Przygnieciony przez... tonę
21-letni mężczyzna został przygnieciony ważącym okoły tony workiem wypełnionym przemiałem z tworzywa sztucznego. Jak podaje policja mężczyzna z licznymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
Kolno ma „Grunt na medal 2012”
Mające powierzchnie blisko czterech hektarów uzbrojone teren przy ul. Towarowej w Kolnie trafiły do polskiej Złotej „16” i zdobyły tytuł „Grunt na medal” w piątej edycji konkursu przeprowadzonego przez Polska Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dla laureatów konkursu zwycięstwo oznacza promocję terenu inwestycyjnego i większą szansę na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych do gminy.
„Tydzień tolerancji” po łomżyńsku
Plener fotograficzny prowadzony przez Marka Maliszewskiego rozpoczął „Tydzień tolerancji”. To cykl imprez organizowanych lub współorganizowanych przez Fundację „Ocalenie”, które zakończą się w sobotę w Jedwabnem. Tydzień tolerancji zorganizowano w związku z przypadającym w piątek Międzynarodowy Dniem Tolerancji ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. - Dzień ten powinien przypominać nam o bogactwie i różnorodności świata - kultur, religii, obyczajów – mówi Kamil Kamiński z „Ocalenia” podkreślając, że w rezolucji ONZ szczególny nacisk kładzie się na promowanie otwartości na drugiego człowieka, poszanowanie jego kultury, ale też dialog i przekazywanie wiedzy dotyczącej różnorodności.
Listopadowa gra historyczno – sprawnościowa w Łomży
27 Łomżyńska Drużyna Wędrownicza „Gloria Victis” zwyciężyła w tradycyjnej grze historyczno–sprawnościowej jaką w przeddzień Święta Niepodległości zorganizowała Komenda Hufca Nadnarwiańskiego ZHP im. Adama Chętnika w Łomży. W tym roku zaproszenie do gry skierowane było nie tylko do harcerzy, ale także do uczniów łomżyńskich szkół. Trzeba było wykazać się sprawnością na ściance wspinaczkowej, umiejętnością strzelania z łuku i wiatrówki, czy udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanemu. Były także inne konkurencje: odnalezienie na łomżyńskim cmentarzu grobu znanej postaci z historii miasta i zebranie informacji o niej, oraz przeprowadzenie wywiadu z weteranami harcerskim.
Olejniczak w Piątnicy: Kwotowania produkcji mleka nie będzie
- Nie liczcie, że będzie kwotowanie produkcji mleka po 2015 roku - mówił eurodeputowany Wojciech Olejniczak podczas spotkania z grupą producentów mleka z OSM Piątnica. - Trzeba traktować, że to koniec. Możemy krzyczeć, ale jej nie będzie – podkreślał dodając, że takie są europejskie realia, a „decyzja została podjęta wiele lat temu i nikt na poważnie do dyskusji aby to zmienić nie wrócił”.
Polska to największy interes
- Polska to jest nasz dom dla wszystkich, dla wierzących i dla niewierzących. Każdy ma tu swoją własną przestrzeń. Każdy może się w tym kraju realizować - mówił biskup Janusz Stepnowski w Katedrze Łomżyńskiej podczas mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w związku z przypadającym dziś Narodowym Świętem Niepodległości. Nawiązując do twórców odrodzonej Rzeczpospolitej biskup zwracał uwagę, że choć wywodzili się z przeciwnych obozów politycznych to jednak Józef Piłsudski i Roman Dmowski „w tworzeniu Polski myśleli tylko o Polsce”. - Ten kraj dzięki temu, że ci politycy potrafili wznieść się ponad podziały zjednoczył się, powstał z martwych – mówił biskup podkreślając, że „to był ten największy interes - utworzenie tego kraju”.
Kwiaty, poezja i pamięć na Narodowe Święto Niepodległości
- Przebywał tu jeden z najwybitniejszych polityków XX wieku Roman Dmowski (1864 – 1939), mąż stanu i działacz narodowy, który oddał nieocenione zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski podczas składania kwiatów pod tablicą pamiątkową w Drozdowie na ścianie dworu Lutosławskich, gdzie 2. stycznia 1939 r. zmarł współtwórca odrodzonego państwa polskiego. - Działania polityczne, które prowadził równolegle z walką w kraju Józefa Piłsudskiego (1867 – 1935), odegrały istotną rolę. Oddajemy hołd wszystkim pokoleniom Polek i Polaków, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością w wolnej Ojczyźnie... Imprezy z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości odbywać się będą przez cały weekend.
Ksiądz prof. Witold Jemielity - laureatem nagrody marszałka
Ceniony historyk i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ksiądz prof. Witold Jemielity otrzymał nagrodę marszałka podlaskiego za całokształt dokonań w ochronie dziedzictwa kulturowego. Nagrodzony duchowny to autor książek i publikacji naukowych, przedstawiających wydarzenia i dzieje zasłużonych ludzi z Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Diecezji Łomżyńskiej.
Gwałtowny wysyp złodziei
Tylko w tym tygodniu - od 5 do 9 listopada - doszło już do pięciu włamań do domów w okolicach Śniadowa. W dwóch przypadkach straty przekroczyły 20 tysięcy złotych. - Złodzieje włamywali się do nowo pobudowanych domów skąd zabierali ginęły sprzęt RTV, zegarki, biżuteria, ale też różnego rodzaju narzędzia: wiertarki, spawarki, szlifierki itd. - podaje Urszula Brulińska z KMP w Łomży. W tym samym czasie doszło także do co najmniej czterech kradzieży z włamaniami do piwnic na terenie Łomży. Policjanci ostrzegają i apelują o właściwe zabezpieczanie swojego dobytku.
Off-Road(owcy) z Łomży
EXTREM TEAM ŁOMŻA czyli Bogdan i Kamil Modzelewscy, jadąc Klamotem - swoją prototypową konstrukcją opartą na mostach od bardzo starego Nissan Patrola, zajęli drugie miejsce w kategorii „wyciągarek mechanicznych” podczas X Zmota Challenge uznawanego za jeden z najtrudniejszych rajdów samochodów terenowych w tej części Europy. W rajdzie wystartowało kilkadziesiąt załóg z Polski, Litwy i Rosji.
(nie) Prawdziwe oblicze wędlin...
Mielonka bez deklarowanej wołowiny, a w rzekomo wieprzowych parówkach, krakowskiej a nawet szynce mięso drobiowe – to niektóre wyniki kontroli jaką Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku przeprowadził na terenie Białegostoku, Łomży i Zambrowa. - Celem kontroli było zbadanie i ocena jakości handlowej przetworów mięsnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykrywanie zafałszowań oraz rzetelności informowania konsumentów o rodzajach oferowanych wyrobów, a także zamieszczania wszystkich wymaganych prawem żywnościowym oznaczeń – podaje Leszek Mironiuk rzecznik WIH. Niestety nieprawidłowości stwierdzono w 8 z 9 placówkach objętych kontrolą.
Narkotyki w rękawie kurtki
Ponad 110 gramów marihuany ukrył w rękawie kurtki 30-latek. Mężczyzna został zatrzymany na dworcu PKS w Łomży. Jak się okazało w przeszłości był już karany za handel narkotykami.
PKN Orlen zbuduje (?) nową stację benzynową przy Wiejskiej
Przedstawiciele Polskiego Koncernu Naftowego Orlen spotkali się w łomżyńskim ratuszu z kilkunastoma mieszkańcami sąsiadującego z rozsypującą się stacją paliw bloku przy ul. Wiejskiej. Średnia wieku uczestników wynosiła około 70-tki czy więcej, dlatego pewnie nie przekonały ich argumenty specjalistów, że nowy obiekt będzie bezpieczniejszy i ładniejszy niż koszmarek sprzed pół wieku. Nie dali się namówić nawet za cenę wyremontowania ul. Wiejskiej i Nowogrodzkiej, przebudowy garaży, stworzenia nowego skweru z ławeczkami, założenia oświetlenia i monitoringu.
Tymczasowe targowisko będzie większe
Około 6 tysięcy metrów kwadratowych, czyli o 1/3 więcej niż pierwotnie planowano, ma wynosić docelowa powierzchnia tymczasowego targowiska miejskiego w Łomży. Do końca tygodnia tam mają przenieść się niemal wszyscy handlujący dziś na targowisku przy dworcu PKS. Przeprowadzka ma związek z planami władz miasta „ucywilizowania” tego handlu poprzez wybudowanie nowej hali targowej na miarę XXI wieku.
Rzecznik Praw Dziecka bada jak mogło dojść do tragedii w Hipolitowie
- Jeśli były zaniedbania, to ja na pewno o tym głośno powiem - zapewnia Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który dziś osobiście rozpoczął „kontrolę służb” w sprawie 41-letniej matki z Hipolitowa, która na przestrzeni kilkunastu lat miała zabić co najmniej pięcioro swoich nowo narodzonych dzieci. Rzecznik w Sądzie Rejonowym w Łomży zapoznał się z aktami sprawy kobiety, która od kilku lat ma wyznaczonego kuratora sądowego. Jak zapowiada, będzie rozmawiał jeszcze z prokuratorami Prokuratury Okręgowej w Łomży, z burmistrzem i władzami gminy Stawiski oraz z kierownictwem tamtejszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, sprawującego opiekę nad rodziną, w której dochodziło do straszliwych wydarzeń.
Pierwsze urodziny drugiego oddziału Kasy Stefczyka w Łomży
Atrakcyjne obniżki oprocentowania pożyczek, szeroki wybór lokat, konta z dostępem przez internet, oferta dla młodych Członków i dla właścicieli firm – już od prawie roku łomżanie mogą korzystać z bogatej oferty Kasy Stefczyka w dwóch wygodnych i nowoczesnych oddziałach.
Na „Domek Pastora” w Łomży i basen w Grajewie
Zarząd Województwa Podlaskiego formalnie zdecydował o dofinansowaniu remontu stojącego przy ul. Krzywe Koło w Łomży Domku Pastora oraz m.in. budowie basenu i Muzeum Mleka w Grajewie. To 2 z 17 projektów którym przyznano dofinansowanie w ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego projektów turystycznych. - Łączna wartość wszystkich inwestycji to ponad 137 mln zł. Dofinansowanie wynosi przeszło 100 mln zł – podał Urząd Marszałkowski zaznaczając, że dzięki tym przedsięwzięciom w województwie powstanie także 66 miejsc pracy.
Kłopoty z przetargiem na drogę Nowogród - Kuzie
Opóźnia się wyłonienie wykonawcy, który ma wyremontować drogę z Nowogrodu do granicy z województwem mazowieckim za wsią Kuzie. Początkowo chcące wystartować w przetargu firmy swoje oferty cenowe miały składać do połowy października, ale termin przesunięto o ponad miesiąc. Międzyczasie Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, który formalnie zleca remont, przegrał postępowanie z łomżyńską firmą PBK przed Krajową Izbą Odwoławczą i kilkakrotnie modyfikował specyfikację przetargową. Nowy termin składania ofert to 22 listopada. Póki co nie zmieniono terminu realizacji prac: rozpoczęcie 15.1.2013. zakończenie 30.10.2014.
Pierwsze drzewa zabezpieczone
Kilkanaście drzew rosnących nad Narwią w Bronowie, Krzewie i Rakowie zostało już zabezpieczonych specjalną stalową siatką. Owijając nią pnie drzew przyrodnicy chcą uchronić je przed bobrami, których jest coraz więcej. Akcję rozpoczęli pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, a wsparli wędkarze skupieni wokół portalu www.wedkarskabrac.pl oraz społeczność Szkoły Podstawowej w Drozdowie, pomagając w zakupie siatki i owinięciu nią najbardziej narażonych drzew.
Ostatni egzamin na kartę motorowerową
Prawdopodobnie ostatni szansę na uzyskanie karty motorowerowej mają trzynastolatkowie z Łomży i okolicy. W najbliższą niedziele odbędzie się ostatni w tym roku organizowany przez łomżyńską policję wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łomży egzamin na kartę rowerową i motorowerową dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. To już ostatnia okazja na zdobycie uprawnień jeszcze na starych zasadach, bo od 19 stycznia 2013 r. mają obowiązywać już nowe. - Będzie trudniej i drożej – mówi Mirosław Oliferuk dyrektor WORD-u.