Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

Drogowe korki czas zacząć

Foto: Drogowe korki czas zacząć
cz cz, 13 maja 2010 11:29

Mieszkańcy Łomży i ci wszyscy, którzy dojeżdżają do Łomży od strony Piątnicy już powinni zacząć ćwiczyć się w cierpliwości. Po niedzieli mają ruszyć prace remontowe na ul. Zjazd, dzięki czemu przejazd ta ulicą, przez co najmniej dwa miesiące, będzie utrudniony. Poza tym, dwa tygodnie później powinien rozpocząć się remont nawierzchni mostu Hubala (w ciągu ul. Sikorskiego) i choć drogowcy zapowiadają, że wbrew wcześniejszym zamierzeniom, raczej całej przeprawy nie zamkną, to skierowanie całego ruchu tylko na jeden pas da się we znaki.

Budynek Drzewnej już(?) OKE

Foto: Budynek Drzewnej już(?) OKE
cz cz, 06 maja 2010 12:31

Trzy lata trwały zabiegi związane z przekazaniem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży zabytkowego budynku przy Alei Legionów. Jeszcze w 2007 roku wojewoda podlaski zgodził się oddać miastu 30 ha działek na terenie miasta należących do Skarbu Państwa za przekazany na potrzeby OKE budynek szkoły drzewnej. Wyprowadzka szkoły z budynku okazała się jednak niezwykle problematyczna, a odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Krzysztof Choiński co rusz zmieniał koncepcję dotyczącą przyszłości Drzewnej. Gdy po protestach wreszcie władzy udało się wyprowadzić uczniów szkoły do pobliskiego gimnazjum (utworzono zespół szkół) , na przeszkodzie stanął „światowy kryzys gospodarczy”. Teraz na szacowany na kilka milionów złotych gruntowny remont budynku OKE ma tylko 300 tys zł, a dwa lata temu - gdy dogadano wymianę - na na ten cel w budżecie instytucji było 1,2 mln zł.

Brzeziński (i ratusz?) bez absolutorium...

Foto: Brzeziński (i ratusz?) bez absolutorium...
cz cz, 29 kwietnia 2010 12:17

Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński nie dostał od radnych absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Za pozytywnym rozliczeniem prezydenta było „tylko” 8 radnych, a aby uzyskać absolutorium „za” musiała się opowiedzieć bezwzględna większość ustawowego składu rady, czyli w przypadku Łomży aż 12 radnych. Radni, którzy byli przeciwko podkreślali, że w głosowaniu nie tylko rozliczają „słupki w budżecie, bo te się zgadzają”, ale całą działalność prezydenta i podległych mu urzędników w ubiegłym roku, a tu można mieć wiele zastrzeżeń. Warto dodać, że „normalnie” uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia absolutorium wójtowi jest równoznaczna z podjęciem przez nią inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza lub prezydenta). W tym roku jednak ze względu na jesienne wybory nie ogłasza się już referendum w sprawie odwołania władz, które bez absolutorium urzędują do końca kadencji. Brzeziński, choć prezydentem Łomży jest już ósmy rok, po raz pierwszy nie dostał absolutorium. Już przed głosowaniem mówił, że jeśli jego wynik będzie niekorzystny „odwołam się od tej uchwały”.

Za zimę zapłacimy jak nigdy...

Foto: Za zimę zapłacimy jak nigdy...
cz cz, 22 kwietnia 2010 11:59

Dłuższa i mroźniejsza niż w ubiegłych latach zima uderzy po kieszeni lokatorów wszystkich domów w Łomży, gdzie centralne ogrzewanie zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Z danych spółki wynika, że tej zimy zużycie ciepła jest niemal o 20% wyższe niż w latach poprzednich, a dodatkowo po kieszeni uderzy nas także wprowadzona w kwietniu ubiegłego roku niemal 15% podwyżka cen energii cieplnej. A więc zamiast „tradycyjnych” zwrotów po sezonie grzewczym teraz czekać nas będą dopłaty. Prezes SM Perspektywa Zbigniew Lipski już dziś mówi o tym, że różnica pomiędzy wydatkami jakie na ciepło poniesiono w spółdzielni od września 2009 do kwietnia 2010 r. a wpływem z zaliczek, sięga ponad 1,2 mln zł. Perspektywa już podniosła zaliczki na poczet pokrycia kosztów dostawy energii cieplnej, a ŁSM zapowiada, że to zrobi pierwszy raz od 1998 r.

Prezydent Lech Kaczyński i dziesiątki najważniejszych osób w państwie nie żyją....

Foto: Prezydent Lech Kaczyński i dziesiątki najważnie...
cz cz, 15 kwietnia 2010 12:17

To największa tragedia w historii Polski. Na pokładzie rządowego Tu-154, który w sobotę o godzinie o 8.56 czasu polskiego rozbił się w na lotnisku w Smoleńsku, zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką i 86 osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie: m.in. Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński wicemarszałkowie Sejmu, Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu, gen. Franciszek Gągor szef sztabu generalnego WP i pięciu dowódców rodzajów sił zbrojnych, Sławomir Skrzypek prezes NBP, Janusz Kurtyka prezes IPN oraz 15 posłów na Sejm RP. Wszyscy lecieli na uroczystości z okazji 70. rocznicy „zbrodni katyńskiej”, które miały rozpocząć się o godzinie 10. nad grobami polskich oficerów zamordowanych w Katyniu przez Rosjan w kwietniu 1940 roku. W całym kraju ogłoszono żałobę narodową. Także w Łomży, niemal natychmiast po katastrofie, na wielu budynkach zarówno publicznych jak i prywatnych, wywieszono biało-czerwone flagi przepasane kirem, a jeszcze tego samego dnia w kościołach odprawiono specjalne Msze święte w intencji tragicznie zmarłych.

Biogazownia inwestycja na miarę Łomży

Foto: Biogazownia inwestycja na miarę Łomży
cz cz, 08 kwietnia 2010 11:31

Zapał z jakim prezydent miasta dąży do przekazania działki przy ul. Poligonowej w Łomży pod biogazownię rolniczą godny jest podziwu. Od grudnia 2009 roku, kilkakrotnie sprawą zajmowali się miejscy radni, ale jak do tej pory pomysłu nie udało się przeforsować. Ostatnio z porządku obrad sesji Rady Miasta zdjęto punkt dotyczący wyrażenie zgody na oddanie w dzierżawę działki pod biogazownię, a radni z Komisji Gospodarki Komunalnej zaproponowali prezydentowi, aby wcześniej przekonał do tej inwestycji mieszkańców Łomży którzy już nawet zbierali podpisy pod protestami. Ratusz przeciwnikom biogazowni zarzuca, że w ramach „płyciutkiej, „bezinteresownej” zawiści...” chcą zatrzymać rozwój Łomży i usiłują „zniweczyć” efekty „niełatwych pertraktacji i rozmów” prowadzonych na targach w Cannes. Sama zgoda na biogazownię miałaby zaś udowodnić, że „Łomża jest przyjazna inwestycjom”.

Złote serce i złote ręce

Foto: Złote serce i złote ręce
cz cz, 01 kwietnia 2010 12:13

Dr Romuald Krynicki wszczepił po raz pierwszy w Łomży dwóm 64-letnim mężczyznom tzw. aparaty ICD: kardiowertery-defibrylatory. Ta skomplikowana nazwa oznacza urządzenie trochę większe od zegarka, które wysyła impuls elektryczny w czasie groźnego dla życia migotania komór serca. Obaj pacjenci dr. Krynickiego czują się znakomicie i wkrótce opuszczą oddział kardiologii Szpitala Wojewódzkiego.

Prezydent płaci za „dobre” informacje…

Foto: Prezydent płaci za „dobre” informacje…
cz cz, 25 marca 2010 11:31

W zatrważającym tempie wzrastają wydatki miasta na promocję w mediach. O ile w 2007 roku na ten cel miasto miało wydać niespełna 1600 zł, a w 2008 – 5 tys zł, to w ubiegłym roku było to już grubo ponad 20 tys zł. W tym roku wydatki te będą jeszcze wyższe. W lutym prezydent podpisał umowę z dwiema lokalnymi „telewizjami”. Na ten cel z naszych podatków do końca roku zostanie wydane niemal 27 tys zł. Miasto utajnia warunki „współpracy” z telewizjami twierdząc, że zostały one „objęte klauzulą poufności na życzenie stron”. Na początku marca nie chciano nam nawet powiedzieć ile prezydent płaci telewizjom. Dane te ujawniono dopiero po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Co ważne okazuje się, że odpowiadając, na ostatniej sesji, na pytania radnego Mariusza Chrzanowskiego prezydent Jerzy Brzeziński mijał się z prawdą. Mówił, że „miasto nie wydaje środków na takie cele” (promocję w mediach – dop.red), i znacznie zaniżył kwotę jaką z tytułu podpisanych umów trzeba będzie płacić telewizjom. Radny nie kryje oburzenia. - Będę żądał od prezydenta podczas realizacji wykonania budżetu za 2009 rok szczegółowych informacji w tej kwestii i sprostowania odpowiedzi na moją interpelację – mówi Chrzanowski.

Wielki problem przedszkolaka

Foto: Wielki problem przedszkolaka
cz cz, 18 marca 2010 11:28

Nabór, zanim się rozpoczął, już wzbudzał wiele kontrowersji. Teraz oficjalnie ruszył, ale problemów i wątpliwości nie ubyło. Nie lada orzech do zgryzienia mają rodzice sześciolatków, które od nowego roku szkolnego będą mogły pójść do przedszkolnej lub szkolnej zerówki, albo od razu do I klasy szkoły podstawowej. Problem ze zrozumieniem zasad miejskiej rekrutacji mają także rodzice dzieci młodszych, zwłaszcza tych które dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli. Teraz ich zapisać oficjalnie jeszcze nie można... Będzie można dopiero po 10 kwietnia, ale powstaje pytanie czy wtedy będą jeszcze wolne miejsca? I gdzie?

Zwolnienia w szpitalu

Foto: Zwolnienia w szpitalu
cz cz, 11 marca 2010 11:34

Pierwsze 43 osoby odejdą ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. 25 z nich otrzymało z początkiem marca wypowiedzenia z pracy. Z pozostałymi szpital nie przedłużył umów o pracę, część wyraziła chęć przejścia na emeryturę. Jak tłumaczy dyrektor szpitala Marian Jaszewski, zwolnienia to element zatwierdzonego w grudniu 2009 roku programu restrukturyzacyjnego placówki. Docelowo szpital chce zmniejszyć zatrudnienie o ok. 10% i liczy na oszczędności z tego tytułu rzędu nawet 1 mln zł rocznie.

Spór o sześciolatki w szkole! Ratusz ustępuje?... czy to tylko fortel?

Foto: Spór o sześciolatki w szkole! Ratusz ustępuje?....
cz cz, 04 marca 2010 11:59

- Wobec licznych protestów rodziców, uznając ich prawo do decydowania o karierze szkolnej własnych dzieci, dyrektorzy przedszkoli otrzymali na powrót prawo do organizacji oddziałów sześciolatków – mówił Andrzej Piechociński, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży. - W czwartek podczas specjalnej konferencji prasowej władze miasta przedstawiły „nowy” pomysł na edukację sześciolatków. Ich rodzice będą mogli wybrać, czy od września będą one uczęszczały do klasy pierwszej szkoły podstawowej, szkolnej „zerówki” czy też obowiązkowe przygotowanie przedszkolne będą przechodziły w przedszkolu. Niestety – okazuje się, że tu będą mogły trafić tylko sześciolatki na 10 godzin dziennie. Te, których rodzice chcieliby posłać na 5-godzinne zajęcia, muszą wybrać szkołę. Rodzice maluchów są zdezorientowani i podkreślają, że to oni powinni decydować o przyszłości dzieci, a nie urzędnicy z ratusza.

Nasze dziurawe drogi

Foto: Nasze dziurawe drogi
cz cz, 25 lutego 2010 11:34

Ustępująca zima skutecznie rozwala drogi w Łomży i regionie. Od kilku dni temperatura powietrza kształtuje się w okolicach zera. W dzień wzrasta, w nocy spada... Dzięki temu na razie nie mamy gwałtownych roztopów i podtopień, ale stare, słabe i spękane nawierzchnie dróg czegoś takiego nie są w stanie wytrzymać. Dziury pojawiają się zupełnie niepodziewanie i rosną jak na drożdżach. W sobotę pod Śniadowem w jednej dziurze, na drodze nr 677, w ciągu godziny uszkodzonych zostało siedem samochodów. Tylu kierowców zdecydowało się wezwać policjantów aby sporządzili notatki o uszkodzeniach, bo ich właściciele zamierzają domagać się odszkodowań.

Kiedyś ten śnieg się stopi...

Foto: Kiedyś ten śnieg  się stopi...
cz cz, 18 lutego 2010 11:46

Powódź nam nie grozi, ale lokalne podtopienia tak – tak najkrócej można opisać sytuację jaka może zdarzyć się w Łomży gdy przyjdzie ocieplenie. Miastu nie zagraża duża Narew, a mała Łomżyczka. W jej zlewni, sięgającej aż po Czerwony Bór, w postaci śniegu zmagazynowane jest przynajmniej kilkanaście milionów metrów sześciennych wody. Jeśli przyjdzie gwałtowne ocieplenie woda w korycie rzeczki może się nie zmieścić.

Podstrefy ekonomicznej nie ma, winnych też...

Foto: Podstrefy ekonomicznej nie ma, winnych też...
cz cz, 11 lutego 2010 12:41

Wyjaśnienie podejmowanych działań w celu utworzenia w Łomży Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było głównym tematem piątkowego wspólnego posiedzenia Komisji Rozwoju(...) oraz Gospodarki(...) Rady Miasta. Na zaproszenie miejskich radnych na posiedzeniu stawili się prezes i wiceprezes SSSE, którzy jak oczekiwano, pomogą wyjaśnić „kto konkretnie zaniedbał”, że podstrefa do tej pory w Łomży nie powstała. - Winy miasta nie ogłoszę – odcinał się od politycznego wikłania go w lokalne rozgrywki Leszek Dec wiceprezes SSSE, który w latach 2007-2008 uczestniczył w rozmowach o łomżyńskiej podstrefie. - My zrobiliśmy wszystko, co miasto miało zrobić – powtarzał zastępca prezydenta Marcin Sroczyński, zachęcając radnych do „patrzenia w przyszłość”.

Niepełno(s)prawni

Foto: Niepełno(s)prawni
cz cz, 04 lutego 2010 11:13

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie dowozu niepełnosprawnych dzieci na zajęcia do łomżyńskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. W połowie ubiegłego roku miasto przegrało proces z rodzicami dzieci, bo w ogóle nie chciało płacić, teraz problemem są stawki jakie samorząd jednostronnie wyznaczył. - Miasto powinno zawrzeć z rodzicami umowę, a nie samo dyktować warunki - mówi mama niepełnosprawnego Adama, Liliana Lechowicz, która chciałaby, aby w Łomży były takie warunki jak np. w pobliskim Nowogrodzie, skąd dziecko jest dowożone na zajęcia do Łomży.

Będziemy mieć biogazownię!, albo i dwie?

Foto: Będziemy mieć biogazownię!, albo i dwie?
cz cz, 28 stycznia 2010 11:49

Kilkadziesiąt ciężarówek z gnijącymi odpadkami, resztkami z ubojni oraz zakładów masarskich, a także odpadów poprodukcyjnych od hodowców bydła (czyli obornika) codziennie będzie przejeżdżać przez Łomżę. Władze chcą, aby przy ul. Poligonowej w Łomży powstała biogazownia. Wydaje się, że przedsięwzięcie jest już przyklepane. Teraz jest tylko kwestia kto ją wybuduje. W środę radnym swoją ofertę zawiązania z miastem celowej spółki joint venture prezentowała firma CEERES, ale jest też drugi „lepszy”(?) podmiot zainteresowany inwestycją. Co na to mieszkańcy choćby pobliskiego osiedla Kraska, czy domów wzdłuż ulic Wojska Polskiego i Poznańskiej, którymi musiałby się odbywać transport „surowca”, nikt teraz pytać nie zamierza.

(krwawa) Wojna o basen

Foto: (krwawa) Wojna o basen
cz cz, 21 stycznia 2010 11:31

Hanka Gałązka, odwołana (?) dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, od kilku dni przebywa na oddziale kardiologicznym łomżyńskiego szpitala. Trafiła tam jeszcze zanim prezydent Łomży podpisał w poniedziałek zarządzenie o jej odwołaniu, ale już po upublicznieniu informacji, że ma zamiar to zrobić. Przyczyną odwołania wieloletniej dyrektor „dziesiątki” (Gałązka jest nim od 1988 roku, czyli od chwili powstania szkoły) jest „wojna o basen” w którą wciągnięta została także prokuratura. Prezydent posądza Gałązkę, że wysłanie przez Radę Rodziców zawiadomienia, o podejrzeniu przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, jest pokłosiem jej rzekomo dezinformacyjnej działalności.

Basen z poślizgiem

Foto: Basen z poślizgiem
cz cz, 14 stycznia 2010 11:33

Już pewnie ze 100 000 zł kosztowało nas funkcjonowanie basenu przy Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, z którego i tak nikt nie może korzystać. Basen był modernizowany od lipca 2008 roku, i miał zostać otwarty na przełomie października i listopada 2009 roku. Niestety, choć remont wykonano na czas i ponoć wszystko działa jak działać powinno, oficjalnie otworzyć go nie można, bo nie ma jeszcze szafek w basenowej szatni. Ratusz dopiero w październiku ogłosił, i dwa razy rozstrzygnął, przetarg na ich dostawę, przy czym najpierw jako zwycięzcę wskazał najtańszego wykonawcę, a tydzień później zmienił zdanie i zadanie to powierzył innemu. Sprawę rozstrzygnęła dopiero Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie, która uznała bezprawność działań Urzędu Miejskiego. W międzyczasie basenem zajęła się także prokuratura, która ma sprawdzić m.in. to czy basen jest – tak jak przed remontem - przy „dziesiątce”, czy też w zupełnie innej strukturze.

Zakaz

Foto: Zakaz
cz cz, 07 stycznia 2010 11:28

Od połowy grudnia przy parkingu przed siedzibą SM „Perspektywa” przy ul. Kazańskiej stał znak zakazu postojów samochodów z tablicą rejestracyjna inną niż BL(...) Był to prawdopodobnie jedyny taki zakaz w Polsce. Ciekawostką jest to, że zakaz został ustawiony nielegalnie, bo zrobiła to spółdzielnia, a nie zarządca drogi, czyli prezydent miasta, a na dodatek to jeszcze takiego zakazu nawet w książkach nie ma... Oryginalny zakaz został zdjęty, gdy materiał o nim przyjechała robić ekipa Telewizji Polskiej. Niestety okazuje się, że pomysłów na różne zakazy w ubiegłym roku było u nas więcej, a niektóre z nich nawet mają szansę wejść w życie jako przepisy prawa lokalnego...

Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarzeń mijającego roku

Foto: Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarze...
cz śr, 30 grudnia 2009 11:27

Najchętniej bym trochę pomilczał - pisze Tomasz Jastrun i ma w tym wiele racji. Na koniec roku, każda szanująca się redakcja, przygotowuje zawsze szereg podsumowań. To jest jak nałóg. Chociaż format wyświechtany od lat, większość z nas pochyla się nad powrotami do przeszłości. Odbiorcy też to lubią, albo nie mają większego wyboru. W ogórkowym okresie nicsięniedziania, między Świętami i imieninami Sylwestra, trzeba coś ludziom zaproponować. Nie ma nic lepszego niż odgrzewane kotlety – jak mawiają studenci w akademikach. I chociaż z roku na rok z coraz większą trudnością przekonuję się do podsumowanek to chwilę niżej, krótkie przypomnienie tego co było „w” i „o” Łomży w 2009 roku. Miasto i jego mieszkańcy zasługują przecież na pamięć o wydarzeniach z własnego podwórka, bo o śmierci Jacksona, wyborze Baracka, katarskich inwestorach i zwycięzcach wszystkich możliwych edycji Tańca z gwiazdami, nie będzie dane im zapomnieć. Jak sami sobie nie przypomnimy to nikt nam nie przypomni.

« · «« · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę