Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarzeń mijającego roku

Foto: Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarze...
cz śr, 30 grudnia 2009 11:27

Najchętniej bym trochę pomilczał - pisze Tomasz Jastrun i ma w tym wiele racji. Na koniec roku, każda szanująca się redakcja, przygotowuje zawsze szereg podsumowań. To jest jak nałóg. Chociaż format wyświechtany od lat, większość z nas pochyla się nad powrotami do przeszłości. Odbiorcy też to lubią, albo nie mają większego wyboru. W ogórkowym okresie nicsięniedziania, między Świętami i imieninami Sylwestra, trzeba coś ludziom zaproponować. Nie ma nic lepszego niż odgrzewane kotlety – jak mawiają studenci w akademikach. I chociaż z roku na rok z coraz większą trudnością przekonuję się do podsumowanek to chwilę niżej, krótkie przypomnienie tego co było „w” i „o” Łomży w 2009 roku. Miasto i jego mieszkańcy zasługują przecież na pamięć o wydarzeniach z własnego podwórka, bo o śmierci Jacksona, wyborze Baracka, katarskich inwestorach i zwycięzcach wszystkich możliwych edycji Tańca z gwiazdami, nie będzie dane im zapomnieć. Jak sami sobie nie przypomnimy to nikt nam nie przypomni.

Nie do zabudowy

Foto: Nie do zabudowy
cz śr, 23 grudnia 2009 11:20

Władze miasta od kilku lat powtarzają, że miasto trzeba powiększyć, bo w Łomży nie ma terenów pod inwestycje. Te same władze teraz proponują natychmiastowe zablokowanie na kilka lat wszelkiej zabudowy na setkach hektarów gruntów począwszy od okolic ulicy Zdrojowej i Starej Łomży aż po Zawady Przedmieścia. Pod wnioskiem podpisał się wiceprezydent Marcin Sroczyński, ten sam który na przełomie 2007 i 2008 roku wnosił o powiększenie Łomży o 13 okolicznych wsi m.in.: Zosin, Giełczyn czy Podgórze. Obecnie argumentuje, że obserwowane nasilenie trendów zabudowy na terenach pomiędzy Szosą do Mężenina, a planowanym przedłużeniem ul. Zawadzkiej może zablokować możliwość zagospodarowania tego obszaru. Dodajmy, że zgodnie z informacją ratusza dotychczas wydano 4 pozwolenia na budowę, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Urzędu Miasta wpłynęło siedem nowym wniosków o ustalenie warunków zabudowy znajdujących się tu działek.

Chcą zabrać pieniądze z obwodnic na „61”?

Foto: Chcą zabrać pieniądze z obwodnic na „61”?
cz cz, 17 grudnia 2009 11:18

Via Baltica formalnie już biegnie od Ostrowi Mazowieckiej, przez Łomżę, Stawiski, Szczuczyn i dalej przez Ełk i Suwałki do granicy polsko-litewskiej. Niestety na razie to tylko na mapie (ta prezentowana pochodzi z GDDKIA), a jej faktyczna budowa jest dopiero planowana. Część inwestycji - obwodnice Stawisk i Szczuczyna - finansowane mają być z pieniędzy pochodzących z programu Rozwój Polski Wschodniej. GDDiK już nawet podpisała odpowiednie pre-umowy i jak zapewnia Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału, wszystko jak na razie idzie zgodnie z planem aby oddać je do użytku w 2013 roku. Nieoczekiwanie pojawia się jednak nowa przeszkoda - Zarząd Województwa Podlaskiego. Argumentuje on, iż w związku z tym, że trzeba „od początku przygotować te inwestycje, co zajmie kilka lat”, można przeznaczyć te pieniądze na drogi wojewódzkie. - Nie jest prawdą, że inwestycje trzeba od początku przygotować – mówi Malinowski, podkreślając, że nie chce komentować „prośby” samorządowych władz województwa.

Kupiliśmy działkę, aby Gaspol miał na zaległy podatek?

Foto: Kupiliśmy działkę, aby Gaspol miał na zaległy p...
cz cz, 10 grudnia 2009 11:57

Rok temu miasto Łomża naprędce odkupiło od Gaspolu prawo użytkowania wieczystego prawie 4,5 ha działki. Aby szybko znaleźć blisko 1,4 mln zł. na sfinalizowanie transakcji, zwołano nadzwyczajną Sesję Rady Miasta. Działkę Łomża kupowała, bo ponoć był konkretny inwestor, który miał ją od miasta odkupić. Niestety, tajemniczy inwestor skryty pozostaje do dziś, a działka pozostaje miasta, dlatego do kasy samorządu w tym roku nie wpłynęło z podatków i opłat co najmniej 60 tys zł, a może nawet ponad 160 tys zł. Inne światło na tę transakcję rzuca analiza protokołu z prowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową pod koniec 2008 roku kontroli kompleksowej gospodarki finansowej samorządu. Kontrolerzy znaleźli w Łomży firmę, która przez sześć kolejnych lat zaniżyła podatek płacony miastu na łączną kwotę ponad 120 tys zł. Okazuje się, że zaniżany podatek dotyczył właśnie tej kupowanej przez miasto działki, a Gaspol uregulował zaległości wraz z odsetkami po przelaniu na jego konto pieniędzy z miasta.

Ręce do góry, To napad „z bronią” w ręku

Foto: Ręce do góry, To napad „z bronią” w ręku
cz cz, 03 grudnia 2009 11:22

Dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie kilku napadów zatrzymali w ubiegłym tygodniu łomżyńscy policjanci. Jeden ze sprawców wpadł w środę kilkanaście minut po dokonaniu napadu na sklep przy ul. Kołłątaja. Drugiego zatrzymano dopiero w piątek. Jeszcze w sobotę sąd decydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące jednego z nich. Napastnicy używali przedmiotu przypominającego broń palną. Okazało się że była to atrapa. Niestety tego typu zdarzeń jest coraz więcej. Kilka dni temu dwaj zamaskowani mężczyźni napadli na jedną z zambrowskich aptek, a w połowie listopada zatrzymano mężczyznę, który także „z bronią” w ręku napadł na dwa sklepy w Łomży.

Żołnierze „Generała” skazani

Foto: Żołnierze „Generała” skazani
cz cz, 26 listopada 2009 11:38

Na kary od 2,5 roku do 7,5 roku więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Łomży 17 członków tzw. grupy „Generała”. Sąd zasądził także przepadek korzyści osiągniętych z przestępczej działalności, oraz kilkutysięczne grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. Grupa, którą kierował Sławomir W. pseudonim „Generał”, zajmowała się m.in. handlem narkotykami, podpaleniami, rozbojami, kradzieżą z włamaniami i czerpaniem korzyści z prostytucji. Sam herszt będzie sądzony w oddzielnym procesie, który na początku grudnia ma rozpocząć się przed sądem w Ostrołęce.

Prezydent z zarzutami rządzi

Foto: Prezydent z zarzutami rządzi
cz cz, 19 listopada 2009 11:17

Prezydent Jerzy Brzeziński może dalej kierować pracami ratusza. Sąd Rejonowy w Białymstoku we wtorek 17 listopada uchylił orzeczone wobec Jerzego Brzezińskiego środki zapobiegawcze, w tym zawieszenie w pełnieniu funkcji Prezydenta Miasta Łomży. Sędziowie przekonywali że nie są one „konieczne dla prawidłowego przebiegu prowadzonego postępowania”. Prezydent podejrzany jest o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Zarzuty takie postawili mu prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, którzy jako środki zapobiegawcze zawiesili go w pełnieniu funkcji prezydenta. Przez dwa tygodnie trwały prawne przepychanki kto rządzi w ratuszu. W tej sprawie wypowiedzieli się także prawnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy ocenili, że skoro prokuratura zawiesiła prezydenta, to dopóki sąd go nie odwiesi nie powinien on pełnić tej funkcji.

Dzieci z „dwójki” będą uczyły się u Kapucynów

Foto: Dzieci z „dwójki” będą uczyły się u Kapucynów
cz cz, 12 listopada 2009 11:12

Uczniowie klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej nr 2 po niedzieli na lekcje będą chodzić do klasztoru Ojców Kapucynów. Tak będzie przez najbliższe 4 – 5 tygodni. Wszystko przez remont, który w szkole rozpoczął się niemal równocześnie z nowym rokiem szkolnym. Teraz budowlańcy w szkole rozpoczynają wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Prezydent i jego zastępca podejrzani... Grozi im do 10 lat więzienia

Foto: Prezydent i jego zastępca podejrzani...  Grozi ...
cz cz, 05 listopada 2009 12:18

Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński oraz jego pierwszy zastępca Marcin Brunon Sroczyńskiego są podejrzanymi w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy gospodarce nieruchomościami w mieście. We wtorek o 6. rano obaj zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Tam prezydent i jego zastępca usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, a zastępca prezydenta Marcin Sroczyński także popełnienia oszustwa na szkodę innej osoby oraz nakłaniania do podrobienia dokumentu. Prokuratura chce jako środki zapobiegawcze m.in. zawiesić Jerzego Brzezińskiego w pełnieniu funkcji prezydenta Miasta Łomży, a jego zastępcę Marcina Sroczyński. osadzić w tymczasowym areszcie na trzy miesiące. Prezydent Jerzy Brzeziński twierdzi że jest niewinny i że chce aby dziennikarze, opisując tę sprawę, używali jego pełnego imienia i nazwiska. O to samo prosił także zastępca prezydenta Marcin Sroczyński. Do akcji wkroczyli też radni z Platformy Obywatelskiej. Domagają się natychmiastowego złożenia urzędu prezydenta Łomży przez Jerzego Brzezińskiego, chcą też aby odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta (będzie w czwartek za tydzień) i pytają czy w takiej sytuacji Łomżą nie powinien zarządzać komisarz wyznaczony przez premiera Donalda Tuska.

Z własnej kieszeni zapłacą za... (błędy) ŁKS?

Foto: Z własnej kieszeni zapłacą za... (błędy) ŁKS?
cz cz, 29 października 2009 11:27

Byli w Zarządzie Łomżyńskiego Klubu Sportowego, a teraz mają zapłacić za długi których narobili? Siedmiu członków zarządu ŁKS Łomża z 2007 roku, w tym także wiceprezydent miasta, dyrektor należącego do miasta zakładu budżetowego i kilku znanych przedsiębiorców, otrzymało postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży o wszczęciu wobec nich postępowania podatkowego w sprawie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności (…) za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2007r., wrzesień 2007r. i listopad 2007r., Łomżyńskiego Klubu Sportowego(...). - Sukcesywnie będziemy wszczynać takie postępowania także wobec członków późniejszych zarządów klubu - mówi Ireneusz Wierzbowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży. ŁKS fiskusowi winien jest, z odsetkami, około 200 tys zł. Skoro klub nie jest w stanie spłacić tych zobowiązań, zgodnie z prawem pokryć je mają członkowie zarządów klubu, którzy je zaciągali.

(nie)Szczęście za pożyczone...

Foto: (nie)Szczęście za pożyczone...
cz cz, 22 października 2009 11:32

Wystarczy 3 miesiące nie spłacać zaciągniętej w banku pożyczki, aby dostać wezwanie z sądu. Liczba spraw, wnoszonych przez banki wobec zalegających ze spłatami kredytobiorców, drastycznie wzrosła. W 2009 roku (od stycznia do października) do sądów Okręgu Łomżyńskiego wpłynęło już ponad 4 000 wniosków o nadanie klauzul wykonalności z tytułu pobranych kredytów. W całym 2008 roku w okręgu łomżyńskim takich spraw było o połowę mniej. – Banki zdecydowanie szybciej żądają teraz terminowej spłaty długu, są bezwzględne wobec zalegających z ratami – mówi sędzia Jan Leszczewski, rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży. Coraz więcej zaciągających kredyty wpada w spiralę zadłużenia, i coraz bardziej kwitnie interes firm windykacyjnych i komorników...

Śnieg i wiatr paraliżowały region

Foto: Śnieg i wiatr paraliżowały region
cz cz, 15 października 2009 12:06

Nietypowa jak na pierwszą połowę października pogoda zaskoczyła mieszkańców regionu, a części z nich sprawiła wiele problemów. Padający śnieg, przy silnym wietrze skutecznie utrudniał jazdę po naszych drogach tym bardziej, że na jezdni, o poranku i przez większą część dnia, zalegało błoto pośniegowe. Ruch na drogach paraliżowały także spadające konary z drzew, a czasami nawet całe drzewa. W Rogienicach Wielkich drzewo przewróciło się na kabinę TIR-a jadącego drogą krajową nr 63. W Chojnach na krajowej 61 samochód dostawczy wpadł w poślizg i zderzył się z dwoma innymi samochodami.

Pójdą z torbami do Kownat?

Foto: Pójdą z torbami do Kownat?
cz cz, 08 października 2009 11:31

Magazyn i punkt wydawania darmowej żywności Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Zawadzkiej w Łomży wyniesie się jeszcze w październiku do odległych o 15 km od miasta Kownat. W ubiegłym roku dostało tu żywność ponad pięć tysięcy mieszkańców Łomży. Powodem przeprowadzki jest zupełny brak porozumienia z łomżyńskim ratuszem w sprawie finansowania remontu baraku na terenie po ŁPRI. Sanepid żąda, aby został wyremontowany, jeśli PKPS chce tu wydawać produkty żywnościowe. Tyle tylko, że budynek należy do miasta...

My (nie) ksenofobii?

Foto: My (nie) ksenofobii?
cz cz, 01 października 2009 12:17

Dwie Czeczenki zostały zaatakowane w Łomży przez mężczyznę w kapturze. Napastnik bił je po głowie, w twarz psiknął jakąś substancją i miał wykrzykiwać rasistowskie hasła, że są „Talibami” i aby „wracały do Czeczeni”. Zdarzenie miało miejsce w piątek wieczorem, czyli raptem dwa dni po opublikowaniu w mediach informacji o inicjatywie posła Lecha Kołakowskiego dotyczącej zamknięcia tutejszego Ośrodka dla Uchodźców. „Powiązanie dwóch spraw uważam, za poważne nadużycie naruszające moje dobre imię. Moje wystąpienia nigdy nie miały charakteru wrogiego, ani nawołującego kogokolwiek do aktów agresji” - napisał poseł Lech Kołakowski w oświadczeniu wydanym wczoraj. W ten sposób poseł odnosił się do publikacji które na ten temat ukazały się już nie tylko w mediach lokalnych i regionalnych, ale także w ogólnopolskich. Potępienie aktu przemocy wyrazili także radni Łomży w specjalnym oświadczeniu. Radni ubolewają, nie tylko nad tym, że do przemocy fizycznej doszło, ale także nad głosami w internecie ujawniającymi „postawy ksenofobiczne i rasistowskie” wśród mieszkańców Łomży.

Kto gwałci samorządność Łomży?

Foto: Kto gwałci samorządność Łomży?
cz cz, 24 września 2009 12:05

„To co teraz robi prokuratura jest gwałceniem samorządności”, „ to, co obecnie jest robione w stosunku do radnych jest niedopuszczalne, jest zastraszaniem radnych i nie powinno mieć miejsca w demokratycznym państwie” ta akcja „jest akcją polityczną” - takich określeń Marcin B. Sroczyński, zastępca prezydenta Łomży używał podczas oficjalnych wystąpień na sesji Rady Miasta i posiedzeniu Komisji Rewizyjnej RM. Wszystkie one miały związek z jego oceną prowadzonego postępowania mającego wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości „w związku z przeniesieniem własności nieruchomości gruntowej” z miasta na rzecz prywatnego przedsiębiorcy. Postępowania od kwietnia, po doniesieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Sprawę mieli wyjaśniać także radni z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, ale prezydent odmawia im przekazania kserokopii protokołu. To oburza członków komisji, którzy właśnie takie postępowania nazywają gwałceniem samorządności.

„Za pierwszego Sowieta”

Foto: „Za pierwszego Sowieta”
cz cz, 17 września 2009 11:35

- Po szybkim zdobyciu Wizny i Łomży jednostki niemieckie wyjeżdżały na Wschód, aż gruchnęła wieść, że przyjdą Ruskie – opowiada dziś 79-letni Kazimierz Wojewoda, który w 1939 roku mieszkał z rodziną w Piątnicy. - I rzeczywiście po paru dniach było tego mrowie! Na wszystkich fortach, w dworze w Drozdowie pułk Kozaków i w Łomży, gdzie tylko się dało, zaroiło się od sołdatów w szarych szynelach. Z karabinami na sznurkach, dziadostwo... A potem zaczęli sprowadzać swoje rodziny i powiedzieli, że oni są „na wsiegda” (na zawsze). Zapomnijcie o Polsce, tu jest władza radziecka - przyszli nas oswobodzić od panów, pamieszczików, grabieżców i tak dalej. Będzie raj na ziemi. Zaraz zaczęły się kolejki, trudności z nabyciem nafty, cukru czy soli. Zaczęli się Żydzi aktywizować, zakładali czerwone opaski i pilnowali kolejek. Nie wszyscy, tylko ta biedota z Rybaków. I zaczęły się aresztowania.

Pierwsze w Łomży „ofiary” dopalaczy

Foto: Pierwsze w Łomży „ofiary” dopalaczy
cz cz, 10 września 2009 10:51

Do Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży zgłosiło się kilka osób, które spożywały wcześniej substancje nazywane popularnie dopalaczami. - Miały lęki, bezsenność i halucynacje – mówi dyrektor ośrodka, Paweł Kołakowski. Nie można mówić, że są to już osoby uzależnione, ale wystąpiły u nich objawy, które poważnie zaniepokoiły pracowników WOPiTU. Niepokój potęgują kolejne doniesienia z kraju o tym, że produkty sprzedawane w sklepach z dopalaczami mogą być szkodliwe dla zdrowia. W Małopolsce kontrola towarów wykazała, że są w nich narkotyki – amfetamina, extasy i marihuana („Dziennik Polski”). Co znajduje się w dopalaczach oferowanych w województwie podlaskim? Póki co nikt nie wie.

Samorządowcy biorą się za kolej

Foto: Samorządowcy biorą się za kolej
cz cz, 03 września 2009 06:18

Powiat łomżyński chce przejąć infrastrukturę kolejową na terenie powiatu i miasta Łomży. Samorządowcy chcą iść w ślady wójta gminy Sokoły, który już złożył wniosek o przekazanie gminie linii kolejowej na odcinku Łapy – Śniadowo. Do nich ma dołączyć jeszcze Ostrołęka, której prezydent miałby przejąć infrastrukturę kolejową wokół tego miasta. W ten sposób samorządowcy chcą uratować kolej w regionie przed całkowitą likwidacją. Jak wynika z rządowych zapowiedzi, historia kolei w Łomży skończy się w ciągu najbliższych trzech lat. Rok 2012 ma być ostatnim w którym jakiekolwiek pociągi PKP do Łomży będą jeszcze dojeżdżały.

POdarowali nam Via Baltica...?

cz cz, 27 sierpnia 2009 12:30

„To jest los na loterii. Teraz warto aby środowiska w Łomży zastanowiły się jak tę szansę wykorzystać.” Tak poseł Robert Tyszkiewicz mówił o projekcie rozporządzenia rządu zmieniającego przebieg dróg ekspresowych w Polsce, w którym zapisano, że Via Baltica poprowadzi przez Łomżę. W poniedziałek projekt ten opublikowano na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i teraz - przez dwa tygodnie będzie poddawany konsultacjom.

Nasze życie, to ciągła walka...

cz cz, 20 sierpnia 2009 11:37

Po trzech latach walki z ratuszem rodzice wygrali proces w sprawie zwrotu kosztów dowozu swoich niepełnosprawnych dzieci do Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Łomży. Sąd zdecydował, że samorząd Łomży miał obowiązek płacić za dowóz dzieci do ośrodka, nawet jeżeli rodzice postanowili przewozić je własnymi samochodami. - To należało się naszym dzieciom, bo gmina ma taki obowiązek wynikający z przepisów prawnych – mówią Lilianna Urszula Lechowicz, mama niepełnosprawnego Adama i Zbigniew Nawrocki, tata Michała. Dzieci są już dorosłe, ale walka o ich lepsze życie rozpoczęła się dokładnie 10 lat temu. Wówczas dziesięciolatkowie z głębokim stopniem niepełnosprawności opuścili przedszkole specjalne przy ul. Wojska Polskiego w Łomży. Kilkoro rodziców rozpoczęło walkę o godny byt dzieci, o rehabilitację i kontakt z rówieśnikami. Walka trwa do dziś...

« · «« · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · 35 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę