Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kres człowieczeństwa według Mrożka w Łomży

Trzech żołnierzy błądzi na pustyni. Kończy im się żywność, zaczyna brakować wody. Kiedy pojawia się pomysł, że jeden z nich zginie, by pozostali mogli go zjeść i ocalić życie, zaczyna się makabryczna rywalizacja, bo chętnych do poświęcenia się nie ma… O tym, że człowiek w ekstremalnej sytuacji bardzo łatwo pozbywa się cech ludzkich, walcząc o przetrwanie za wszelką cenę, nawet posuwając się do największej podłości, opowiada najnowszy spektakl Teatru Aktywnego z Łomży na podstawie sztuki „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka.

Nie jest to pierwsza przygoda pasjonatów teatru z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych z ponadczasową twórczością wybitnego autora. Wcześniej Teatr Aktywny z powodzeniem wystawił „Bruno Sznajdera” i „Serenadę”, jednak tym razem młodzi aktorzy z reżyserką Joanną Klamą pokusili się o pewne eksperymenty. Przenieśli akcję sztuki z morza na pustynię, uczynili jej bohaterów żołnierzami, poczynili też pewne poprawki w scenariuszu. Dlatego też zmianie uległ tytuł –  „Na pełnym morzu” zastąpiło nie tak jednoznaczne „N.P.M.”. Wymowa sztuki Mrożka pozostała jednak czytelna: mimo pozornej wolności wyboru, przy zachowaniu wszelkich demokratycznych procedur, jednostka nie ma żadnych szans, nawet w starciu z minimalną większością. I nie jest to bynajmniej słabość owej demokracji, ale przyczyna tkwi w samym człowieku: w jego naturze, w dążeniu do dominacji nad innymi, zwłaszcza w sytuacji krytycznej. 
– Ja zająłem się scenariuszem i zmieniliśmy go mocno w stosunku do oryginału – wyjaśnia Bartosz Cwaliński. – Dlatego przenieśliśmy sztukę w realia wojskowe, żeby pokazać tę bezduszność systemu i wojska – to właściwie jest pacyfistyczna sztuka!
Musztra i bezduszne wykonywanie komend sprawdzają się jednak w koszarach czy sytuacjach przewidywalnych – kiedy w oczy zagląda widmo śmierci głodowej w człowieku budzą się najbardziej krwiożercze instynkty.
– Najłatwiej było to oddać na przykładzie wojska, gdzie w  sytuacjach krytycznych żołnierze przestają odczuwać jak ludzie, pojawia się automatyzm wielu czynności, działanie na rozkaz bez zastanawiania się – potwierdza Bartosz Cwaliński.
– Silniejszy zawsze zwycięża, obojętnie jakie są warunki, a kwestia dogadania się jest najważniejsza, nic innego się nie liczy! – dodaje Joanna Klama.
Dlatego też wymowa sztuki nie jest zbyt optymistyczna. Okazuje się bowiem, że bez względu na to czy panuje demokracja czy dyktatura, jednostka w określonych uwarunkowaniach jest skazana na porażkę, w tym wypadku na śmierć – w dodatku całkowicie bezsensowną.
– Mrożek był pisarzem trudnym, ale jego sztuki można odnieść do każdego czasu, są po prostu ponadczasowe! – podkreśla Bartosz Cwaliński. – To, co napisał jest i prawdopodobnie zawsze będzie aktualne, ponieważ dostrzegał rzeczy, których normalnie ludzie nie widzą!
– Będziemy dopracowywać ten spektakl, żeby pokazać go w kraju na kilku festiwalach – zapowiada Joanna Klama. – Wcześniej bywało już tak, że był potencjał, ale ludzie odchodzili i czegoś nie udawało się dokończyć – teraz mamy  taki skład, że są na to szanse!

Wojciech Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bartosz Maciej Dzwonkowski,  Bartosz Cwaliński, Kuba Szulkowski, Alan Al- Murtatha, Kamila Słupska, reżyser Joanna Klama

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę