Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Czerniawski: „Tak mi dopomóż Bóg”

Foto: Czerniawski: „Tak mi dopomóż Bóg”
cz cz, 16 grudnia 2010 11:45

- Obejmując Urząd Prezydenta Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta. Tak mi dopomóż Bóg - mówił Mieczysław Czerniawski, który we wtorek przed południem, podczas obrad sesji Rady Miasta Łomża, złożył wymagane prawem ślubowanie i formalnie objął urząd prezydenta Łomży. - To ślubowanie to zobowiązanie, to przesłanie dla mojej czteroletniej kadencji prezydenta Łomży. Zapewniam państwa, że ten tekst będzie towarzyszył mi każdego dnia w mojej pracy – mówił Czerniawski, przy okazji apelując do radnych, partii politycznych, organizacji społecznych, ordynariusza diecezji i księży proboszczów, oraz mieszkańców Łomży, by „wspólnie tworzyć przyszłość Łomży”.

Czerniawski przejmie władzę we wtorek

Foto: Czerniawski przejmie władzę we wtorek
cz cz, 09 grudnia 2010 11:37

Mieczysław Czerniawski (62 lata) wygrał II turę wyborów prezydenckich w Łomży. Zgodnie z oficjalnymi wynikami niedzielnego głosowania na kandydata SLD głosowało 10453 łomżan. Jego kontrkandydat Lech Antoni Kołakowski z PiS uzyskał 6722 głosy poparcia. W drugiej turze wyborów w Łomży do urn poszło 34,57% uprawnionych do tego mieszkańców miasta. Mieczysław Czerniawski fotel prezydenta Łomży obejmie we wtorek 14 grudnia.

Prezydenckie starcie na zastępców

Foto: Prezydenckie starcie na zastępców
cz cz, 02 grudnia 2010 12:06

Przed drugą turą wyborów o fotel prezydenta Łomży obaj pozostali w grze kandydaci: Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski, przedstawili swoich kandydatów na zastępców prezydenta. Czerniawski postawił nam mało, albo wcale nieznanych: Mirosławę Kluczek i Beniamina Dobosza. - To kandydaci mojego autorstwa. Z nikim ich nie konsultowałem(...) Chcę za te propozycje ponieść indywidualną odpowiedzialność – mówił Czerniawski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Odpowiedź Kołakowskiego była zdecydowana i bardzo mocna. - Jeżeli 5 grudnia dzięki państwa poparciu zostanę Prezydentem Łomży, będę współpracować z tak znanymi i cenionymi osobami jak: pani Hanka Gałązka i pan Janusz Nowakowski. W wyborze tych osób na stanowiska zastępców Prezydenta Łomży kierowałem się wyłącznie względami merytorycznymi, biorąc pod uwagę kompetencje i fachowość kandydatów – podkreślał Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Czerwona kartka dla prezydentów...

Foto: Czerwona kartka dla prezydentów...
cz cz, 25 listopada 2010 11:24

Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski spotkają się 5 grudnia w II turze wyborów prezydenckich w Łomży. Trzecie miejsce zajął dotychczasowy prezydent Jerzy Brzeziński, którego poparło tylko 2470 osób czyli 12,03% spośród tych którzy w niedzielę poszli do urn wyborczych. Brzeziński przegrał nie tylko wybory prezydenckie ale także wybory do Rady Miasta, zdobywając zaledwie 126 głosów w swoim okręgu wyborczym. Do Rady Miasta Łomży nie dostali się także obaj jego zastępcy Marcin Sroczyński i Krzysztof Choiński. Tak sromotnej klęski rządzącego od 8 lat w Łomży układu chyba nikt się nie spodziewał.

Muzeum (nie) skończone.(...)

cz cz, 18 listopada 2010 16:17

Remont budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży miał zakończyć się najpierw wraz z końcem sierpnia, później – po przedłużeniu umowy - z końcem października 2010 roku. - W dniu 2 listopada wykonawca modernizacji i adaptacji zabytkowego budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży złożył wniosek o odbiór inwestycji – podaje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Normalnie oznacza to iż wykonawca wykonał w całości przedsięwzięcie, a teren placu budowy uprzątnięto. I choć z zewnątrz budynek u zbiegu ulic Giełczyńskiej i Dwornej faktycznie wygląda na wyremontowany, to w środku tak nie jest. W środę, 10 listopada, wewnątrz budynku pracowało około 20 osób. Robotnicy byli tam także tydzień później, w środę 17 listopada...

Łomża zapłaci karę za nieprawidłowości przy basenie?

Foto: Łomża zapłaci karę za nieprawidłowości przy bas...
cz pt, 12 listopada 2010 12:15

Łomży grozi finansowa kara w związku z nieprawidłowościami jakich dopatrzył się Urząd Kontroli Skarbowej przy budowie nowej pływalni przy ul. Wyszyńskiego. - Zdaniem kontrolerów popełnione zostały błędy w zakresie stosowania dyrektywy UE dotyczącej zamówień publicznych – podaje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego do którego wyniki audytu dotarły. To właśnie z zarządzanych przez Urząd Marszałkowski środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, dofinansowywana jest budowa pływalni przy Wyszyńskiego w Łomży, i to on ma wymierzyć karę Łomży. W rachubę wchodzi – według nieoficjalnych informacji – kara nawet rzędu 1,7 mln zł.

Wesoła bez Czeczenów

Foto: Wesoła bez Czeczenów
cz cz, 04 listopada 2010 11:13

Dziś przestaje istnieć Ośrodek dla Uchodźców w Łomży. Placówka przez 12 lat mieściła się w Zajeździe Zacisze przy ul. Wesołej. W ostatnich dniach mieszkało tu 25 rodzin w większości czeczeńskich. Zamknięcie ośrodka nie oznacza, że uchodźcy z Łomży wyjadą. Większość pozostaje. - Gdy rozmawiałem z nimi ponad 20 rodzin deklarowało chęć pozostania w mieście – mówi Kamil Kamiński z fundacji „Ocalenie” która zajmuje się pomocą uchodźcom. Słowa te potwierdza Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urząd ds. Cudzoziemców, która mówi, że na wyjechanie z Łomży zdecydowało się 26 osób. Według szacunków dziś w Łomży mieszka nie więcej niż 200 uchodźców, a jeszcze kilka miesięcy temu było ich ponad pół tysiąca.

Ci sami w kolejce po władzę

Foto: Ci sami w kolejce po władzę
cz cz, 28 października 2010 11:36

„Tylko” 255 kandydatów na radnych (o 100 mniej niż cztery lata temu) zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Łomży. Listy zgłosiło w sumie siedem komitetów - cztery komitety „partyjne” i trzy „samorządowe”. Dokładnie tyle samo ma też być kandydatów na prezydenta Łomży. Termin ich zgłaszania minął o północy, przy czym w środę po południu zarejestrowanych było siedmiu kandydatów. Przypomnijmy, 21 listopada, ewentualnie w dogrywce 5 grudnia, wybierzemy wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radnych gmin (miast), powiatów i województw, którzy będą rządzić w samorządach przez kolejne cztery lata.

Potrącił matkę z dzieckiem i uciekł...

Foto: Potrącił matkę z dzieckiem i uciekł...
cz cz, 21 października 2010 12:01

Nawet na cztery i pół roku może trafić do więzienia 27-letni Marek M. z Łomży. To on tydzień temu w czwartek w okolicach skrzyżowania ulic Łukasińskiego i Pułaskiego w Łomży potrącił kobietę z czteroletnią córeczką. Obie trafiły do szpitala w Łomży. Matka ma m.in. połamane żebra, dziewczynka uraz głowy i miednicy. Sprawca wypadku porzucił samochód i uciekł. Przez cztery kolejne dni się ukrywał. Po zatrzymaniu przez policję i przedstawieniu przez prokuratorów zarzutów spowodowania wypadku, ucieczki z miejsca zdarzenia i nieudzielenia pomocy poszkodowanym, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na miesiąc.

Jeździsz ryzykujesz

Foto: Jeździsz ryzykujesz
cz cz, 14 października 2010 11:53

Tylko w tym roku na drogach w Łomży i najbliższej okolicy zginęło już 13 osób, a 111 zostało rannych. - W sumie w tym roku odnotowaliśmy 80 wypadków drogowych – mówi Sławomir Dąbrowski, oficer prasowy KMP w Łomży. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych od lat jest brawura i nadmierna prędkość – podają policjanci, a kierowcy do tego dodają jeszcze kiepskie drogi... Niemniej jak się okazuje, a co może być zaskakujące, nasze drogi należą do najbezpieczniejszych w kraju. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu EuroRAP - Europejskiego Programu i Oceny Ryzyka na Drogach 2007–2009. Przeliczając liczbę wypadków z ofiarami śmiertelnymi lub ciężko rannymi na 1 km drogi w ciągi 3 lat wynika, że tzw. „średnie ryzyko społeczne” występuje tylko na „61” pomiędzy Łomżą a Ostrołęką. Podróżowanie pozostałymi odcinkami dróg krajowych w regionie wiąże się z ryzykiem małym, lub bardzo mały.

Poślizg na ulicach Łomży

Foto: Poślizg na ulicach Łomży
cz cz, 07 października 2010 12:50

Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży to największa z miejskich inwestycji dofinansowanych z środków europejskich. Za około 38 mln zł do października przyszłego roku ma zostać wyremontowanych w sumie niemal 7 km głównych ulic miasta: Spokojna, Piłsudskiego i Legionów oraz wybudowany nowy odcinek - niemal kilometr – ulicy Spokojnej. Prace ruszyły „pełną parą” jeszcze w lipcu, ale tylko na Spokojnej i kawałku Piłsudskiego. Już dziś w stosunku do pierwotnego harmonogramu są duże opóźnienia. W wakacje powinien rozpocząć się remont np. odcinka Alei Legionów od stacji paliw BP do granic miasta, ale do dziś nic tam się nie dzieje. Nieśmiało do poślizgu przyznaje się ratusz. Przed tygodniem na wniosek prezydenta radni z tegorocznego budżetu inwestycji zdjęli niemal 10 mln zł. Oficjalnie Łukasz Czech, z biura prasowego Urzędu Miejskiego, zapewnia, że „nie rzutuje to jednak na termin zakończenia całej inwestycji, tylko wykonania pewnych założeń”. Nieoficjalnie można dowiedzieć się, że projekt dokumentacyjny inwestycji, przynajmniej w części, „jest do bani” i trzeba go szybko poprawić.

Ośrodek dla cudzoziemców w Łomży będzie istniał dalej... przynajmniej w październiku

Foto: Ośrodek dla cudzoziemców w Łomży będzie istniał...
cz cz, 30 września 2010 12:02

Mimo wcześniejszych informacji z końcem września nie przestaną funkcjonować ośrodki dla uchodźców w Łomży i Białymstoku. Jak podaje Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urzędu ds. Cudzoziemców w Warszawie, umowy na funkcjonowanie dotychczasowych ośrodków, w tym tego w Łomży, zostały przedłużone. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt oprotestowania wyników przetargu jaki na prowadzenie ośrodków przeprowadził Urząd ds. Cudzoziemców.

Wybory czas zacząć...

Foto: Wybory czas zacząć...
cz cz, 23 września 2010 11:31

„Co cztery lata samorządowcy przeżywają wielki stres” - mówił kilka tygodni temu jeden z nich. Poziom stresu narasta wraz ze zbliżaniem się końca czteroletniej kadencji samorządowych władz gminy, miasta, powiatu i województwa co widać, słychać i ...czuć. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 21 listopada. Oznacza to tyle, że formalnie już ruszyła samorządowa kampania wyborcza i wszyscy, którzy do władzy chcieliby się dostać, a także ci którzy chcieliby ją utrzymać, oficjalnie mogą zabiegać o poparcie mieszkańców. Tylko w mieście Łomży do obsadzenia jest fotel prezydenta (który dobierze sobie dwóch zastępców) i 23 płatne miejsca w Radzie Miasta, oraz przynajmniej część z pięciu mandatów (także płatnych) w Sejmiku wojewódzkim.

Armia nastoletnich bandytów

Foto: Armia nastoletnich bandytów
cz cz, 16 września 2010 12:17

Mają po kilkanaście lat i już napadają, biją, kradną, handlują narkotykami... W ubiegłym tygodniu ujęto trzech 16-latków z Łomży, którzy napadli, pobili i okradli o trzy lata młodszego mieszkańca miasta. Nastoletnich rozbójników jest coraz więcej... Po ośmiu miesiącach tego roku w statystykach policyjnych zanotowanych jest już niemal dwa razy więcej czynów karalnych popełnionych przez nieletnich w Łomży niż w całym ubiegłym roku.

Ośrodka dla uchodźców w Łomży nie będzie, Czeczeni pozostaną...

Foto: Ośrodka dla uchodźców w Łomży nie będzie, Czecz...
cz cz, 09 września 2010 12:11

Tylko do końca września będzie najprawdopodobniej działał Ośrodek dla uchodźców w Zajeździe „Zacisze” przy ul. Wesołej w Łomży. Później mieszkający tu cudzoziemcy, przede wszystkim Czeczeni, albo zostaną przeniesieni do innych tego typu Ośrodków w kraju (najbliższy w Czerwonym Borze), albo otrzymają od Urzędu do Spraw Cudzoziemców pieniądze na poszukanie lokum w mieście na własną rękę. Według szacunków zajmującej się pomocą uchodźcom Fundacji „Ocalenie” w mieście, poza Ośrodkiem, może mieszkać około pół tysiąca Czeczenów.

W drodze do demokracji – sierpień 1980 r. i jego konsekwencje.

Foto: W drodze do demokracji – sierpień 1980 r. i jeg...
cz cz, 02 września 2010 11:53

Jak pokazała przeszłość władze komunistyczne w Polsce nigdy nie potrafiły i nie chciały prowadzić dialogu ze społeczeństwem. Po wydarzeniach 1956 r., 1968 r., 1970 r. i 1976 r. wszystko zaczęło w 1980 r. się niemal tak, jak w przypadku poprzednich protestów robotniczych, a mianowicie od wprowadzenia podwyżki cen. Decydujące znaczenie odegrał w tym wypadku strajk okupacyjny rozpoczęty 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Niemal natychmiast uformował się komitet strajkowy z działaczami Wolnych Związków Zawodowych, który zażądał m.in. przywrócenia do pracy w stoczni Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, zbudowania pomnika ofiar grudnia 1970 r., gwarancji bezpieczeństwa dla strajkujących, podwyżki płac. W odpowiedzi na to władze zablokowały łączność reszty Polski z Trójmiastem, a wieczorem premier Edward Babiuch oskarżył „przeciwników Polski Ludowej” o podżeganie robotników. 17 sierpnia 1980 r. MKS sformułował 21 postulatów, z których pierwszy i najważniejszy dotyczył zgody władz na powołanie niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.

Wygrali z miastem w sądzie, w rewanżu Brzeziński żąda od nich niebotycznych pieniędzy

Foto: Wygrali z miastem w sądzie, w rewanżu Brzezińsk...
cz cz, 26 sierpnia 2010 12:18

Niemal 50 tys zł żąda prezydent Jerzy Brzeziński od Lilianna Lechowicz, matki głęboko upośledzonego chłopaka, który uczęszczał do funkcjonującego do sierpnia ubiegniętego roku Dziennego Domu Pomocy w Łomży. Wezwań z niebotycznymi kwotami jest więcej. To efekt nieprzyjęcia przez rodziców upośledzonych dzieci proponowanej przez miasto „ugody” po wygranym procesie sądowym. W marcu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku prawomocnie orzekł, że uchwalone przez władze miasta i pobierane przez niemal pięć lat opłaty za pobyt ich dzieci w Dziennym Domu Pomocy w Łomży były niezgodne z prawem. Po tym wyroku rodzice zyskali prawo domagania się od miasta zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy. W przypadku pani Lechowicz chodziło o około 13 tys zł. Propozycja „ugody” jaką zaproponowało miasto polegać miała na rezygnacji rodziców z tych roszczeń. Dwa dni po jej odrzuceniu dostali, podpisane przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego, decyzje o żądaniami zapłaty od 26 tys zł do ponad 47 tys zł za pobyt ich dzieci w miejskim Ośrodku. Rodzice twierdzą, że decyzje są bezprawne i nie zamierzają płacić...

O tragedię nad wodą nie trudno...

Foto: O tragedię nad wodą nie trudno...
cz cz, 19 sierpnia 2010 11:41

W niedzielę w Łomży w pobliżu kąpieliska miejskiego utopił się 44-letni mężczyzna. Mieszkaniec Zambrowa na łomżyńską plażę przyjechał ze swoimi dziećmi. Jedno z nich widziało jak ojciec znika pod wodą... Kolejne tragiczne zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w jeziorze Necko w Augustowie. Tu topił się 15-letni zawodnik jednego z łomżyńskich klubów sportowych, który miał obóz sportowy w Augustowie. Chłopak został wyciągnięty z wody przez opiekunów, ale zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Wieża kłopotów

Foto: Wieża kłopotów
cz cz, 12 sierpnia 2010 12:53

Łomża nie musi(ała) zwracać pierwszej opłaty przedsiębiorcy, który przez ostatnie dwa lata był użytkownikiem wieczystym wieży ciśnień. Tak twierdził zastępca prezydenta Marcin Sroczyński podczas lipcowego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej. Ten sam Marcin Sroczyński, trzy dni później, podpisał jednak zarządzenie mówiące o tym, że Łomża tę opłatę zwróci... Chodzi o niebagatelną kwotę niemal 70 tys zł, która mogłyby zostać w kasie miasta.

Gościniec Łomżyński 2010

Foto: Gościniec Łomżyński 2010
cz cz, 05 sierpnia 2010 12:44

Kilka tysięcy osób przyszło w sobotę wieczorem do łomżyńskiego amfiteatru przy ul. Zjazd, gdzie odbywał się Gościniec Łomżyński. Główną gwiazdą imprezy był dobrze znany, przede wszystkim młodszej publice, zespół FEEL. Poza gwiazdą publiczność, przybyłą z całego regionu, bawili: grupa Polityka i wokalistka Gosia Andrzejewicz.

« · «« · 22 · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę