Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Nagrodzone przez NBP lekcje o pieniądzach w Piątnicy

Po co są pieniądze i jaka jest ich wartość? Skąd rodzice biorą pieniądze i jak się one tam znalazły? Na co wydać, a może samemu zrobić? Między innymi takimi łamigłówkami zajmowały się dzieci podczas lekcji nagrodzonych w konkursie Narodowego Banku Polskiego.

W czwartek (24.03) w w ZSzP w Piątnicy odbyły się zajęcia w klasach II według autorskich scenariuszy,  nagrodzonych w konkursie  pt. „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach” zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski. Chodziło o przygotowanie scenariusza i realizację zajęć o tematyce finansowej. Najlepsze zostały nagrodzone kwotą 4000 zł ufundowaną przez NBP. Laureatkami zostały dwie nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy: Monika Dwórznik i Ewa Gutowska. Konspekt pani Moniki związany był z obszarem tematycznym dotyczącym pierwszych pieniędzy i budżetu domowego, a konspekt pani Ewy dotyczył zakupów. 

Na lekcji pani Ewy Gutowskiej dzieci poznawały wartość pieniądza. Okazji do tego było wiele, chociażby zakupy w specjalnie przygotowanym sklepie. W innym przypadku dzieci w grupach musiały negocjować między sobą, co kupić, aby zaoszczędzić. Czy kupić kwiatek dla mamy, czy lepiej zrobić laurkę, a pieniądze zachować. 

Monika Dwórznik, aby odpowiedzieć na pytanie: po co są nam potrzebne pieniądze, cofnęła uczniów do czasów sprzed pieniądza. Byli przedstawiciele różnych profesji, ale panował tylko handel wymienny. Pojawiły się problemy co komu potrzebne, a co nie. Na takim gruncie pojawiła się idea wymyślenia pieniądza, a film o jego historii dostarczył sporo wiedzy. Wtedy dzieci zabrały się do projektowania maszyn do produkcji pieniędzy, zarówno papierowych jak i metalowych. 

- Skąd rodzice biorą pieniądze ? – pytała pani Monika – Z bankomatu – odpowiadały zgodnie dzieci. - A jak się tam znalazły? - drążyła nauczycielka – z maszyny do robienia pieniędzy – wyjaśniały. 

Na koniec dzieci dowiedziały się o pieniądzu elektronicznym i kartach płatniczych.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę