Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 516

Prezydent Brzeziński posadził, prezydent Czerniawski wykopał

Główne zdjęcie
1

Przed łomżyńskim ratuszem nie ma już ani jednego drzewa. Posadzone w 2006 roku, także osobiście przez poprzedniego prezydenta miasta Jerzego Brzezińskiego, robinie akacjowe zostały usunięte kilka dni temu przy okazji „rewitalizacji” wschodniej pierzei Starego Rynku. - Projekt nie przewiduje tu żadnych drzew – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego pracownicy na zlecenie prezydenta miasta wymienili chodniki przed ratuszem i usunęli drzewka.

Jeszcze kilka lat temu przed ratuszem i wzdłuż wschodniej pierzei Starego Rynku rosły okazałe jarzębiny. Niespodziewanie, w 2006 roku, drzewa polecił wyciąć ówczesny prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Łukasz Czech z biura prasowego ratusza tłumaczył wtedy, że powodem decyzji o ich ścięciu był zły stan zdrowia i zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodniów, jakie te drzewa miały stwarzać. 
- Ich pnie porastały owocniki grzybów, co wskazywało na stan prowadzący do ich obumarcia – tłumaczył Łukasz Czech.
W połowie 2006 roku, gdy jarzębiny ścięto, ku końcowi zbliżał się remont zabytkowego budynku ratusza, w związku z czym ekipy z MPGKiM wymieniały chodnik przez urzędem.
Biuro prasowe ówczesnego prezydenta Łomży zapewniało, że w miejsce wyciętych drzew, w niedługim czasie, zostaną wysadzone nowe gatunki, które nie będą stanowiły zagrożenia bezpieczeństwa przechodniów, jak to miało mieć miejsce w przypadku wykarczowanych jarzębin. 
I tak się stało kilka dni później. Jak relacjonowali pracownicy biura prasowego ratusza, „są nasadzane zdrowe, dorodne robinie akacjowe (Robinia pseudoacacia Umbraculifera) otoczone żeliwnymi podestami ochronnymi. Całość prac niezwykle sprawnie, przy użyciu sprzętu specjalistycznego wykonują, oddani sprawie, pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej przy MPGKiM w Łomży. Powyższe prace dozorował osobiście Prezydent Miasta (Jerzy Brzeziński – dop.red.) i jego zastępca.” 
Zapewniano, że posadzone już odrośnięte na ponad dwa metry robinie będą mogły na Starym Rynku rosnąć i cieszyć oko swym wyglądem przez lata, bo to drzewa bardzo wytrzymałe i wysokie – dorastają nawet do 25 metrów. 
Niestety, prezydenckim robiniom akacjowym nie dane było żyć długo i dorosnąć do większych rozmiarów. W maju tego roku rozpoczął się remont fragmentów dwóch ulic przy Starym Rynku, w tym i tej stanowiącej przedłużenie ulicy Giełczyńskiej, bezpośrednio przed ratuszem, przy której rosły sadzone siedem lat temu przez prezydenta Brzezińskiego, drzewka. Pracownicy MPGKiM zakończyli wymianę nawierzchni chodnika z polbrukowej na granitową i usunęli wszystkie sześć „starych” drzewek. W biurze prasowym ratusza dopytywaliśmy co się z nimi stało i czy drzewka przed ratusz jeszcze powrócą. Po odpowiedzi odesłano nas do MPGKiM, a tam dyrektor powiedział, że drzew nie ma i nie będzie.
- Projekt remontu, jaki otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego, nie przewiduje na tej pierzei żadnych drzew  - podkreśla Arkadiusz Kułaga. 
A czy projekt przewiduje jakąkolwiek zieleń? - dopytujemy. - O jakimś „ożywieniu” pomyślimy po wykonaniu prac. Może postawimy coś w donicach, ale na pewno nie będą to drzewa, bo one w doniczkach nie dadzą rady rosnąć – przyznaje dyrektor Kułaga.

210510110729.png
Foto: 1
Foto: maj 2005
Foto: maj 2006
Foto: czerwiec 2006
Foto: czerwiec 2006
Foto: czerwiec 2006
Foto: czerwiec 2006
Foto: maj 2013
Foto: maj 2013
Foto: maj 2013
Foto: lipiec 2013

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę