. - Wprowadzenie do użytkowania nowego sprzętu specjalistycznego pozwoli na skuteczniejsze ściganie wykroczeń drogowych na każdym rodzaju drogi – dodaje zaznaczając, że do tej pory policjanci dysponowali tylko 6 takim urządzeniami. Policjanci podają też, że od początku roku wystawili ponad 45 tysięcy mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości.
Złapali jednego z uczestników napadu na stację paliw w Jedwabnem
Jeden ze sprawców napadu pod koniec września na stację paliw w Jedwabnem został zatrzymany przez policję. To 36-letni mieszkanie okolic Wizny. - Mężczyzna decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na trzy miesiące – potwierdza Małgorzata Kosiorek-Soboń, zastępca prokuratora rejonowego w Łomży. Trwają poszukiwania drugiego z napastników. Być może ten jeszcze poszukiwany był też jednym z napastników, którzy w nocy z czwartku na piątek z bronią w ręku napadali na lokal z automatami do gier w podłomżyńskich Kupiskach.
Mikrolotowi zdobywcy nieba przyfrunęli do Łomży
- Kocham przestrzeń, gdzie jest trzeci wymiar, którego nie ma na ziemi, tam żadna przeszkoda mnie nie ogranicza – tak swoją pasję latania od 21 lat objaśnia Artur Siwiński (lat 38) z Grójca, motolotniarski mistrz Europy z 2002 r., który przybył na XIII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego Kontakty 2012. Na osnutych mgłą pulwach przy Grobli Jednaczeskiej w Łomży wylądowało 40 takich jak on śmiałków: cztery samoloty ultralekkie, 16 motolotni i 20 paralotni. Będą się ścigać w niedzielę.
Słodkie Złote Gody dla 22 par małżeńskich w Łomży
Poznali się na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w sierpniu, a już w listopadzie było po ślubie. W Szkole Podstawowej w Śniadowie Wiesław Walczuk zobaczył latem 1962 r. – jak wspomina - „czarnulkę, okrągła buzia, sympatyczna i rozmowna”. Alicja Barbara świetnie do dziś pamięta, że też spodobał się jej od razu ten młody mężczyzna: „spokojny, zrównoważony i miły”. Najpierw chodzili na romantyczne spacery do pobliskiego lasku, zaś po pół wieku za długoletnie pożycie małżeńskie dostali na Złote Gody medal od Prezydenta RP, jak 21 innych par małżonków z Łomży.
„Rok Wiary jest jak dźwięk trąby, która chce nas przebudzić do życia w nowy, odnowiony sposób”
- Spotykamy się aby otworzyć ten rok poświęcony naszej wierze, poświęcony temu darowi, który wypływa nie z naszych serc, ale z woli Bożej – mówił biskup łomżyński Janusz Stepnowski witając w Łomżyńskiej Katedrze kardynała Giovanniego Battistę Re z Watykanu i dziękując mu za przewodniczenie modlitwom inaugurującym Rok Wiary w Diecezji Łomżyńskiej. - W tym naszym czasie, w którym bardzo wiele wiatrów przeciwnych uderza w naszą wiarę to jest błogosławiony czas aby było w naszych sercach wzmocnienie wiary, ożywienie wiary i świadczenie tej wiary całemu światu – mówił we wstępie do przygotowanej homilii kardynał.
Skandal! MPEC ściga ludzi za wpisy
Policjanci z wydziału kryminalnego zażądali od nas wydania adresów IP i danych kilku użytkowników forum wypowiadających się o łomżyńskim MPEC-u. Jak poinformowała policja, prowadzi ona na wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sprawę „pod kątem pomówienia na portalu www.4lomza.pl”. Ryszard Fiedorowicz, wiceprezes MPEC, do którego zadzwoniliśmy, aby dowiedzieć się, o co chodzi, stwierdził, że „nie będziemy na ten temat rozmawiać” i poprosił o pytania na piśmie. Odpowiedział w zasadzie tylko na jedno: „Cel wniosków - ustalenie tożsamości pewnych osób wypowiadających się na forum w dziale POLITYKA w zakresie dotyczącym naszego przedsiębiorstwa.” Kierownictwo MPEC chce poznać użytkowników: „rzepicha”, „maruda”, „jarekducha”, „inżynieriada”, „belfer”, „heater” i „fedor”.
Zdrowa krowa daje mleko i pracę milionom Polaków
- Mało kto wie, że krowa lepiej czuje się na polu w temperaturze do minus 37 stopni Celsjusza, niż w przegrzanej oborze plus 25 – mówi dr hab. Krzysztof Lutnicki (lat 56), przewodniczący komitetu organizacyjnego III Międzynarodowej Konferencji „Dobrostan i bioasekuracja – ważne elementy współczesnej bujatrii”. Do Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży przybyło ponad 200 wybitnych naukowców, lekarzy weterynarii, hodowców bydła i studentów kierunków rolnictwa z Polski, Łotwy, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Węgier, Włoch i Norwegii. - Współczesna bujatria podejmuje problemy nie tylko chorób przeżuwaczy, ale i przeogromnego przemysłu, jaki się z nimi wiąże.
Kolejny napad z bronią w ręku
Nocą z czwartku na piątek doszło do napadu na lokal z automatami do gier w samym środku Kupisk Starych. Dwóch zamaskowanych mężczyzn weszło do lokalu, pistoletem sterroryzowało pracującą tam kobietę, po czym rozbijając dwa automaty skradli znajdujące się w nich pieniądze. Policja potwierdza zdarzenie, ale żadnych szczegółowy nie ujawnia. - Trwają intensywne czynności zmierzające do ustalenia sprawców – mówi Urszula Brulińska.
Diler wpadł po raz kolejny
Ponad 240 gramów narkotyków znaleźli policjanci w jednym z mieszkań w Łomży. Funkcjonariusze zabezpieczyli też wagę elektroniczną do dokładnego odmierzania porcji dilerskich. - Z zachowania mężczyzny, wynikało, że nie był zbyt zdziwiony faktem odwiedzin mundurowych. Może dlatego, że już na swoim koncie 31–latek ma wyrok za nielegalne posiadanie środków odurzających – podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży.
Rekordowo dużo żurawi...
Ponad sześć tysięcy żurawi nocuje na bagnach w Biebrzańskim Parku Narodowym. To największa z dotychczas zanotowanych liczba żurawi, które robią sobie tu przystanek lecąc z północno-wschodniej Europy na zimowiska na Półwyspie Iberyjskim i północno-wschodniej Afryce. Widowiskowe zloty tych pięknych i dostojnych ptaków stają się dużą atrakcją. Można obserwować je do drugiej połowy października, kiedy stada żurawi odlatują do miejsc zimowania.
Śledczy jeszcze raz sprawdzą czy to pijany burmistrz prowadził samochód
Prokurator Okręgowy w Łomży podjął decyzję o podjęciu na nowo, umorzonego przez prokuraturę w Kolnie, dochodzenia w sprawie kierowania 31 lipca w Stawiskach samochodem osobowym skoda oktawia przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości. Wówczas urzędowa skoda burmistrza Stawisk miała wypadek. Z samochodu ktoś uciekł, a do policjantów, którzy dojechali na miejsce zdarzenia, zgłosił się trzeźwy „urzędowy” kierowca twierdząc, że to on prowadził. - Nie wykonano wszystkich możliwych dowodów w prowadzonym postępowaniu - uzasadnia decyzję Prokurator Okręgowy Tomasz Wilk.
„Będziemy walczyć do ostatniej chwili”
W sobotę łomżyński zespół Julity „Juli” Fabiszewskiej wystąpi w kolejnym odcinku „Bitwy na głosy”. W rywalizacji pozostało już tylko pięć ekip. Poza „naszą” także Andrzeja Piasecznego, Piotra Rubika, Libera i Ewy Farnej. Wojciech Chamryk rozmawia z Julą o tym występie, relacjach z ekspertami oraz szczytnym celu, na który chce przeznaczyć wygraną. – Będziemy walczyć do ostatniej chwili – zapowiada Jula. – Myślimy pozytywnie, ale to nie zależy tylko od nas. Możemy włożyć serce i wiele pracy w to, co robimy, żeby wypaść jak najlepiej, ale ostateczna decyzja należy do widzów. Ale wierzymy, że będzie dobrze i wygramy sto tysięcy złotych dla łomżyńskiego Hospicjum p.w. Św. Ducha!
Zlikwidują sądy i prokuratury nie tylko najmniejsze
Zniknie 16 jednostek prokuratury, a ponad 40 zostanie przekształconych w ośrodki zamiejscowe – pisze Rzeczpospolita informując, że specjalny zespół powołany w Prokuraturze Generalnej do przygotowania reformy na mapie administracyjnej prokuratury zakończył już prace. Reforma obejmie w sumie 57 jednostek w kraju czyli najmniejsze prokuratury mające od trzech do pięciu etatów prokuratorskich, ale nie tylko one są zagrożone.
Stary Rynek w Łomży nabiera szyku
- Przedłużenie ulicy Farnej od ulicy Długiej do Rządowej zyskało estetyczny wygląd, a pierzeja zachodnia Starego Rynku nabrała uroku – mówi inż. Krzysztof Siedlecki, kierujący od końca maja pracami budowlanymi na łomżyńskim Starym Rynku. - Mimo przenikliwego chłodu, tempo robót jest nadal dobre, więc mam nadzieję, że do końca października uporamy się z kładzeniem nawierzchni granitowej wzdłuż pierzei południowej, czyli w ciągu siedmiu kamieniczek z arkadami.
Park Przemysłowy w Łomży już „kluczowy”.
Zarządu województwa podlaskiego zdecydował o wpisaniu projektu „Park Przemysłowy Łomża” na podstawową listę projektów kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013. - Oznacza to, że po przygotowaniu dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych, ma szansę otrzymać unijną dotację – podaje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
Szczech ustępuje! Koniec protestu w MPK
„To co zamierzaliśmy osiągnęliśmy” - mówi Mirosław Bobowski szef Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy MPK w Łomży. Po południu związek zakończył trwający od rana protest. Bezpośrednim powodem tego było przyniesione przez dyrektora MPK Bogusława Szczecha do Komisji Zakładowej "S" pisma jakie złożył do prezydenta Łomży o zmianę jego stanowiska pracy z dyrektora na głównego specjalistę. W ocenie związkowców to otwiera drogę do powołania Janusza Nowakowskiego na nowego dyrektora MPK. Ratusz potwierdza, że takie pismo dyrektora Szczecha wpłynęło do prezydenta. - „Decyzję w tej sprawie Prezydent podejmie w najbliższych dniach” - podaje Łukasz Czech.
Czerniawski: o co tu chodzi?
Prezydent Mieczysław Czerniawski apeluje o zaprzestanie akcji protestacyjnej w MPK. - Proszę aby Komisja Zakładowa nie nadużywała i zostawiła sobie, być może na gorsze czasy, akcje protestacyjne i głodówki – mówił prezydent, zapewniając że on, jego zastępca Beniamin Dobosz i skarbnik miasta są gotowi aby rozmawiać także o trudnych sprawach w tym zakładzie miejskim. Prezydent Czerniawski pyta także o legalność akcji protestacyjnej skoro – jak mówi, powołując się na dane Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” – ubiegłotygodniowe referendum zakładowe było nieważne, bo nie wzięła w nim udziału ponad połowa załogi MPK.
Pechowi złodzieje
Nocą z poniedziałku na wtorek skradziono leżące przede jednym z budynków w Łomży profile stalowe i aluminiowe oraz kątowniki. Stratę właściciel posesji spostrzegł rano. Wezwał policję. Przyjechali, obejrzeli miejsce zdarzenia, spisali że wartość skradzionych przedmiotów to 400 zł i odjechali... I pewnie ani poszkodowany, ani policjanci nie spodziewali się że sprawców uda się złapać tak szybko. Wracając do komendy mundurowi zauważyli mężczyzn niosących stalowe elementy, którzy dostrzegłszy radiowóz przyśpieszyli kroku i zaczęli uciekać.