Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 lipca 2020 napisz DONOS@

Głodówka

cz śr, 16 lutego 2005 07:57

Siedmiu pracowników służby zdrowia o 7.45 rozpoczęło głodówkę w gabinecie wicemarszałka Krzysztofa Tołwińskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. W ten sposób protestują przeciwko uchwaleniu ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Do głodówki przystąpili pracownicy m.in. szpitali wojewódzkich: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Z Łomży w głodówce bierze udział Andrzej Surawski – przewodniczący działającego przy szpitalu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Stulatek z Łomży

Foto: Stulatek z Łomży
cz wt, 15 lutego 2005 20:54

Życzenia, kwiaty i... Krzyż Zesłania Sybiru otrzymał w dniu św. Walentego mieszkaniec Łomży Wacław Kruszewski. Tego dnia obchodził on setne urodziny. Pan Wacław, a może bardziej by pasowało Wacuś na świat przyszedł 14 lutego 1905 roku. Urodził się i wychował w Talinie – stolicy Estonii, a do Łomży dotarł w 1947 roku.

Płaszczaki – przytulanki wyróżnione przez dziennikarzy i POT

Foto: Płaszczaki – przytulanki wyróżnione p...
cz wt, 15 lutego 2005 19:41

Biebrzańskie rzeźby z serii „płaszczaki – przytulanki” zostały wyróżnione w konkursie na Turystyczną Pamiątkę Regionalną. „Płaszczaki” to rzeźby z drzewa olchowego przedstawiające wilki, łosie, nietoperze, żurawie, dubelty, kuliki wielkie i wiele innych ptaków oraz charakterystyczne dla Biebrzy... komary. Wyjątkowe walory estetyczne sprawiają, że jest ceniony zarówno jako biebrzańska pamiątka jak i elegancki prezent.

Grzyb gigant w Łomży

Foto: Grzyb gigant w Łomży
cz wt, 15 lutego 2005 16:27

Jeden z największych grzybów świata Calvatia gigantea – po polsku: purchawka olbrzymia – od kilkunastu lat rośnie na działce Bolesława Deptuły na terenie tzw. „Zielonej dzielnicy” w Łomży. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkością. Średnica purchawki sięga pół metra, a jej waga nawet ponad 10 kilogramów. Olbrzymia purchawka to rzadkość na skale światową, w Łomży tym bardziej...

W obronie życia i normalności

cz pon, 14 lutego 2005 18:09

Pisemne protesty mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa i Łomży oraz Forum Kobiet Polskich a także ruchów społecznych broniących życia w naszym kraju z apelem o odrzucenie projektu tej ustawy złożył na ręce Marszałka Sejmu RP poseł Wojciech Borzuchowski. We wtorek w Sejmie ma odbyć się pierwszego czytania firmowanej przez SDL, UP i feministki ustawy ,,O świadomym rodzicielstwie”. Jak podkreśla poseł Borzuchowski „pozbawienie człowieka w okresie pranetalnym prawnej ochrony życia uważam za absolutnie niedopuszczalne.”

Chca likwidować szkoły

cz pon, 14 lutego 2005 12:39

Do Kuratorium Oświaty wpłynęło 17 wniosków od organów prowadzących dotyczących likwidacji szkół, w tym jeden wniosek dotyczył przekształcenia szkoły podstawowej z klasami 0-6 na 0-3. Na terenie powiatu łomżyńskiego wnioski te dotyczą: Szkoły Filialnej w Wilamowie gm. Przytuły, Przedszkola Samorządowego w Zbójnej oraz Szkoły Filialnej w Starych Duchnach gm. Śniadowo. Zazwyczaj organy prowadzące, które zwracają się do kuratora z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji motywują swoje zamiary względami finansowymi.

Będzie wiało i padało

Foto: Będzie wiało i padało
cz so, 12 lutego 2005 11:39

IMGW Biuro Prognoz w Białymstoku ostrzega, że dziś stopniowo po południu 12.02.2005r. i nocą z 12/13.02 zacznie wiać silny wiatr południowy i południowo - zachodni, osiągający w porywach do 18-22 m/s, lokalnie do 25 m/s. Oprócz silnego i porywistego wiatru wystąpią intensywne opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu lokalnie marznącego powodującego gołoledź.

Starosta się przeprowadza

cz pt, 11 lutego 2005 21:57

Przez cały piątek starosta łomżyński Wojciech Kubrak jego zastępca i pracownicy wydziałów starostwa umiejscowionych w tzw. łączniku budynku przy ul. Szosa Zambrowska 1/27 pakowali manatki. W sobotę wszyscy przeniosą się na drugie piętro tego budynku, by od poniedziałku tam właśnie przyjmować interesantów.

One chcą tylko żyć! - apel biskupa Stanisława Stefanka do posłów o ratowanie życia nienarodzonych

Foto: One  chcą  tylko  żyć! - apel biskupa Stanisław...
cz pt, 11 lutego 2005 19:54

W najbliższych dniach Sejm ma podjąć debatę nad projektem ustawy ułatwiającej w niebywały sposób tzw. aborcję. Mając na uwadze stanowisko Episkopatu w tym względzie, wyrażone kolejny raz podczas ostatniego posiedzenia Rady Stałej KEP, w imieniu środowisk zajmujących się sprawami rodzin – od duszpasterstwa, przez adopcję dzieci, po domy samotnej matki; jak też w imieniu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich i Federacji Obrońców Życia zwracam się do Was, Szanowne Panie Posłanki i Szanowni Posłowie z gorącym apelem o sprzeciwienie się temu projektowi, najlepiej przez niedopuszczenie nawet do jego rozpatrywania.

Magisterki nagrodzone

cz pt, 11 lutego 2005 14:11

Praca magisterska Katarzyny Januszewskiej pt. "Historia cmentarza w Łomży", obroniona na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, pod kierunkiem prof. dr hab. Bohdana Ryszewskiego została uznana za najlepszą nadesłaną na III konkurs "Najlepszych prac magisterskich i dyplomowych o tematyce Łomżyńskiej. Konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W piątek w ratuszu zwycięzcom wręczono nagrody.

Dodatkowe pieniądze na „rozbrojenie bomby chemicznej w Zbójnej”

Foto: Dodatkowe pieniądze na „rozbrojenie b...
cz pt, 11 lutego 2005 10:32

Powiat Łomżyński otrzymał dodatkowe 92 tysiące złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na unieszkodliwienie przeterminowanych środków ochrony roślin zgromadzonych w mogilnikach położonych w rejonie miejscowości Dębniki gm. Zbójna. Prace przy oczyszczaniu bunkrów z chemikaliów składowanych tu w latach 70-tych XX wieku trwają od końca listopada. Przez kilkanaście lat zgromadzono tam ponad 125 ton przeterminowanych środków ochrony roślin.

Na Rok Eucharystii i 80-lecie Diecezji

cz cz, 10 lutego 2005 21:04

Ks. prał. dr Jan Sołowianiuk został przewodniczący Komitetu Organizacji Obchodów Roku Eucharystii i Jubileuszu 80-lecia Diecezji Łomżyńskiej. Komitet powołał biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W jego skład weszło 32 księży z instytucji kurialnych, Wyższego Seminarium Duchownego, a także proboszczowie m.in. wszystkich łomżyńskich parafii.

Borzuchowski interpeluje o rozporządzenie umożliwiającego dofinansowanie obiadów w stołówkach

cz cz, 10 lutego 2005 19:40

„Czy Pan Minister wie, że Pańskie działania w tym zakresie doprowadziły niejednokrotnie do wzrostu cen obiadów w szkołach uniemożliwiając dzieciom spożywanie często jedynego ciepłego posiłku w ciągu dnia?” - m.in. takie pytanie Mirosławowi Sawickiemu Ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu zadaje poseł Wojciech Borzuchowski z PiS-u. Jego zdaniem to konsekwencje wygaśnięcia z ostatnim dniem 2004 roku rozporządzenia z przed 11 lat, które mówiło, że uczniom szkół publicznych przysługuje pomoc materialna świadczona ze środków budżetu państwa lub gminy w formie m.in. posiłków na stołówce szkolnej.

Jak Łomża z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

cz cz, 10 lutego 2005 13:21

Blady strach padł ponownie na mieszkańców kamienicy przy ul. Senatorskiej 7. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wycofuje się z porozumienia z miastem odnośnie sprzedaży tej kamienicy. FODŻ twierdzi, że nieoczekiwanie pojawili się inni zainteresowani kupnem budynku i to za więcej niż daje Łomża.

Europoseł bliżej

Foto: Europoseł bliżej
cz śr, 09 lutego 2005 13:23

Barbara Kudrycka poseł do Parlamentu Europejskiego w środę przed południem otworzyła w Łomży filię swojego białostockiego Biura Poselskiego. Filia mieści się w budynku przy Alei Legionów 49, a w każdy wtorek od 12. do 17. ma tu dyżurować ekspert ds. Unii Europejskiej. Sama europoseł Kudrycka częstym gościem w Łomży nie będzie, bo okręg wyborczy z którego ją wybrano obejmuje dwa województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisiaj zapust w Radziłowie, nikt temu nie wierzy.

Foto: Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisia...
cz wt, 08 lutego 2005 18:45

Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Hucznie świętowane trzy ostatnie dni tego okresu (dzisiejsze ostatki) nazywano „kusymi i szalonymi dniami” i rzeczywiście były one szalone. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnało kilkaset osób.

Mordercza kłótnia kochanków

cz wt, 08 lutego 2005 09:40

46 letni mężczyzna zamordował swoją 61 letnią konkubinę. Przyczyną morderstwa była poalkoholowa „kłótnia kochanków”. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w sobotę w Nowej Rudzie pod Kolnem.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Foto: Dzień Bezpiecznego Internetu
cz wt, 08 lutego 2005 08:29

8. lutego 2005 roku ponad 25 krajów celebrować będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca zwrócić uwagę na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tego dnia został uruchomiony edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl.

Zamiast do wojska do policji

cz pon, 07 lutego 2005 17:57

Komenda Miejska Policji w Łomży prowadzi nabór poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w oddziałach prewencji policji Stołecznej Komendy Policji w Warszawie. Preferowani będą kandydaci, którzy mają kategorię zdrowia A1, nie przekroczyli 24-tego roku życia, posiadają wykształcenie conajmniej średnie, nie byli karani

Styczniowy wzrost bezrobocia

cz pon, 07 lutego 2005 15:39

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu stycznia 2005 roku wyniosła 8.588 osób, w tym w mieście Łomża 5.257 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.331 osób. W porównaniu do stanu na koniec miesiąca poprzedniego poziom bezrobocia zwiększył się o 459 osób. Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec stycznia 2005 roku wyniosła 19,2%, - dla miasta Łomży 21,5%, - dla Powiatu Łomżyńskiego 16,4%.

« · «« · 1004 · 1005 · 1006 · 1007 · 1008 · 1009 · 1010 · 1011 · 1012 · 1013 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę