czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Złota Harfa Eola w rękach łomżanek

Zespół Muzyki Dawnej „VOCI UNITE” z Łomży pod kierunkiem Katarzyny Szmitko po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszy w Polsce. Podczas kaliskiego festiwalu Schola Cantorum, na który od 36 lat przyjeżdżają młodzi pasjonaci muzyki dawnej z całej Polski, łomżyński zespół zdobył Złotą Harfę Eola, wśród zespołów wokalnych.

W tym roku do Kalisza na festiwal zjechały 34 zespoły z 11 województw Polski. Przez sześć kolejnych dni trwały przesłuchania, koncerty, wykłady, warsztaty i spotkania. Wykonawcom uważnie przysłuchiwało się profesjonalne jury powołane przez Zarząd Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, na którego czele stanęła profesor Agata Sapiecha, która m.in. kieruje Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W sobotę jury ogłosiło wyniki rywalizacji. W kategorii zespołów wokalnych łomżyńskie „VOCI UNITE” pod kierunkiem Katarzyny Szmitko nie miało sobie równych. Zespół zdobył Złotą Harfę Eola, a także otrzymał nagrodę pieniężną Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kwocie 2.000 zł oraz Starosty Powiatu Kaliskiego w kwocie 1.000 zł, a instruktor nagrodę pieniężną w wysokości 760 zł. 
Zwycięski skład zespołu to: Alicja Sulkowska, Martyna Markowska i Ewa Grużewska. Na uwagę zasługuje fakt, że jury w tej kategorii nie przyznało srebrnej harfy, a jedynie dwie brązowe.

Zespół Muzyki Dawnej „VOCI UNITE” działa przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży.


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0