Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

Zwolnienia w szpitalu

Foto: Zwolnienia w szpitalu
cz cz, 11 marca 2010 11:34

Pierwsze 43 osoby odejdą ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. 25 z nich otrzymało z początkiem marca wypowiedzenia z pracy. Z pozostałymi szpital nie przedłużył umów o pracę, część wyraziła chęć przejścia na emeryturę. Jak tłumaczy dyrektor szpitala Marian Jaszewski, zwolnienia to element zatwierdzonego w grudniu 2009 roku programu restrukturyzacyjnego placówki. Docelowo szpital chce zmniejszyć zatrudnienie o ok. 10% i liczy na oszczędności z tego tytułu rzędu nawet 1 mln zł rocznie.

Spór o sześciolatki w szkole! Ratusz ustępuje?... czy to tylko fortel?

Foto: Spór o sześciolatki w szkole! Ratusz ustępuje?....
cz cz, 04 marca 2010 11:59

- Wobec licznych protestów rodziców, uznając ich prawo do decydowania o karierze szkolnej własnych dzieci, dyrektorzy przedszkoli otrzymali na powrót prawo do organizacji oddziałów sześciolatków – mówił Andrzej Piechociński, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży. - W czwartek podczas specjalnej konferencji prasowej władze miasta przedstawiły „nowy” pomysł na edukację sześciolatków. Ich rodzice będą mogli wybrać, czy od września będą one uczęszczały do klasy pierwszej szkoły podstawowej, szkolnej „zerówki” czy też obowiązkowe przygotowanie przedszkolne będą przechodziły w przedszkolu. Niestety – okazuje się, że tu będą mogły trafić tylko sześciolatki na 10 godzin dziennie. Te, których rodzice chcieliby posłać na 5-godzinne zajęcia, muszą wybrać szkołę. Rodzice maluchów są zdezorientowani i podkreślają, że to oni powinni decydować o przyszłości dzieci, a nie urzędnicy z ratusza.

Nasze dziurawe drogi

Foto: Nasze dziurawe drogi
cz cz, 25 lutego 2010 11:34

Ustępująca zima skutecznie rozwala drogi w Łomży i regionie. Od kilku dni temperatura powietrza kształtuje się w okolicach zera. W dzień wzrasta, w nocy spada... Dzięki temu na razie nie mamy gwałtownych roztopów i podtopień, ale stare, słabe i spękane nawierzchnie dróg czegoś takiego nie są w stanie wytrzymać. Dziury pojawiają się zupełnie niepodziewanie i rosną jak na drożdżach. W sobotę pod Śniadowem w jednej dziurze, na drodze nr 677, w ciągu godziny uszkodzonych zostało siedem samochodów. Tylu kierowców zdecydowało się wezwać policjantów aby sporządzili notatki o uszkodzeniach, bo ich właściciele zamierzają domagać się odszkodowań.

Kiedyś ten śnieg się stopi...

Foto: Kiedyś ten śnieg  się stopi...
cz cz, 18 lutego 2010 11:46

Powódź nam nie grozi, ale lokalne podtopienia tak – tak najkrócej można opisać sytuację jaka może zdarzyć się w Łomży gdy przyjdzie ocieplenie. Miastu nie zagraża duża Narew, a mała Łomżyczka. W jej zlewni, sięgającej aż po Czerwony Bór, w postaci śniegu zmagazynowane jest przynajmniej kilkanaście milionów metrów sześciennych wody. Jeśli przyjdzie gwałtowne ocieplenie woda w korycie rzeczki może się nie zmieścić.

Podstrefy ekonomicznej nie ma, winnych też...

Foto: Podstrefy ekonomicznej nie ma, winnych też...
cz cz, 11 lutego 2010 12:41

Wyjaśnienie podejmowanych działań w celu utworzenia w Łomży Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej było głównym tematem piątkowego wspólnego posiedzenia Komisji Rozwoju(...) oraz Gospodarki(...) Rady Miasta. Na zaproszenie miejskich radnych na posiedzeniu stawili się prezes i wiceprezes SSSE, którzy jak oczekiwano, pomogą wyjaśnić „kto konkretnie zaniedbał”, że podstrefa do tej pory w Łomży nie powstała. - Winy miasta nie ogłoszę – odcinał się od politycznego wikłania go w lokalne rozgrywki Leszek Dec wiceprezes SSSE, który w latach 2007-2008 uczestniczył w rozmowach o łomżyńskiej podstrefie. - My zrobiliśmy wszystko, co miasto miało zrobić – powtarzał zastępca prezydenta Marcin Sroczyński, zachęcając radnych do „patrzenia w przyszłość”.

Niepełno(s)prawni

Foto: Niepełno(s)prawni
cz cz, 04 lutego 2010 11:13

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie dowozu niepełnosprawnych dzieci na zajęcia do łomżyńskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. W połowie ubiegłego roku miasto przegrało proces z rodzicami dzieci, bo w ogóle nie chciało płacić, teraz problemem są stawki jakie samorząd jednostronnie wyznaczył. - Miasto powinno zawrzeć z rodzicami umowę, a nie samo dyktować warunki - mówi mama niepełnosprawnego Adama, Liliana Lechowicz, która chciałaby, aby w Łomży były takie warunki jak np. w pobliskim Nowogrodzie, skąd dziecko jest dowożone na zajęcia do Łomży.

Będziemy mieć biogazownię!, albo i dwie?

Foto: Będziemy mieć biogazownię!, albo i dwie?
cz cz, 28 stycznia 2010 11:49

Kilkadziesiąt ciężarówek z gnijącymi odpadkami, resztkami z ubojni oraz zakładów masarskich, a także odpadów poprodukcyjnych od hodowców bydła (czyli obornika) codziennie będzie przejeżdżać przez Łomżę. Władze chcą, aby przy ul. Poligonowej w Łomży powstała biogazownia. Wydaje się, że przedsięwzięcie jest już przyklepane. Teraz jest tylko kwestia kto ją wybuduje. W środę radnym swoją ofertę zawiązania z miastem celowej spółki joint venture prezentowała firma CEERES, ale jest też drugi „lepszy”(?) podmiot zainteresowany inwestycją. Co na to mieszkańcy choćby pobliskiego osiedla Kraska, czy domów wzdłuż ulic Wojska Polskiego i Poznańskiej, którymi musiałby się odbywać transport „surowca”, nikt teraz pytać nie zamierza.

(krwawa) Wojna o basen

Foto: (krwawa) Wojna o basen
cz cz, 21 stycznia 2010 11:31

Hanka Gałązka, odwołana (?) dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, od kilku dni przebywa na oddziale kardiologicznym łomżyńskiego szpitala. Trafiła tam jeszcze zanim prezydent Łomży podpisał w poniedziałek zarządzenie o jej odwołaniu, ale już po upublicznieniu informacji, że ma zamiar to zrobić. Przyczyną odwołania wieloletniej dyrektor „dziesiątki” (Gałązka jest nim od 1988 roku, czyli od chwili powstania szkoły) jest „wojna o basen” w którą wciągnięta została także prokuratura. Prezydent posądza Gałązkę, że wysłanie przez Radę Rodziców zawiadomienia, o podejrzeniu przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, jest pokłosiem jej rzekomo dezinformacyjnej działalności.

Basen z poślizgiem

Foto: Basen z poślizgiem
cz cz, 14 stycznia 2010 11:33

Już pewnie ze 100 000 zł kosztowało nas funkcjonowanie basenu przy Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, z którego i tak nikt nie może korzystać. Basen był modernizowany od lipca 2008 roku, i miał zostać otwarty na przełomie października i listopada 2009 roku. Niestety, choć remont wykonano na czas i ponoć wszystko działa jak działać powinno, oficjalnie otworzyć go nie można, bo nie ma jeszcze szafek w basenowej szatni. Ratusz dopiero w październiku ogłosił, i dwa razy rozstrzygnął, przetarg na ich dostawę, przy czym najpierw jako zwycięzcę wskazał najtańszego wykonawcę, a tydzień później zmienił zdanie i zadanie to powierzył innemu. Sprawę rozstrzygnęła dopiero Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie, która uznała bezprawność działań Urzędu Miejskiego. W międzyczasie basenem zajęła się także prokuratura, która ma sprawdzić m.in. to czy basen jest – tak jak przed remontem - przy „dziesiątce”, czy też w zupełnie innej strukturze.

Zakaz

Foto: Zakaz
cz cz, 07 stycznia 2010 11:28

Od połowy grudnia przy parkingu przed siedzibą SM „Perspektywa” przy ul. Kazańskiej stał znak zakazu postojów samochodów z tablicą rejestracyjna inną niż BL(...) Był to prawdopodobnie jedyny taki zakaz w Polsce. Ciekawostką jest to, że zakaz został ustawiony nielegalnie, bo zrobiła to spółdzielnia, a nie zarządca drogi, czyli prezydent miasta, a na dodatek to jeszcze takiego zakazu nawet w książkach nie ma... Oryginalny zakaz został zdjęty, gdy materiał o nim przyjechała robić ekipa Telewizji Polskiej. Niestety okazuje się, że pomysłów na różne zakazy w ubiegłym roku było u nas więcej, a niektóre z nich nawet mają szansę wejść w życie jako przepisy prawa lokalnego...

Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarzeń mijającego roku

Foto: Wspominki ...czyli subiektywny przegląd wydarze...
cz śr, 30 grudnia 2009 11:27

Najchętniej bym trochę pomilczał - pisze Tomasz Jastrun i ma w tym wiele racji. Na koniec roku, każda szanująca się redakcja, przygotowuje zawsze szereg podsumowań. To jest jak nałóg. Chociaż format wyświechtany od lat, większość z nas pochyla się nad powrotami do przeszłości. Odbiorcy też to lubią, albo nie mają większego wyboru. W ogórkowym okresie nicsięniedziania, między Świętami i imieninami Sylwestra, trzeba coś ludziom zaproponować. Nie ma nic lepszego niż odgrzewane kotlety – jak mawiają studenci w akademikach. I chociaż z roku na rok z coraz większą trudnością przekonuję się do podsumowanek to chwilę niżej, krótkie przypomnienie tego co było „w” i „o” Łomży w 2009 roku. Miasto i jego mieszkańcy zasługują przecież na pamięć o wydarzeniach z własnego podwórka, bo o śmierci Jacksona, wyborze Baracka, katarskich inwestorach i zwycięzcach wszystkich możliwych edycji Tańca z gwiazdami, nie będzie dane im zapomnieć. Jak sami sobie nie przypomnimy to nikt nam nie przypomni.

Nie do zabudowy

Foto: Nie do zabudowy
cz śr, 23 grudnia 2009 11:20

Władze miasta od kilku lat powtarzają, że miasto trzeba powiększyć, bo w Łomży nie ma terenów pod inwestycje. Te same władze teraz proponują natychmiastowe zablokowanie na kilka lat wszelkiej zabudowy na setkach hektarów gruntów począwszy od okolic ulicy Zdrojowej i Starej Łomży aż po Zawady Przedmieścia. Pod wnioskiem podpisał się wiceprezydent Marcin Sroczyński, ten sam który na przełomie 2007 i 2008 roku wnosił o powiększenie Łomży o 13 okolicznych wsi m.in.: Zosin, Giełczyn czy Podgórze. Obecnie argumentuje, że obserwowane nasilenie trendów zabudowy na terenach pomiędzy Szosą do Mężenina, a planowanym przedłużeniem ul. Zawadzkiej może zablokować możliwość zagospodarowania tego obszaru. Dodajmy, że zgodnie z informacją ratusza dotychczas wydano 4 pozwolenia na budowę, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Urzędu Miasta wpłynęło siedem nowym wniosków o ustalenie warunków zabudowy znajdujących się tu działek.

Chcą zabrać pieniądze z obwodnic na „61”?

Foto: Chcą zabrać pieniądze z obwodnic na „61”?
cz cz, 17 grudnia 2009 11:18

Via Baltica formalnie już biegnie od Ostrowi Mazowieckiej, przez Łomżę, Stawiski, Szczuczyn i dalej przez Ełk i Suwałki do granicy polsko-litewskiej. Niestety na razie to tylko na mapie (ta prezentowana pochodzi z GDDKIA), a jej faktyczna budowa jest dopiero planowana. Część inwestycji - obwodnice Stawisk i Szczuczyna - finansowane mają być z pieniędzy pochodzących z programu Rozwój Polski Wschodniej. GDDiK już nawet podpisała odpowiednie pre-umowy i jak zapewnia Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału, wszystko jak na razie idzie zgodnie z planem aby oddać je do użytku w 2013 roku. Nieoczekiwanie pojawia się jednak nowa przeszkoda - Zarząd Województwa Podlaskiego. Argumentuje on, iż w związku z tym, że trzeba „od początku przygotować te inwestycje, co zajmie kilka lat”, można przeznaczyć te pieniądze na drogi wojewódzkie. - Nie jest prawdą, że inwestycje trzeba od początku przygotować – mówi Malinowski, podkreślając, że nie chce komentować „prośby” samorządowych władz województwa.

Kupiliśmy działkę, aby Gaspol miał na zaległy podatek?

Foto: Kupiliśmy działkę, aby Gaspol miał na zaległy p...
cz cz, 10 grudnia 2009 11:57

Rok temu miasto Łomża naprędce odkupiło od Gaspolu prawo użytkowania wieczystego prawie 4,5 ha działki. Aby szybko znaleźć blisko 1,4 mln zł. na sfinalizowanie transakcji, zwołano nadzwyczajną Sesję Rady Miasta. Działkę Łomża kupowała, bo ponoć był konkretny inwestor, który miał ją od miasta odkupić. Niestety, tajemniczy inwestor skryty pozostaje do dziś, a działka pozostaje miasta, dlatego do kasy samorządu w tym roku nie wpłynęło z podatków i opłat co najmniej 60 tys zł, a może nawet ponad 160 tys zł. Inne światło na tę transakcję rzuca analiza protokołu z prowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową pod koniec 2008 roku kontroli kompleksowej gospodarki finansowej samorządu. Kontrolerzy znaleźli w Łomży firmę, która przez sześć kolejnych lat zaniżyła podatek płacony miastu na łączną kwotę ponad 120 tys zł. Okazuje się, że zaniżany podatek dotyczył właśnie tej kupowanej przez miasto działki, a Gaspol uregulował zaległości wraz z odsetkami po przelaniu na jego konto pieniędzy z miasta.

Ręce do góry, To napad „z bronią” w ręku

Foto: Ręce do góry, To napad „z bronią” w ręku
cz cz, 03 grudnia 2009 11:22

Dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie kilku napadów zatrzymali w ubiegłym tygodniu łomżyńscy policjanci. Jeden ze sprawców wpadł w środę kilkanaście minut po dokonaniu napadu na sklep przy ul. Kołłątaja. Drugiego zatrzymano dopiero w piątek. Jeszcze w sobotę sąd decydował o tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące jednego z nich. Napastnicy używali przedmiotu przypominającego broń palną. Okazało się że była to atrapa. Niestety tego typu zdarzeń jest coraz więcej. Kilka dni temu dwaj zamaskowani mężczyźni napadli na jedną z zambrowskich aptek, a w połowie listopada zatrzymano mężczyznę, który także „z bronią” w ręku napadł na dwa sklepy w Łomży.

Żołnierze „Generała” skazani

Foto: Żołnierze „Generała” skazani
cz cz, 26 listopada 2009 11:38

Na kary od 2,5 roku do 7,5 roku więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Łomży 17 członków tzw. grupy „Generała”. Sąd zasądził także przepadek korzyści osiągniętych z przestępczej działalności, oraz kilkutysięczne grzywny. Wyrok nie jest prawomocny. Grupa, którą kierował Sławomir W. pseudonim „Generał”, zajmowała się m.in. handlem narkotykami, podpaleniami, rozbojami, kradzieżą z włamaniami i czerpaniem korzyści z prostytucji. Sam herszt będzie sądzony w oddzielnym procesie, który na początku grudnia ma rozpocząć się przed sądem w Ostrołęce.

Prezydent z zarzutami rządzi

Foto: Prezydent z zarzutami rządzi
cz cz, 19 listopada 2009 11:17

Prezydent Jerzy Brzeziński może dalej kierować pracami ratusza. Sąd Rejonowy w Białymstoku we wtorek 17 listopada uchylił orzeczone wobec Jerzego Brzezińskiego środki zapobiegawcze, w tym zawieszenie w pełnieniu funkcji Prezydenta Miasta Łomży. Sędziowie przekonywali że nie są one „konieczne dla prawidłowego przebiegu prowadzonego postępowania”. Prezydent podejrzany jest o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Zarzuty takie postawili mu prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, którzy jako środki zapobiegawcze zawiesili go w pełnieniu funkcji prezydenta. Przez dwa tygodnie trwały prawne przepychanki kto rządzi w ratuszu. W tej sprawie wypowiedzieli się także prawnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którzy ocenili, że skoro prokuratura zawiesiła prezydenta, to dopóki sąd go nie odwiesi nie powinien on pełnić tej funkcji.

Dzieci z „dwójki” będą uczyły się u Kapucynów

Foto: Dzieci z „dwójki” będą uczyły się u Kapucynów
cz cz, 12 listopada 2009 11:12

Uczniowie klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej nr 2 po niedzieli na lekcje będą chodzić do klasztoru Ojców Kapucynów. Tak będzie przez najbliższe 4 – 5 tygodni. Wszystko przez remont, który w szkole rozpoczął się niemal równocześnie z nowym rokiem szkolnym. Teraz budowlańcy w szkole rozpoczynają wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Prezydent i jego zastępca podejrzani... Grozi im do 10 lat więzienia

Foto: Prezydent i jego zastępca podejrzani...  Grozi ...
cz cz, 05 listopada 2009 12:18

Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński oraz jego pierwszy zastępca Marcin Brunon Sroczyńskiego są podejrzanymi w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy gospodarce nieruchomościami w mieście. We wtorek o 6. rano obaj zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Tam prezydent i jego zastępca usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień, a zastępca prezydenta Marcin Sroczyński także popełnienia oszustwa na szkodę innej osoby oraz nakłaniania do podrobienia dokumentu. Prokuratura chce jako środki zapobiegawcze m.in. zawiesić Jerzego Brzezińskiego w pełnieniu funkcji prezydenta Miasta Łomży, a jego zastępcę Marcina Sroczyński. osadzić w tymczasowym areszcie na trzy miesiące. Prezydent Jerzy Brzeziński twierdzi że jest niewinny i że chce aby dziennikarze, opisując tę sprawę, używali jego pełnego imienia i nazwiska. O to samo prosił także zastępca prezydenta Marcin Sroczyński. Do akcji wkroczyli też radni z Platformy Obywatelskiej. Domagają się natychmiastowego złożenia urzędu prezydenta Łomży przez Jerzego Brzezińskiego, chcą też aby odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta (będzie w czwartek za tydzień) i pytają czy w takiej sytuacji Łomżą nie powinien zarządzać komisarz wyznaczony przez premiera Donalda Tuska.

Z własnej kieszeni zapłacą za... (błędy) ŁKS?

Foto: Z własnej kieszeni zapłacą za... (błędy) ŁKS?
cz cz, 29 października 2009 11:27

Byli w Zarządzie Łomżyńskiego Klubu Sportowego, a teraz mają zapłacić za długi których narobili? Siedmiu członków zarządu ŁKS Łomża z 2007 roku, w tym także wiceprezydent miasta, dyrektor należącego do miasta zakładu budżetowego i kilku znanych przedsiębiorców, otrzymało postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży o wszczęciu wobec nich postępowania podatkowego w sprawie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności (…) za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2007r., wrzesień 2007r. i listopad 2007r., Łomżyńskiego Klubu Sportowego(...). - Sukcesywnie będziemy wszczynać takie postępowania także wobec członków późniejszych zarządów klubu - mówi Ireneusz Wierzbowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży. ŁKS fiskusowi winien jest, z odsetkami, około 200 tys zł. Skoro klub nie jest w stanie spłacić tych zobowiązań, zgodnie z prawem pokryć je mają członkowie zarządów klubu, którzy je zaciągali.

« · «« · 24 · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · »» · »
 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę