Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 maja 2024 napisz DONOS@

Ciemności dziełami sztuki rozświetlane

cz nie, 02 marca 2014 22:10

„Światło z wdziękiem” to tytuł najnowszej wystawy stałej otwartej w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Zaprezentowano na niej zabytkowe lampy naftowe ze zbiorów muzeum, w tym prawdziwe artystyczne unikaty z drugiej połowy XIX w., niezwykle efektowne oraz kunsztownie zdobione. Dopełniają je inne eksponaty, a także prezentacja multimedialna, na podstawie których można też prześledzić historię oświetlenia: od świec, lamp olejnych, gazowych, poprzez naftowe aż do elektrycznych. – Jeśli chodzi o zbiory muzealne to jedna z największych i najciekawszych kolekcji lamp naftowych w północno-wschodniej Polsce – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – To wystawa typowo kolekcjonerska, w takiej formie nigdy dotąd nie prezentowana!

Łomżyńska ekipa gotowa na „Radość spod kapelusza”

cz so, 01 marca 2014 22:32

Aż 13. uczniów łomżyńskich gimnazjów i szkół średnich zakwalifikowało się do finału VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Zaprezentowali monologi, w tym oparte na kabaretowych skeczach, żartobliwe wiersze i poetyckie piosenki, zachwycając często zarówno publiczność jak i jury. Dzięki temu już w najbliższą sobotę zmierzą się w konkursie z 30. rywali z całej Polski. – Najważniejsza jest naturalność, bycie sobą, nie sztuczne naśladowanie gwiazd – podkreśla przewodnicząca jury Zofia Adamska. – Pokazanie: to mój tekst, ode mnie, to ja mówię. - I takie osoby wybraliśmy, dlatego konkurs zapowiada się bardzo ciekawie!

Autoportret godny nagrody

cz cz, 27 lutego 2014 09:55

Wielu sławnych artystów m.in. Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, czy Stanisław Wyspiański malowało autoportrety niemal przez całe swoje życie. Podobizna artysty wykonana przez niego samego często pełni funkcję narzędzia samopoznania i autorefleksji. I właśnie takie autoportrety młodych artystów nagradzane są już od 9 lat przez przez Liceum Plastyczne w Supraślu. W tym roku wśród zwycięzców konkursu znalazła się łomżanka Agnieszka Żyjewska.

Zespół Gaudeamus – Cieszmy się wydał pierwsza płytę

cz śr, 26 lutego 2014 08:44

- Kiedy pracowaliśmy nad wyborem i przygotowaniem materiału, kiedy trwały sobotnie próby 30-osobowego chóru i liczącej drugie tyle muzyków z orkiestry, zajęty byłem ogarnięciem wielu spraw merytorycznych i organizacyjnych... – tłumaczy ks. Rafał Wiliński (lat 29), wikariusz parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży, którego zespół Gaudeamus nagrał pierwszą płytę długogrającą pt. „On mówi do Ciebie”. - Nie myślałem wtedy o rozgłosie, ale... Może teraz warto opowiedzieć o naszym wspólnym dziele, będącym owocem piętnastu warsztatów liturgicznych Diecezji Łomżyńskiej... „Wspólne dzieło” zostało nagrane w ciągu trzech dni września 2013 r. w kościele w Drozdowie i wydane w nakładzie 2 000 egz. Dzieło, bez cudzysłowu, to 13 kunsztownie wykonanych utworów, przy których można medytować i rozmyślać, czytać książki lub brewiarze, modlić się albo radować. Dzięki płycie Gaudeamus, poprawia się nastrój, miejscami jak z kanonu Taize. Uwzniośla się dusza.

Wybitni łomżyńscy ziemianie: znani – nieznani - wyklęci

cz pon, 24 lutego 2014 11:18

„Wybitni przedstawiciele ziemiaństwa łomżyńskiego XIX i XX wieku. W służbie dla regionu i kraju” Marcina Konrada Schirmera, to tytuł najnowszej publikacji Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Autor, wnuk ostatniego właściciela dóbr Jeziorko w gminie Piątnica, z wykształcenia historyk sztuki, od lat zajmuje się dokumentowaniem oraz propagowaniem historii i kultury materialnej polskiego ziemiaństwa. Wydana właśnie książka, ilustrowana fotografiami, zawiera 27 biogramów wybitnych ziemian z Łomżyńskiego. To m.in. członkowie rodu Jabłońskich z Pniewa, Lasockich z Dzierzbi, Lutosławskich z Drozdowa, Kisielnickich z Korzenistego, Milbergów ze Szczepankowa, Rembielińskich z Jedwabnego, Wagów z Grabowa, Wierzbickich z Boguszyc, Woyczyńskich ze Starej Łomży.

Tradycje bliskie starszym i młodszym

cz pon, 24 lutego 2014 08:17

Aż 26 nagród i wyróżnień przyznało jury uczestnikom Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Dwudniowy przegląd w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży cieszył się rekordowym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród grup teatralnych z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Do Łomży orzyjechało blisko 400 uczestników z całego województwa podlaskiego. – Jest coraz większe zainteresowanie folklorem wśród młodzieży – ocenia Elżbieta Fionik z Bielska Podlaskiego, opiekunka zwycięskiej grupy Antrakt. – Coraz bardziej dostrzegamy, że to jest coś pięknego, że w zależności od regionu Polski różnimy się folklorem, pieśniami, tańcami i obyczajami, które nie mogą zaginąć!

Nowatorskie warsztaty wokalne Speech Level Singing

cz so, 22 lutego 2014 21:18

Dwie godziny otwartych warsztatów wokalnych i osiem lekcji indywidualnych poprowadził po raz pierwszy w Łomży Krzysztof Biernacki z Voice and More, największego studio doskonalenia głosu w Polsce. W wysoko ocenianych przez młodzież zajęciach wzięło udział ponad 20 osób, które mają nie tylko talent, ale i ambicję, żeby kształcić się u najlepszych. - Zajęcia służą zarówno młodzieży, jak i nam, instruktorom Miejskiego Domu Kultury DŚT, żeby podpatrzeć, jak profesjonaliści radzą sobie z naszymi głosami – chwalił Bernard Karwowski ze Studia Piosenki PopArt, który skorzystał z okazji doskonalenia się z reżyserką Teatru Aktywnego Joanną Klamą. - Jesteśmy pod wrażeniem.

Randka w ciemno z gwiazdami

cz so, 22 lutego 2014 11:48

Jedno ogłoszenie na portalu randkowym może mieć czasem nieobliczalne skutki. Tak jak w historii czworga samotnych osób: dwóch przyjaciółek i dwóch przyjaciół, którzy za sprawą takiego anonsu zyskali szansę na prawdziwą, wielką miłość. Jednak zanim wszystko szczęśliwie się skończyło bohaterowie romantycznej komedii „Randka w ciemno, na dwie pary” przeszli wiele perypetii, poznając też smak rozczarowania i odrzucenia. Pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcji sztukę Norma Fostera łomżyńskiej publiczności zaprezentowali: Olga Borys, Małgorzata Potocka, Dariusz Kordek i Piotr Szwedes.

Fotografie słońcem malowane

cz śr, 19 lutego 2014 08:31

Zbigniew Brzeziński na wystawie fotograficznej ,,Malowane słońcem” połączył swoje dwie pasje: ogrodniczą i fotograficzną. Od wielu lat z wielkim powodzeniem pielęgnuje bowiem wspaniały kwiatowy ogród na fortach w Piątnicy, zaś od 5 lat fotografuje te najpiękniejsze kwiaty, czego efekty można podziwiać w Galerii N. – Dzisiaj, żeby robić piękne zdjęcia trzeba być artystą – mówi Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego. – I takim artystą jest Zbigniew Brzeziński, bo interesuje go coś więcej niż barwa, kwiat czy przyroda, dąży do czegoś większego!

Kres człowieczeństwa według Mrożka w Łomży

cz śr, 19 lutego 2014 08:22

Trzech żołnierzy błądzi na pustyni. Kończy im się żywność, zaczyna brakować wody. Kiedy pojawia się pomysł, że jeden z nich zginie, by pozostali mogli go zjeść i ocalić życie, zaczyna się makabryczna rywalizacja, bo chętnych do poświęcenia się nie ma… O tym, że człowiek w ekstremalnej sytuacji bardzo łatwo pozbywa się cech ludzkich, walcząc o przetrwanie za wszelką cenę, nawet posuwając się do największej podłości, opowiada najnowszy spektakl Teatru Aktywnego z Łomży na podstawie sztuki „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka.

Piosenki na Walentynki najładniej śpiewają w Łomży

cz wt, 18 lutego 2014 08:52

Studio Wokalne eMDeK z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych znane jest nie tylko łomżyńskiej publiczności. Śpiewa, występuje i koncertuje już prawie 15 lat. Ostatnio młodzi wokaliści z łomżyńskiego Studia Wokalnego eMDeK zdobyli laury na Regionalnym Konkursie Piosenek Walentynkowych, który odbył się w Goniądzu.

Złota Harfa Eola w rękach łomżanek

cz pon, 17 lutego 2014 08:55

Zespół Muzyki Dawnej „VOCI UNITE” z Łomży pod kierunkiem Katarzyny Szmitko po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszy w Polsce. Podczas kaliskiego festiwalu Schola Cantorum, na który od 36 lat przyjeżdżają młodzi pasjonaci muzyki dawnej z całej Polski, łomżyński zespół zdobył Złotą Harfę Eola, wśród zespołów wokalnych.

Arcydzieła polskiego malarstwa w łomżyńskim muzeum

cz pon, 17 lutego 2014 08:19

Wystawę czasową „Malarstwo polskie przełomu XIX i XX wieku” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Składa się na nią 110 obrazów ponad 60. najwybitniejszych polskich malarzy tamtego okresu, w tym Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Leona Wyczółkowskiego. – To jak dotąd największa w Łomży wystawa polskiego malarstwa XIX w., dająca możliwość obcowania ze sztuką najwyższej rangi – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. – Obrazy tej klasy rzadko wędrują po Polsce, niełatwo je wypożyczyć, bo są bardzo cenne – udało się to nam dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach!

Wirtualny spacer po dawnej Łomży

cz so, 15 lutego 2014 20:44

– Dla mnie dawna Łomża kończy się w 1939 r. – podkreśla dr Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Dlatego postanowiłem przybliżyć historię miasta, prezentując archiwalne zdjęcia: począwszy od 1881 r., przez przełom XIX/XX wieku aż do wybuchu II wojny światowej. I jestem pewien, że nawet osoby interesujące się historią naszego miasta mogły niektórych rzeczy nie wiedzieć! Wykład „Spacerkiem po starej Łomży” Jerzego Jastrzębskiego odbył się w ramach comiesięcznych spotkań wszechnicy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w budynku Bursy Szkolnej nr 3 – miejscu szczególnym dla historii Łomży.

Graficzny „Wszechświat” Angeliki Saniewskiej

mm so, 15 lutego 2014 15:26

Tajemniczy świat kosmosu. Księżycowa poświata rozświetlająca nocne niebo. Otaczający nas wszechświat, będący symbolem czegoś nieosiągalnego i zarazem nieskończenie pięknego. Wszystko to ukazują najnowsze prace Angeliki Saniewskiej: cykl grafik i obrazów malowanych na jedwabiu. Zaprezentowane w Galerii Pod Arkadami dzieła są swoistym przeglądem artystycznych fascynacji Saniewskiej, której twórcza droga zaczęła się w Łomży. – To dla mnie bardzo ważna i szczególna wystawa – mówi Angelika Saniewska. – Zawsze chciałam pokazać to, co zrobiłam broniąc dyplom i czego się nauczyłam, także w Liceum Plastycznym w Łomży, które ukierunkowało mnie na grafikę!

Rozśpiewane walentynki

cz pt, 14 lutego 2014 08:15

W przededniu walentynek łomżyńska Filharmonia Kameralna przygotowała dla wszystkich zakochanych wyjątkowy muzyczny prezent. Rozkochani w muzyce podziwiali kunszt orkiestry oraz zaproszonych solistów: Hanny Samson, Klaudii Kulik i Miłosza Gałaja. Ci wszyscy zaś, którzy przyszli na ten koncert z bliską osobą, spędzili wieczór przy romantycznych piosenkach o miłości, bawiąc się doskonale. – Zaproponowałem swojej dziewczynie żebyśmy poszli na ten koncert – mówi Karol Cuch. – I nie pomyliliśmy się, repertuar był bardzo ciekawy, nasza filharmonia jak zwykle zagrała na piątkę, do tego zaproszeni soliści, świetna atmosfera – nie żałuję, że przyszliśmy! – Jestem pierwszy raz na takim koncercie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona! – dodaje Agnieszka Gutowska. – Miałam takie stereotypowe podejście, że takie koncerty są nudne. A tu jest ciekawie, nie jest też statycznie, w dodatku występuje koleżanka z tej samej uczelni, pani Klaudia. To był miły, oryginalny prezent!

Nominacja do Fryderyków 2014

cz śr, 12 lutego 2014 17:18

Płyta Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Grzegorza Kołodzieja pod tytułem „Polska liryka wokalna” została, w kategorii - Album Roku - Recital solowy, nominowana do nagrody Fryderyk 2014. Fryderyki to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne przyznawane już od 20 lat przez reprezentującą polskie środowisko muzyczne Akademię Fonograficzną.W latach ubiegłych do nagrody Fryderyka były nominowane dwie wcześniejsze płyty FKiWL: „Requiem” z koncertowym wykonaniem dzieła wybitnego brytyjskiego kompozytora współczesnego Johna Ruttera oraz „Saxophone Impressions”, nagrana z saksofonistą Pawłem Gusnarem.

Dobrze rozpoczęty sezon

cz pon, 10 lutego 2014 08:46

Tancerze break dance i hip hop dance z Łomży świetnie zaprezentowali się podczas rozgrywanych w weekend w Giżycku Międzynarodowych Zawodów Street Dance „Step To The Beat”. Przy silnej konkurencji łomżanki zdobyły w sumie cztery medale w tym dwa złote.

Jazzowa kraina Austriaczki i Polaka

cz pon, 10 lutego 2014 08:32

Ona jest wybitnie utalentowaną wokalistką, współpracującą z największymi gwiazdami jazzu, gra też na kilku instrumentach i komponuje. On, to jeden z najlepszych pianistów jazzowych młodego pokolenia, nagradzany na wielu zagranicznych i polskich konkursach, zaś jego kariera zaczęła się sześć lat temu w Łomży, od zwycięstwa na Novum Jazz Festival. Spotkali się na studiach w Berlinie i razem stworzyli duet, jakiego jeszcze nie było. Sunken Land Laury Winkler i Artura Tuźnika zagrał w Łomży na finał swej polskiej trasy, oczarowując publiczność improwizowaną muzyką najwyższej próby oraz elektronicznymi brzmieniami.

Pracowite ferie śpiewających obiboków

cz pon, 10 lutego 2014 08:22

- „Piosenka jest dobra na wszystko, piosenka na drogę za śliską”, jak śpiewali Starsi Panowie Dwaj: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – uśmiecha się Magda Sinoff, chórmistrzyni Studia Wokalnego eMDeK z Łomży. – Już pierwszego dnia ferii zimowych, kiedy pędziłam przez śniegi i mrozy do Miejskiego Domu Kultury, wywinęłam orła na przejściu dla pieszych przy alei Legionów koło placu Pocztowego. Na szczęście, nuty, płyty i materiały merytoryczne uratowałam, trzymając wysoko nad głową moją torbę, w której jest wszystko: kamertony, kabelki do odtwarzaczy, mikrofon, termos z herbatą, cukierki szałwiowe czy kapcie... Wymyśliłam nawet hasło „odpoczynku od budynku”, gdyż przez dwa tygodnie ferii miałam na zajęciach wokalnych codziennie po 50 dzieci i nastolatków!

« · «« · 130 · 131 · 132 · 133 · 134 · 135 · 136 · 137 · 138 · 139 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę