Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Czarna seria

Foto: Czarna seria
cz cz, 29 lipca 2010 12:07

Cztery osoby zginęły w sobotę w okolicach Łomży. Tragicznych ciąg wypadków rozpoczął się od utonięcia w zalewie w Stawiskach. Później na 61. w okolicach Kobylina osobowy ford eskort zderzył się czołowo z Tirem, a w efekcie kierowca forda zginął na miejscu. Kolejny tragiczny wypadek wydarzył się przed wieczorem w okolicach Podgórza. Skoda uderzyła w przydrożne drzewo. Dwie osoby zginęły na miejscu, kolejne trzy w stanie ciężkim przewieziono do szpitala. Jakby tego było mało w niedzielę wieczorem pod Wysokiem Mazowieckim dachowało BMW, w wyniku czego zginął 23-letni kierowca samochodu, a we wtorek rano na 61. w okolicach wsi Stawiane, po czołówce z tirem zmarł kierowca osobowego renaulta. Gdy dołożymy do tego jeszcze wypadek jaki tydzień wcześniej wydarzył się w Miastkowie, gdzie 35-letnia rowerzystka z Łomży został śmiertelnie potrącona przez Tira, okazuje się, że był to jeden z najbardziej tragicznych tygodni w regionie.

Będzie obwodnica, będą wyburzenia domów...

Foto: Będzie obwodnica, będą wyburzenia domów...
cz cz, 22 lipca 2010 12:39

- Scott Wilson wyznaczył korytarz którym ma iść Via Baltica, i my musimy się w nim zmieścić. To bardzo wstępny etap projektowania – mówił Damian Tomków z firmy Tebodin przedstawiając planowane trzy warianty obwodnicy Łomży. Na wtorkowe spotkanie w Piątnicy (było jeszcze w środę w UG Łomża) przyszło około 80 osób, w większości bezpośrednio zainteresowanych przebiegiem nowej drogi ekspresowej, która może iść przez ich pola, a czasami nawet domy. Z przedstawianych przez projektantów planów wynika, że wyburzenia będą na każdym ze szlaków. Najwięcej – aż 9 domów mieszkalnych i 8 budynków gospodarczych – musiałoby zostać zburzonych w tzw. wariancie nr 3, który przebiega po wschodniej stronie Łomży. W wariancie nr 1 – tzw. „dalekim zachodnim” do wyburzenia byłyby tylko 2 domy i 2 budynki gospodarcze. - Decyzję, którędy pobiegnie obwodnica, na podstawie naszych analiz, podejmie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – mówi Tomków, dodając, że dziś dla projektantów wszystkie trzy warianty są tak samo realne.

Wielka Gala zakończyła 17. Festiwal

Foto: Wielka Gala zakończyła 17. Festiwal
cz cz, 15 lipca 2010 11:28

Trwającą blisko trzy godziny Wielką Galą w Pałacu zakończył się 17. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. Na scenie na schodach pałacu rodu Lutosławskich zaprezentowała się większość wykonawców, którzy przez tydzień występowali podczas festiwalowych koncertów. Podczas Finału Dariusz Wójcik, który w tym roku świętuje 25-lecie pracy artystycznej i z Festiwalem Muzyczne Dni Drozdowo Łomża związany jest od początku jego istnienia, otrzymał przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę zasłużony kulturze polskiej.

Hotele z widokiem na...

Foto: Hotele z widokiem na...
cz cz, 08 lipca 2010 11:31

Hotel z restauracją miał powstać w łomżyńskiej wieży ciśnień. Projekt chyba jednak szybko się nie ziści... Władze miasta mają odebrać oddaną przed dwoma laty w dzierżawę na 99 lat wieżę, bo jej nowy właściciel dotychczas nie rozpoczął żadnych prac budowlanych. Sprawa może jednak trafić do sądu, bo obecny właściciel na zwrot „nie wyraża zgody z uwagi na poniesione już koszty”. Wobec tego prezydent Łomży, Jerzy Brzeziński, zaproponował radnym, aby zamiast odbierać wieżę sprzedać działki obok, i argumentował, że teren, który przed dwoma laty miasto oddało w dzierżawę inwestorowi „do prawidłowego zagospodarowania wieży jest za mały”. Radni pomysł ten odrzucili i wystąpili do prezydenta o odebranie wieży i ponowne wystawienie na sprzedaż tym razem całego dużego kompleksu.

Dla ochłody....

Foto: Dla ochłody....
cz cz, 01 lipca 2010 11:44

Upały znowu doskwierają mieszkańcom Łomży... i to zarówno tym z władz jak władanym. I choć o tej porze to oczekiwana norma sytuację komplikuje brak miejsca, gdzie można by było schłodzić nie tylko rozgrzane ciała, ale czasami także przegrzane szare komórki... Wody w Narwi jest w tym roku za dużo, więc nie wiadomo kiedy uda się oficjalnie uruchomić tradycyjne już kąpielisko przy moście Hubala. Na domiar złego w wakacje trzeba, i to na ponad miesiąc, zamknąć oddany w lutym do użytku basen przy „dziesiątce”.... Na szczęście jest nowa fontanna „na strzelnicy”, z której dobrodziejstwa korzystają intensywnie najmłodsi łomżanie. Okazuje się, że władze miasta mają jeszcze jeden pomysł na zimną kąpiel. Podczas wczorajszej sesji zdradził go zastępca prezydenta ds. inwestycji Marcin Sroczyński. To (przenośny) otwarty basen... Ponoć będzie szybko... Podobno ten basen ma mieć ok. 70m2 powierzchni i nieco ponad metr głębokości. Wstęp ma być płatny, a obiektem zarządzać ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Gałązka bezpodstawnie odwołana – dostanie odszkodowanie

Foto: Gałązka bezpodstawnie odwołana – dostanie odszk...
cz cz, 24 czerwca 2010 12:13

Wskazane przez prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego przyczyny odwołania Hanki Gałązki z funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży nie uzasadniały jej odwołania w trybie art. 38 ust.1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty – uznał sąd w Łomży. Gałązka dostanie odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego dodatku funkcyjnego - 1650 zł z ustawowymi odsetkami, oraz 450 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. W pozostałym zakresie – Gałązka domagała się przede wszystkim przywrócenia na stanowisko dyrektora szkoły - sąd powództwo oddalił, a kosztami procesu obciążył skarb państwa, aby nie musiała płacić szkoła. Po ogłoszeniu wyroku strony nie chciały komentować orzeczenia sądu.

Dwa zarządy w ŁSM, bo ciągłość władzy musi być...

Foto: Dwa zarządy w ŁSM, bo ciągłość władzy musi być...
mm cz, 17 czerwca 2010 11:14

Rada Nadzorcza Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na niespełna dwa tygodnie przed końcem swojej kadencji wybrała nowy zarząd spółdzielni. Tworzą go Jerzy Brodziuk, dotychczasowy wiceprezes oraz Zbigniew Dziemiński i Ryszard Ślązak – pracownicy administracji ŁSM. Zbigniew Bronowicz, przewodniczący ustępującej Rady Nadzorczej, wybór tłumaczy koniecznością zachowania ciągłości władzy, po złożeniu rezygnacji przez dwóch członków obecnego zarządu spółdzielni – Ryszarda Siedleckiego i Marię Rainkę. Ciekawostką jest zaś to, że nowy zarząd władzę w spółdzielni miałby objąć dopiero od 1 sierpnia, czyli ponad 50 dni po wyborze, bo – jak twierdzi przewodniczący Bronowicz, zarząd z prezesem Siedleckim ma urzędować do końca lipca 2010 roku.

Wielkie remonty

Foto: Wielkie remonty
cz cz, 10 czerwca 2010 11:43

W czerwcu prace przygotowawcze, a w lipcu powinien wjechać ciężki sprzęt. Największe nasilenie robót będzie jednak w sierpniu i wrześniu.... W Łomży wreszcie zaczną się remonty głównych ulic. Nim kierowcy pojadą po wyremontowanych ulicach, Alei Legionów i Alei Piłsudskiego oraz ul. Spokojnej, czekać ich będą miesiące utrudnień, czasami bardzo dużych. W ratuszu we wtorek podpisano umowę na realizację inwestycji pn. „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży”. Roboty drogowe, które mają się skończyć dopiero jesienią przyszłego roku, wyceniono na 37 mln 954 tys 467,73 zł.

Wyborczy czerwiec

Foto: Wyborczy czerwiec
cz śr, 02 czerwca 2010 12:59

W cieniu zaplanowanych na 20 czerwca przedterminowych wyborów Prezydenta Polski w Łomży odbywać się będą wybory w spółdzielniach mieszkaniowych. Choć wiele się o nich nie mówi, wybory te mogą mieć nawet bezpośrednio większy wpływ na życie mieszkańców Łomży niż ogólnopolskie wybory prezydenckie. O ile w SM Perspektywa „wszystko” może zostać po staremu, to w ŁSM na pewno będzie gruntowna zmiana. Po dekadach rządów odchodzą prezes Ryszard Siedlecki i księgowa Maria Rainka. Ich następców ma wybrać Rada Nadzorcza, którą z kolei mają wybrać członkowie ŁSM podczas zaplanowanego na 22 (wtorek) i 23 (środa) czerwca Walnego Zgromadzenia.

Pomoc dla powodzian

Foto: Pomoc dla powodzian
cz cz, 27 maja 2010 12:39

Skala nieszczęść jakie wyrządziła powódź przede wszystkim w południowe części Polski jest ogromna. Woda w wielu miejscach zabrała ich cały dobytek. Na szczęście, jak zwykle w tego typu nieszczęściach, z pomocą im spieszą mieszkańcy innych części kraju. Także mieszkańcy Łomży i regionu. W Łomży dary dla powodzian zbiera Caritas, ale także Łomżyńska Izba Przemysłowo- Handlowa i ratusz. W środę radni miejscy na wniosek prezydenta zdecydowali o przekazaniu 150 tys zł z budżetu miasta do dwóch gmin: Wilkowa w województwie lubelskim i Czechowic-Dziedzic w śląskim.

Magistrala kłopotów

Foto: Magistrala kłopotów
cz cz, 20 maja 2010 12:37

Władze miasta nigdy nie zapomniały o rurze głównej magistrali (ciepłowniczej)? Samorząd nigdy nie sprzedał gruntu z rurą, bo nigdy nie był jego właścicielem i nie mógł tego zrobić? Miasto nigdy nie sprzedało nawet 1m2 gruntu bez zgody radnych? Niestety odpowiedzi na te pytanie nie są tak oczywiste jak chciałby tego prezydent Łomży. Z dokumentów do których dotarliśmy wynika, że prezydent wymienił działkę przez którą przebiegają rury magistrali ciepłowniczej dostarczającej ciepło do mieszkań w Łomży z właścicielami firmy Gemark, która na Bawełnie chce wybudować wielką galerię handlową. Działek, które wymieniał prezydent z tą firmą było więcej, a o jednej z transakcji radni „debatowali” tego samego dnia w którym prezydent podpisał zarządzenie o wymianie. Sęk w tym, że przed podpisaniem zarządzenia prezydent musiał zasięgnąć opinii radnych, tymczasem Komisja Gospodarki Komunalnej podczas której przyjęto prezydencką „informację o przyjęciu propozycji zamiany nieruchomości” (a nie opinię do wniosku) obradowała po godzinie 17., czyli gdy Urząd Miejski formalnie już nie pracował. Teraz biznesmeni z którymi prezydent przed trzema laty wymieniał działki na Bawełnie chcą żeby Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej na swój koszt przełożyło pod ziemię biegnące dziś na powierzchni ziemi rury magistrali.

Drogowe korki czas zacząć

Foto: Drogowe korki czas zacząć
cz cz, 13 maja 2010 11:29

Mieszkańcy Łomży i ci wszyscy, którzy dojeżdżają do Łomży od strony Piątnicy już powinni zacząć ćwiczyć się w cierpliwości. Po niedzieli mają ruszyć prace remontowe na ul. Zjazd, dzięki czemu przejazd ta ulicą, przez co najmniej dwa miesiące, będzie utrudniony. Poza tym, dwa tygodnie później powinien rozpocząć się remont nawierzchni mostu Hubala (w ciągu ul. Sikorskiego) i choć drogowcy zapowiadają, że wbrew wcześniejszym zamierzeniom, raczej całej przeprawy nie zamkną, to skierowanie całego ruchu tylko na jeden pas da się we znaki.

Budynek Drzewnej już(?) OKE

Foto: Budynek Drzewnej już(?) OKE
cz cz, 06 maja 2010 12:31

Trzy lata trwały zabiegi związane z przekazaniem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży zabytkowego budynku przy Alei Legionów. Jeszcze w 2007 roku wojewoda podlaski zgodził się oddać miastu 30 ha działek na terenie miasta należących do Skarbu Państwa za przekazany na potrzeby OKE budynek szkoły drzewnej. Wyprowadzka szkoły z budynku okazała się jednak niezwykle problematyczna, a odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Krzysztof Choiński co rusz zmieniał koncepcję dotyczącą przyszłości Drzewnej. Gdy po protestach wreszcie władzy udało się wyprowadzić uczniów szkoły do pobliskiego gimnazjum (utworzono zespół szkół) , na przeszkodzie stanął „światowy kryzys gospodarczy”. Teraz na szacowany na kilka milionów złotych gruntowny remont budynku OKE ma tylko 300 tys zł, a dwa lata temu - gdy dogadano wymianę - na na ten cel w budżecie instytucji było 1,2 mln zł.

Brzeziński (i ratusz?) bez absolutorium...

Foto: Brzeziński (i ratusz?) bez absolutorium...
cz cz, 29 kwietnia 2010 12:17

Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński nie dostał od radnych absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Za pozytywnym rozliczeniem prezydenta było „tylko” 8 radnych, a aby uzyskać absolutorium „za” musiała się opowiedzieć bezwzględna większość ustawowego składu rady, czyli w przypadku Łomży aż 12 radnych. Radni, którzy byli przeciwko podkreślali, że w głosowaniu nie tylko rozliczają „słupki w budżecie, bo te się zgadzają”, ale całą działalność prezydenta i podległych mu urzędników w ubiegłym roku, a tu można mieć wiele zastrzeżeń. Warto dodać, że „normalnie” uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia absolutorium wójtowi jest równoznaczna z podjęciem przez nią inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza lub prezydenta). W tym roku jednak ze względu na jesienne wybory nie ogłasza się już referendum w sprawie odwołania władz, które bez absolutorium urzędują do końca kadencji. Brzeziński, choć prezydentem Łomży jest już ósmy rok, po raz pierwszy nie dostał absolutorium. Już przed głosowaniem mówił, że jeśli jego wynik będzie niekorzystny „odwołam się od tej uchwały”.

Za zimę zapłacimy jak nigdy...

Foto: Za zimę zapłacimy jak nigdy...
cz cz, 22 kwietnia 2010 11:59

Dłuższa i mroźniejsza niż w ubiegłych latach zima uderzy po kieszeni lokatorów wszystkich domów w Łomży, gdzie centralne ogrzewanie zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Z danych spółki wynika, że tej zimy zużycie ciepła jest niemal o 20% wyższe niż w latach poprzednich, a dodatkowo po kieszeni uderzy nas także wprowadzona w kwietniu ubiegłego roku niemal 15% podwyżka cen energii cieplnej. A więc zamiast „tradycyjnych” zwrotów po sezonie grzewczym teraz czekać nas będą dopłaty. Prezes SM Perspektywa Zbigniew Lipski już dziś mówi o tym, że różnica pomiędzy wydatkami jakie na ciepło poniesiono w spółdzielni od września 2009 do kwietnia 2010 r. a wpływem z zaliczek, sięga ponad 1,2 mln zł. Perspektywa już podniosła zaliczki na poczet pokrycia kosztów dostawy energii cieplnej, a ŁSM zapowiada, że to zrobi pierwszy raz od 1998 r.

Prezydent Lech Kaczyński i dziesiątki najważniejszych osób w państwie nie żyją....

Foto: Prezydent Lech Kaczyński i dziesiątki najważnie...
cz cz, 15 kwietnia 2010 12:17

To największa tragedia w historii Polski. Na pokładzie rządowego Tu-154, który w sobotę o godzinie o 8.56 czasu polskiego rozbił się w na lotnisku w Smoleńsku, zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką i 86 osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie: m.in. Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński wicemarszałkowie Sejmu, Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu, gen. Franciszek Gągor szef sztabu generalnego WP i pięciu dowódców rodzajów sił zbrojnych, Sławomir Skrzypek prezes NBP, Janusz Kurtyka prezes IPN oraz 15 posłów na Sejm RP. Wszyscy lecieli na uroczystości z okazji 70. rocznicy „zbrodni katyńskiej”, które miały rozpocząć się o godzinie 10. nad grobami polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez Rosjan w kwietniu 1940 roku. W całym kraju ogłoszono żałobę narodową. Także w Łomży, niemal natychmiast po katastrofie, na wielu budynkach zarówno publicznych jak i prywatnych, wywieszono biało-czerwone flagi przepasane kirem, a jeszcze tego samego dnia w kościołach odprawiono specjalne Msze święte w intencji tragicznie zmarłych.

Biogazownia inwestycja na miarę Łomży

Foto: Biogazownia inwestycja na miarę Łomży
cz cz, 08 kwietnia 2010 11:31

Zapał z jakim prezydent miasta dąży do przekazania działki przy ul. Poligonowej w Łomży pod biogazownię rolniczą godny jest podziwu. Od grudnia 2009 roku, kilkakrotnie sprawą zajmowali się miejscy radni, ale jak do tej pory pomysłu nie udało się przeforsować. Ostatnio z porządku obrad sesji Rady Miasta zdjęto punkt dotyczący wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę działki pod biogazownię, a radni z Komisji Gospodarki Komunalnej zaproponowali prezydentowi, aby wcześniej przekonał do tej inwestycji mieszkańców Łomży którzy już nawet zbierali podpisy pod protestami. Ratusz przeciwnikom biogazowni zarzuca, że w ramach „płyciutkiej, „bezinteresownej” zawiści...” chcą zatrzymać rozwój Łomży i usiłują „zniweczyć” efekty „niełatwych pertraktacji i rozmów” prowadzonych na targach w Cannes. Sama zgoda na biogazownię miałaby zaś udowodnić, że „Łomża jest przyjazna inwestycjom”.

Złote serce i złote ręce

Foto: Złote serce i złote ręce
cz cz, 01 kwietnia 2010 12:13

Dr Romuald Krynicki wszczepił po raz pierwszy w Łomży dwóm 64-letnim mężczyznom tzw. aparaty ICD: kardiowertery-defibrylatory. Ta skomplikowana nazwa oznacza urządzenie trochę większe od zegarka, które wysyła impuls elektryczny w czasie groźnego dla życia migotania komór serca. Obaj pacjenci dr. Krynickiego czują się znakomicie i wkrótce opuszczą oddział kardiologii Szpitala Wojewódzkiego.

Prezydent płaci za „dobre” informacje…

Foto: Prezydent płaci za „dobre” informacje…
cz cz, 25 marca 2010 11:31

W zatrważającym tempie wzrastają wydatki miasta na promocję w mediach. O ile w 2007 roku na ten cel miasto miało wydać niespełna 1600 zł, a w 2008 – 5 tys zł, to w ubiegłym roku było to już grubo ponad 20 tys zł. W tym roku wydatki te będą jeszcze wyższe. W lutym prezydent podpisał umowę z dwiema lokalnymi „telewizjami”. Na ten cel z naszych podatków do końca roku zostanie wydane niemal 27 tys zł. Miasto utajnia warunki „współpracy” z telewizjami twierdząc, że zostały one „objęte klauzulą poufności na życzenie stron”. Na początku marca nie chciano nam nawet powiedzieć ile prezydent płaci telewizjom. Dane te ujawniono dopiero po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Co ważne okazuje się, że odpowiadając, na ostatniej sesji, na pytania radnego Mariusza Chrzanowskiego prezydent Jerzy Brzeziński mijał się z prawdą. Mówił, że „miasto nie wydaje środków na takie cele” (promocję w mediach – dop.red), i znacznie zaniżył kwotę jaką z tytułu podpisanych umów trzeba będzie płacić telewizjom. Radny nie kryje oburzenia. - Będę żądał od prezydenta podczas realizacji wykonania budżetu za 2009 rok szczegółowych informacji w tej kwestii i sprostowania odpowiedzi na moją interpelację – mówi Chrzanowski.

Wielki problem przedszkolaka

Foto: Wielki problem przedszkolaka
cz cz, 18 marca 2010 11:28

Nabór, zanim się rozpoczął, już wzbudzał wiele kontrowersji. Teraz oficjalnie ruszył, ale problemów i wątpliwości nie ubyło. Nie lada orzech do zgryzienia mają rodzice sześciolatków, które od nowego roku szkolnego będą mogły pójść do przedszkolnej lub szkolnej zerówki, albo od razu do I klasy szkoły podstawowej. Problem ze zrozumieniem zasad miejskiej rekrutacji mają także rodzice dzieci młodszych, zwłaszcza tych które dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli. Teraz ich zapisać oficjalnie jeszcze nie można... Będzie można dopiero po 10 kwietnia, ale powstaje pytanie czy wtedy będą jeszcze wolne miejsca? I gdzie?

« · «« · 23 · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę