Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Pierwsze w Łomży „ofiary” dopalaczy

Foto: Pierwsze w Łomży „ofiary” dopalaczy
cz cz, 10 września 2009 10:51

Do Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży zgłosiło się kilka osób, które spożywały wcześniej substancje nazywane popularnie dopalaczami. - Miały lęki, bezsenność i halucynacje – mówi dyrektor ośrodka, Paweł Kołakowski. Nie można mówić, że są to już osoby uzależnione, ale wystąpiły u nich objawy, które poważnie zaniepokoiły pracowników WOPiTU. Niepokój potęgują kolejne doniesienia z kraju o tym, że produkty sprzedawane w sklepach z dopalaczami mogą być szkodliwe dla zdrowia. W Małopolsce kontrola towarów wykazała, że są w nich narkotyki – amfetamina, extasy i marihuana („Dziennik Polski”). Co znajduje się w dopalaczach oferowanych w województwie podlaskim? Póki co nikt nie wie.

Samorządowcy biorą się za kolej

Foto: Samorządowcy biorą się za kolej
cz cz, 03 września 2009 06:18

Powiat łomżyński chce przejąć infrastrukturę kolejową na terenie powiatu i miasta Łomży. Samorządowcy chcą iść w ślady wójta gminy Sokoły, który już złożył wniosek o przekazanie gminie linii kolejowej na odcinku Łapy – Śniadowo. Do nich ma dołączyć jeszcze Ostrołęka, której prezydent miałby przejąć infrastrukturę kolejową wokół tego miasta. W ten sposób samorządowcy chcą uratować kolej w regionie przed całkowitą likwidacją. Jak wynika z rządowych zapowiedzi, historia kolei w Łomży skończy się w ciągu najbliższych trzech lat. Rok 2012 ma być ostatnim w którym jakiekolwiek pociągi PKP do Łomży będą jeszcze dojeżdżały.

POdarowali nam Via Baltica...?

cz cz, 27 sierpnia 2009 12:30

„To jest los na loterii. Teraz warto aby środowiska w Łomży zastanowiły się jak tę szansę wykorzystać.” Tak poseł Robert Tyszkiewicz mówił o projekcie rozporządzenia rządu zmieniającego przebieg dróg ekspresowych w Polsce, w którym zapisano, że Via Baltica poprowadzi przez Łomżę. W poniedziałek projekt ten opublikowano na stronach internetowych Ministerstwa Infrastruktury i teraz - przez dwa tygodnie będzie poddawany konsultacjom.

Nasze życie, to ciągła walka...

cz cz, 20 sierpnia 2009 11:37

Po trzech latach walki z ratuszem rodzice wygrali proces w sprawie zwrotu kosztów dowozu swoich niepełnosprawnych dzieci do Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Łomży. Sąd zdecydował, że samorząd Łomży miał obowiązek płacić za dowóz dzieci do ośrodka, nawet jeżeli rodzice postanowili przewozić je własnymi samochodami. - To należało się naszym dzieciom, bo gmina ma taki obowiązek wynikający z przepisów prawnych – mówią Lilianna Urszula Lechowicz, mama niepełnosprawnego Adama i Zbigniew Nawrocki, tata Michała. Dzieci są już dorosłe, ale walka o ich lepsze życie rozpoczęła się dokładnie 10 lat temu. Wówczas dziesięciolatkowie z głębokim stopniem niepełnosprawności opuścili przedszkole specjalne przy ul. Wojska Polskiego w Łomży. Kilkoro rodziców rozpoczęło walkę o godny byt dzieci, o rehabilitację i kontakt z rówieśnikami. Walka trwa do dziś...

„Baranowski” w ogniu

cz cz, 13 sierpnia 2009 11:50

To był największy pożar ostatnich lat w regionie. W nocy z piątku na sobotę płomienie ognia objęły Kompleks Gastronomiczno-Hotelowy „Baranowski” w Piątnicy. Z potężnym pożarem walczyło około stu strażaków z Łomży i regionu. Mimo, że była to noc gości hotelowych udało się bezpiecznie ewakuować i chyba cudem nikt nie został ranny. Straty spowodowane pożarem są ogromne. Sam właściciel budynku jeszcze nocą szacował je na 3 mln zł, ale w raporcie policyjnym jest mowa o 5 mln zł. Przyczyny pożaru nie są znane. Mają je ustalić biegli powołani przez prokuraturę. Tomasz Wilk, Prokurator Rejonowy w Łomży, już zapowiada, że będzie wszczęte śledztwo w tej sprawie.

Epidemia dopadła Łomżę

cz cz, 06 sierpnia 2009 11:49

Czegoś takiego nie przewidzieliby nawet najwybitniejsi czarnowidze... Ponad 60% dorosłych, w sile wieku, mieszkańców Łomży i najbliższej okolicy legło chorych. Najgorsze w tym, że to „nie fikcja” a „szczera prawda”... - tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W pierwszym półroczu 2009 roku lekarze z Łomży i powiatu łomżyńskiego wystawili niemal 26 tysięcy zwolnień lekarskich tzw. L-4, czyli poświadczających, że ze względu na dolegliwości chory nie może pracować.

Będą dłuższe kolejki do szpitala?

Foto: Będą dłuższe kolejki do szpitala?
cz cz, 30 lipca 2009 11:58

Dłuższe kolejki pacjentów starających się o przyjęcie do szpitala, planowe zabiegi jeszcze bardziej odłożone w czasie – tak może wyglądać II półrocze 2009 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Powód? – brak pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia za tzw. nadwykonania. Problem dotyczy najbardziej obleganych oddziałów, m.in. chorób wewnętrznych, dziecięcego, ortopedycznego, nefrologicznego i urologicznego. Dyrektor szpitala, Marian Jaszewski liczy, że NFZ zgodzi się na przesunięcie środków z oddziałów o mniejszym obłożeniu. Jeżeli tak się nie stanie, zapowiada oszczędności i to już od września.

ŁKS już nie zagra...?

Foto: ŁKS już nie zagra...?
cz cz, 23 lipca 2009 13:10

Jeszcze nie tak dawno ŁKS Łomża walczył z zespołami z zaplecza piłkarskiej ekstraklasy... Piłkarze w biało-czerwonych strojach z napisem Łomża na piersi grali jak równy z równym nie tylko z Jagiellonią Białystok ale Śląskiem Wrocław, Polonią Warszawa czy Lechią Gdańsk. Teraz prawdopodobnie drużyna z Łomży wcale nie zostanie dopuszczona do piłkarskich rozgrywek. - ŁKS na pewno nie zagra w III lidze – mówi Witold Dawidowski prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. W jego ocenie tej sytuacji winne są obecne władze klubu które lekceważą związek. Dawidowski podkreśla, że ŁKS Łomża był jedynym klubem w regionie który przysyłając dokumenty do PZPN-u nie uiścił wymaganej opłaty 500 zł. - Tego wniosku w ogóle nie powinniśmy rozpatrywać. To skandal i absurd – mówi Dawidowski dodając, że jeśli do końca tygodnia klub nie ureguluje zaległości jakie ma wobec zarówno podlaskich struktur jak i centrali związku wcale nie zostanie dopuszczony do rozgrywek.

Radni żądają wyjaśnień

Foto: Radni żądają wyjaśnień
cz cz, 16 lipca 2009 12:06

Po publikacji na 4lomza.pl fragmentu raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku ze stwierdzonymi przez kontrolerów nieprawidłowościami przy sprzedaży miejskiej działki przy ul. Poligonowej radni Łomży domagają się od prezydenta wyjaśnień. Podczas wczorajszej sesji Maciej Borysewicz żądał okazania protokołu kontroli... Okazuje się bowiem, że nawet radni z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta o przeprowadzonej przez RIO „kontroli kompleksowej gospodarki finansowej w Urzędzie Miejskim w Łomży” i jej wynikach nic wcześniej nie wiedzieli. Tymczasem w obszernym wystąpieniu pokontrolnym wytknięto wiele uchybień i nieprawidłowości. Po zakończeniu kontroli o nieprawidłowościach tych Izba poinformowała prokuraturę. To właśnie na jej zlecenie ostatnio na przesłuchania do Białegostoku zostali wezwani radni z Komisji Gospodarki Komunalnej.

26 mln do zwrotu

Foto: 26 mln do zwrotu
cz cz, 09 lipca 2009 11:13

Ponad 26 mln zł zwrócił, lub jeszcze zwróci Urząd Skarbowy mieszkańcom Łomży i regionu. Tak wychodzi z podsumowania tegorocznej kampanii PIT-owej, czyli rozliczenia się nas z fiskusem z dochodów osiągniętych w ubiegłym roku. Z konieczności rozliczeń nie wszyscy się cieszą. Niemal co dziesiąty podatnik musiał dopłacić. Rekordzista ponad pół miliona złotych. - Ci którzy dopłacali w sumie też nie powinni się smucić - przekonuje Tadeusz Zysik naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży – bo to oznacza, że w ubiegłym roku dużo zarobili. Największy dochód wykazany w złożonym w Łomży „picie” wyniósł 5 mln 536 tys 561 zł i 42 gr. „On”, tak jak większość przedsiębiorców, rozlicza się podatkiem liniowym, a to oznacza, że zapłacił około 1 mln zł podatku dochodowego.

Będzie jeszcze lepszy

Foto: Będzie jeszcze lepszy
cz cz, 02 lipca 2009 11:48

„Nie podobał mi się sposób zarządzania tą Komendą” – tak o przyczynach odejścia na emeryturę Mirosława Rozumka, byłego Komendanta Miejskiego Policji w Łomży, mówił inspektor Igor Parfieniuk, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku. W środowe przedpołudnie wprowadził on do łomżyńskiej Komendy nowego Komendanta inspektora Andrzeja Ryńskiego. - Nie zastanawiał się nawet jeden dzień. Sam złożyłem tę propozycję inspektorowi Ryńskiemu. Jest to policjant z dużym doświadczeniem, który potrafi w sposób normalny zarządzać ludźmi – mówił o nowym łomżyńskim komendancie Parfieniuk.

Będzie i „Veneda” i „Narew”

Foto: Będzie i „Veneda” i &#8...
cz cz, 25 czerwca 2009 06:07

Radni Łomży uchwalili plany zagospodarowania przestrzennego umożliwiające budowę w Łomży dwóch dużych centrów handlowych ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Jeśli inwestorzy spełnią swoje obietnice zakupy w tych centrach będzie można zrobić za mniej więcej dwa lata. Byłyby to pierwsze tego typu obiekty w mieście i regionie. Teraz „na takie” zakupy trzeba wyjeżdżać do Białegostoku lub Warszawy. Podczas sesji nie obyło się jednak bez niespodzianek... Niewiele brakowało, a chcąc „ulżyć mieszkańcom” radni przeciągnęliby uchwalanie jednego z planów o kilka miesięcy, więc z pomysłu „pomocy” pospiesznie się wycofali. Figle płatał także nowiutki system do liczenia głosowania radnych, dzięki czemu przez kilka minut radni musieli głosować aż trzykrotnie aby uchwalić jeden plan.

Jechał „wczorajszy”, zabił kobietę

Foto: Jechał „wczorajszy”, zabił ...
cz cz, 18 czerwca 2009 12:48

Dwie kobiety zginęły w ostatnich dniach na drogach w regionie Łomży. We wtorek rano, samochód śmiertelnie potrącił 46-letnią kobietę przechodzącą przez jezdnię w okolicy Kupisk Starych. Okazało się, że kierowca samochodu jechał pijany... Do innego tragicznego wypadku doszło w sobotę w Niećkowie koło Szczuczyna. Dachująca nubia zderzyła się z motocyklem yamahą. W wypadku zginęła 33-letnia kobieta kierująca motocyklem.

Do europarlemantu wybrali Liska i Kurskiego

Foto: Do europarlemantu wybrali Liska i Kurskiego
cz śr, 10 czerwca 2009 12:35

Jacek Kurski z PiS zyskał największe poparcie wśród mieszkańców Łomży w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowała na niego niemal co czwarta osoba, która poszła na wybory. Na drugim miejscu w tym rankingu uplasował się Mieczysław Czerniawski z SLD-UP. Jego poparło niemal 17% głosujących. Bój o trzecie miejsce stoczyli dwaj kandydaci PO. Krzysztof Lisek wyprzedził Tadeusza Arłukowicza zaledwie o 13 głosów. Tych czterech kandydatów zebrało łącznie ponad 60% wszystkich oddanych w mieście głosów. Frekwencja wyborcza w Łomży wyniosła 23.33%, a to oznacza, że europarlamentarzystów wybierać poszedł raczej margines, a nie ogół społeczeństwa.

Z „Domu Dziecka” na bruk

Foto: Z „Domu Dziecka” na bruk
cz cz, 04 czerwca 2009 11:48

W minioną środę (27 maja) radni Łomży bez dyskusji podnieśli ręce do góry uchwalając likwidację Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych przy ulicy Polnej. Dwa dni później (w piątek 29 maja) 20 pracowników tej placówki – wszyscy zatrudnieni - otrzymało wypowiedzenia z pracy w ramach „zwolnień grupowych”. Wręczenie zwolnienia było zaskoczeniem nie tylko dla tych którzy je otrzymali, ale także dla związkowców (nazywają to skandalem), którzy o tym zostali zawiadomieni w tym samym dniu w którym wręczano zwolnienia, Powiatowego Urzędu Pracy („nie sądziłam, że w Łomży są miejsca z których grupowo można zwalniać”) do którego informacja o tym dotarła dopiero we wtorek (2 czerwca), a nawet radych Łomży, którzy o tym dowiadywali się wczoraj od nas. - Nikt z nas nie miał świadomości, że likwidując placówkę zwalniamy ludzi z pracy – wyznawali pytani radni.

Grunt to biznes...

Foto: Grunt to biznes...
cz cz, 28 maja 2009 11:49

W grudniu ubiegłego roku naprędce miasto odkupiło za blisko 1,4 mln zł prawa użytkowania wieczystego około czterohektarowej działki „za Gaspolem”. Odkupując je od Gaspolu argumentowano, że grunt był potrzebny pod „konkretnego inwestora”, który chciał tu wybudować zakład produkcyjny. Minęło kilka miesięcy i okazało się, że na pośrednictwie pomiędzy przedsiębiorcami samorząd wyszedł jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Działkę mamy, ale przynajmniej na razie szans na jej wydzierżawienie za tyle, aby odzyskać zainwestowane pieniądze, nie ma... Miasto nie ma też wpływów do budżetu z tytułu „opłaty rocznej za dzierżawę” bo warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej prawo własności do tej działki Łomża dostała od wojewody (Skarb Państwa) w zamian za budynek szkoły drzewnej.

Kto w Łomży przyjmie przedszkolaka

Foto: Kto w Łomży przyjmie przedszkolaka
cz cz, 21 maja 2009 13:05

W połowie maja zakończył się nabór na nowy rok szkolny do łomżyńskich przedszkoli. Wszystko wskazuje na to, że ponad kilkaset dzieci nie znajdzie w nich miejsca. Mimo wyrażanego głośno optymizmu władz oświatowych Łomży sprzed kilku tygodni, sytuacja przedszkolaków rysuje się niewesoło. I to przynajmniej z trzech powodów: niemal żaden z rodziców nie skorzystał z możliwości posłania sześciolatka rok wcześniej do podstawówki, istniejące przedszkola nie mają możliwości przyjęcia większej liczby dzieci, zaś o możliwości stworzenia potrzebnej w Łomży nowej placówki można tylko pomarzyć.

To był dobry rok Sroczyńskiego

Foto: To był dobry rok Sroczyńskiego
cz cz, 14 maja 2009 12:16

2008 roku na świecie będzie kojarzył się z rokiem kryzysu, ale nie wszystkim... Dla wiceprezydenta Łomży Marcina Sroczyńskiego, ubiegły rok – przynajmniej pod względem gospodarczym - był jednym z najlepszych. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia majątkowego które kilkanaście dni temu złożył w ratuszu. W porównaniu z tym co deklarował na koniec poprzedniego roku przybyło mu i to bardzo dużo. Wspólnie z małżonką ma dwa razy więcej pieniędzy na koncie, doszły mu dwa mieszkania, jeden garaż i kilka działek (lub udziały w nich), a samochód zamienił na znacznie większy. Poza tym 2008 rok był pierwszy rokiem w którym „zarobił” więcej, i to około dwa razy, niż prezydent Jerzy Brzeziński. Sroczyński w 2008 roku miał dochody na poziomie 292 tys zł, a Brzeziński „tylko” 149 tys zł. Wiceprezydent „zarobił” nawet więcej niż pierwszy biznesmen wśród radnych Jan Chojnowski, który z sukcesem od lat prowadzi dużą firmę budowlaną.

Rozumek był jak „Giuliani”... zastąpi go Ryński z Siemiatycz

Foto: Rozumek był jak „Giuliani”....
cz cz, 07 maja 2009 11:19

Lada dzień zostanie zdymisjonowany szef łomżyńskiej policji mł. insp. Mirosław Rozumek. W czwartek komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku wszczął procedurę rozpoczynającą odwołanie mł. insp. Mirosława Rozumka z funkcji Komendanta Miejskiego Policji w Łomży. Ta informacja opublikowana w sobotę 2 maja zaskoczyła i zszokował mieszkańców. Była także głównym tematem rozmów samorządowców, podczas odbywających się następnego dnia uroczystości 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Politycy zapowiadali obronę komendanta niczym niepodległości. Okazuje się jednak, że Rozumka nie dla się już obronić. Decyzje podobno już zapadły, a nowym Komendantem Miejskim Policji w Łomży – według nieoficjalnych informacji - ma zostać inspektor Andrzej Ryński, szef policji w Siemiatyczach.

Zabił go ogień i... alkohol

Foto: Zabił go ogień i... alkohol
cz cz, 30 kwietnia 2009 11:17

Mieszanka alkoholu i tlenku węgla z płonących traw była prawdopodobnie przyczyną śmierci 58-letniego mieszkańca Łomży. W niedzielę po południu jego nadpalone ciało znaleziono na wypalonych nieużytkach przy Szosie Zambrowskiej.

« · «« · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę